Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

súrne potrebujem radu (videomic RODE)

peter.urblik (355)|28.7.2009 19:32
ahojte... pred nedávnom som si kúpil externý videomic RODE na Canon HV30.. neviem si dať rady ale mne to príde tak že zachytáva až moc zvuku.. :-D no proste v návode je napísané že odfiltruje zvuky čo sú za kamerou čo robí kameraman a pod.. samozrejme že to berem s určitým nadhľadom ale proste ja tam počujem všetko.. idem do nastavenia a počujem každý ťuk... len sa dotknem kamery a už to počuť... je to normálne alebo to mám ísť reklamovať???? zajtra idem na takú menšiu ornitologickú akciu.. a chceli sme natočiť krátky dokumentárny filmík teda ak všetko klapne.. lenže neviem proste mám strach že budem počuť všetko čo urobím a pokazím tak záber... alebo čosi podobné.. viete mi nejak poradiť?? čo s tým?? je každý videomic RODE takýto alebo len tento.. ak hej tak ho vrátim do predajne... no zvuk bere pekne to je pravda ale ako vravím myslel som, že to bude o trochu čosi inšie.... vopred dík za rady..
dalizije (641)|28.7.2009 20:28
A co manuál a nastavení ?
peter.urblik (355)|28.7.2009 22:33
myslíš že som ho nečítal???

"no proste v návode je napísané" to sú moje slová z predchádzajúceho príspevku a znamená to že som ho čítal... ale aj tak dakujem za radu... skúsim to kuknúť ešte raz...
martin_54 (331)|28.7.2009 23:02
Mikrofon je v pořádku. Počítám, že jsi koupil nějaký shotgun mikrofon - nejspíš nějaký z řady NTG co ;-)
Tyto mikrofony mají většinou skvělou směrovou charakteristiku, nicméně jsou megacitlivé na jakýkoliv otřes, dotyk apod.
Aby jsi z něho dostal to co potřebuješ, je třeba ještě dokoupit odpružený držák mikrofonu. Pokud ho chceš do lyžiny na kameře, tak koukni na tento http://www.janzaudio.com/obchod/rode/sm3.html (je to jen ukázka konkrétní a třebas i za lepší cenu si vygoogluj).

Pozor dej i na vítr. Na něj jsou tyto mikrofony také hrozně citlivé. Proto z vlastní zkušenosti doporučuji dokoupit i mrtvou kočku - např. tuto http://www.janzaudio.com/obchod/rode/deadcat.html neb dodávaný molitanový kryt ti mnoho nepomůže.
martin_54 (331)|28.7.2009 23:05
Hlavně při použití těchto mikrofonů jsou dobrá sluchátka skoro povinnost. Ty by měli ale být (pokud nemáš sebou zvukaře) samozřejmost vždy. Alespoň tě nepřekvapí drbající babky dvacet metrů od tebe... :-)
peter.urblik (355)|28.7.2009 23:23
[quote=martin_54;234666]Hlavně při použití těchto mikrofonů jsou dobrá sluchátka skoro povinnost. Ty by měli ale být (pokud nemáš sebou zvukaře) samozřejmost vždy. Alespoň tě nepřekvapí drbající babky dvacet metrů od tebe... :-)[/quote]

ahoj.. kúpil som tento aj s odpruženým držiakom ...

http://proficams.eu/index.php?page=2677&action=productdetail&oc=475

a sluchátka mam tiež...

ja sa len čudujem pretože som vážne nemyslel že započujem každý dotyk... proste počujem úúúúúúúúúúplne všetko... aj ked stlačím rec.. ked idem zoomovať.. všetko.. ked chcem niečo donastaviť... a pod... trochu ma to vytočilo bo som od toho čakal čosi viac... vážne som si myslel že tieto zvuky celkom dobre odfiltruje... som nemilo prekvapený.. ale zas musím povedať že zvuk chytá skvele... len škoda že aj ten ktorý by nemusel haha...
martin_54 (331)|28.7.2009 23:52
Ono na profi práci se zvukem je třeba použít kombinaci handky, popř. klopáku a zeppelinu, který drží mikrofonista. Pak se dá spousty "pazvuků" eliminovat.
Takovéto mikrofony na kameru jsou jen berličkou. Nicméně jsou skoro vždy lepší než integrované mikrofony kamer. Oproti integrovaným mikrofonům ve spotřebních kamerách mají tak vysokou citlivost, že to proste napoprvé překvapí... ;-)
Pro lehké uklidnění je však třeba dodat, že pokud někdo neposlouchá video se sluchátky, tak spousty těchto zvuků při normální hlasitosti není slyšet. Něco jde i odfiltrovat při zvukovém střihu.
martin_54 (331)|28.7.2009 23:56
A to jsi ještě asi netočil venku... to budeš teprve koukat co vše uslyšíš a až foukne větříček.... :-)
martin_54 (331)|29.7.2009 00:05
jo a pokud to tvá kamera umí, tak použij kombinaci RODE + integrovaný kamerový mikrofon. Každý do sólo stopy.
peter.urblik (355)|29.7.2009 06:57
bohužial to nedokáže.... len externý alebo interný mikrofon... ale kombináciu nie... no však dnes odchádzam točiť tak uvidím čo z toho bude... :-)
ferrda (162)|29.7.2009 15:50
@peter.urblik
daliziije tým manuálom asi myslel, aby si kameru prepnul do manualneho režimu t. j. aby si si nastavil hladinu zvuku manuálne na kamere, a myslím, že ti radil správne. Určite nemyslel, že si máš prečítať manuál.
dalizije (641)|29.7.2009 17:05
[quote=ferrda;234766]@peter.urblik
daliziije tým manuálom asi myslel, aby si kameru prepnul do manualneho režimu t. j. aby si si nastavil hladinu zvuku manuálne na kamere, a myslím, že ti radil správne. Určite nemyslel, že si máš prečítať manuál.[/quote]
Přesně :-)
peter.urblik (355)|31.7.2009 19:27
aha... no jasne.. lenže ked na Canon HV30 hodíš externý mikrofon tak už zvuk neupravíš... minule som to skúšal.. lenže potom ked som šiel do nastavenia zvuku aby som to stiahol.. ma preplo na interný mikrofon.. a exter. vyplo.. ešte to vyskúšam...
appalacio (201)|1.8.2009 12:42
[quote=peter.urblik;235078]aha... no jasne.. lenže ked na Canon HV30 hodíš externý mikrofon tak už zvuk neupravíš... minule som to skúšal.. lenže potom ked som šiel do nastavenia zvuku aby som to stiahol.. ma preplo na interný mikrofon.. a exter. vyplo.. ešte to vyskúšam...[/quote]

Mám HV20 a RODE Stereo mikrofon. Ruční nastavení mi na HV20 bezproblému jede...jestli to nebude tím, že máš kameru na plný automat (tlč. na pravém boku nahoře..asi..nemám teĎ kameru u sebe). Bez ručního nastavení se snaží automatika na kameře zesilovat do max. a slyšíš kažtdý šum. Vyzkoušej si, točit v naprostém tichu a pak dělej pár vteřin hlasitý zvuk u kamery. Na záznamu uslyšíš šum a pak se vyrovná hladina a mikrofon bere skvěle. Tohle doladíš jen ručním nastavením, ničím jiným.

dále je potřeba na mikrofonu přepnout jednu zadní páčku (myslím, že to je ta levá ) na hodnotu -10. Pokud je na 0, tak má vyšší citlivost. Nemám teď kameru u sebe, tak střílím od boku, pozítří, pokud ti to nepojede na to mrknu. Tak se napiš jak jsi si s tím poradil.

D8le, venku rozhodně použij na kameru Deadcat.. kožešinku... proti větru...
peter.urblik (355)|2.8.2009 20:47
[quote=appalacio;235132]Mám HV20 a RODE Stereo mikrofon. Ruční nastavení mi na HV20 bezproblému jede...jestli to nebude tím, že máš kameru na plný automat (tlč. na pravém boku nahoře..asi..nemám teĎ kameru u sebe). Bez ručního nastavení se snaží automatika na kameře zesilovat do max. a slyšíš kažtdý šum. Vyzkoušej si, točit v naprostém tichu a pak dělej pár vteřin hlasitý zvuk u kamery. Na záznamu uslyšíš šum a pak se vyrovná hladina a mikrofon bere skvěle. Tohle doladíš jen ručním nastavením, ničím jiným.

dále je potřeba na mikrofonu přepnout jednu zadní páčku (myslím, že to je ta levá ) na hodnotu -10. Pokud je na 0, tak má vyšší citlivost. Nemám teď kameru u sebe, tak střílím od boku, pozítří, pokud ti to nepojede na to mrknu. Tak se napiš jak jsi si s tím poradil.

D8le, venku rozhodně použij na kameru Deadcat.. kožešinku... proti větru...[/quote]

ahoj... no tú páčku som prepol na - 10 tak ako si poradil... o niečo sa to zlepšilo... ja mám kameru stále prepnutú na manuál... teraz som prišiel nato ako to ručne nastaviť... myslím tú citlivosť.. ale ešte stále celkom nerozumiem ako je to s tým tichom a ked mám robiť hlasitý zvuk.... najprv mám točiť v kľude a potom pri nejakom hlasnom zvuku... potom to postupne pri tom hlasnom zvuku vyrovnávať ručným nastavením do hladiny kedy mi to nebude ukazovať červenú??? alebo také čosi?? či sa ten mikrofon naladí sám?? som z toho vážne magor.. tak sa nehnevaj ak sú moje otázky až moc stupidné :-D
appalacio (201)|3.8.2009 12:24
[quote=peter.urblik;235303]ahoj... no tú páčku som prepol na - 10 tak ako si poradil... o niečo sa to zlepšilo... ja mám kameru stále prepnutú na manuál... teraz som prišiel nato ako to ručne nastaviť... myslím tú citlivosť.. ale ešte stále celkom nerozumiem ako je to s tým tichom a ked mám robiť hlasitý zvuk.... najprv mám točiť v kľude a potom pri nejakom hlasnom zvuku... potom to postupne pri tom hlasnom zvuku vyrovnávať ručným nastavením do hladiny kedy mi to nebude ukazovať červenú??? alebo také čosi?? či sa ten mikrofon naladí sám?? som z toho vážne magor.. tak sa nehnevaj ak sú moje otázky až moc stupidné :-D[/quote]

s tou citlivostí jsem to myslel tak, že nech audio na automat. Natáčej chvíli ( třeba 30sec) v naprostém tichu a pak začni dělat nějaký normální hluk kolem kamery. Pak si záznam přehraj a poslouchej. Nejprve uslyšíš šum, to je jak se automat snažil zesílit vše na max. a proto je ten mikrofon citlivý, repsk. nadáváš na to, že bere až moc a poslouchej dál, pokud děláš normální hluk, tak se automat tomu přizpůsobí, sníží citlivost a slyšíš perfektně nahranej zvuk bez šumu. Takhle pracuje automat a proto je problém v tišším prostředí s tím šumem. Ta páčka na -10dB je omezení citlivosti. Trochu to pomůže.

No a pokud chceš omezit ten šum v tišším prostředí, musíš zasáhnout manuálně. Psal jsi, že už víš jak na to (co kde zmáčknout). No a samozřejmě, aby to byl co nejlepší výsledek, doporučuji sluchátka, aby jsi slyšel to co bere kamera a ne okolí a ručně nastavíš hodnotu.

Ještě jsi mě přivedl k tomu, že ano, špičky by neměli být v červených hodnotách, proto je dobré vědět, co bude na scéně nejsilnějším zvukem a při tomto nejsilnějším zvuku nastavit max. Dá se to trochu obejít i tím, že si kolem mikrofonu luskneš (je to taková jakási náhrada nza silný zvuk) a aby tento zvuk nebyl mimo rozsah.

Pro nejlepší možné nastavení by jsi měl vše poslouchat přes sluchátka, protože spoléhat se na grafické zobrazení na kameře se moc nedá.

Vše chce trochu cviku a vyzkoušet si to. Doporučuji cvičně zkusit nastavení zvuku v hlučném prostředí, pak v normálním prostředí, v tichu a pak už budeš vědět. Lepší je raději nahrát zvuk s menší citlivostí a v PC zesilovat než jít přes maximum u špiček, protože pokud ti špičky kamera ustřihne, tak nemůžeš už v PC ze záznamu dost to, co není nahrané...

Samozřejmě existují softíky, které zvuková záznam dokáží opravit i ty špičky, ale není to ono a je to drahé kvůli ceně softu. Jen tak pro zajímavost mrkni na http://www.izotope.com/products/audio/rx/
peter.urblik (355)|3.8.2009 14:25
moc krát dík za rady.. budem to skúšať.. musím sa do toho dostať a bude to fajn.. ešte raz dík..
dalizije (641)|3.8.2009 21:50
[quote=appalacio;235372]s tou citlivostí jsem to myslel tak, že nech audio na automat. Natáčej chvíli ( třeba 30sec) v naprostém tichu a pak začni dělat nějaký normální hluk kolem kamery. Pak si záznam přehraj a poslouchej. Nejprve uslyšíš šum, to je jak se automat snažil zesílit vše na max. a proto je ten mikrofon citlivý, repsk. nadáváš na to, že bere až moc a poslouchej dál, pokud děláš normální hluk, tak se automat tomu přizpůsobí, sníží citlivost a slyšíš perfektně nahranej zvuk bez šumu. Takhle pracuje automat a proto je problém v tišším prostředí s tím šumem. Ta páčka na -10dB je omezení citlivosti. Trochu to pomůže.

No a pokud chceš omezit ten šum v tišším prostředí, musíš zasáhnout manuálně. Psal jsi, že už víš jak na to (co kde zmáčknout). No a samozřejmě, aby to byl co nejlepší výsledek, doporučuji sluchátka, aby jsi slyšel to co bere kamera a ne okolí a ručně nastavíš hodnotu.

Ještě jsi mě přivedl k tomu, že ano, špičky by neměli být v červených hodnotách, proto je dobré vědět, co bude na scéně nejsilnějším zvukem a při tomto nejsilnějším zvuku nastavit max. Dá se to trochu obejít i tím, že si kolem mikrofonu luskneš (je to taková jakási náhrada nza silný zvuk) a aby tento zvuk nebyl mimo rozsah.

Pro nejlepší možné nastavení by jsi měl vše poslouchat přes sluchátka, protože spoléhat se na grafické zobrazení na kameře se moc nedá.

Vše chce trochu cviku a vyzkoušet si to. Doporučuji cvičně zkusit nastavení zvuku v hlučném prostředí, pak v normálním prostředí, v tichu a pak už budeš vědět. Lepší je raději nahrát zvuk s menší citlivostí a v PC zesilovat než jít přes maximum u špiček, protože pokud ti špičky kamera ustřihne, tak nemůžeš už v PC ze záznamu dost to, co není nahrané...

Samozřejmě existují softíky, které zvuková záznam dokáží opravit i ty špičky, ale není to ono a je to drahé kvůli ceně softu. Jen tak pro zajímavost mrkni na http://www.izotope.com/products/audio/rx/[/quote]

Přebuzenej zvuk už nedoladíš .... Už jsem to řešil, měl jsem záznam z koncertu kde byl při basech brum jak prase a opravit to ničím nešlo. Prostě je potřeba při točení mít sluchátka a ubrat či přidat :-)
martin_54 (331)|4.8.2009 12:19
Ono ale hlavně záleží na tom co chceš zaznamenat. Pokud ti jde jen o gerojše, tak asi stačí tento způsob, kdy si jako kameraman nastavíš dopředu úroveň zvuku. Nicméně pokud chceš točit i nějaké synchrony, nebo výrazně kolísající zvuky, tak z vlastní zkušenosti bych doporučil vzít sebou druhého člověka, který "slyší" a který i za pomocí jednoduchého přenosného mixu (ne každý má, nebo si zapůjčí SQN) ten zvuk pomocí uzavřených sluchátek koriguje za tebe. Těžko totiž budeš během švenku za současného ostření ještě stahovat, nebo zesilovat zvuk.
BEPE (539)|4.8.2009 12:50
Přesně jako konstatuješ. Ještě bych glosoval, že při natáčení, kdy zaznamenávaný zvuk je stejně důležitý jako obraz, ne-li důležitější jsou sluchátka neodmyslitelné. Při natáčení se může mimoděk stát že se kamera odchýlí od zdroje zvuku a pokud není odposlech, tak se ani nezaregistruje změna modulace. Mnozí točiči se totiž domnívají, že sluchátka jsou zbytečnost a tak jím ani nevadí, že kamera nemá sluchátkový výstup.
martin_54 (331)|4.8.2009 13:25
jj taky proto píšu UZAVŘENÁ sluchátka, jak pro zvukaře, tak pro kameramana, aby tě neoklamaly okolní zvuky. A že by to měla být sluchátka s min. rozsahem 20-20.000Hz je také asi každému jasné.
Osobně používám Sony MDR V700DJ pro zvukaře, a Sennheiser PMX 200 pro sebe. Jsem-li sám, pak si ty sedmistovky užívám já... :-) Jsou to fakt véééélmi dobrá sluchátka s rozsahem 5-30.000Hz. Jediné čeho se bojim je, že mi prasknou v některém z kloubů.
Pave1 (4279)|4.8.2009 14:08
Pro kameramana někdy mohou zavřená sluchátka vadit (pokud točí sám a potřebuje se orientovat v prostoru). Je někdy dobré slyšet, že někdo stojí za tebou, atd. U zvukaře v pohodě, ale já z těhle důvodů používám lehké kosáky - slyšíš velmi dobře nahrávaný zvuk a přitom zůstává i drobná "periferní orientace".
martin_54 (331)|4.8.2009 14:59
To je sice pravda, ale platná pro svatební a podobné kameramany. To já ale naštěstí nejsem a tak než něco točím, tak vím, kde co a jak ještě než zmáčknu spoušť. A pokud mi tam něco i přes to nečekaně vleze, tak to natočím znovu.
A jestli točíš sám na veřejnosti, tak je třeba počítat s tím, že sem tam se najde babka a v tu nejnevhodnější chvíli se zeptá:"A to fotíte do televize?... :-)

Zrovna nedávno mi jedna Asiatka vylezla z obchodu, a div ně neodstrčila od jeřábu, aby viděla co je na tom externím monitoru a povídá: ťo ťo tu děláť?. A nepomohlo ani to, že tam se mnou byli další tři lidi....
appalacio (201)|4.8.2009 16:50
Jste se zbláznili .-))) Nakonec to dopadne tak, že si každej amatér kamareman bude muset sebou vodit 3lidi (zvukaře, osvětlovače, kameramana) a sám to bude režírovat...

ono každá rada má své hranice... je sice pěkné radit dvoje sluchátka a zvukaře... ale prostě obyčejný kameraman je omezen prostředky, časem, váhou věcí atd.....

buďte tedy soudní a nechte to na úrovni nás amatérů .-)))
martin_54 (331)|4.8.2009 18:51
appalacio, jasně že jsme se zbláznili, ale už dááávno... :-)

Nicméně, pokud si někdo koupí přídavný mikrofon za několik tisíc, tak už to asi myslí s tím točením vážně a nebude točit jen rodinku. No a pak mu tyto rady a postřehy mohou (i když nemusí, to je každého věc) pomoci. Nikdo tu nikomu nic nevnucuje, jen předává ZDARMA a ve svém volném čase své zkušenosti.
A jestli chce natočit a vyrobit něco opravdu seriózního, tak to opravdu bude sebou muset mít toho zvukaře i osvětlovače, popř. i mikrofonistu. Záleží jaké má kdo ambice. A amatér není jen ten co si točí pro rodinku homevidea. Amatér je i člověk, který natáčí seriózní projekty - akorát to není jeho zaměstnání.
Pave1 (4279)|4.8.2009 19:31
Proto právě Appalacio nepoužívám ty zavřený sluchátka, pokud se s kamerou hejbu .-) (protže jsem sólo)

Ale prostě - pokud snímám ruchy, ověřím zvuk jen na začátku. Pokud snímám důležitý delší rozhovor, mám sluchátka na hlavě pořád.
martin_54 (331)|4.8.2009 19:52
To nepsal appalacio, ale já... ;-)
Pavle, já ti to neberu, jak jsem psal, zaleží co a jak točíš.
Já raději slyšim jen to co bude zaznamenáno a tak používám uzavřená. A to i s tím rizikem, že něco natočím vícekrát, neb mi tam někdo, či něco vleze(tomu se stejně někdy nevyhneš).

Pokud točím něco, sám a vím, že zvuk bude jen jako gerojš, tak ani sluchátka neřeším, jen si nastavim úrovně podle ukazatele.

Pokud točím rozhovor jen s redaktorem bez zvukaře, pak musím mít ty uzavřené, abych věděl, že tam není něco co tam být nemá a otevřená by mě mátla. Zatím jsem snad netočil rozhovor sám a ještě abych se u toho hejbal.
appalacio (201)|4.8.2009 19:55
však v poho .. taky si ke kameře přidávám spousty vybavení, protože cítím, že když chci lepší a kvalitnější záběr, tak to prostě jen s kamerou nejde. Koupil jsme si Rode stereo již před časem, neb mi je jasné, že prostě když něco chci, tak musím investovat... .-))
Pave1 (4279)|4.8.2009 20:03
Martin_54 - já rozhovorů točím minimum (šmikám, točím jen příležitostně, většinou bez rozhovorů). Tak nejsem nucený to řešit, jinak bych ty zavřený měl .-) .

Jinak kdo nemá na SQN, tak tohle je "mini varianta" (v kameře po lince je pak odstup přes 90dB) - http://kytary.cz/m-audio-dmp3-dualni-mikrofonni-predzesilovac/95690/?SE4475:0:0:1:0
martin_54 (331)|4.8.2009 20:08
ja jsem v poho... :-)))
ale kolikrát jen vybavení nestačí. A v amatérském prostředí (nejsou-li v tvém okolí podobně postižení blázni) je prostě třeba sem tam zneužít služeb manželky, dětí, kamarádů aby ti přisvítily, podržely odrazku, mikrofon, pohlídaly zvuk atd.
Pave1 (4279)|4.8.2009 20:15
Ten zoom H4 je např. špička, hodíš to před někoho a je to čistý.

Hodně lidí to řeší v této úrovni podobně, bezdrátový klopáky se "nenosí" .-) .
martin_54 (331)|4.8.2009 20:15
jj, ovšem ono se dá SQN buď koupit jeté (třeba na Ebay kolem 200 EUR) nebo pokud vím, že ho využiji jednou za pět let, tak si ho půjčím i celým mikrofoním setem (handka, klopák, zeppelin...). Denní sazba za kit bývá kolem šestistovek až tisícovky.
Pave1 (4279)|4.8.2009 21:11
No, na to moje natáčení zatím ty kosáky stačily (G5 myslím, takový tenký).
peter.urblik (355)|4.8.2009 22:49
ahojte.. moc krát dík za rady.. ale trochu som sa v nich stratil.... :-D ten zoom H4 vyzerá naozaj dobre už len zohnať 299 euro či tak nejak.. :-) chcem točiť najmä prírodu tam by sa ozaj zišiel bolo by fajn pekne zachytiť zvuky okolia a potom to do filmu strčiť to by bolo pekné... nejaké rozhovory alebo podobné veci robiť asi nebudem... a tiež ani nejaké krátke amatérske filmy (normálne filmy s dejom zápletkou a všetkým s tým spojené) kúpil som si ju predovšetkým kvôli tomu že chcem točiť zvieratá a prírodu.. takže tam mi padá hned osvetlovač :-)) asi ťažko by som mu povedal nech mi zbehne nasvietiť srnku.. zvukár by sa zišiel.. ale v celom okolí nepoznám nikoho kto kameruje a nie ešte nejakého zvukára ktorý by vedel čo má robiť :-)) takže ak sa dostanem do toho štádia kedy budú moje filmy vyzerať aspon trochu k svetu... zakúpim asi ten zoom H4 a tým mi padne otázka SQN a zvukár plus zeppelin a pod... určite sú to potrebné veci... ja viem a ak chce človek robiť skvelé filmy musí vela na sebe pracovať a vela investovať.. lenže ako vravím.. ja ked niekam idem idem sám.. a nepoznám nikoho kto by vedel aspon trochu čo by s tými vecami (prístrojmi) mal robiť... ale káždá rada je dobrá.. a preto vám všetkým dakujem.. na záver ešte možno poprosím o radu aj ked mimo témy ale robí mi starosti.... kamarát sa v sobotu žení a poprosil ma či by som mu neurobil krátke video.. mám z toho hrozný strach.. on chce len taký 15 min zostrih.. ale nikdy som nič také nerobil... nemáte nejaký návod ako to zvládnúť a načo si dať pozor?? z vybavenia si berem ten exter. mikrofon RODE o ktorom som tu písal + širokouhlú predsádku raynox HD660Pro plus slnečná clona.. rozmýšlal som nad Warm filtrom od Hoyi.. možno aj ten.. aleb opolarizák.. uvidím alebo oba :-)) nemáte ešte nejaké praktické rady?? nemám sa koho opýtať.. tak vopred dík aj ked je to mimo témy viem... sorry..
marek62 (168)|5.8.2009 09:27
O tom uz se toho napsaly stohy, prohledej nejen tady, ale i Grafiku a slovensky Freak
dalizije (641)|5.8.2009 09:37
martin 54: "To je sice pravda, ale platná pro svatební a podobné kameramany. To já ale naštěstí nejsem" To mě rozesmálo :-) Mě ty svatby a oslavy vydělali na dvě poloprofi kamery a další věci s tím spojené ... Takže pak si můžu točit a dělat to co mě baví (díky těm svatbám atd.)
peter.urblik (355)|5.8.2009 14:46
dalizije:

súhlasím s tebou... som v tom nováčik ale ak by som sa rozkukal a nejak do toho dostal prečo by som kamošom a známim neurobil nejakú tú svadbu príp. oslavu.. podla mna na tom nie je nič zlé... však prostredníctvom hobby si zarobím na hobby :-) potom si môžem dokúpiť nejaké veci a robiť čo chcem.. je to super spôsob
BEPE (539)|5.8.2009 18:08
Hlavně nezapoměň natočit klíčový momenty - navlékání prstýnků, polibky, slzící rodiče :-)
martin_54 (331)|5.8.2009 18:28
dalizije, to tě mohlo klidně rozesmát, a já ti to neberu, jen říkám svůj osobní názor. Nikoho tím nepomlouvám, nikomu se neposmívám!
Já si vydělám svoji prací, která mě baví a nemusím víkendy trávit točením stejných věcí pořád dokola.
Stejně tak by mě nebavilo točit různé VIP večírky, tiskovky, a oslavy. To je pro mě to samé jako točit stranické konference. A k tomu mám prostě přirozený odpor.
Ovšem nikde a nikomu to neberu! Chápu že někdo to dělat musí, někoho to baví a někdo v tom spatřuje své celoživotní poslání - každého věc!
Ale abych trávil celé dny točením stále dokola se opakujících věcí, tak mě to kameru tak znechutí, že se do hledáčku nebudu chtít ani podívat. Toliko MŮJ názor. Můžeš s ním souhlasit, či nesouhlasit, ale to je asi tak jediné co s tím můžeš dělat... ;-)

Nakonec se ale musím přiznat, že jsem jednu svatbu (a kupodivu nedávno) přeci jenom natočil... :-) Bylo to pro kamaráda fotografa a pojal jsem to po svém a byl s toho černobílý tříminutový klip...
jibarr (792)|5.8.2009 18:53
martin 54: Prozradíš nám co že to točíš ?? Rozhovory netočíš sám, takže máš k ruce pravděpodobně zvukaře. Tak to vypadá na nějakou TV. Záběry můžeš opakovat, to zas vypadá na film, ale to se nedělá na magnet. A je to normální fabrika s polovojenským režimem. Žurnalistiku neděláš,(viz stranické konference ) tak že by seriály ??
martin_54 (331)|5.8.2009 19:14
Vypadli ti dokumenty ;-)
Tam děláš i rozhovory, točíš vícekrát.

Jinak pokud by tě to zajímalo, takjsem začínal na filmu 8mm, pak 16mm, 35mm (otec byl kameramanem v KF), později jsem přešel na HI-8, U-matic, DV a nyní HDV. Pokud to zakázník uplatí, tak kdysi Beta - dnes Digibeta (ty si půjčuji od pana Kubíčka).

Dokumenty dělám o technice (loko, auta, technologie). Nyní točím celoroční dokument o jednom městě, ale to je odkaz po zesnulém otci, který to pro město dělal každých 10 let. Já to dělám abych neporušil tradici a jako takové poděkování, za to co mě naučil.

Jsem tak trochu magor a tak mám i dolly vozík vč. kolejí a 6m jeřáb vč. dvou kamerových hlav.
Otec točil i sám stříhal v KF dokumenty a cestopisy, takže jsem v tom odmala vyrůstal a znáš to o tom jablku...
dalizije (641)|5.8.2009 19:59
Hele v poho :-) Dělat to co mě baví a ještě mě to živí, hmm tiše ti závidím :-)
jibarr (792)|5.8.2009 20:04
Dík za obsáhlé info. Dokumenty mě nenapadly.
Aby to nebylo úplné OTdoplním:
Osobně si zvuk na hendce odzkouším svým hlasem, nastavím měřák. Rucháč nechám na automatiku a poslouchám malýma peckama, nebo jen sluchátkem na kameře. Hlídám si jen měřák. To samé při zvuku z line. Na začátku testovací síla. Většinou to pak zvukaři osolí, tak nechávám rezervu. Pak průběžně sluchátka Senheiser mušle a měřák.
Hendku používám dynamický mikrofon Sennheiser tuším že 430. Nebo dlouhý kondenzátor. Taky Sennheiser.
V případě nutnosti nebo krátkého monologu třeba na reklamu používám ( nerad ) M-Audio Micro track II.
martin_54 (331)|5.8.2009 22:05
to M-Audio Micro track II užíváš nerad kvůli synchronizaci, nebo absenci XLR? Mě osobně to přijde jako fajne mašinka.
Pave1 (4279)|6.8.2009 01:10
Peter - ten zoom H4 je spíš na řeči nebo halasnou hudbu. Na jemné ruchy přírody je lepší mít směrový kondenzátorový mic (vyjde na 5k Rode NTG2).

Já mám Sennheisera ME64+K6 (dohromady to je jeden mic), je to kardioda, doteď jsem tý koupě nelitoval. Nedávno jsem držel v ruce NTG2, je znatelně těžší než ME64 .-) .

Takže pružný uložení, molitan + chlupy do mírného větru a na přírodu je to ideál.
peter.urblik (355)|6.8.2009 10:43
[quote=Pave1;235758]Peter - ten zoom H4 je spíš na řeči nebo halasnou hudbu. Na jemné ruchy přírody je lepší mít směrový kondenzátorový mic (vyjde na 5k Rode NTG2).

Já mám Sennheisera ME64+K6 (dohromady to je jeden mic), je to kardioda, doteď jsem tý koupě nelitoval. Nedávno jsem držel v ruce NTG2, je znatelně těžší než ME64 .-) .

Takže pružný uložení, molitan + chlupy do mírného větru a na přírodu je to ideál.[/quote]

super.. moc krát dík za rady...

BEPE:

kľúčvé momenty.. jasne.. musím pamatať... dúfam že mi neujdu a že to nepose..m :-)
jibarr (792)|6.8.2009 19:30
[quote=martin_54;235745]to M-Audio Micro track II užíváš nerad kvůli synchronizaci, nebo absenci XLR? Mě osobně to přijde jako fajne mašinka.[/quote]

Mašinka je to super, akorát soudruzi udělali někde chybu. Dost tam šumí předzesilovač.
Jarda.Bar (1238)|6.8.2009 21:49
Občas používám Zoom H2, ale i když je zvuk příjemnej, mikrofonu na klopě se to nevyrovná, je prostě blíž k ústům a to je podstatný.

Jinak ten Videomic RODE sem taky používal, za ty peníze hodně muziky, s hlukem kamery a doteků kameramana sem problém neměl, možná máš opravdu vyšroubovanou citlivost moc vysoko.
peter.urblik (355)|6.8.2009 22:32
no už sa to kúsok upravilo... uvidím... znížil som to na -10dB a ešte som to stiahol manuálne a zatial spoko.. tak uvidím... ak sa mi to podarí tak sem potom hodím ukážku..
C...arlos (9)|4.3.2013 14:03
Trochu bych oživil toto téma. Řešil někdo z vás vytahané a tak trochu deformující se gumičky, které drží mikrofon a vyrovnávají vibrace. Díky