Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LED TV jako monitor k PC

daiterr (15)|9.9.2009 12:52
Prosím všechny, co znají odpovědi na danou problematiku, nebo mají s tímto zkušenost, zda by nenapsali něco k tomuto - uvažuji pořídit PC a k němu jako primární zobrazovač LED TV, nebo kvalitní LCD TV. Nyní dotazy - uvažuji například o této "sestavě":

PC + Samsung UE46B8000

1.jakou grafiku pořídit, aby nebyl problém? (když pořídím například nejvyšší možnou řadu, aby byl pokoj na 4-5 let) ATI, nebo GeForce?

2. Když grafiku, tak může být i dual-mode grafika? (dvě grafiky)

3. Když připojím TV k PC, pozná systém vůbec TV, nebo je nutný i monitor, pokud instaluju systém?

4. Pokud teda zdárně nastavím Full HD tak, aby běželo jak má, zřejmě poběží na 50 Hz, ale co teda s těmi 200 Hz? Má to vůbec vliv na rychlé přehrávání scén, či je 200 Hz myšleno pouze jako vychytávka pro tv vysílání? (předpokládám, že LED TV má slušnou odezvu a nemělo by se stávat, že obraz nebude plynulý..) Nebo je to tak, že 50 Hz je výstup z grafiky do TV a ta si pak vše převádí na 200 Hz?

5. Pokud teda zdárně nastavím Full HD tak, aby běželo jak má, co teda udělá jiné rozlišení? Například starší hry, nebo různé jiné blbosti, které používají svoje rozlišení? Na klasickém monitoru se dalo nastavit roztažení obrazovky pro každou aplikaci zvlášť. Co poradíte u TV? Přepočítává si TV jiné rozlišení? Je možné si vypomoci nastavením TV na 4:3 s tím, že budou pruhy po stranách? Co na to vy, kteří už s tím máte zkušenost? Jak probíhá vlastně najíždění systému, když je na začátku jiné rozlišení a pak teprve Full HD (pokud si ho nastavím) - TV zobrazuje až system při Full HD, nebo TV je schopna zobrazit všecko, byť ve zkreslené podobě, ale zobrazí?

6. Jaké mohou vzniknout zádrhely jiného rázu? Jaké máte zkušenosti s provozováním PC +TV?

7. Když budu mít internet ve Full HD a budu zhruba 2 metry od obrazovky - bude to čitelné? (někdo psal, že musí zvětšovat fonty na 120 procent...) A celkově - jak se Vám na takové "sestavě pracuje?

8. Díval jsem se i na Sony KDL-40ZX1, zaujal mne "bezdrátový" přenos signálu do TV, takže vše je připojeno v "set-top-boxu" a ten vysílá všen přímo do TV. Myslíte, že to stíhá v reálném čase? Má s tímto někdo zkušenost? Není možné zpoždění obrazu v milisekundách?

(Vysvětlení k sestavě - staré PC + staré dobré crt EIZO si chci nechat na práci s grafikou, protože na to novější stroj by byl nevyužitý a nové PC bych rád na blbiny - hry, internet, filmy, nebo jiná ostatní práce, která nevyžaduje přesné nastavení barev. A když už teda monitor, tak zbych zkusil rovnou LED TV (ta SONY nemá zřejmě led, ale klasické LCD, ovšem také dost dobré.)

Dodatek: Bylo by možné místo LCD použít například LG 50PS8000 (plazmu)? Jak je to doopravdy s vypalováním obrazu? Co se týká například panelu start v systému, dá s skrývat, dá se nastavit spořič při nečinnosti, u blbin se zřejmě bude muset jednou za dvě hodiny (nebo i dříve) změnit třebas na chvilku téma (různé panely ve hrách se nemění ...) A tak podobně. Nebo někdo používáte plazmu k PC a není to problém?

Předem děkuji za odpovědi.
SlavoF (834)|9.9.2009 13:02
No na "blbiny" by som také drahé PC /zostavu/ asi nekupoval.
daiterr (15)|9.9.2009 13:56
[quote=SlavoF;240005]No na "blbiny" by som také drahé PC /zostavu/ asi nekupoval.[/quote]

Inu to je tak - použít LED/LCD/Plazmu jako příjem tv signálu mne neláká. Jednak až na vyjímky rozlišení je k ničemu a na takové si ponechávám staré dobré 72 cm CRT-čko, navíc díky otravné reklamě se na spoustu věcí ani nedá v klidu dívat a mimo jiné - skladba pořadů mi nevyhovuje. Adekvátní by byl jedině například sci-fi AXN, který je ale v mých končinách nedosažitelný. Takže tv programy jsou passé.. Filmy mám na dvd, nebo pokud potřebuju, tak z jiného zdroje, bez reklam a jiných hovadin. Pokud nedělám grafiku, pak nepotřebuji kalibrovaný monitor. Pokud už teda jiný monitor, proč ne rovnou velké LCD, nebo plazmu? A když už to propojíte, tak berte v potaz i to, že PC chci na 4-6 let, ne na 1 rok.. Podle toho musí vypadat. No a když už máte pořádnou PC sestavu a pořádný "zobrazovač", tak sice na 70 procent na tom budete dělat "blbiny", ale také i seriózní práci, kde zrovna nepotřebujete přesně kalibrovaný monitor. A mimo to - pokud už dělám grafiku, tak takový velký panel mi grafiku zobrazí v té velikosti, v jaké bude v reálu, což vůbec není k zahození. Díky propojení PC s TV vás nemusí nasírat milion různých typů souborů na přehrátí a jejich nekompatibilita a tak podobně. Jistě se zeptáte, proč na blbiny nepoužiju konzoli? Protože konzole nemají skoro co nabídnout a to něco "lepší málo, co mají", tak nemáte v češtině. Pokud se zasmějete, že dnes přece každý zvládá "anglinu levou zadní", tak tohle vysvětlete třebas 8-mi letým dětem, kteří by něco rádi hráli, ale na konzolích až na vyjímky je vše v angličtině. Za to na PC je obrovské množství věcí v češtině. Nehledě na jiné programy, než jsou hry. Třebas programy na psaní, či kompozici hudby a podobně. A když jsme u těch blbin - jednak na konzoli si pořádnou strategii nezahrajete a mimo jiné grafika na konzolích se může snažit jak chce, dyž stejně nedosahuje kvality zobrazení dobré PC sestavy a kvalitní grafické karty. Třebas takové GTA na PS3 je celkem zdařilé i graficky, ale v detailech "zubaté" po hranách. Kdežto na PC si nastavíte vyhlazení "ve dvou módech" a máte klid. Takže proto si myslím, ža na 5-6 let se vyplatí investovat do pořádného PC a k tomu do kvalitní velké LED/LCD/plazmy..
mph1 (689)|9.9.2009 15:01
Hned uvodem napisu, ze TV k PC nepouzivam. Ani by mne to nepadlo. A ted proc:

Na monitor koukam cca z 0.5 az0.7 m (max):
- 42" TV se nevejde do zorneho pole. Kmitat po obrazovce sem a tam, abych si precetl e-maily...
- Ergonomicka poloha monitoru je horni okraj max. v urovni oci. U 42" TV bude spodni okraj pod urovni kolen. Bude z toho bolet krcni pater.
- HD rozliseni 1920x1080 na 42" a 0,5 m bude zoufale malo = velka pismenka, tluste okraje oken, bude videt kazdy pixel a mozna i mezery mezi nimi. Ted pisu na 23" 1680x1050 a je to prijemne tak akorat = vsechno se tam vejde (2x A4 vedle sebe 1:1), mnoho okynek v libovolnem vyvojovem prostredi atd.

IMHO monitor vetsi nez nejakych 25-30" jako HLAVNI zobrazovadlo k PC neni dobry napad. Jina vec je, mit ho jako sekundarni. Na primarnim resit beznou denni praci a specialni ulohy na TV. Ta by pak mohla byt v rozumne vzdalenosti a pouzivat se k rozumnym ucelum.

Dalsi vec je, ze kdyz to nebudes pouzivat jako TV, zaplatis za spoustu veci a vybavy, kterou jako bys hodil z okna.

K Tvym otazkam:
Ad4) Nevim jestli nejaka grafika podporuje FullHD 200Hz. Pokud ne, televize dopocita chybejici snimky (jedna z features, ktere hodis z okna, protoze pro PC obraz je to k nicemu, pro TV je to nutnost + moznost InputLag - nevim, jak na tom ten Samsung je)

Ad5) Vsechna nizsi rozliseni se prepocitaji na vyssi v TV = hnusny obraz, zvlaste pak na:
a) LCD
b) 42"
c) 0.5 m

Ad6) Pouzival jsem IQ156, Atari 130 XE, ZX Spectrum a Didaktik M a vzdycky to byl dost humus, ale dalo se to. Dnes jsem rad, ze mam u pocitace monitor :D Ale ani obraz z me nVidie 6600GT na 72 cm TV neni nic moc (pouze analog!)

Ad7) Proc chces kupovat 42" na 2m, kdyz muzes pohodlne pouzit 25-30" monitor z 0,5 m? (relativni velikost obrazu, citelnost atd. budou stejne)

Ad Plasma) V zadnem pripade. Plasma je nahrada TV, ne monitoru. Kdyz uz trvas na pouziti TV jako monitoru, pouzij LCD. A vypalovani je pouze jeden z mene vyznamnych duvodu proc ne.

Zaver: Za ty penize bych radsi koupil kvalitni monitor do 30"
vivid.sk (11472)|9.9.2009 15:20
Ad4) pokial viem nejde ani o grafiku, ale TV ti nezozerie viac ako 60Hz (aspon moj nie). Samozrejme pri 60Hz na 200Hz prepocet zabudni. Ten mozes pouzivat pri frekvenciach do 50Hz (vratane).

Pri 60Hz sa to chova ako bezny LCD monitor s nizkym (ale nevravim, ze nepozorovatelnym) input lagom (zdroj HDMI2, popis zdroja DVI-PC).
mph1 (689)|9.9.2009 15:34
No byl jsem liny, ted uz jsem se kouknul.

Takze:
Ad4) Pres HDMI 1.3 preneses max 1200p/75Hz. Televize ale bude chtit 1080/50 nebo 60 Hz a zbytek si vymysli. Dale plati, co jsem psal.
daiterr (15)|9.9.2009 15:44
[quote=mph1;240028]Hned uvodem napisu, ze TV k PC nepouzivam. Ani by mne to nepadlo. A ted proc:

Na monitor koukam cca z 0.5 az0.7 m (max):
- 42" TV se nevejde do zorneho pole. Kmitat po obrazovce sem a tam, abych si precetl e-maily...
- Ergonomicka poloha monitoru je horni okraj max. v urovni oci. U 42" TV bude spodni okraj pod urovni kolen. Bude z toho bolet krcni pater.
- HD rozliseni 1920x1080 na 42" a 0,5 m bude zoufale malo = velka pismenka, tluste okraje oken, bude videt kazdy pixel a mozna i mezery mezi nimi. Ted pisu na 23" 1680x1050 a je to prijemne tak akorat = vsechno se tam vejde (2x A4 vedle sebe 1:1), mnoho okynek v libovolnem vyvojovem prostredi atd.

IMHO monitor vetsi nez nejakych 25-30" jako HLAVNI zobrazovadlo k PC neni dobry napad. Jina vec je, mit ho jako sekundarni. Na primarnim resit beznou denni praci a specialni ulohy na TV. Ta by pak mohla byt v rozumne vzdalenosti a pouzivat se k rozumnym ucelum.

Dalsi vec je, ze kdyz to nebudes pouzivat jako TV, zaplatis za spoustu veci a vybavy, kterou jako bys hodil z okna.

K Tvym otazkam:
Ad4) Nevim jestli nejaka grafika podporuje FullHD 200Hz. Pokud ne, televize dopocita chybejici snimky (jedna z features, ktere hodis z okna, protoze pro PC obraz je to k nicemu, pro TV je to nutnost + moznost InputLag - nevim, jak na tom ten Samsung je)

Ad5) Vsechna nizsi rozliseni se prepocitaji na vyssi v TV = hnusny obraz, zvlaste pak na:
a) LCD
b) 42"
c) 0.5 m

Ad6) Pouzival jsem IQ156, Atari 130 XE, ZX Spectrum a Didaktik M a vzdycky to byl dost humus, ale dalo se to. Dnes jsem rad, ze mam u pocitace monitor :D Ale ani obraz z me nVidie 6600GT na 72 cm TV neni nic moc (pouze analog!)

Ad7) Proc chces kupovat 42" na 2m, kdyz muzes pohodlne pouzit 25-30" monitor z 0,5 m? (relativni velikost obrazu, citelnost atd. budou stejne)

Ad Plasma) V zadnem pripade. Plasma je nahrada TV, ne monitoru. Kdyz uz trvas na pouziti TV jako monitoru, pouzij LCD. A vypalovani je pouze jeden z mene vyznamnych duvodu proc ne.

Zaver: Za ty penize bych radsi koupil kvalitni monitor do 30"[/quote]

K otázce - proč kupovat 42" na 2 metry - no uvažoval jsem i o větší - chtěl jsem skloubit vše dohromady - prostě velký obraz na zábavu (hry, filmy a pod.) a k tomu ještě web a běžná práce... Pak jako druhá varianta by byla mít hlavní monitor jako EIZO 21" a velkou TV jako sekundární, což není problém, ale zřejmě bych musel mít nastaveno na monitoru full HD, aby se mi na sekundárním zobrazovalo to samé v čistém Full HD, nebo jak vlastně fungují dva zobrazovače? Nikdy jsem neměl možnost to zkoušet. Popište, prosím. Jinak ještě k LCD - měl jsem dojem, že ze vzdálenosti 2m by to mohlo být adekvátní k monitoru na 0,5 m.. Pokud nastavím full HD, uzpůsobím tak plochu, pak bych měl mít čistý obraz a vše zřetelné. Spousta programů jede pod systémem (word, prohlížeče a jiné věci) Tak proto jsem měl dojem, že by to jít mohlo. Pokud je to dojem špatný, potřebuju pořádně vyvést z omylu. Předem děkuji.
mph1 (689)|9.9.2009 15:58
[quote=daiterr;240037]chtěl jsem skloubit vše dohromady[/quote]Ahaaa, takze kockopes. No pak tedy jo. Nebude to ani televize, ani monitor ;)
daiterr (15)|9.9.2009 16:12
[quote=mph1;240039]Ahaaa, takze kockopes. No pak tedy jo. Nebude to ani televize, ani monitor ;)[/quote]

Jo, přesně tak. Jen potřebuju vědět, jak se to LCD jako hlavní monitor bude celkově tvářit. To, že dám jako hlavní Full HD, tak je jasné, že to snad bude ok, ale co třebas při najíždění jiných aplikací, nebo start systému? Uvidím něco? nebo se objeví až full HD systém? A pokud to přepočítává, pak jak moc je velký rozdíl ze vzdálenosti 2 metry? (2,5 m) O to mi jde. Abych to nepropojil a nezjistil, že i když nastavím full hd v systému u karty, tak že to bude rozmazané, nebo nedej bůh deformované a podobně a když zapnu comp, takže mi naskočí "no signal" a teprve až najedou wokna, tak se tam něco objeví ... Otázku barev moc neřeším, protože na seriózní práci mám ten starší comp s Eizem. Ale na novém můžu třebas renderovat scény v Rhinu třeba a i když textury budou trošku jiné, tak už vím, že je vše nastaveno na starším PC, ale nový PC bude rychlejší a hlavně velikost zobrazovače bude úžasná na prezentaci jak právě výstupů z programů, tak na fotky, filmy, hry a podobně.
MAKcz (205)|9.9.2009 16:50
1. grafiku v podstate libovolnou, i kdyz ted koupis top class za 4-5 let to bude priserne zastarala zalezitost.

2. pokud si predstavujes pod "dual mode" sli reseni tak ano muze, nebo se to da vyresit dvema grafikama integrovanymi na jedinou desku

3. zde to nevim na 100% ale myslim, ze pokud TV jako takova ma hdmi vstup nemel by ji cinit problem zobrazit treba 640x480 rozliseni (byt zdeformovane)

4. 200Hz hz tam neposles, budes posilat 4x mene a tv se to bude snazit "cimsi" doplnovat ;( Led tv nema zadnou slusnou odezvu, furt se tu bavime o prastare lcd technologii, led tam pouze resi podsviceni, takze to stale bude o dost pomalejsi jak plazma (kterou bych ale jako zobrazovaldo pc teda nedoporucil - coz ani LCD TV)

6. zasadni zadrhel vidim v malem dpi obrazu a celkove moc velkem pozorovacim uhlu. Pokud jsem se tu docet planujes na tom treba delat grafiku, tak asi budes sedet pomerne v male vzdalenosti od lcd, takze budes muset po obrazovce svekovat a k tomu budes sledovat obraz pod extremne velkym uhlem, takze to bude hodne zle. Zaroven budes koukat na velmi hrubozrny obraz (prirovnal bych to k 800x600 pustenych na 24" lcd).
Zaroven se bude pomerne zle hledat optimalni poloha jak si pred takovou plachtu sednout. Mel jsem zapujceny domu 30" dell lcd a po 14 dnech jsem se velmi rad vracel k 2x eizo 24". 30" mi vyhovovala k sledovani fimu na pc, ale treba na praci (3d/2d grafika a animace) mi to extremne nevyhovovalo. Tam mi prijde vyrazne lepsi reseni dvou monitoru kde budto rozhazim po plose obou nastroje a listy a zustane mi dost prostoru na praci nebo jedu jeden monitor na nastroje a druhej jako fullhd na nahled videa. Takze 30" byla na mne uz moc, LCD jsem testoval 40" samsunga edge led 7 ale jako sekundarni monitor. Na praci mi to prijde nepouzitelne, hlavne treba vecer to strasne sajni, eiza maj mnohem prijemnejsi obraz, mene presaturovanej a hlavne v cerne vidim jeste kresbu, kdezto na tv led lcd jsem mel pocit, ze v cerne neni vubec kresba nebo ji diky velkmemu kontrasntnimu pomeru vubec nevidim. jako by nekdo vse tmave zalil tuzi (teda ne uplne cernou ale takovou, co proste zrusi kresbu ale pritom uplne nekreje).

6. zadrhele jsem mel tusim s pomerem stran , nakonec to vyresil nejakej tweak pro grafarnu a pak mne vadilo, ze grafika na pracovnch 24 vypadala na tv jako prebarvena poutova parada.

7. 2 metry by asi sly ale font bych zvetsil, na najiti programu tv to staci na praci mi to prijde k nicemu.

8. spozdeni bude vzdycky ale jak velke nevim, spis bych se bal, zda to zvladne full hd a netlaci to jen 720p nebo 1080i (to si urcite over).

Co se tyce sonaku, tak bych kaslal na bezdrat prenos (da se to resit od jineho vyrobce a prepokladam i s mensima omezenima) ale zvolil bych Z5500, obrazove mi to prijde od sony to nejlepsi, pouziva to WCG-CCFL trubice a obraz to ma na LCD technologii podle meho nazoru nejlepsi co sem zatim videl.

Plazma jako takova se vypalovat bude vzdycky a nedoporucil bych ti ji na praci s pc. Na koukani na filmy ano ale tam ne LG ale budto sehnat 50 pioneera (basys je ale uz asi vyprodal) a nebo NeoPDP od Panasoniku.


Myslim ze tve reseni bude kockopes, nebude to dobre na praci, mozna tak jeste na gameni

Snad ti muj nazor taky trochu pomuze

MAK
mph1 (689)|9.9.2009 16:58
Pouzij EIZO jako main a TV jako sec.

Grafika s tim problem nema, muzes zadat dva zobrazovace (umi vetsina modernich karet se 2 vystupy) a na nich Clone (oba zobrazuji totez, musi mit stejne rozliseni atd), nebo Double Screen, Twin Display a kyho vyra se to vsude jmenuje. Pak ma kazdy zobrazovac sve vlastnosti/rozliseni apod. a ty si mezi plochami okynka presouvas (jako by to byla jedna velka plocha).

Otazka je, jak to ty karty budou zvladat ve FullHD, s tim zkusenost nemam (grafika, ktera pojede moderni hru ve FullHD 50 a vice FPS, aby to netrhalo, bude hooodne draha, jestli vubec bude).