Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Satelitni komplet, vyber

Pitomec (10211)|22.11.2009 12:54
Parabolu, konvertor, Cryptoworks modul a do něho Skylink kartu
Roderic (41)|22.11.2009 13:11
Dik,
takze staci mat TV s DVB-S primacom (TX P42G15E napr.) plus napriklad tieto komponetny?
parabola: http://www.tvsatnitra.sk/online-satelitna-technika/satelitne-paraboly/80-cm-offset-fe
konvertor: http://www.tvsatnitra.sk/online-satelitna-technika/lnb-konvertor/diavolo-single-0.1db-hd-ready
cryptoworks: http://www.tvsatnitra.sk/online-satelitna-technika/cam-moduly/cam-cryptoworks-modul

A malo by to bez problemov fungovat? Nic ine? Bude kvalita obrazu zodpovedat externym primacom?
Pitomec (10211)|22.11.2009 13:15
Tu parabolu si radši kup v Al provedení (když už to máš pro sebe :-) ) a jinak OK.

Pokud jde o kvalitu obrazu, tak je jasný že SD signál na HD TV nebude úplně ideální, ale to pochopitelně nevyřešíš ani žádným externím přijímačem. HD signál pak v pohodě.
jarino1978 (8045)|22.11.2009 14:53
@roderic :
- rozhodne sa snaž ísť cestou kvalitného externého STB - stabilita, komfort, PVR, podpora
- tá PDP je dobrá televízia, avšak interný sat. tuner stojí za .....
- kvalita obrazu sa môže líšiť + - oproti externým STB
Roderic (41)|22.11.2009 15:26
[quote=jarino1978;249945]@roderic :
- rozhodne sa snaž ísť cestou kvalitného externého STB - stabilita, komfort, PVR, podpora
- tá PDP je dobrá televízia, avšak interný sat. tuner stojí za .....
- kvalita obrazu sa môže líšiť + - oproti externým STB[/quote]

Cize ak si vyberiem nizsiu radu TV TXP42G10E, ktora nema DVB-S, iba DVB-T, a ked si k tomu kupim externe HD STB, tak by to malo tiez fungovat na HD programy?
Celkom sa mi pozdava tento: http://www.tvsatnitra.sk/online-satelitna-technika/hdtv-prijimace/optibox-hd-2cicx-pvr
alebo: http://www.tvsatnitra.sk/online-satelitna-technika/hdtv-prijimace/ferguson-ariva-200-hd
Pitomec (10211)|22.11.2009 18:40
Externím receiverem bych to řešil jenom v případě, že vyžaduješ nějaké funkce navíc, např. PVR. Jinak to nemá zhola žádný smysl a i ten vestavěný tuner v TV podá stejný výsledek a navíc ti odpadne jedno zbytečné zařízení.
jarino1978 (8045)|22.11.2009 21:23
Roderic:
- samozrejme, potrebuješ HDTV receiver
- dobrý pomer cena/výkon je tá Ariva. Ale pozor, sú dosť poruchové. Osobne : Topfield, Vantage HD

Pitomec:
- jediná výhoda interného tunera je, že máš o jedno DO menej. Ale tu to už končí...
- čo sa týka príjmu DVBS/S2, jednoznačne externý STB ... Dôvody :
1. FW podpora od výrobcu = aktualizácie, stabilita
2. väčší výber pripojenia ( CI + čítačky )
3. PVR + timeshift
4. užívateľská spoľahlivosť ( EPG, Diseq, FAV a pod. )
5. prípadná neoficiálna podpora

Treba si prečítať a osobne vyskúšať čo to o spoľahlivosti interných tunerov v súčasných HDTV. Malinká výnimka je len Sony. Ale fakt len malinká.
Samozrejme varianta interného tunera je síce funkčná, ale momentálne málo postačujúca. Snáď si výrobcovia vstúpia do svedomia a v budúcich modeloch bude badať isté zlepšenie.
Pitomec (10211)|22.11.2009 21:47
1. To má ten Panasonic taky
2. Existuje čtečka na 2 karty a víc jich asi sotva kdo využije
3. O tom jsem psal výše
4. Tady bych (možná bohužel) věřil víc tomu Panasonicu než externím receiverům...
5. Jestli myslíš EMU na Digi, tak k tomu stačí nějaký přijímač-krám za 1.500Kč :-)
jarino1978 (8045)|22.11.2009 22:13
1. Áno má, akurát sa to netýka tunerovej časti. Schválne, prelistuj si thready o týchto NEO PDP a hlavne problémy s interným tunerom ( @Dunaj )
2. existuje, ale opäť píšem, Panasonic má s tým problém, Sony už menej...
4. bohužiaľ to neplatí ( Panasonic, Sony ) a pravdepodobne to tak aj dlho ostane. EPG, ktoré nepodporuje CZ/Sk región, problémy s ladením a presúvaním do FAV, nemožnosť naladiť niektoré programy ( ITV HD ). Toto sa u kvalitných STB nestáva....
5. zrovna to som nemyslel. Sharing, alebo iné platformy....
Pitomec (10211)|22.11.2009 22:47
Ona ta SW podpora není žádná sláva ani u běžných DVB-S receiverů a problémy s EPG apod. se taky netýkají jenom toho Panasonicu... Z nejslušnějších DVB-S receiverů je TechniSat, ale tam zase hraje svoji roli cena.
Roderic (41)|23.11.2009 10:53
[quote=jarino1978;250041]- samozrejme, potrebuješ HDTV receiver
- dobrý pomer cena/výkon je tá Ariva. Ale pozor, sú dosť poruchové. Osobne : Topfield, Vantage HD
[/quote]

Tak ja dam na ten externy tuner. Pozriem sa po tych znackach, co pises a hodim to tu, ze ci moze byt. Aj ten technisat pozriem. Rozdiel medzi TV verziami je cca 200€, tak hadam zozeniem HDTV tuner aj lacnejsie. :)
jarino1978 (8045)|23.11.2009 12:13
[quote=Pitomec;250065]Ona ta SW podpora není žádná sláva ani u běžných DVB-S receiverů a problémy s EPG apod. se taky netýkají jenom toho Panasonicu... Z nejslušnějších DVB-S receiverů je TechniSat, ale tam zase hraje svoji roli cena.[/quote]

- no a preto treba kúpiť to, čo do 1/2 roka nezdochne...
- podpora s modelom interného tunera končí s výrobou nového modelu. Takže SW životnosť do roka mizne. Pokiaľ má užívateľ problémy, má len minimálnu šancu, že sa ešte stihnú odstrániť.V prípade externého STB je SW podpora priemerne 2-4 roky. U modelov, ktoré majú vynikajúcu užívateľskú komunitu, nie je problém podporu držať aj 10 rokov ( Humax 5400/5500 ). K danej podpore sa pridáva ešte podpora neoficiálna, ktorá udržuje STB pri živote oveľa dlhšie, ako v prípade interných tunerov. Krásny príklad : Ferguson 8800/8900 , Vantage HD , Humax 5400/5500 a pod.
- v mojom prípade u Vantage HD je FW podpora priam ukážková. Jednak oficiálna a neoficiálna. Už ho mám skoro 2 roky a v žiadnom prípade nepociťujem úbytok podpory na oboch stranách. Je dobré podotknúť, že od kúpi bol FW vyladený veľmi dobre, všetko fungovalo, ako malo. Tento modelový rad ukážkovo kopíruje nové trendy na orbite. A takých modelov je chvalabohu až moc....
- no a za posledné 2-3 roky som nevidel v predajni STB, ktorý by mal problémy z EPG v CZ/SK. Netvrdím, že taký no name z ukrajinského trhu ho nemá....

Fakt, nie je až tak dôležitá cena, ale kvalita jednak FW a HW. Podpora musí bežať súbežne. Bez tohoto sa nedá s STB normálne žiť.
Pitomec (10211)|24.11.2009 09:44
Asi takto - pokud je cena TV s tím integrovaným tunerem prakticky stejná jako bez něho, tak není co řešit a nákup lze doporučit. Navíc k té TV lze kdykoliv externí tuner připojit, že? 8-)
jarino1978 (8045)|24.11.2009 15:18
- áno, nákup je možné doporučiť s jedinou výhradou : preveriť si spoluprácu interného tuneru a jeho spoľahlivosť. Veľa ľudí to chce preto, lebo je to už vo vnútri, to, ako to ale v skutočnosti pracuje, už ich nezaujíma.
- samozrejme, externý STB je možné dodatočne dokúpiť a pripojiť.
jadam (42)|25.11.2009 10:50
pro Pitomec a losos

takže díky Vašim radám jsem se tedy pro zatím rozhodl takto:

Ferguson Ariva 200 HD + motor (parabola.......) = komplet cca 7 000,-
Panasonic TX-P42S10E cca 17 000,-

Co Vy na to? Děkuji
Roderic (41)|25.11.2009 11:11
[quote=Pitomec;250275]Asi takto - pokud je cena TV s tím integrovaným tunerem prakticky stejná jako bez něho, tak není co řešit a nákup lze doporučit. Navíc k té TV lze kdykoliv externí tuner připojit, že? 8-)[/quote]

No cena nie je ta ista, a zaujima ma aj kvalita interneho tuneru, samozrejme. Nechcem ziadne pridavne funkcie externych tunerov. Ide mi iba o kvalitu obrazu. Signal z Skylink. Bezne pozeranie TV po veceroch. Rozhodujem sa ci TX-P42G10E+externy tuner (http://www.tvsatnitra.sk/online-satelitna-technika/satelitne-komplety/satelitny-komplet-ferguson-ariva-hd-sky-link-karta), alebo TX-P42G15E bez externeho tunera.

Takze ak ma niekto tu G15, tak mi napiste, prosim vas, ci obraz by mohol byt v pohode. Buducu podporu interneho tuneru neriesim.
Dik
Roderic (41)|25.11.2009 11:14
[quote=jarino1978;250356]- áno, nákup je možné doporučiť s jedinou výhradou : preveriť si spoluprácu interného tuneru a jeho spoľahlivosť. Veľa ľudí to chce preto, lebo je to už vo vnútri, to, ako to ale v skutočnosti pracuje, už ich nezaujíma.
- samozrejme, externý STB je možné dodatočne dokúpiť a pripojiť.[/quote]

No mna zaujima hlavne obrazova kvalita interneho tunera, takze ak mate skusenosti, sem s nimi. Ako si poradi so SD a ako s HD signalom? Telka TX-P42G15E.

Prijem signalu zo Skylink.
Pitomec (10211)|25.11.2009 12:47
Osobně bych řekl, že tam žádný výrazný rozdíl oproti externímu tuneru nebude (co se týká kvality obrazu, jiná věc jsou samozřejmě nějaké funkce typu PVR apod.). U DVB-T je tomu taky tak, resp. při sledování jsem měl spíš pocit, že ten integrovaný tuner podává lepší výsledky než tuner externí.
losos (2977)|25.11.2009 17:40
[quote=Roderic;250553]No cena nie je ta ista, a zaujima ma aj kvalita interneho tuneru, samozrejme. Nechcem ziadne pridavne funkcie externych tunerov. Ide mi iba o kvalitu obrazu. Signal z Skylink. Bezne pozeranie TV po veceroch. Rozhodujem sa ci TX-P42G10E+externy tuner (http://www.tvsatnitra.sk/online-satelitna-technika/satelitne-komplety/satelitny-komplet-ferguson-ariva-hd-sky-link-karta), alebo TX-P42G15E bez externeho tunera.

Takze ak ma niekto tu G15, tak mi napiste, prosim vas, ci obraz by mohol byt v pohode. Buducu podporu interneho tuneru neriesim.
Dik[/quote]

No, já ti nevím, proč se ptáš tady, sekce o televizorech je trochu jinde.
Obraz ze Skylinku je pro všechny příjemce vysílán totožný, obvykle záleží jen na televizoru a na tom, jak si u něj obraz seřídíme (kontrast, jas a hlavně ostrost). I z té nejlevnější Arivy 200 HD mám na mém televizoru úplně stejný obraz jako z TF 7710 HDPVR...
jarino1978 (8045)|26.11.2009 11:35
[quote=Roderic;250555]No mna zaujima hlavne obrazova kvalita interneho tunera, takze ak mate skusenosti, sem s nimi. Ako si poradi so SD a ako s HD signalom? Telka TX-P42G15E.

Prijem signalu zo Skylink.[/quote]

podobný problém riešil "Dunaj", skús ho kontaktovať cez message.
on testoval Vantage HD 8000, obrazovo to bolo vraj o moc horšie, ako cez interný tuner.

Ja mám Vantage HD 6000, obrazovo je o dosť lepší, ako interný tuner z toho Panasonicu. Takže si vyber... Inak aj v tejto sekcií sa to riešilo. Konkrétne tuto: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/21969-vantage-8000s-aky-fw-pre-skylink
michal.l (1)|8.12.2009 22:00
Zdravim
Potreboval bych poradit s vyberem komponentu, od samotneho satelitu az po kabelaz. :-) Dneska se teprve dozvidam, jake krasy skryva satelitni vysilani :) takze o tom vim absolutne prd.

Co jsem se tak zatim docetl, tak je hodne pouzivany DreamBox (prijde mi az moc drahy).Potreboval bych pripojit dve Tv, ktere maji v sobe tuner.Nejlepe, aby byl signal v HD a aby prijimac umel rozkodovavat zakodovane programy.
Nejlepe piste svoje vlastni zkusenosti s ruznym zarizenim.Diky za kazdou radu!
losos (2977)|8.12.2009 22:17
Obvykle každému doporučím, ať se nejdříve podívá sem (zkus to také):
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/15722-dvb-s-s-hdd-vs-dvd-hdd-recorder

P.S. - Každý televizor má v sobě tuner - jde o to, jaký !
Kingofthehill (16)|13.12.2009 04:44
Dobry den,
mel bych dotaz, jestli je CS link dostatecne kvalitni pro prijem signalu na FullHD televizi.
Rozhoduji se mezi CS link a Skylink a vic se mi libi CS link s nabidkou programu,
protoze je tam i AXN sci-fi atd. Skylink ma sice nabidku HD programu, ale
ne zrovna zanr, ktery bych nutne musel mit.
A pak me jeste zajima srovnani s digi TV od UPC, ale tam si myslim,
ze bude kvalitnejsi CS link i Skylink.

Kingofthehill
losos (2977)|13.12.2009 05:11
Není žádný problém si pořídit obě karty a i DigiTV...
A pokud máš DigiTV, tak ti stačí jen jedna karta (Skylink - kvůli HD), protože další programy jsou na tom DigiTV.
Kingofthehill (16)|13.12.2009 06:07
No to já zase nechci, protože to by bylo podle mě dost drahý a zas takový tv maniak nejsem.
Pitomec (10211)|13.12.2009 20:48
[quote=losos;253988]Není žádný problém si pořídit obě karty a i DigiTV...[/quote]
Digi samozřejmě v EMU :D
karbi02 (18)|2.1.2010 23:46
Ahoj všem, blíží se olympiáda, nechodí mi ani čt4, tak to tady čtu a přemejšlím co s tím. Jsem v tomto naprostej laik, proto mě nekamenujte. Původně jsem chtěl koupit digi tv, ale to už mě pustilo. Proto prosím o radu, co pořídit. Chci HD příjem, pokud možno levnější variantu.Uživatel "losos" tady dost doporučuje arivu 200. Ale do dál. Chci pořídit kartu Skylink a potom snad přes EMU i digi tv, jestli se to povede a někdo pomůže. I když "Pitomec" tady někde psal že to není moc pro lamy. Na střeše mám 60 parabolu, což je asi málo. Takže 80? Nebo víc? Jakej pořídit konvertor? V tom se nevyznám vůbec. "losos" tady někde někomu doporučil celou sestavu, ale já zpětně nějak nemůžu dohledat, kde jsem to četl. Zatím díky.
Pitomec (10211)|3.1.2010 12:50
Pro LAMY není spíš sharing - EMU zvládne prakticky každý (najít si kódy na netu a nacvakat je do receiveru), akorát může být zádrhel v počátečním EMU-softu, jenž se musí do receiveru nahrát.
majkloun (59)|7.1.2010 16:34
[quote=karbi02;257349]Ahoj všem, blíží se olympiáda, nechodí mi ani čt4, tak to tady čtu a přemejšlím co s tím. Jsem v tomto naprostej laik, proto mě nekamenujte. Původně jsem chtěl koupit digi tv, ale to už mě pustilo. Proto prosím o radu, co pořídit. Chci HD příjem, pokud možno levnější variantu.Uživatel "losos" tady dost doporučuje arivu 200. Ale do dál. Chci pořídit kartu Skylink a potom snad přes EMU i digi tv, jestli se to povede a někdo pomůže. I když "Pitomec" tady někde psal že to není moc pro lamy. Na střeše mám 60 parabolu, což je asi málo. Takže 80? Nebo víc? Jakej pořídit konvertor? V tom se nevyznám vůbec. "losos" tady někde někomu doporučil celou sestavu, ale já zpětně nějak nemůžu dohledat, kde jsem to četl. Zatím díky.[/quote]
možná i toto je varianta
http://www.videotech.cz/satelitni-technika-dvb-s/satelitni-komplet-czech-hd-topfield-tf7700-hsci-prislusenstvi
karbi02 (18)|8.1.2010 23:07
Díky za rady. Už mám doma tu arivu.
ku8ba (45)|11.1.2010 16:36
Cca za mesic bych chtel poridit satelitni komplet, sam si to nenainstaluji, proto jsem kontaktoval specializovanou firmu a dostal jsem tuto nabidku (bez ceny instalace, ktera je cca 1500 Kc) a jako laika by me zajimal Vas nazor (predevsim na cenu):

A) varianta s Ferguson ARIVA 200
- parabola 74/84 Fe
- monoblok LNB 4,3 stupně 0.1dB (dvojitý pro Astru 1 a Astru 3)
- karta Skylink HD
- 10m koax kabel
- 2x F konektor
cena 7250 Kc

B) varianta s TopField TF 7700 je pak za 8892 Kc

Procitam tady diskuse uz par dnu a stale nevim, pro jaky prijimac se rozhodnout. Cenovou hranici jsem si stanovil na nejakych 8000 Kc, ale cim vic to tady procitam, tim vice se mi zda tato hranice nerealna :( (kdybych to tak zvladnul sam, protoze jiz mam cigi, ktere poleti do pekel a tudiz privody jsou jiz zajisteny)
Prioritou jsou HD sportovni kanaly (Skylink), moznost nahravani v dobe nepritomnosti (neni potreba nahravat vice programu), update firmware mam moznost jedine pres USB, mozna bych zabrousil casem i do taju EMU...
Pripadne najde se tady nekdo z Plzne nebo okolli, kdo by mi doporucil nejakou firmu, pripadne sikovneho cloveka? Diky

doplneni: takze v tuto chvili podle nastudovani nespocetneho mnozstvi diskusi se vyber asi zuzil na:

Vantage HD 1100
Topfield TF 7700
Ariva 200 HD

Muzete mi vypichnout pro me potreby ty nejdulezitejsi vlastnosti, ktere mi daji rozhodnuti pro ten nebo ten pristroj? Pripadne doporucit jeste jiny pristroj...
xmarek (60)|11.1.2010 16:47
visis (61)|11.1.2010 18:31
Myslim že ten komplet ariva 200 by šel bez problémů o 1000,- níž.
ku8ba (45)|11.1.2010 18:35
[quote=visis;259484]Myslim že ten komplet ariva 200 by šel bez problémů o 1000,- níž.[/quote]
taky jsem myslel, a tak mi bylo receno, ze jsou v tom ale sluzby jako servis do 24h a pripadne zapujceni SD prijimace po dobu opravy, tak nevim...
ku8ba (45)|11.1.2010 18:41
Jo a jeste asi pro vas zkusene "debilni" dotaz, ale pro sledovani olympiady v HD na CT2 a CT4 je potreba HD sat. prijimac nebo staci jen mit full HD TV? Je vubec mozne vysilat v DVB-T HD programy?
visis (61)|11.1.2010 18:43
+ ještě montáž za 1500,-
Takže celkově to bude o 3000 dražší, takže o cca 40-50 % navíc.
visis (61)|11.1.2010 18:47
HD programy jsou vysílaný respektive komprimovaný do mpeg4, to je jako s divX. Taky to dríve nebylo tak kvalitní. SD programy jen v mpeg2, takže nižší kvalita komprese a nižší datový tok/s. Čili pro HD je potřeba přijímač, který to dokáže dekomprimovat. A u dvb-t je možné mít HD programy, opět musí umět receiver dekomprimovat mepg4 a hlavně to musí někdo vysílat. U nás ne, v cizině něco jede.
losos (2977)|11.1.2010 19:33
Kolik toho z olympiády bude televize v HD vysílat na DVB-T to nevím (u nás, kde bydlím, zaručeně nic), ale na satelitech toho bude určitě dost, ČT HD, Eurosport HD, možná i Nova Sport HD a možná i STV3 HD, dále v němčině volně Servus HD, Das Erste HD, ZDF HD a možná i další...
ku8ba (45)|11.1.2010 22:17
[quote=losos;259504]Kolik toho z olympiády bude televize v HD vysílat na DVB-T to nevím (u nás, kde bydlím, zaručeně nic), ale na satelitech tohu bude určitě dost, ČT HD, Eurosport HD, možná i Nova Sport HD a možná i STV3 HD, dále v němčině volně Servus HD, Das Erste HD, ZDF HD a možná i další...[/quote]
Zajímala by mě právě ta olympiáda, protože tu bude ČT vysílat jen na ČT2 a ČT4 a dle upoutávek v HD rozlišení. Proto bych rád věděl, jak to vyřeší. Zda přibidou při průběhu olympiády další programy ČT 2 HD a ČT 4 HD nebo jestli pouze program olympiády půjde v DVB-T v HD rozlišení.
A co se týká toho sat. kompletu, na jaře nám budou na bytovce dělat zateplení a v úvahu tak připadá zrušení všech satelitů a pořízení jednoho společného pro celou bytovku (12 byt. jednotek). Můj dotaz proto zní, je v kvalitě nějaký rozdíl, když má člověk vlastní parabolu nebo když je satelit společný? Uvidíme jak se na to budou tvářit ostatní sousedi (polovina jsou důchodci :( )
losos (2977)|11.1.2010 23:13
Před časem, když startovala ČT HD, se psalo, že je to zatím jen test, hlavní vysílání začne až s tou olympiádou. Také uváděli, že ČT HD nebude potom již mít stejný program jako ČT1, ale že to bude zcela jiný kanál, na kterém se budou vysílat některé programy z ČT1, ČT2 a snad i ČT24. Jak to doopravdy bude, to poznáme, až to bude. Určitě to bude stát za to, protože to za to stojí už i dnes. Neváhej a kup Arivu 200 HD, je to parádní podívaná...
Nejkrásnější snad na Servus HD, ale i ITV HD a pod.
Jakou kvalitu bude mít váš satelitní rozvod, to nevím, záleží na tom, jestli bude jen analogový, nebo opravdu satelitní = to jest s nutností použít satelitní přijímač - v tom případě by to mělo být totéž... Také je důležité, pro které družice si to necháte namontovat, ale to je již na vás.
Mářa (22)|14.4.2010 16:08
Tak jsem byl plně rozhodnut pro koupi Arivi 200 ale známej kterej se živí montáží satelitů ve velkém obchodě se sat.technikou mi to nedoporučil (s tím že ví kolik se jim toho od zákazníků vrací) tak ted pokud se pro to ještě nerozhodnu začíná hledání na novo...Co říkáte na český Schwaiger Sat 6600HD cca 7000,- Díval jsem se ještě na TechiSat digit HD8 ale to už je kolem 9000,- ale do toho už nejdu.Či něco jiného...?
VlaDamorava (466)|14.4.2010 18:37
Slušný stroj za dobrou cenu s vynikajícím obrazem Optibox Panthera. Podrobnosti na AB-forum. Minimální poruchovost. Vynikající softwarová podpora.

A co má Schwaiger Sat 6600HD? Přístroj kupuj podle podpory, jinak budeš brzy plakat. Z továrny vyjede spravidla nedodělek!
Solaris1 (35)|29.7.2010 16:48
Ahoj,

z časových a pracovních důvodů nebyl čas na realizaci sat. kompletu.
Prosím, je něco novějšího v oblasti přijímačů. Původně byl vybrán Golden Interstar 870 Xpeed. Postačuje klasicky 2x 80cm parabola + 1x přepínací relé DiseqC 2/1 + přijímač + vhodný kábel + Skylink. Cenově komplet do 5 tisíc. A jaký kábel je vhodný? Problém je kábel, buď dát satelit na stávající anténu a tedy 10 m, a nebo novou konstrukci a 5 metrů. Dále jakkou konkrétní 80 cm parabolu doporučujete? Optimálně materiál hliník.

Moc díky,

S.