Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Al parabola

Pitomec (10211)|6.1.2010 15:10
On stejně dobře funguje i lavór :D

j3nda (169)|6.1.2010 15:23
no hlavne by si mel tazatel ujasnit jestli chce silhat 1W nebo 13E :D
xmarek (60)|6.1.2010 15:25
[quote=j3nda;258194]no hlavne by si mel tazatel ujasnit jestli chce silhat 1W nebo 13E :D[/quote]Přesně tak. Taky souhlasím s Antonínem.
visis (61)|6.1.2010 19:25
A co motor? Vyjde to levněji jak T90, navíc se uštří za přepínače a lnb. A kvalita signálu bude pořád perfektní, ne?
Falcon666 (34)|6.1.2010 19:37
[quote=xmarek;258125]Jestli tomu dobře rozumím, tak toroidální paraboly jsou např. Torioidal T90 (T55), ale ne MultiBeam E85.
Klasické Multifokusové (multifeed) řešení je vhodné pro satelity, které jsou blíže u sebe jako např. zde: http://www.digiprijem.cz/view.php?cisloclanku=2008010007 Pokud chcete mít dostatečný signál (s rezervou) pro Vámi zmiňované družice (i když Hotbirt je na 13E) raději bych investoval do MultiBeamu nebo Toroidní paraboly.[/quote]

Je to potom zle definované ako toroidná parabola ( MultiBeam E85 )?
http://www.ipbox.sk/index.php?main_page=product_reviews_info&products_id=280&reviews_id=13

Ja mám z toho hokej preto, lebo na jednej strane sa na tomto fóre píše, že je zbytočné kupovať veľkú parabolu, všetko 80 cm postačuje, netreba kvalitné koaxiály a je to bez problémov.
Na druhej strane sa píše o horšej kvalite signálu pri zlom počasí ( sneženie, hustý dážď ), kde je odporučená väčšia parabola, prípadne toroidné, lepší koaxiál a pod.

Mám pocit, že to tu píšem celkom jasne - chcem chytať signál z družíc Astra 23.5°E SkyLink ( mám modul s kartou SkyLink a v TV DVB-S2 tuner a CI+ slot ) + Astru 19.2°E a nejaké ďalšie družice FTA, ale dám si poradiť ( preto sa aj pýtam, čo je reálne za prijateľnú cenu ), s tým, že chcem rezervu aj pre druhý TV ( výhľadovo pár mesiacov buď STB k súčasnému CRT, alebo TV s tunerom ) a výhľadovo bude aj receiver ( ja to neriešim naraz, pretože mám teraz iné priority a nebudem teraz investovať do všetkého naraz ako Pitomec ), preto aj LNB twiny.
Chcem, teda, chytať - Astru 23,5E + Astru 19,2E + HOTBIRD , podľa obrázku nie sú ďaleko od seba a ak bude možnosť aj niečo zaujímavé ( nemám podrobný prehľad o družiciach ).

Ak mi na to bude stačiť klasická offsetová parabola ( aspoň na tieto 3 družice ) s 3x LNB twin a DiSEqC 4/2, pri spoľahlivej kvalite signálu, tak nemusím riešiť MuliBeam E85 ( je lacnejší ako Toroidal T90 ).

Pokiaľ máte pocit, že som lama, tak ma berte s rezervou - začínam.
Falcon666 (34)|6.1.2010 19:39
[quote=visis;258259]A co motor? Vyjde to levněji jak T90, navíc se uštří za přepínače a lnb. A kvalita signálu bude pořád perfektní, ne?[/quote]

Už mi to navrhlo viac predajcov. Nie je tam dlhá odozva ? A polohy družíc fixuje motor alebo sa to nastavuje v TV( v mojom prípade )/STB ?
A predpokladám, že by som v budúcnosti nemohol nahrávať program napr. z Astry 1 a súčasne sledovať program na Astre 3...
j3nda (169)|6.1.2010 20:16
[quote=Falcon666;258266]Už mi to navrhlo viac predajcov. Nie je tam dlhá odozva ? A polohy družíc fixuje motor alebo sa to nastavuje v TV( v mojom prípade )/STB ?
A predpokladám, že by som v budúcnosti nemohol nahrávať program napr. z Astry 1 a súčasne sledovať program na Astre 3...[/quote]

no to nebudes moct stejne pokud nezacnes premejslet rovnou dopredu
protoze abys mohl na parabolu pripojit vice tuneru, budes muset rovnou namontovat vicetunerove konvertory, takze ty stare budto zahodis a nahradis je novymi a nebo pridas dalsi parabolu, takze bud premejslej dopredu uz ted a nebo se na to vyprdni a pak to holt bude drazsi...

stejne tak tady motas dohromady hotbird ktery je na pozici 13E a intelsat/thor na 1W tak se pak nediv, ze na to poukazujeme, protoze reseni na 23,5+19,2+13E je pomerne jednoduche, ale 23.5+19,2+1W je slozitejsi

neco si o tom napred precti, to bude nejlepsi

motor ma delsi odezvu to je jasny, je slozitejsi na presnost montaze a serizeni satelitu, ale je to levne reseni ktere ti nabidne sledovat co se ti zamane
losos (2977)|6.1.2010 20:19
[quote=Falcon666;258266]A predpokladám, že by som v budúcnosti nemohol nahrávať program napr. z Astry 1 a súčasne sledovať program na Astre 3...[/quote]

Ano, to je jeden z důvodů, proč nepoužívat motor (nebo jen u druhé paraboly).
Tentýž problém také nastane, když parabolu využíváme pro více přijímačů a na každém chceme sledovat něco jiného...
Antonín (732)|6.1.2010 20:23
[quote=Falcon666;258264]Je to potom zle definované ako toroidná parabola ( MultiBeam E85 )?
http://www.ipbox.sk/index.php?main_page=product_reviews_info&products_id=280&reviews_id=13

Ja mám z toho hokej preto, lebo na jednej strane sa na tomto fóre píše, že je zbytočné kupovať veľkú parabolu, všetko 80 cm postačuje, netreba kvalitné koaxiály a je to bez problémov.
Na druhej strane sa píše o horšej kvalite signálu pri zlom počasí ( sneženie, hustý dážď ), kde je odporučená väčšia parabola, prípadne toroidné, lepší koaxiál a pod.

Mám pocit, že to tu píšem celkom jasne - chcem chytať signál z družíc Astra 23.5°E SkyLink ( mám modul s kartou SkyLink a v TV DVB-S2 tuner a CI+ slot ) + Astru 19.2°E a nejaké ďalšie družice FTA, ale dám si poradiť ( preto sa aj pýtam, čo je reálne za prijateľnú cenu ), s tým, že chcem rezervu aj pre druhý TV ( výhľadovo pár mesiacov buď STB k súčasnému CRT, alebo TV s tunerom ) a výhľadovo bude aj receiver ( ja to neriešim naraz, pretože mám teraz iné priority a nebudem teraz investovať do všetkého naraz ako Pitomec ), preto aj LNB twiny.
Chcem, teda, chytať - Astru 23,5E + Astru 19,2E + HOTBIRD , podľa obrázku nie sú ďaleko od seba a ak bude možnosť aj niečo zaujímavé ( nemám podrobný prehľad o družiciach ).

Ak mi na to bude stačiť klasická offsetová parabola ( aspoň na tieto 3 družice ) s 3x LNB twin a DiSEqC 4/2, pri spoľahlivej kvalite signálu, tak nemusím riešiť MuliBeam E85 ( je lacnejší ako Toroidal T90 ).

Pokiaľ máte pocit, že som lama, tak ma berte s rezervou - začínam.[/quote]

Pro dané řešení bych volil obyč. ofsetku FE, okolo 90cm, "brýle", tři twin LNB a dva switche 4/1 (ten druhý můžeš koupit až potom, ale radši bych koupil dva stejné hned). Bude to fungovat zcela spolehlivě.
Antonín (732)|6.1.2010 20:27
[quote=Falcon666;258266]Už mi to navrhlo viac predajcov. Nie je tam dlhá odozva ? A polohy družíc fixuje motor alebo sa to nastavuje v TV( v mojom prípade )/STB ?
A predpokladám, že by som v budúcnosti nemohol nahrávať program napr. z Astry 1 a súčasne sledovať program na Astre 3...[/quote]

Velká většina televizí s vestavěným STB neumí nic jiného než DiseqC 1.0. Pro motor bys potřeboval DiseqC 1.2.
Motor má smysl, pokud chcete sledovat množství družic a zejména lovit feedy. Jinak je switch praktičtější řešení.
(A úplně nejlepší řešení je motor na jednom vstupu a druhá parabola s třemi LNB pro nejoblíbenější družice. Ne každý přijímač takovou kaskádu umí ovládat, nicméně v takové případě máte opravdu všechno...Nicméně toriid T90 s 16 LNB je skoro bych řekl stejně výkonný a pohodlnější.)
visis (61)|6.1.2010 20:31
[quote=Antonín;258277]Nicméně toriid T90 s 16 LNB je skoro bych řekl stejně výkonný a pohodlnější.)[/quote]

Ale T90 se sežene nejlevněji za 2800,- alespoň co jsem našel já a 16xlnb bude za cca 3000 + přepínače. Cenový masakr.
Ale nebude se čekat než se motor otočí rychlostí cca 2° za vteřinu. Což ale u standartně používaných družic kolem od 13E do 28E neni tak strašný. Alespoň si myslim.
Falcon666 (34)|6.1.2010 20:44
[quote=Antonín;258277]Velká většina televizí s vestavěným STB neumí nic jiného než DiseqC 1.0. Pro motor bys potřeboval DiseqC 1.2. [/quote]

TV je Sony Bravia s DVB-T,C a S2 tunermi a podporuje ( podľa návodu ) iba DiSEqC 1.0, takže pôjdem asi cestou 90/95 cm klasickej offsetovej paraboly, multifeed , 3 twiny LNB a DiSEqC.
Ešte posledné 3 otázky:
Nebude lepší DiSEqC 4/2 ako 2x 4/1 ? A je lepší pre vonkajšie alebo vnútorné použitie ?
Nie je Al/Dural parabola lepšia ako Fe ?
visis (61)|6.1.2010 21:31
Asi bych bral 4/2. Bude to alespoň jedné krabičce. Protože to podle mě je asi jako by si slepil 2 x 4/1 izolepou. Ale možná 2 x 4/1 vyjde levněji, uvidíš co seženeš.
AL asi nebude reznout a asi bude lehčí.
Antonín (732)|7.1.2010 09:08
[quote=visis;258280]Ale T90 se sežene nejlevněji za 2800,- alespoň co jsem našel já a 16xlnb bude za cca 3000 + přepínače. Cenový masakr.
Ale nebude se čekat než se motor otočí rychlostí cca 2° za vteřinu. Což ale u standartně používaných družic kolem od 13E do 28E neni tak strašný. Alespoň si myslim.[/quote]

Srovnávám T90 s motor plus tři LNB na druhé parabole (to je konfigurace, kterou používám já).
Cenově je to asi skoro šulnul (já to nesčítal na stokoruny).
Z heldiska trvanlivosti je motor určitě horší.
Z hlediska jednoduchosti montáže je motor určitě těžší pro nezkušeného naladit od 65e po 30w...
Navíc prostorově je motorparabola plus parabola prostě třikrát větší...
Toroid může ovládat skoro každý přijímač, kaskáda motor/brýle už je pro větší část přijímačů neovladatelná.

Nevýhodou toroidu je přece jenom omezený úhel oproti motoru. Asi nepůjde realizovat ani ani zcela jasně užitečné 42e až 30w...ale bude to spíše něco jako 40 stupňů, vím o úspěšných 50 stupňových pokusech, ale neviděl jsem na vlastní oči. takže něco jako 28 east až 10west...Nebo snad 42east až 1w.
(Ale 4w a 7w jsou pozice, které by chtivý člověk mohl mít důvod vidět...)


Mlůj součet je furt jednoduchý:
kdo chce honit feedy, a vůbec celý orbit, měl by si na to koupit přjiímač, strčit na motor aspoň 105cm (nebo třeba 140-200cm na nějakém slušném závěsu), k tomu 85 cm šilhadlo na A1, A3 (plus něco) a je to.
Kdo feedy, cizí jazyky apod. nekouká, tomu stačí něco jako multibeam 85 pro 28east, 23e, 19e, 1w ale v takovém případě bych uvážil pár kKč navíc a koupil si toroidní anténu a naistaloval 28e, 23e, 19e, 13e, 5e, 1e, 4w a k tomu jako osmý buď 7w nebo 26e nebo 10e, nebo 16e, to už podle programového zájmu.
Antonín (732)|7.1.2010 09:12
[quote=visis;258291]Asi bych bral 4/2. Bude to alespoň jedné krabičce. Protože to podle mě je asi jako by si slepil 2 x 4/1 izolepou. Ale možná 2 x 4/1 vyjde levněji, uvidíš co seženeš.
AL asi nebude reznout a asi bude lehčí.[/quote]

Ne určitě ne 4/2.
A to z důvodů údržby, řešení problémů a také možných poruch.

Fe nerezne nijak dramaticky.
Al nemá sebemenší výhodu.
Váha u upoutané antény je zcela nepodstaná.
Dural navíc spíš podlehne při tranportu nějakým deformacím.
A při větru spíše má snahu drnčet - jak je lehký, tak se snadněji rozezní...

(Ale nejsou to dramatické rozdíly, na jednom domečku mám Al, protžoe zrovan v blízkém kšeftě nic jiného fyzicky ihned neměli, a mně se jinam ani čekat nechtělo...)
j3nda (169)|7.1.2010 09:42
no ja zas takovej silenec nejsem, staci mi jedna 90cm AL parabola Emme Esse s motorem Stab HH90 + konvertor Inverto - vse dohromady za cca 2200,-
v pripade, ze bych resil druhy tuner do stejneho prijimace, tak bych pridal druhou 90cm parabolu na 23.5+19.2 protoze mam prioritni Skylink
v pripade ze bych chtel ten druhej tuner v jine mistnosti, tak bych dal zas 90cm AL parabola Emme Esse s motorem Stab HH90 (mozna SG2100) + konvertor Inverto
velkou parabolu bych ja na motor nedaval, zbytecne to hyzdi a prodrazuje cenu (potreba drazsi motor), motor mi drzi uz celkem dlouho, ale musi to byt na zdi, nikoliv na strese
Antonín (732)|7.1.2010 11:10
Mít motor pro příjem 28,23,19,13 je poněkud rozmařilé, relativně drahé a dlouhopřepínající.
A kdybych chtěl přijímat i jiné zajímavosti ... a proto měl ten motor, tak na 80-90 cm budu míst problémy přinejmenším na 26e, 10e, 4W, 7W (a možná i na dalších, které jsou zajímavé).

Ono to je skoro tak, že když už chci motorovat, že je asi nejlepší polarmount a 140 cm...aby hrálo kde co. A pro západní část republiky i 180cm vzhledem k lákavým možnostem na 28e.

Ale možností je jistě mnoho, a každý si to udělá, jak se mu právě hodí pro kanály, které rád sleduje. Když autor ví přesně proč to dělá, není žádné řešení špatné.
xmarek (60)|7.1.2010 11:40
[quote=Antonín;258403]Ale možností je jistě mnoho, a každý si to udělá, jak se mu právě hodí pro kanály, které rád sleduje. Když autor ví přesně proč to dělá, není žádné řešení špatné.[/quote]Souhlas
j3nda (169)|7.1.2010 12:22
no ja mam motor pro 28E, 23, 19, 13, 9, 5E, 1W a 15W chodi toho i vic, ale nevim, co bych tam hledal
copa zajimaveho najdu na pozicich 26e, 10e, 4W, 7W? rad se necham poucit a vyzkousim jak na tom s tim prijmem techto pozic jsem.
Antonín (732)|7.1.2010 13:33
Třeba tě tam nezajímá nic, to nelze tak úplně bez tebe vědět.
Na 26e jsou sportovní kanály.
Na 10e feedy, tedy povětšinou též sport.
Na 4W hromada různých věcí, například Magio, HD kanály...
Na Nilesatu filmové kanály s anglickým zvukem.
Taky je otázka 16e...a dalších pozic.
Ale to je jenom takový nástřel, nic povinného. Kromě toho to není úplný výčet, protože to není zrovna věc, která by teď byla můj šálek čaje. Já koukám do značné míry už jenom na placené HD stanice a ostatní mne tak nějak pomalu ale jistě neoslovuje.
Falcon666 (34)|7.1.2010 15:57
Ja som sa už rozhodol - Astra1, Astra3 a Hot Bird. Parabola bude zajtra 105 Fe z najnovších, 3x LNB twin, 4/2 DiSEqC. O nejaký čas kúpim receiver a potom sa uvidí.
4/2 DiSEqC je poruchovejší ako 2x 4/1 ?
A oplatí sa mi špekulovať s drahým koaxiálom alebo stačí klasika ( Cu s penou ) ?
Podľa slov predajcu na Thore nie je nič, čo by stálo za pozeranie ( FTA ) a špekulácie s DIGI TV nepotrebujem.
j3nda (169)|7.1.2010 16:21
[quote=Antonín;258453]Třeba tě tam nezajímá nic, to nelze tak úplně bez tebe vědět.
Na 26e jsou sportovní kanály.
Na 10e feedy, tedy povětšinou též sport.
Na 4W hromada různých věcí, například Magio, HD kanály...
Na Nilesatu filmové kanály s anglickým zvukem.
Taky je otázka 16e...a dalších pozic.
Ale to je jenom takový nástřel, nic povinného. Kromě toho to není úplný výčet, protože to není zrovna věc, která by teď byla můj šálek čaje. Já koukám do značné míry už jenom na placené HD stanice a ostatní mne tak nějak pomalu ale jistě neoslovuje.[/quote]
tak jsem to testnul 4w chytam v pohode a skutecne skladba programu nevypada zle v pripade, ze na to najdu naky slusny sharing
26e mi slape take, neco v pohode neco cuka - ale absolutne me to nezajima naky arabaci me nachavaj klidnym
na 16e absolutni nechytacka, takze nemohu posoudit
7w mi na nascanovalo jen par neoznacenych kanalu, takze take nechytacka
na 10e ake chytam akorat par kanalu, ovsem celkem v pohode, takze je mozne, ze kdybych naimportoval frekvence TP, ze bych z toho neco dostal
visis (61)|7.1.2010 17:36
[quote=Antonín;258369]
Al nemá sebemenší výhodu.
[/quote]

A co při použití s motorem?
Alespoň jako lajk bych řekl že AL je o dost lehčí a motor bude méně namáhán.
losos (2977)|7.1.2010 17:48
Pozoroval jsem jednou souseda, kterému zcela zrezivěla parabola (asi 100 cm), jak ji dlouho opravoval, odrezovával, velmi pracně, atd... Pokud si chcete do budoucna přidělat práci, kupte si železnou... - je ale také pravda, že některé ocelové paraboly mají lepší, odolnější povrchovou úpravu - ovšem je problém to poznat, či uvěřit reklamě. U Al, nebo duralu problémy nehrozí,... tož tak.
visis (61)|7.1.2010 17:50
Výše byla řeč o feedech. Jak si s nimi dokáže poradit ariva200?
Falcon666 (34)|8.1.2010 09:44
[quote=losos;258546]Pozoroval jsem jednou souseda, kterému zcela zrezivěla parabola (asi 100 cm), jak ji dlouho opravoval, odrezovával, velmi pracně, atd... Pokud si chcete do budoucna přidělat práci, kupte si železnou... - je ale také pravda, že některé ocelové paraboly mají lepší, odolnější povrchovou úpravu - ovšem je problém to poznat, či uvěřit reklamě. U Al, nebo duralu problémy nehrozí,... tož tak.[/quote]

Známy v predajni mi tvrdil, že tieto nové Fe majú už kvalitnú povrchovú úpravu a bol sa pozrieť na jednu Fe, čo predali pre 5 rokmi a údajne ani cm hrdze. Dá sa mu veriť, lebo je to dobrý kamarát môjho dobrého kamaráta a nedovolil by si ma opláchnuť, pretože aj po 6 rokoch by som mu ju doniesol späť :-) , ak by hrdzavela.
Ale hlavný dôvod, prečo som sa rozhodol pre Fe pri 105cm je, že u nás sú v poslednej dobe celkom slušné vetry a ak nebudem spokojný so signálom na terase, tak pôjde parabola na strechu, kde bude priamo vystavená poveternostným podmienkam.
A Al paraboly pri 105 cm sa zvyknú pri priamom nápore poriadneho vetra deformovať.
Uvidím...

P.S.: a čo hovoríte na výber koaxiálu ? Stačí stredná kvalita ( medený s penovou výplňou )?
rastino7 (56)|8.1.2010 10:50
A rozmyslal si kolko by ta stalo navyse, kebyze kupis celomedeny kabel ? Myslim, ze to vobec nemusis riesit a kupit kvalitnejsi(tych par desiatok centov ta nezabije....)
Pitomec (10211)|8.1.2010 10:56
[quote=losos;258546]Pozoroval jsem jednou souseda, kterému zcela zrezivěla parabola (asi 100 cm), jak ji dlouho opravoval, odrezovával, velmi pracně, atd... Pokud si chcete do budoucna přidělat práci, kupte si železnou... - je ale také pravda, že některé ocelové paraboly mají lepší, odolnější povrchovou úpravu - ovšem je problém to poznat, či uvěřit reklamě. U Al, nebo duralu problémy nehrozí,... tož tak.[/quote]
Není to tak tragický, resp. když člověk tu parabolu jednou za 10 let vymění, tak je to jedině ku prospěchu (u Al paraboly ti stejně zareznou třmeny a je celá dorasovaná po těch 10 letech, takže bys ji měnil taky, stejně jako měníš tu Fe) 8-)
rastino7 (56)|8.1.2010 11:01
PRE : ANTONINA

Co myslis, dalo by sa našilhat na FTE 105 AL 23,5 a 1W ?
Lokalita Nitra

A este jedna prosbicka: je realny v kvalite rozdiel medzi tymito kabelmi ? Viem, ze sa v tychto veciach vyznas :

http://www.hej.sk/televizory-audio-video/obchod/911065/hdmi/mascom-hdmi-a-a-1-2m/

http://www.hama.sk/SearchResult.aspx?q=83051&s1=1&s2=1&s3=0

ci je nieco na tom, co tam pisu, ci su to len keci ( jedna sa hlavne o tu Hamu )

VDAKA
visis (61)|8.1.2010 12:40
Co se týká audio kabelů, tak od hamy mam něco ze série home theatre a to neni špatné. Jinak Profigold jsou moc pěkné kabely a kdo má hodně peněz, tak Viablue.
Koaxiální kabel se mi líbí Belden CU H125.
rastino7 (56)|8.1.2010 14:10
Tak ja mam od Profigoldu scart(ktory uz nepouzivam),commponent(kedze pred 2 rokmi do domacich kin este nedavali hdmi), ale zda sa mi , ze vtej kvalite sa da zohnat za polovicu ina znacka...takze cakam na profi nazor Antonina...nieco na tej kvalite musi byt, lebo ako napriklad kable od Furutech by tazko niekto kupil, ked stoji 20m Hdmi cca 22 000 Kč...to je uz nenormalna cena, aj ked ide o 20m...
Pochybujem, ze ako tvrdia niektori na forach, ze je jedno aky Hdmi(hlavne nech je hrubsi)...
Pitomec (10211)|8.1.2010 16:03
[quote=rastino7;258789]Tak ja mam od Profigoldu scart(ktory uz nepouzivam),commponent(kedze pred 2 rokmi do domacich kin este nedavali hdmi), ale zda sa mi , ze vtej kvalite sa da zohnat za polovicu ina znacka...takze cakam na profi nazor Antonina...nieco na tej kvalite musi byt, lebo ako napriklad kable od Furutech by tazko niekto kupil, ked stoji 20m Hdmi cca 22 000 Kč...to je uz nenormalna cena, aj ked ide o 20m...
Pochybujem, ze ako tvrdia niektori na forach, ze je jedno aky Hdmi(hlavne nech je hrubsi)...[/quote]
To je asi totéž jako když si koupíš játrovou paštiku 100g někde z Dánska a stojí 100Kč a má stejnou chuť jako česká za 10Kč - prostě výrobce/prodejce to zkouší koho nachytá 8-)
j3nda (169)|8.1.2010 16:54
to je otazka co je nehorazna cena za HDMI kabel na 20m kdyz HDMI je definovano do 12m
ovsem u 2m kabelu mi bohate staci zlaceny kabel za 84Kc po kterem mi v pohode chodi jak povely, tak 1080p a nehorazna cena jsou takoveto kable za 1000Kc, ktere nenabizeji absolutne nic navic
losos (2977)|8.1.2010 17:23
Já kupuji tenhle kabel : Koaxiální kabel RG6U- CU-100m- celoměděný střed. vodič
Za stometrové klubo 477,- Kč, to ujde, ne ? A kvalitou zcela vyhoví...
http://www.satelity.borec.cz/eshop.php?ID=search&ID2=557e8d0e0c2678f918e766a74&kat=5-0-0-0&ser=0&search=&l=&idz=214
Duralové plechy jsou velmi tvrdé a pevné, ty se nedají jen tak lehce ohýbat...hliníkové jsou měkké, u těch nebezpečí pokřivení může hrozit.
Antonín (732)|8.1.2010 20:29
[quote=losos;258546]Pozoroval jsem jednou souseda, kterému zcela zrezivěla parabola (asi 100 cm), jak ji dlouho opravoval, odrezovával, velmi pracně, atd... Pokud si chcete do budoucna přidělat práci, kupte si železnou... - je ale také pravda, že některé ocelové paraboly mají lepší, odolnější povrchovou úpravu - ovšem je problém to poznat, či uvěřit reklamě. U Al, nebo duralu problémy nehrozí,... tož tak.[/quote]

Možná si za tu cenu mohl koupit další...mám plechovou parabolu venku dvacet let a nezdá, že by na ní bylo moc rezi. A kdyby bylo, tak by stačilo natřít to barvou. Nebo vyhodit a koupit novou.
Ale není to moc podstatná otázka. Jenom musí být jasné, že duralová (žádná parabola není z čístého hliníku, to by byla k ničemu), nemá výhody a že nejobyčejnější Fe potvora dá stejný příjem. Snad k moři do slaného vzduchu...