Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Téma: Vysílání přes IPTV

7.8.2009 08:14
Ivo Mašek Výhody a nevýhody :
Výhody příjmu přes pevnou linku
Když už se rozhodnete přijímat digitální televizi přes kabel, často narazíte na problém, že váš dům není napojený na síť místního kabelového operátora, nebo že ve vašem bydlišti žádná společnost kabelovou televizi neposkytuje. V tom případě máte ještě jednu možnost, jak digitální televizi získat „přes dráty“. Jde o digitální televizi přes pevnou linku, a to buď telefonní, nebo optický kabel. Výhodou této služby je fakt, že ji lze přijímat takřka všude, kde je zřízená pevná telefonní linka, a má tedy výrazně větší zásah než kabelová televize.
Nabízí také řadu služeb, které jiné typy digitálního vysílání poskytnout nemohou: ať už jde o zmíněnou domácí videotéku nebo specializované televizní programy zaměřené např. na jednotlivé kluby v české hokejové extralize. Prostřednictvím IPTV se také mohou dobře šířit televizní programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV).
Nevýhody příjmu přes pevnou linku
Také pro tento typ digitálního vysílání potřebujete speciální set-top-box, který propojíte mezi pevnou linku a televizor. Podobně jako u digitální kabelové televize lze tyto přijímače pronajmout nebo zakoupit výhradně u poskytovatele služby. Základní nevýhodou tohoto typu digitálního vysílání je fakt, že jde o placenou službu. Za příjem programů, a to i těch základních, platíte měsíční poplatek, do kterého není zahrnut koncesionářský poplatek České televizi. Ten musíte uhradit zvlášť.
Existují dva typy vysílání IPTV: přes optický kabel až domu, které je kvalitnější, a přes ADSL a klasickou telefonní linku, s nímž mohou být občas technické potíže. Projevují se například zamrznutím obrazu a „kostičkováním“. Pokud přijímáte IPTV přes telefonní linku, operátor po vás obvykle chce kromě poplatků za televizní služby také paušál za tuto linku. Pokud se nacházíte příliš daleko od místní ústředny, odkud k vám po lince běží zvolené televizní programy, můžete se setkat s delší prodlevou při přepínání programů a také se k vám nemusí dostat televizní stanice ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV).

Jaký přijímač potřebuji :
U digitální televize přes pevnou linku se neobejdete bez speciálního set-top-boxu, který si musíte vždy pronajmout nebo zakoupit od poskytovatele této služby. Set-top-box převede digitální signál do podoby čitelné vašemu analogovému, anebo digitálnímu televizoru, který je ale uzpůsobený příjmu digitálního signálu z pozemních vysílačů, nikoli IPTV.
Je tedy naprosto jedno, jaký typ televizoru doma máte, nebo se jej chystáte pořídit. Ve všech případech potřebujete pro příjem digitální televize přes pevnou linku speciální set-top-box. Ten se propojuje mezi kabel z pevné linky a televizor. Instalaci provádí buď technik najatý provozovatelem služby, anebo sám zákazník podle návodu dodaného operátorem. Někteří provozovatelé IPTV nabízejí samoinstalační balíčky a set-top-boxy posílají zákazníkům domů poštou.


Instalace přípojky IPTV :
Pokud jste se rozhodli, že chcete přijímat digitální televizi prostřednictvím pevné linky, zjistěte si, jací operátoři ve vašem domě tuto službu nabízejí. V drtivé většině případů je možné získat IPTV od největšího poskytovatele pevných telefonních linek v tuzemsku, společnosti Telefónica O2. V mnoha místech ale fungují i místní provozovatelé IPTV, jejichž nabídka může být podstatně výhodnější a v závislosti od použité technologie i spolehlivější.

IPTV často nabízejí místní poskytovatelé připojení k internetu, informujte se tedy u nich, zda tuto službu náhodou neposkytují. Jakmile se dozvíte, jaké společnosti vám mohou ve vašem bytě zřídit přípojku IPTV, vyberte si nejvýhodnější nabídku a kontaktujte zákaznické centrum zvolené společnosti. Její technik vám instaluje přípojku, a v případě, že IPTV půjde přes pevnou telefonní linku, kterou už máte doma aktivovanou, můžete si objednat přijímací zařízení a pokusit se o samoinstalaci.
V případě, že ve vašem domě poskytuje IPTV společnost, která digitální televizi nabízí přes optický kabel až k zákazníkovi, musíte si vždy nechat zřídit přípojku pro IPTV (a připojení k internetu). V některých novostavbách, zejména nových bytových komplexech, už bývají tyto přípojky hotové a stačí je jen aktivovat. Přípojku v bytě zřizuje technik provozovatele služby a obvykle se za její zřízení a aktivaci platí určitý poplatek.

Povinné programy v IPTV :
Programové nabídky společností, které nabízejí digitální televizi přes pevnou linku, se obvykle dělí na omezené s několika hlavními televizními programy, základní a rozšířené. Televizní diváci většinou nevědí, že podle zákona mají odběratelé omezených programových nabídek nárok na příjem všech televizních programů, které v České republice vysílají ze zemských vysílačů, a to jak analogově, tak digitálně.
Co to znamená v praxi? Například to, že sportovní kanál ČT 4 nebo zpravodajskou televizi Z1 nesmí operátor IPTV zařadit do dražší základní nebo rozšířené nabídky a nutit tak zákazníka, aby si za jejich příjem připlatil. Podle zákona musí mít divák s předplacenou omezenou základní programovou nabídkou přístup ke všem programům, které vysílají vzduchem a nejsou zakódované.
O jaké programy jde? V prvé řadě o všechny čtyři kanály České televize: ČT 1, ČT 2, ČT 4 a ČT 24. Dále o Novu, Primu s regionálními vstupy, které odpovídají regionu, v němž divák přijímá televizi přes pevnou linku, a nově také o zpravodajskou televizi Z1. Počet povinně zařazovaných programů v IPTV se bude postupně zvyšovat v závislosti na tom, kdy ty které televizní stanice získají oprávnění pro zemské digitální vysílání a začnou vysílat.

Placené služby IPTV :
Většina televizních stanic, nabízených prostřednictvím televize přes pevnou linku, vysílá jako placené programy. Divák platí i za sledování základní omezené nabídky, u té je ale poplatek mnohem nižší než u základní nebo rozšířené nabídky. Speciálně bývají zpoplatněné některé balíčky tematických kanálů nebo filmy v domácí videopůjčovně.
Při objednávání IPTV si zákazník vybírá, jakou programovou nabídku by chtěl přijímat. Nastavení této nabídky provádí společnost, které divák platí za televizi přes pevnou linku. Při změně objednané programové nabídky dochází k úpravě dat v set-top-boxu, přes který divák přijímá signál.
Zvlášť se platí za interaktivní služby, z nichž nejčastější a nejvyužívanější je domácí videopůjčovna. Divák si vybere z knihovny operátora film, který by si chtěl na svém televizoru přehrát, přes svůj bankovní účet uhradí půjčovné, film se mu „otevře“ a on ho může shlédnout. Po přehrání se film opět zablokuje. Některé společnosti umožňují za jeden poplatek opakované shlédnutí filmu, a snímek bývá zákazníkovi přístupný po prvních 24 hodin po zaplacení půjčovného.

Převzato z webu: Digitalne.tv
10.4.2010 09:33
Ivo MašekManual IPTV set-top-boxu MOTOROLA VIP1910/1920
10.4.2010 09:50
Ivo MašekPopis IPTV set-top-boxu JUICE
10.4.2010 09:57
Ivo MašekManual IPTV set-top-boxu AMINO
14.11.2011 09:11
Ivo MašekManual IPTV set-top-boxu MOTOROLA VIP 1003
15.11.2011 11:54
Ivo MašekIPTV set-top-box SWEDEN Telecom HDD , který používá poskytovatel IPTV televize WIA TV (používá tři modelové řady - v příloze *pdf je manual k jedné z řad)
7.10.2012 07:41
Ivo MašekZajímavý serial z produkce DigiZone
1) Průvodce světem IPTV: proč zatím zaostává za kabelovkou a proč ji časem nahradí
http://www.digizone.cz/clanky/pruvodce-svetem-iptv-proc-zatim-zaostava-za-kabelovkou-a-proc-ji-casem-nahradi/
2) Průvodce světem IPTV: v čem je výhodnější než kabelovka a v čem ne
http://www.digizone.cz/clanky/pruvodce-svetem-iptv-v-cem-je-vyhodnejsi-nez-klasicka-kabelovka-a-v-cem-ne/
3) Průvodce světem IPTV: stručná historie vývoje nejmladší digitální platformy v Česku
http://www.digizone.cz/clanky/pruvodce-svetem-iptv-strucna-historie-vyvoje-nejmladsi-digitalni-platformy-v-cesku/
4) Průvodce světem IPTV: jak z „hloupé“ kabelovky udělat chytrou se zpětným kanálem?
http://www.digizone.cz/clanky/pruvodce-svetem-iptv-jak-z-hloupe-kabelovky-udelat-chytrou-se-zpetnym-kanalem/
5) Průvodce světem IPTV: největší poskytovatelé IP televize v České republice
http://www.digizone.cz/clanky/pruvodce-svetem-iptv-nejvetsi-poskytovatele-ip-televize-v-ceske-republice/
6) Průvodce světem IPTV: kabelovky, které už zcela nebo částečně přešly na IP
http://www.digizone.cz/clanky/pruvodce-svetem-iptv-kabelovky-ktere-uz-zcela-nebo-castecne-presly-na-ip/
7) Průvodce světem IPTV: co všechno umožňuje televizním stanicím oproti kabelovce
http://www.digizone.cz/clanky/pruvodce-svetem-iptv-co-vsechno-umoznuje-televiznim-stanicim-oproti-kabelovce/
8) Průvodce světem IPTV: Zpětný kanál a nejčastější způsoby jeho využití
http://www.digizone.cz/clanky/pruvodce-svetem-iptv-zpetny-kanal-a-nejcastejsi-zpusoby-jeho-vyuziti/