Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak dostat VHS do PC v AVI?

StD (8612)|6.11.2009 09:27
Áaaach jo, jak ten kafemlejnek... [COLOR="Red"]Fanynek už to dávno má hotové[/COLOR], a sice takto:
[quote=fanynek;247062]Video:
MPEG-2, 720x576, 6000kb/sec, 25 snímků/sec.
Zvuk:
MPEG vrstva 2, 224kb/sec., 16 bitů Stereo, 48kHz
/1 hodina záznamu na VHS odpovídala cca 2,5GB na disku/
...[/quote]

a já k tomu jen dodám, že to má dobře a vypadá to určitě graficky ukázáno (bitrate versus quantizace) nějak takto (připojeny ukázky ze 40 vteřin ustřihnutých ze stejného zdroje - enkoder Pinnacle z A/D, vstup S-video, velikost souboru 27,2 MB)

[ATTACH=CONFIG]19598[/ATTACH]

Dále následuje porovnání s enkoderem Canopus (profil DVD, Mastering Quality, MP@ML) - stále stejných 40 vteřin filmu.

Pokud se stejný stream enkoduje CBR 6500, 1Pass, doba zpracování 2 min. 40 sec, velikost souboru 33,4 MB:

[ATTACH=CONFIG]19596[/ATTACH]

Totéž na CQ, quantizace nejvyšší = 1, 1 Pass, doba zpracování 2 minuty, velikost souboru 21,1 MB:

[ATTACH=CONFIG]19597[/ATTACH]

A nakonec VBR, parametry avg 6000, max 8000, min 1500, 2Pass, doba zpracování 4 minuty 26 sec, velikost souboru 30,9 MB:

[ATTACH=CONFIG]19599[/ATTACH]

Výsledky jsou koukatelné všechny 4, avšak z mého subjektivního hlediska má nejlepší hloubku ostrosti CBR, těsně následováno VBR. Ty 40 vteřinové ukázky mají dohromady 110 MB, jestli má někdo zájem to studovat, mohu je někde vyvěsit, ale myslím, že křivky z BitRate Vieweru jsou dostatečný doklad, jak to vypadá.
Shaun_intro_CBR_6500.jpg Shaun_intro_CQ_8000_QL_1_1pass.jpg Shaun_intro_orig.jpg Shaun_intro_VBR_6000_8000_1500_2pass.jpg
Pitomec (10211)|8.11.2009 21:28
[quote=StD;247115]VBR se používá jako kompromis s ohledem na velikost/prostor (navíc nejdůležitější je nastavení vhodného minima) - já ho používám taky, tam kde se to hodí (DVD). Ale pro nabírání VHS se mi CBR osvědčil lépe. A hlavně - nehrozí tam "černé díry", kdy encoder nasadí minimální datový tok a maximální quantizaci a zkolabuje ti na tom authoring...[/quote]
Přesně tak, VBR je čistě kvůli úspoře a pokud ji někdo nepožaduje, tak nemá smysl s VBR vůbec ztrácet čas a jednoznačně encódovat CBR.
vivid.sk (11472)|8.11.2009 21:36
Lepsi je VBR - samozrejme, s nastavenim mimalnej hodnoty, napr 6Mbit/s.

Osobne mpeg2 nemusim, tento zastaraly algoritmus nie je postacujuci a ani 9Mbit/s (co je vacsinou maximum, ktore zvladaju stolne DVD playere) nezabrani pri rychlych scenach stvorcovaniu.

(uplne mi stacilo vlastne porovnanie vlastnych videi a kompresii za pouzitia profesionalnych enkoderov MPEG2 vs free enkoderov MPEG4 a na MPEG2 som velmi rychlo zabudol.)
StD (8612)|8.11.2009 21:43
[quote=vivid.sk;247637]Lepsi je VBR - samozrejme, s nastavenim mimalnej hodnoty, napr 6Mbit/s.

Osobne mpeg2 nemusim, tento zastaraly algoritmus nie je postacujuci a ani 9Mbit/s (co je vacsinou maximum, ktore zvladaju stolne DVD playere) nezabrani pri rychlych scenach stvorcovaniu.

(uplne mi stacilo vlastne porovnanie vlastnych videi a kompresii za pousita profesionalnych enkoderov MPEG2 vs free enkoderov MPEG4 a na MPEG2 som velmi rychlo zabudol.)[/quote]

No chlapče (omlouvám se, že ti tykám), ale to jsi toho asi ještě hodně málo viděl/udělal a máš zřejmě obě ruce levé, když při 9000 dokážeš vyrobit znatelné čtverečky. To ale není chyba algoritmů ani matematiky... jen mezi klávesnicí a židlí. Na to musíš tedy mít nadání.
A pan A. může dělat další "osvětovou přednášku"... (Následoval 10minutový potlesk a šlo se na párek)
fanynek (33)|8.11.2009 21:47
Hezky si to tu chlapi rozdáváte. ;)
Ještě mi kdyžtak prosím poraďte (jako téměř naprostému laikovi, co se toho všeho výše uvedeného týče), co by bylo nejlepší pořídit pro převod videa z VHS do PC do budoucna, chtěl-li bych se tím seriozněji zabývat a "pozálohovat" moje videa.
Tzn. jaký HW převodník (nebo jiné propojení video-PC), popř. software.
Díky.
vivid.sk (11472)|8.11.2009 21:50
[quote=StD;247638]To ale není chyba algoritmů ani matematiky... jen mezi klávesnicí a židlí. [/quote]

Mam originalny koncert madonny na DVD9 a pri vysokom bitrate tam tie stvorce su. Ale ked si myslis, ze si najmudrejsi na svete, a ludia, ktori v britanii enkodovali toto videu su hlupaci, tak prosim.

Ja tvrdim to, co som napisal.

[quote=StD;247638]když při 9000 dokážeš vyrobit znatelné čtverečky. [/quote]
Tie stvorce nie su postrehnutelne pri beznom sledovani kritickych scen, ale pri analyze snimkov su tam
StD (8612)|8.11.2009 21:52
[quote=fanynek;247640]Hezky si to tu chlapi rozdáváte. ;)
...Díky.[/quote]
Raději na to tu pověsit rychle hodně těžký LOCK! Na to specifické se ptej jinde. Pitomec ti jistě poradí "jistotu" v podobě ADVC.
StD (8612)|8.11.2009 21:58
[quote=vivid.sk;247643]Mam originalny koncert madonny na DVD9 a pri vysokom bitrate tam tie stvorce su. Ale ked si myslis, ze si najmudrejsi na svete, a ludia, ktori v britanii enkodovali toto videu su hlupaci, tak prosim.

Ja tvrdim to co som napisal.[/quote]

Já takových placek "originál" z Anglie mám taky spoustu a mohu ti zodpovědně říci (i jmenovat některé), že i tam jsou černé ovce produkční firmy, které se nestydí dát podobné zmršeníny na trh a chtít za to peníze. Ovšem to je o lidech (prodávající = oni / kupující = ty). To vůbec nic nehovoří o principu a způsobu zpracování. Tak brzdi. A o tom to tady vůbec není. Doporučoval bych ti vypůjčit si nebo koupit (nikoli někde krást) výrobky takových producentů, jako je třeba Criterion (Janus Films), a budeš vidět, že to je o něčem jiném. Pravda, je to setsakra dražší, ale dobrá práce s digitalizací obrazu se cení.
vivid.sk (11472)|8.11.2009 22:04
podobné zmršeníny

Ja som nenapisal, ze to DVDcko je nanic spravene. Skor naopak. Ide o rychly koncert, s rychlo meniacimi sa scenamy, svetlami atd.... je jasne, ze taketo veci su narocne na bitrate.
Napisal som len, ze pokial si niektore sceny analyzujem, tak tam tie stvorce najdem.

Pri inych enkoderoch (napr x264), kde nemusim obmedzovat bitrate zhora, toto nehrozi. A prave toto uvadzam ako jeden z problemov MPEG2, pretoze to obmedzenie je na skodu veci.
Koniec flame.
Pitomec (10211)|8.11.2009 22:09
[quote=vivid.sk;247637]Lepsi je VBR - samozrejme, s nastavenim mimalnej hodnoty, napr 6Mbit/s.

Osobne mpeg2 nemusim, tento zastaraly algoritmus nie je postacujuci a ani 9Mbit/s (co je vacsinou maximum, ktore zvladaju stolne DVD playere) nezabrani pri rychlych scenach stvorcovaniu.

(uplne mi stacilo vlastne porovnanie vlastnych videi a kompresii za pouzitia profesionalnych enkoderov MPEG2 vs free enkoderov MPEG4 a na MPEG2 som velmi rychlo zabudol.)[/quote]
Jak může být VBR lepší, když oproti CBR ten datový tok ubírá, tj. pokud nastavím CBR na 9Mbps a VBR je v rozmezí třeba tebou uváděných 6Mbps až oněch 9Mbps, tak jak to může být proboha lepší??? 9-)
Antonín (732)|9.11.2009 09:03
[quote=Pitomec;247651]Jak může být VBR lepší, když oproti CBR ten datový tok ubírá, tj. pokud nastavím CBR na 9Mbps a VBR je v rozmezí třeba tebou uváděných 6Mbps až oněch 9Mbps, tak jak to může být proboha lepší??? 9-)[/quote]

Lepší může bý proboha proto, že když místo CBR 9Mb/s nastavím VBR s průměrným tokem 9Mb/s, tak budu mít v kritických místech k dispozici mnohem více informace, třeba 12Mb/s.
Nebo místo 6Mb/s budu mít 9Mb/s ... nebo 20Mb/s budu mít 30Mb/s...atd atd.
Nečekám, pitomče, že bys to pochopil, vlastně je to vysvětlení jenom pro jiné čtenáře, tak se tím nezdržuj a klidně to přeskoč.
ai (2993)|9.11.2009 14:54
Jakych 12 Mbit je lepsich nez 9 Mbit, bavite se tu o ulozeni na DVD ne ?
666dia (476)|9.11.2009 19:16
Antonín
na těch 12 Mb/s jsi byl kde...?.pokud vím bavili jste se o mpeg 2, ne...?
Pitomec (10211)|9.11.2009 19:56
[quote=Antonín;247720]Lepší může bý proboha proto, že když místo CBR 9Mb/s nastavím VBR s průměrným tokem 9Mb/s, tak budu mít v kritických místech k dispozici mnohem více informace, třeba 12Mb/s.
Nebo místo 6Mb/s budu mít 9Mb/s ... nebo 20Mb/s budu mít 30Mb/s...atd atd.
Nečekám, pitomče, že bys to pochopil, vlastně je to vysvětlení jenom pro jiné čtenáře, tak se tím nezdržuj a klidně to přeskoč.[/quote]
Pak si můžeš nastavit to CBR na těch 12, 20 nebo 30Mbps a budeš na tom vždy kvalitou líp než u VBR. Sorry, ale seš úplně mimo mísu...
bohuscan (1)|9.11.2009 20:28
Tak yjsem dlouho řešil tento problém. /plně nejjednodušší je propojit VHS s DVE rekorderem, tam to přímo vystříhat a vypálit. Je to otázka pouze délky kazety a pár minut na střih. Než to takhle všelijak komplikovat raděj se poohlídni po nějakým kámošovi s DVDrekorderem.
StD (8612)|10.11.2009 08:09
[quote=bohuscan;247837]...[/quote]

a DALŠÍ, co si v tom křoví kolem nevšiml [COLOR="Red"]ČERVENĚ[/COLOR] napsaného upozornění, že uživatel Fanynek to má už dávno hotové... Toť dílo některých pánů diskutérů.
Antonín (732)|10.11.2009 09:49
[quote=Pitomec;247807]Pak si můžeš nastavit to CBR na těch 12, 20 nebo 30Mbps a budeš na tom vždy kvalitou líp než u VBR. Sorry, ale seš úplně mimo mísu...[/quote]

Až v jednom okamžiku zjistím, že ten soubor je tak veliký, že se nikam nevejde. Ano komára můžu bezpochyby účinně hubit kulometem nebo i dělem. To je stejný princip.
fanynek (33)|10.11.2009 10:31
[SIZE="3"]@StD: Díky.[/SIZE]..... a vám ostatním samozřejmě taky. :p
StD (8612)|10.11.2009 10:44
[quote=fanynek;247957][SIZE="3"]...[/quote]
NZ. Tak co, poznal jsi na tom obyčejným okem rozdíly? Nejlíp je to vidět na začátku na vykreslení té červené kostkované deky...
fanynek (33)|10.11.2009 11:49
[quote=StD;247959]NZ. Tak co, poznal jsi na tom obyčejným okem rozdíly? Nejlíp je to vidět na začátku na vykreslení té červené kostkované deky...[/quote]

Přiznám se, že ještě jsem se na to nemrknul. Mám to stažený na ploše, ale nechal jsem mladou celej večír dělat na hlavním PC cosi (grafiku) a já byl na druhým PC, kde jsem ladil a dodělával OS. (a taky plkal se Salamem :p)
Mám to v plánu dneska, jak se setmí.:cool: Napíšu ti, moje tipy na pořadí kvality.
Seth Sparrow (22)|14.4.2010 22:53
[quote=artam;242703]
Potom nevidim dovod zachytavat to v Pinnaclovom softveri (ktory ma zrejme obmedzenia), ale pouzit lubovolny iny vhodnejsi softver, hoci aj VirtualDub a podobne a zavisi uz len od kodekov, do coho to budes kodovat. Doporucujem DV alebo MJPEG v najvyssej kvalite - aby si dalsim spracovanim prilis nestratil kvalitu (ktora z VHS zaznamu ELP bude aj tak priserna).

Pouzitie toho Dazzlu ma pred TV kartou urcitu vyhodu - budes mat zvuk synchronny s videom. Toho u TV karty velmi tazko dosiahnes, pretoze zvuk bude kodovat zvukova karta (alebo chip na zakladnej doske), ktora ma hodiny nezavisle od hodin videa (krystalom riadene oscilatory u audio a video prevodnikov) a odchylka aj len niekolko Hz urobi za par hodin rozsynchronizovanie obrazu a zvuku o par sekund - hlavne u zaznamu z VHS, kde je rychlost snimok nepresna a kolise v dosledku nerovnomernemu posuvu pasky. Potom ten zvuk budes musiet pracne v editore natahovat/skracovat.[/quote]

Ahoj, som tu nový a pozdravujem všetkých na tomto fóre! Hľadal som určité informácie ohľadom nekonečnej témy VHStoDVD a tu som ich konečne našiel. Ďakujem! Chcel by som sa už iba spýtať aký je rozdiel medzi týmito dvomi "udělátkami":
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
a
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Je to moja posledná otázka, potom už nasleduje investícia. Ďakujem.