Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Příjem DVB-S....poradíte?

OndraC (167)|7.7.2009 22:23
[QUOTE=VlaDamorava;232206]Obavám se, že JO!
Existuje levnější varianta:
Nainstalovat pouze příjímací antény DVB-S a DVB-T a rozvody do jednotlivých bytů. Bez sat. a STB přístrojů.[/QUOTE]

A vysvětlíš mi výhodu týhle varianty?
VlaDamorava (466)|7.7.2009 22:23
2pitomec
Do srpna 2008 bylo u nás pouze 8 programů + CNN+Promo UPC. A fakt nekecám.
VlaDamorava (466)|7.7.2009 22:25
[QUOTE=OndraC;232208]A vysvětlíš mi výhodu týhle varianty?[/QUOTE]

Ušetříš za přístroje a modulátory. Každý si pak řeší sám jestli příjem DVB-T nebo taky DVB-S.
Pitomec (10211)|7.7.2009 22:26
[QUOTE=VlaDamorava;232209]2pitomec
Do srpna 2008 bylo u nás pouze 8 programů + CNN+Promo UPC. A fakt nekecám.[/QUOTE]
To byla nabídka MINI, ale jak jsem už psal, tak tuto nabídku si může pořídit jenom totální magor (neber to osobně).
VlaDamorava (466)|7.7.2009 22:38
Neberu. Fakt je, že jsem je měl kopnou do pr...le již dávno předtím. To ale Skylink ještě neměl 20 programů zadarmo, jako teď. A připlatím si jen když budu JÁ chtít. Na dalších 2 TV mám převedený analog.
OndraC (167)|7.7.2009 22:39
[QUOTE=VlaDamorava;232210]Ušetříš za přístroje a modulátory. Každý si pak řeší sám jestli příjem DVB-T nebo taky DVB-S.[/QUOTE]

S tím, že v případě volby dvb-s má každý v tomto možnosti jaké (mám ny mysli počet recieverů (tunerů) atd.? Snažím se jen zjistit (porovnat), jak možnosti nabízí individuální sat a jaké takové "hromadné" řešení. Aby se třeba nestalo, že někdo řekne, že chce mít doma dva nebo tři recievery a ukáže se, že to nejde apod. Mám rád dobré sousedské vztahy :-)
VlaDamorava (466)|7.7.2009 22:41
Podle počtu přívodů do bytu. U DVB-T stačí jeden přívod.
losos (2977)|7.7.2009 22:45
storno
VlaDamorava (466)|7.7.2009 22:47
Hahaha. taky storno
Pitomec (10211)|7.7.2009 22:49
[QUOTE=OndraC;232216]S tím, že v případě volby dvb-s má každý v tomto možnosti jaké (mám ny mysli počet recieverů (tunerů) atd.? Snažím se jen zjistit (porovnat), jak možnosti nabízí individuální sat a jaké takové "hromadné" řešení. Aby se třeba nestalo, že někdo řekne, že chce mít doma dva nebo tři recievery a ukáže se, že to nejde apod. Mám rád dobré sousedské vztahy :-)[/QUOTE]
V rámci dobrých sousedských vztahů bych od toho šel dál, protože jinak se staneš akorát hromosvodem...
VlaDamorava (466)|7.7.2009 22:56
[QUOTE=losos;232176]Souhlasím, 3.500 Kč na každého se mi zdá také trochu hodně, ale ani soukromě to není zadarmo...
[/QUOTE]
Při vypínání analogu a digitalizaci bys musel taky počítat s STB za 1000,-Kč ke každé TV. A některé programy v DVB-T nikdy nebudou.
VlaDamorava (466)|7.7.2009 23:22
[QUOTE=Pitomec;232222]V rámci dobrých sousedských vztahů bych od toho šel dál, protože jinak se staneš akorát hromosvodem...[/QUOTE]

Opačný příklad z našeho města. Firma na panelák na jiném sídlišti montuje při zateplování 26 držáků na satelit. TO BUDE POHLED!
Antonín (732)|8.7.2009 08:36
Jediné správné technické řešení je hvězdicový rozvod.
Do něj lze pak snadno (a poměrně levně) dostat signál DVB_T pro všechny, a čtyři družice pro všechny. Asi rozumná sestava je Astra 19east, Astra 23east, Thor 1west, a na tu poslední buď Hotbird 13e, nebo Astra 28e. K tomu bych tam strčil i stávající analogové programy (na ten rok nebo dva, co budeou ještě vysílat) a amen.
Do každého většího bytu je lepší vést rovnou dva dráty.
Paralelně s tím bych natáhl do každého bytu UTP kabely a roztáhnul tak jednou provždy telefony a počítačovou síť.

Možná jste to nezaregistrovali v panelácích, ale prakticky všechny dnes prodávané televize mají už digitální tunery. Nicméně pokud máte CRT, pak k ní potřebujete externí tuner (a žádný digitál vám oproti analogu mnoho nepřinese, snad nějaké EPG, snad méně zašuměný příjem).
Pro satelitní přijem si každý, kdo o to má zájem musí pořídit přijímač a hlavně předpokládat platbu za příjem. Ne úplně malou! Jenom balíček HD od Skylinku, kde je skutečně jen několik programů (NOVA HD, NOVA SPORT HD, EUROSPORT HD, FILMBOX HD, BRAVA HD, DISCOVERY HD) je to cca 300 Kč měsíčně. Pokud by stáli o ještě lepší kanály, jako je SkySports HD, tak musí počítat s cca 30 euro měsíčně.
Ale NEMUSÍ, nemusí všichni a nemusí hned. Jak se kdo rozhodne, tak si připojí, co bude chtít. Může klidně zůstat u DVB_T, což je zadax, pokud ho neláká nic dalšího. Může si emulovat/krást zadarmo DigiTV, může si koupit UPC, může si koupit další jiná předplatné, podle chuti a zájmu. Aniž by musel co někam montovat.

NIKDY nepřipojujte digitální tuner k digitální televizi přes UHF nebo video vstup. NIKDY. Ty dvě věci je nutné spojit digitálně, tedy přes HDMI/DVI. Pokud to ta věc nemá, pak jediný analogový spoj, který vůbec přichází v úvahu je RGB/YUV. Všechno ostatní zredukuje obraz na přesně tu (ne)kvalitu, o které píše Pitomec. Tedy na analogový PAL cca 300 vodorovných bodů (spíše sinusoid, než bodů) a 313/312 řádků.

Cena celé instalace je vyšší (oproti tomu analogovému šílenství) akorát o délku drátů, které stojí cca 10 Kč/m.
Dělat nějaké poblázněné rozvody v analogovém PALu je škoda peněz. Taky to není zadarmo, je to právně možné pouze pro nekódované programy, a na konci toho je nekvalita z minulého století.
Lze to udělat tak, že satelitní multiswitch nemusí být pro všechny, nemusí být tedy extrémně drahý (pro 17 přípojek je to cca 500 Kč za přípojku), a satelit může být rozveden, jenom do bytů, které si zaplatí (samozřejmě další přistoupení nemusí být úplně levná věc, ale dá se to provést tak, aby se to dalo rozšiřovat).

Jestli se na to obyvatelé králikárny domluví nebo ne, to netuším, je velice dobře možné, že ne. Není to náhoda, že skončili v paneláku. Logicky se dá předpokládat, že budou i o jiných věcech rozhodovat chybně. Pokud se týká této části problému, tak bych se na ně taky vykašlal a neřešil nic kompletně. Nainstaloval bych si multibeam 85 někam na vhodné místo, vyřešil si k tomu administrativu a na zbytek bych se vydlábnul. (Teda pokud bych neudělal jednoznačnější věc a okamžitě se neodstěhoval pryč.)

A celé tohle řešte s odborníky na satelitní příjem a rozvody. Sem oni moc nechodí.
Zkuste nicky:
jižní Čechy - Saxon
jižní Morava - gespa
Čechy - ZIP, bobr
severní Morava - Zorbas
a další (tohle mne jenom tak napadlo hned) ...koukněte se na nějaké satelitní fórum, dejte hledat multiswitch a podívejte se, kdo se k tomu rozumně vyjadřuje - budou to nejspíše ti, co to už montovali a ti budou mít i zkušenost s většími sítěmi.
Taky byste mohli na taková fóra v sekci inzerce napsat Hledáme instalaci pro bytovku s desítkami přípojek v ...Čáslavi...nebo kde, a on se někdo s rozumným návrhem ozve.
OndraC (167)|8.7.2009 16:51
[QUOTE=VlaDamorava;232226]Opačný příklad z našeho města. Firma na panelák na jiném sídlišti montuje při zateplování 26 držáků na satelit. TO BUDE POHLED![/QUOTE]

No přesně tohle mě děsí...možná, že teď lidi nebudou chtít do těch počátečních nákladů investovat a řeknou, že jim stačí, co mají teď. Jenže pak se jim to třeba rozleží v hlavě, ale bude už pozdě, už pár satelitů na střeše bude (tito lidé už samozřejmě nebudou chtít změny) a další začnou přibývat...pohled to bude opravdu strašný!
Pytkin (7947)|8.7.2009 17:56
ked moze mat kazdy na fasade klimatizaciu , preco by nemohol mat aj tanier ?
Pitomec (10211)|9.7.2009 13:17
[QUOTE=VlaDamorava;232226]Opačný příklad z našeho města. Firma na panelák na jiném sídlišti montuje při zateplování 26 držáků na satelit. TO BUDE POHLED![/QUOTE]
On pohled na panelák je sám o sobě odpuzující, takže nějaký držák za oknem je úplně zanedbatelný :-)
Pitomec (10211)|9.7.2009 13:24
[QUOTE=Antonín;232251]Jediné správné technické řešení je hvězdicový rozvod.
Do něj lze pak snadno (a poměrně levně) dostat signál DVB_T pro všechny, a čtyři družice pro všechny. Asi rozumná sestava je Astra 19east, Astra 23east, Thor 1west, a na tu poslední buď Hotbird 13e, nebo Astra 28e. K tomu bych tam strčil i stávající analogové programy (na ten rok nebo dva, co budeou ještě vysílat) a amen.
Do každého většího bytu je lepší vést rovnou dva dráty.
Paralelně s tím bych natáhl do každého bytu UTP kabely a roztáhnul tak jednou provždy telefony a počítačovou síť.

Možná jste to nezaregistrovali v panelácích, ale prakticky všechny dnes prodávané televize mají už digitální tunery. Nicméně pokud máte CRT, pak k ní potřebujete externí tuner (a žádný digitál vám oproti analogu mnoho nepřinese, snad nějaké EPG, snad méně zašuměný příjem).
Pro satelitní přijem si každý, kdo o to má zájem musí pořídit přijímač a hlavně předpokládat platbu za příjem. Ne úplně malou! Jenom balíček HD od Skylinku, kde je skutečně jen několik programů (NOVA HD, NOVA SPORT HD, EUROSPORT HD, FILMBOX HD, BRAVA HD, DISCOVERY HD) je to cca 300 Kč měsíčně. Pokud by stáli o ještě lepší kanály, jako je SkySports HD, tak musí počítat s cca 30 euro měsíčně.
Ale NEMUSÍ, nemusí všichni a nemusí hned. Jak se kdo rozhodne, tak si připojí, co bude chtít. Může klidně zůstat u DVB_T, což je zadax, pokud ho neláká nic dalšího. Může si emulovat/krást zadarmo DigiTV, může si koupit UPC, může si koupit další jiná předplatné, podle chuti a zájmu. Aniž by musel co někam montovat.

NIKDY nepřipojujte digitální tuner k digitální televizi přes UHF nebo video vstup. NIKDY. Ty dvě věci je nutné spojit digitálně, tedy přes HDMI/DVI. Pokud to ta věc nemá, pak jediný analogový spoj, který vůbec přichází v úvahu je RGB/YUV. Všechno ostatní zredukuje obraz na přesně tu (ne)kvalitu, o které píše Pitomec. Tedy na analogový PAL cca 300 vodorovných bodů (spíše sinusoid, než bodů) a 313/312 řádků.

Cena celé instalace je vyšší (oproti tomu analogovému šílenství) akorát o délku drátů, které stojí cca 10 Kč/m.
Dělat nějaké poblázněné rozvody v analogovém PALu je škoda peněz. Taky to není zadarmo, je to právně možné pouze pro nekódované programy, a na konci toho je nekvalita z minulého století.
Lze to udělat tak, že satelitní multiswitch nemusí být pro všechny, nemusí být tedy extrémně drahý (pro 17 přípojek je to cca 500 Kč za přípojku), a satelit může být rozveden, jenom do bytů, které si zaplatí (samozřejmě další přistoupení nemusí být úplně levná věc, ale dá se to provést tak, aby se to dalo rozšiřovat).

Jestli se na to obyvatelé králikárny domluví nebo ne, to netuším, je velice dobře možné, že ne. Není to náhoda, že skončili v paneláku. Logicky se dá předpokládat, že budou i o jiných věcech rozhodovat chybně. Pokud se týká této části problému, tak bych se na ně taky vykašlal a neřešil nic kompletně. Nainstaloval bych si multibeam 85 někam na vhodné místo, vyřešil si k tomu administrativu a na zbytek bych se vydlábnul. (Teda pokud bych neudělal jednoznačnější věc a okamžitě se neodstěhoval pryč.)

A celé tohle řešte s odborníky na satelitní příjem a rozvody. Sem oni moc nechodí.
Zkuste nicky:
jižní Čechy - Saxon
jižní Morava - gespa
Čechy - ZIP, bobr
severní Morava - Zorbas
a další (tohle mne jenom tak napadlo hned) ...koukněte se na nějaké satelitní fórum, dejte hledat multiswitch a podívejte se, kdo se k tomu rozumně vyjadřuje - budou to nejspíše ti, co to už montovali a ti budou mít i zkušenost s většími sítěmi.
Taky byste mohli na taková fóra v sekci inzerce napsat Hledáme instalaci pro bytovku s desítkami přípojek v ...Čáslavi...nebo kde, a on se někdo s rozumným návrhem ozve.[/QUOTE]
Ne každé technicky nejlepší řešení musí být nejlepší i obecně, tady hraje hlavní roli cena a tebou uváděné řešení je v případě velkých paneláků prostě nesmysl, protože to nikdo nezaplatí a i technicky je to buď hodně špatně nebo vůbec realizovatelné.

A ještě něco - integrovaný DVB-T tuner v HD zobrazovačích je (až na malé vyjímky) pouze pro SD MPEG-2, takže naprosto o ničem a celý význam HD zobrazovače je v trapu. To jenom aby bylo jasno, že tady doporučuješ ptákoviny a na finále sem ještě hodíš nějakou partu anténářů, která má pochopitelně zájem pouze na co nejsložitějším technickém řešení, protože na něm taky nejvíc vyvaří 9-)
Pitomec (10211)|9.7.2009 13:28
[QUOTE=Pytkin;232322]ked moze mat kazdy na fasade klimatizaciu , preco by nemohol mat aj tanier ?[/QUOTE]
Přesně tak, to je naprosto výstižné přirovnání!
Antonín (732)|9.7.2009 14:26
Myslím, že je naprosto zřejmé, že vůbec ale ani trošičku nevíš, o čem je řeč.
Myslím, že nemáš žádnou zkušenost s rozvodem pro satelitní příjem, že jsi to nikdy neviděl a nedělal.
To je pak diskuse těžká.

Nicméně
1. HD v DVB-T nejspíše nikdy nebude v nějakém větším rozsahu, není tam místo.
2. Všechny moje televize mají tuner DVB-T2...kdyby už na to došlo, byť to považuji za zbytečné.
3. Rozvod je tentýž pro DVB-T i DVB-T2.

Abys nepuknul závistí:
já se nevěnuji již žádné práci, rozhodně nic neprodávám, tím méně ne anténáře,
ti uvedení lidé narozdíl od tebe ty věci skutečně dělají, a rozumí jim, navzájem spolu nemají nic společného, jsou každý z jiného regionu, není to jedna tlupa, a já s nimi kromě toho, že vím, že problematice větších rozvodů pro satelitní příjem rozumí, nemám taky už vůbec nic. Myslím, že mne většinou ani neznají.

Tvořit dnes analogový rozvod je asi tak stejně užitečné, jako místo benzínek postavit přepřahací stanice s náhradním koňmi pro kočáry. Benzín je přitom bezpochyby dražší než oves a auto je dražší než kůň.
Pytkin (7947)|9.7.2009 15:51
pitomec : a mas to :

[QUOTE=Antonín;232426]Myslím, že je naprosto zřejmé, že vůbec ale ani trošičku nevíš, o čem je řeč.
Myslím, že nemáš žádnou zkušenost s rozvodem pro satelitní příjem, že jsi to nikdy neviděl a nedělal.
[/QUOTE]
Pitomec (10211)|9.7.2009 20:53
:D:D:D