Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Obnovovací frekvence 100 Hz v. 200 Hz

mph1 (689)|18.10.2009 18:48
OK. A jak je to tedy s tou 400/600 Hz NeoPDP plasmou?
mph1 (689)|18.10.2009 18:58
[quote=jarino1978;244636]...Teraz si k tomu doplň tie čachre machre, čo začne telka robiť...[/quote]No, to je asi to, co mne prave zajima, protoze od toho by se melo dat odpichnout k tem 400 a 600 Hz Panasoniku.
PaJaSoft (827)|18.10.2009 19:58
- 50i = každý snímok sa skladá z 2 polsnímkov, v tomto prípade je doba zobrazenia každého snímku 1/50s

A presne tady se asi nechceme pochopit, protoze dle me retoriky veta ma znit:

50i = každý snímok sa skladá z 2 polsnímkov, v tomto prípade je doba zobrazenia každého pulsnímku 1/50s

A s historickym odkazem na to, jak ten obraz elektronovy paprsek CRT "kreslil" do stinitka tomu tak skutecne bylo...

PS1: Vzhledem k tomu, ze muj blizky pribuzny byl opravar analogovych TV a uznavany machr (a to takovy, ze mu zivnost si nedovolili zastavit ani komunisti a cely zivot byl de-facto podnikatel v dnesnim podani az do sveho skonani v polovine 80-tych let) jiz za prvni republiky mi opravdu nikdo nemusi vykladat jak to v te analogove dobe bylo a co bylo pricinou a dusledkem toho o cem dnes diskutujeme... jenze to misto urazeni, omilani primitivnich zakladu, odkazovani na Google a zpochybnovani erudice druhych by se nekteri museli venovat necemu uzitecnejsimu...

PS2: A ma nekdo z Vas doma komercne nakoupene DVD, ktere obsahuje 50i zaznam? Ja na takovy nenarazil a to i na DVD, kde bych to cekal vzhledem k povaze poradu.

PS3: 29.976p zaznam na BD je bez problemu plynuly na patricne PDP... (kdo neveri, muze se u mne presvedcit) - ze by ten rozdil 25p vs. cca 30p byl tim zasadnim elixirem pro plynulost? Urcite ne...

JMS1: Sam Panasonic na jare na svych technickych WWW strankach (rozdelene dle USA, Europe, Asia) pro Evropu tu 600Hz technologii licil jinak - z X vstupnich (a uz si opravdu nepamatuji, zda-li X je 3 nebo 4) vyrabel 7 syntetickych (a v casove ose nijak nekryjicich se v VSyncem tech puvodnich! = jinymi slovy synchornni obraz s puvodnim byl jen kazdy 7 snimek... - mozna proto se nekdo pozastavuje nad micro judder obrazem a druhy to nevidi...), ktere zobrazoval, kde dosli k tem 12 fakt netusim... Nastesti ve V10 je i rezim pulldown 4:4...
jarino1978 (8045)|18.10.2009 19:58
zbytočné to opakovať, o stránku dozadu to myslím napísal JMS1
jarino1978 (8045)|18.10.2009 20:06
paja : ja neviem , či sa tu budeme baviť o slovíčkarení, alebo o podstate. tak si teda vyber.
50i - každý snímok, ktorý sa skladá z 2 polsnímkov je zobrazovaný 1/50s

Eto vsjo.

- ja mám doma BD, ktorý nesie záznam 50i - Modrá planéta od BBC UK
- DVD už nemám žiadne
- Panasonic toho navypráva...
- skús sa trošku zamyslieť nad tým, čo si to tu vymyslel, myslím to chlapsky, treba si vedieť aj priznať pravdu. Je zbytočné to tu rôzne prifarbovať, nakoniec to nie je ani nikoho záujem. Stalo sa. Rekapitulovať to už nebudem, nechávam hodenú rukavicu tentokrát tebe. Takže sa teraz ty pokús jednou-dvoma vetami napísať a vysvetliť zmysel tohoto threadu a vysvetliť tú záhadu tomu, kto tento thread založil. Tú záverečnú bodku, ak budú ostatní súhlasiť, nechávam na Tebe.

Končím.
PaJaSoft (827)|18.10.2009 20:34
Dle meho je to velice proste - ty cachry machry, o kterych hovoris a jsou vetsinou soucasti firemniho know-how (vyjma nekterych postupu at uz patentovanych/licencovanych nebo vzniklych na akademicke pude) se odehravaji vesmes vyhradne nad progresivnim signalem a nikoli prokladanym (duvody jsou nasnade). Takze diky tomu, ze se bavime o 100, 200 atd. zobrazovani se ma smysl bavit o tom progresivnim signalu a ne necem, co nam tu po davkach posila DVB... Ono se totiz interne nejprve to davkovani prevede na progresivni signal, pak se tato dvourozmerna informace (ano pouze dvourozmerna, protoze cas v tom prestava mit svoji roli) obecne receno transformuje dle pozadovanych vlastnosti a vysledek se nejak zobrazi (a ze se nemusi zobrazit cely vysledek vznikly transformaci, na to uz nekteri take narazili).

Eto vsjo... (a proto moje zkratka, ktera tu pusobila jak cerveny hadr na byka v podobe 50i -> 25p)
PaJaSoft (827)|18.10.2009 20:44
A jeste bych si dovolil uvest jeden z tech udajne impossible postupu, ktery byl pred cca 1/2 rokem publikovan. Mate-li dostatecne vykonny HW, muzete vyzkouset treba tento: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

PS: Ano resi neco jineho (vstupni 24p zaznam), ale odpovezte/vyskousejte si sami co to udela s 25p zaznamem a ne nutne se zaznamem s 1080 radky...
PaJaSoft (827)|18.10.2009 21:11
No chtel jsem slyset DVD a ne BD disk, ale budiz, bavime-li se o stejnem disku (ma stejny nazev) "Blue Planet", pak mi MediaInfo ve 2 hlavnich video stopach hodi toto:

Video
ID : 4113 (0x1011)
MenuID/String : 1 (0x1)
Formát : VC-1
Format_Profile : AP@L3
Duration/String : 36mn 34s
Bit rate : 19,7 Mbps
Šířka : 1 920pixely
Výška : 1 080pixely
Poměr stran : 16:9
Frame rate : 23,976 fps
Colorimetry : 4:2:0
ScanType/String : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.396
StreamSize/String : 5,03 GiB (87%)

Jsi si svoji informaci opravdu jisty? A stejnym zpusobem kodovany mam 5 BD disku Planet Earth od stejne spolecnosti...
mph1 (689)|18.10.2009 21:37
OK, akceptuji vysvetleni "firemni know how".

Ale jeste posledni vec mi vrta hlavou:

LCD panel nema obnovovaci frekvenci v klasickem slova smyslu (neblika v radu desitek/stovek Hz), sviti trvale a tzv. obnovovaci frekvence u LCD znamena rychlost, s jakou je schopen panel zmenit stav libovolneho pixelu (subpixelu) - sviti/sviti min/sviti vic/nesviti. Je to tak?

Naproti tomu, plasma panel blika, podobne jako CRT. Elektrina bunku rozsviti a ona pak pohasina, dokud ji zase nedodam elektrinu a ona se zase rozsviti. Toto probiha rychlosti radove stovek Hz.
Je tedy TEORETICKY mozne, ze Panasonic skutecne pro kazdy z dopocitanych 12 snimku poupravi refresh bunek a dostane se tak (treba ne ve full screenu, tedy rekneme parcialne) na 600 Hz - treba jen u pohybujicich se objektu, ktere v obrazu detekuje?
PaJaSoft (827)|18.10.2009 21:52
[quote=mph1;244673]
Je tedy TEORETICKY mozne, ze Panasonic skutecne pro kazdy z dopocitanych 12 snimku poupravi refresh bunek a dostane se tak (treba ne ve full screenu, tedy rekneme parcialne) na 600 Hz - treba jen u pohybujicich se objektu, ktere v obrazu detekuje?[/quote]

Ano to je nejen teoreticky mozne, ale ono se tak skutecne deje, dokonce se tim ovlivnuje i image retention, pripadne burn-in - a to je duvod, proc je na to Panasonic PDP (nejen dle meho nazoru) podstatne vice imunni vuci jinym vyrobcum... (on neco malinko - a asi daleko vic, nez zamyslel - prozradil na jinem serveru jeden z ceskych zamestnancu)... ono to ovladani jednotlivych bunek se muze dit zcela asynchronne vuci normalnimu zobrazovani signalu - tim ted myslim toho, ktery preda na zaklade VSync do zobrazovace... Jestli se dostane u subpictures az na 600 fps to nevim a rekl bych ze ne (hura, uz konecne! umi Panasonic 1080 motion resolution, takze vykonu na rozdavani prilis nebude)... U subpixels bych tomu i veril, ale je otazka, kolik jich soubezne (= v jednom cyklu) zvladne uridit.
PaJaSoft (827)|18.10.2009 21:56
Omlouvam se za neumyslny tapetovani, ale vzpomnel jsem si (a po mensim boji se stryckem Google se mi podarilo i dohledat) na jeden relativne mlady material a dle meho nazoru velice kvalitni, ktery hodne veci osvetluje ci dokresluje a verim, ze by se nekomu mohl hodit...

Jedna se o material, pomoci ktereho muzete otestovat vlastnosti, ev. zpracovani signalu ve vasem oblibenem software, graficke karte, standalone prehravaci a v neposledni rade i vasem zobrazovadle. Vse je nazorne popsano a vysvetleno - podrobnosti zde: http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1157287
Pytkin (7947)|18.10.2009 23:23
[quote=PaJaSoft;244652]

PS2: A ma nekdo z Vas doma komercne nakoupene DVD, ktere obsahuje 50i zaznam? Ja na takovy nenarazil a to i na DVD, kde bych to cekal vzhledem k povaze poradu.
[/quote]

no .. v prvom rade .. 99% nakupenych diskov su filmy .. ktore su tocene 24p .. z nich sa 50i vyraba dost tazko .. takze je logicke , ze su 25p .. Ale mam tu serial IT Crowds na dvdckach a kedze to neni film , je to 50i ..
vivid.sk (11472)|19.10.2009 11:07
Dostalo sa ku mne zopar takych diskov (americke verzie koncertov v NTSC a nejake "amaterske" reedicie kreslenych rozpravok, co vydavalo nejeke ceske/slovenske vydavatelstvo). Vsetky ostatne DVDcka su take ako pise Pytkin (nastastie :)).
Petr_Pavel (10)|23.10.2009 18:46
[quote=jarino1978;244657]Takže sa teraz ty pokús jednou-dvoma vetami napísať a vysvetliť zmysel tohoto threadu a vysvetliť tú záhadu tomu, kto tento thread založil.[/quote]

Tož ten thread jsem založil já, ale teď toho docela lituji. Jsem totíž tam, kde jsem byl při zakládání. Nevím z toho nic, tak si asi novou TV nekoupím :-(
Do p*d*le, jak;se ty smajly sem vkládají ¨? :-(
Zdař Bůh
jarino1978 (8045)|23.10.2009 20:01
[quote=Petr_Pavel;245384]Tož ten thread jsem založil já, ale teď toho docela lituji. Jsem totíž tam, kde jsem byl při zakládání. Nevím z toho nic, tak si asi novou TV nekoupím :-(
Do p*d*le, jak;se ty smajly sem vkládají ¨? :-(
Zdař Bůh[/quote]

Teoreticky je lepšie si priplatiť za 200 Hz technológiu. Ale na obraz sa musíš pozrieť sám. Je tam teoretický predpoklad ostrejšieho a detailnejšiho obrazu za pohybu. Ale to zasa závisí od toho, aký kvalitný prepočet používa televízia. Ako + ber to, ak Ti výrobca vo svojom FW v TV nechá možnosť nastavenia týchto režimov. To sa cení.
V testoch veľmi dobre vychádza LG LH5000 ( 200 Hz ), takže by som sa nebál prípadnej jej kúpy. Klasická analógové vysielanie zvládne veľmi dobre ( aj plazmy majú čo závidieť ) = obraz je farebne stály, bez šumu. Veľmi dobré výsledky podáva aj v DVB-T ( dobrá ostrosť ), samozrejme HD je bez debaty.
Takže ak ju chceš a mal si možnosť ju vidieť aj osobne, tak ju zober.
Petr_Pavel (10)|24.10.2009 20:37
No konečně nějaký, laicko zodpovězený názor na který čekám od začátku října. "Laicko" myslím tím, že tomu porozumí třeba i švadlena. A šlo to i bez urážek a osobních invektív. Rozproudila se zde úplně zbytečná odborná diskuze, které rozuměli snad jen ti, kteří ji psali. Diskuzi jako takovou to neobohatilo, spíš naopak. Vždyť zde se schází různí lidé různých oborů, různých znalostí ap. Nikdy nevím, s kým mám tu čest. Já se třeba vyhýbám takovým odpovědím, jako třebqa "to co tu píšeš, je naprostá hloupst", nebo "táraš nezmysle", ale napíšu ptřeba "já mám na to trochu jiný názor a myslím si, že je to tak nebo onak". Ale raději už nebudu nic psát, neboť bych mohl rozproudit o5 nějakou nechtěnou diskuzi třeba o mentorování ap. Teď už vím, co jsem chtěl vědět, TV, na kterou jsem se ptal si asi pořídím. Považuji za důležité, aby se ony Hz daly popřípadě vypnout a ostatní je mi zcela jedno. Za 5 let budou stejně technologie jiné, možná budem koukat na hologramy a co já vím na co ještě.
Tak že děkuji za objasnění

A furt nevím, jak tu vložit ty smajlíky. Tak dávám dvojtečku, pomlčku a závorku uzavřít :-) a jupí, ono to funguje.

Tož synce, dík a Zdař Bůh :-) :-) :-)
jarino1978 (8045)|24.10.2009 21:55
[quote=Petr_Pavel;245479]
A furt nevím, jak tu vložit ty smajlíky. Tak dávám dvojtečku, pomlčku a závorku uzavřít :-) a jupí, ono to funguje.

Tož synce, dík a Zdař Bůh :-) :-) :-)[/quote]

na samom spodku stránky nájdeš toto ( viď fotka ). Otvor si v druhom okne sekciu smajlíky a klasickým skopírovaním si ich vložíš to textu.
555.JPG
Petr_Pavel (10)|25.10.2009 10:35
[quote=jarino1978;245491]na samom spodku stránky nájdeš toto ( viď fotka ). Otvor si v druhom okne sekciu smajlíky a klasickým skopírovaním si ich vložíš to textu.[/quote]

do frasa, :-!!!
trochu inak, než som zvyknutý :BB:
premýšlám, prečo takto zložito až sa mi dými z kebule :-?

a točí se mi z toho hlava :-)-

No ale i tak good. Vždy, když jsem klepnul na smajlíka, tak se mi nevložil do textu, ale nahoru za Nadpis. Už jsem z toho byl víc na nervy, než z této diskuze :-k (jenom z některé)

Ať se daří :-)
Petr_Pavel (10)|25.10.2009 10:55
Ještě se chci zeptat, jest-li to někdo ví, u této televize (LCD 42 LH5000) uvádějí, že je tam nějaké servisní USB. Co to jako je? Dá se to využít jako normální USB na PC? Jako že tam třeba vložím flešku z filmem, obrázky ap, a ono se to zobrazí na TV, nebo je to jinak? :confused:
Dík.
tjurny (496)|27.10.2009 17:18
[quote=Petr_Pavel;245527]Ještě se chci zeptat, jest-li to někdo ví, u této televize (LCD 42 LH5000) uvádějí, že je tam nějaké servisní USB. Co to jako je? Dá se to využít jako normální USB na PC? Jako že tam třeba vložím flešku z filmem, obrázky ap, a ono se to zobrazí na TV, nebo je to jinak? :confused:
Dík.[/quote]

Pokud pisou ze je tam jenom servisni usb. Tak bude slouzit pro servisni ucely (novy fw atd) tudiz nebujde pres usb sobrazovat fotky filmy atd.
tjurny (496)|27.10.2009 17:25
[quote=Petr_Pavel;245479]No konečně nějaký, laicko zodpovězený názor na který čekám od začátku října. "Laicko" myslím tím, že tomu porozumí třeba i švadlena. A šlo to i bez urážek a osobních invektív. Rozproudila se zde úplně zbytečná odborná diskuze, které rozuměli snad jen ti, kteří ji psali. Diskuzi jako takovou to neobohatilo, spíš naopak. Vždyť zde se schází různí lidé různých oborů, různých znalostí ap. Nikdy nevím, s kým mám tu čest. Já se třeba vyhýbám takovým odpovědím, jako třebqa "to co tu píšeš, je naprostá hloupst", nebo "táraš nezmysle", ale napíšu ptřeba "já mám na to trochu jiný názor a myslím si, že je to tak nebo onak". Ale raději už nebudu nic psát, neboť bych mohl rozproudit o5 nějakou nechtěnou diskuzi třeba o mentorování ap. Teď už vím, co jsem chtěl vědět, TV, na kterou jsem se ptal si asi pořídím. Považuji za důležité, aby se ony Hz daly popřípadě vypnout a ostatní je mi zcela jedno. Za 5 let budou stejně technologie jiné, možná budem koukat na hologramy a co já vím na co ještě.
Tak že děkuji za objasnění

A furt nevím, jak tu vložit ty smajlíky. Tak dávám dvojtečku, pomlčku a závorku uzavřít :-) a jupí, ono to funguje.

Tož synce, dík a Zdař Bůh :-) :-) :-)[/quote]

To me se zase tyhle technicky zalozene diskuze zamlouvaji.
Stejne se divim proc treba pdp nezobrazuje prokladany signal, By se mohlo elektronice vyrazne ulevit. Stejne se prece nemuze zmenit stav vesch bodu v jeden okmazik. (laicky nevede ke kazdemu bodu jeden drat)
snad netraram uplne nezmysle :-)
tjurny (496)|27.10.2009 17:31
posledni reakce jako vyhodu 200hz tv bych videl ze vyrobce musi pouzit rychly panel. pokud si ze skoly dobre pamatuju tak t=1/f. 1/200=0.005 s = 5ms
Petr_Pavel (10)|27.10.2009 19:02
[quote=tjurny;245816]To me se zase tyhle technicky zalozene diskuze zamlouvaji.[/quote]

Nu což, mne také zajímají technické detaily, ovšem místo nich se častovat urážkami, kdo je chytřejší, kdo to líp umí, víc ví, ... . Nikdo nemá patent na rozum. Každá informace je užitečná. Pro někoho víc, pro jiného míň. Akorát mne mrzelo, že jsem založil vlákno s celkem jednoduchým dotazem a rozpoutal se nesmyslný chatovský souboj. Jsem rád, že se to nakonec uklidnilo. No a nakonec stejně nejsem o moc chytřejší ohledně zasmolených hertzů :-)
Ale to bude asi tím, že tomu nějak zvlášť nehovím.
Nakonec jsem se dověděl, co jsem potřeboaval, tak že celkem spokojenost.
Zdař Bůh

Btw: a umím vkládat smajlíky :-) Na zdraví B-)
vivid.sk (11472)|27.10.2009 20:47
Stejne se divim proc treba pdp nezobrazuje prokladany signal, By se mohlo elektronice vyrazne ulevit

Musis si uvedomit, ze v starych CRT sa pracovalo len s 625 (576) riadkami. A to bol standard. Nove typy TV akceptuju rozne typy signalov. Vies si realne predstavit ako by to prebiehalo? Upscaling by musel byt stale pouzity (co samozrejme je i teraz). mimochodom dnesne LCD (monitory) obnovoju standardne pri 60Hz a elektronike to nejako nevadi :)

PS. Videl si niekedy ako 50Hz CRT TV zobrazuje take tenke vodorovne ciary? Skus sa pozriet zblizka a budes rad, ze "pdp nezobrazuje prokladany signal"
artam (1147)|28.10.2009 17:28
Ako som si to tu precital, tak musim doplnit nepresne informacie o tych 600Hz u PDP.

1. Prezentacia len samotneho cisla bez akychkolvek inych detailov je len marketingovy trik na neznalych zakaznikov s jedinym cielom: vyssie cislo predava!

2. A teraz skutocnost.
U plazmy sa jedna o frekvenciu tzv. subfields, co je vlastne metoda riadenia jasu pixelu plazmovej bunky. Jas u PDP sa neda riadit asynchronne jednotlivo pre kazdu jednu plazmovu bunku, ale robi sa to prave prostrednictvom "subfields", co je vlastne globalny sposob PWM riadenia jasu. Takze de-facto tych 600Hz je vlastne frekvencia PWM modulacie jasu pixelu.

Laicky sa to da vysvetlit zhruba tak, ze sa obraz rozdeli do postupnosti "obrazov" podla vahy jasovej informacie a tie sa potom v casovom slede za sebou zobrazuju. Pokial ma byt pixel tmavy, bude zasvieteny len v jednom subfielde, ak ma mat plny jas, bude svietit vo vsetkych subfieldoch. V podstate keby sme vsetky subfieldy naskladali "na seba", dostaneme originalny obraz.

No a teraz pointa pre tych 600Hz: cim viac subfieldov, tym jemnejsie je mozne riadit urovne jasu. Preto oproti predoslej generacii PDP, ktora mala napriklad 400Hz subfields, prinesie 600Hz zjemnenie zobrazovanych odtienov (zhruba pre porovnanie analogicky ako 6-bitove versus 8-bitove farby).