Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

32" LCD kolem 15k - zvolit radši 100Hz nebo FHD?

Mr.Scully (27)|18.6.2009 13:32
LCD do ložnice, 32" (menší nechci, větší se tam nevejde), pozorovací vzdálenost tři metry. Většinou budu koukat na DVB-T signál v průměrné kvalitě, pak taky hodně na DivX a jen výjimečně DVD. Mám pravdu, když řeknu, že je rozumnější vzít spíš 100Hz televizi kvůli třeba sportu než fullHD, kterou vzhledem k malé úhlopříčce a pouze průměrnému DVB-T signálu vůbec nevyužiju?

Konkrétně koukám na dva nové modely Panasonic - 100 Hz TX-L32X15 nebo FullHD TX-L32S10. Stojí stejně, mně by přišly na 15000 Kč. Nebo je za ty peníze lepší volba? Bral bych už asi jedině Samsung nebo Sony. LG nevěřím, Phillipsy se mi nelíbí a Sharpy moc v ČR nejsou. Plusem by byl USB vstup na flashku s DivX filmy, ale takových TV moc není.
Pytkin (7947)|18.6.2009 13:52
FullHD vobec neni podstatne .. 100Hz tiez neviem ci je podstatne .. vela ludi pise , ze to museli vypnut .. rozumnejsia by bola plazma , ale 32" plazmy sa nerobia ... Rozhodne by som hladal telku co ma dobry obraz .. nie FHD ani 100Hz ..
Mr.Scully (27)|18.6.2009 14:25
Takže spíš se zaměřit na úplně jiné faktory? (třeba zmíněné Divx/USB)

Já právě doteď nevím, jestli tolikrát zmiňovaný problém s neostrostí pohybu (viz fotbal) na LCD a jeho vyřešení 100Hz technologií je realita nebo jen urban myth... Taky jsem slyšel, že to někdo vypíná, na druhou stranu přicházejí opačné extrémy, 600Hz apod...
Mr.Scully (27)|18.6.2009 14:30
Teď jsem trochu zagoogloval:
"Zejména pro sportovní fandy a příznivce akčních žánrů je proto 100 (a ještě víc 200) Hz technologie určitě přínosem. Porovnejte si např. 50 a 100 Hz LCD TV v testu ve Stereu Videu 1/09".

Neberu teda Stereo Video jako úplně určující zdroj, ale zase bych to nezatracoval :)
Welshcorgi (141)|18.6.2009 15:44
Taky by mě zajímalo co znamená dvojnásobné 100Hz snímání obrazu...
Pytkin (7947)|18.6.2009 16:35
najdi si tu nazory ludi .. kupili si telku s 100Hz kvoli sportu a museli 100Hz vypnut lebo sa to nedalo pozerat .. to neni o tom , ci to 100Hz ma , alebo ne .. ale o tom , ako to funguje .. to si proste musis ist do predajne pozriet .. podal parametrov na internete to nezistis , ci to funguje , alebo ne ..
rommi (416)|18.6.2009 18:46
[QUOTE=Pytkin;230083]najdi si tu nazory ludi .. kupili si telku s 100Hz kvoli sportu a museli 100Hz vypnut lebo sa to nedalo pozerat .. to neni o tom , ci to 100Hz ma , alebo ne .. ale o tom , ako to funguje .. to si proste musis ist do predajne pozriet .. podal parametrov na internete to nezistis , ci to funguje , alebo ne ..[/QUOTE]

...sa kusok zapojim...
1. pri uhlopriecke 32" je fulHD asi kusok zbytocne hlavne ked zdroj bude DVB-T
2. 100Hz treba fakt vidiet v praxi - ide o to zie nie je 100Hz ako 100Hz - co vyrobca to implementacia - ja mam napriklad samsunga s 200Hz a som vysmiaty... :-) (rozumej je to OK a som s tym spokojny)
3. na druhej strane je otazka ako bude 100Hz system "viditelny" pri uhlopriecke 32"..
v starsich modeloch sa davalo 100Hz az od 37", 32 palcove modely boli bez, teraz sa to kusok posunulo napriklad SAMSUNG B650 -ka 19", 22" - 50Hz HD ready, 100Hz FULL HD zacina na 32" a viac...

... a vies co kup si SAMSUNG-a bud LE32B65x (CCFL) alebo UE32B7000 (LED) a maz dobry obraz, 100Hz, FULLHD a mozes do toho strkat aj ten USB klus s divxami :-)
Mr.Scully (27)|19.6.2009 10:49
Samsung LE32B65x je horkým kandidátem, ale už je cenově trochu nad - tedy ne že by mě tři tisíce navíc trápily, ale přeci jen jde o telku do ložnice a čekají mě důležitější investice než tohle, třeba koupě baráku :)

Že každá firma má 100Hz jiné, to mě teda netěší. To jako třeba Samsungy ho mají dobré a Panasonic ne, nebo se to odvíjí i od modelu? I jsem byl v pár obchodech, ale nikde nemají tolik značek, aby šly srovnat. I velké obchody mají polovinu nabídky LG, zbytek nějaké levnější plazmy a teprve když zbyde místo, tak je tam pár LCD, většinou zrovna ty, které nechci :)
Antonín (732)|19.6.2009 11:03
1. Na 32" (v 16:9) nepotřebuješ ani FHD ani 100 Hz. Je to malé malé malé malé. A tedy k ničemu. Nebo snad koukáš na 20" monitor z jeden a půl metru? Asi tak to bude vypadat. Zkus to tu žídli dát metr od stolu a koukat. Písmenka asi nepřečteš, že. Tak na co teda chceš FullHD, když ses právě přesvědčil praktickým pokusem, že to okem neuvidíš...na 32"...
Pravidla pro sledovací odstupy jsou u plochých televizí jiná, než byla kdysi, co platilo pro CRT neplatí už ani trošičku. Svítí to jinak, má to jiná data, a výsledek je taky jiný.
2. 100Hz u současných televizí není totéž co to znamenalo u CRT. U CRT se skutečně promítl paprsek dvakrát, což bylo podstatné. Dnešní 100Hz je jenom software - v televizi už není žádný paprsek, body svítí stále a najednou všechny. Ten soft dělá to, že se snaží dopočítat pozice pohybujích se objektů z dodancýh vstupních dat (ta jsou povětšinou 50Hz prokládaně, tedy jednou za 20ms přijde jeden půlnímek. Takže on se snaží najít místa pixelů, kde budou předměty v obraze za 10 ms...
Což je složitý problém a soft od softu může být jinak úspěšný. Složitost není jenom v technických a matematických otázkách kolem rozeznávání obrazu, ale taky v dojmologickém výstupu. Oko totiž není žádný počítač a dívá se na věci vlastně dost podivným způsobem.
Mr.Scully (27)|19.6.2009 11:33
Jasně, já rozumím rozdílnosti 100Hz u LCD versus CRT. Ale nedokážu si právě představit, jestli to má nebo nemá význam u 32" telky ze tří metrů. Že nepoznám fullHD, tím jsem si byl skoro jist. Ale nevěděl jsem, jestli u fotbalu neuvidím šmouhy :) Ten software tomu přece musí pomoci a mohlo by to zlepšení být viditelné i u 32".
Antonín (732)|19.6.2009 18:39
To asi fakt závisí zcela soft od softu.
Takže skoro by se dalo očekávat, že to může být jiné (ten výsledný dojem) u stejné teelvize jenom s jiným firmware...
Podle mých chabých znalostí tohle nemá obecnou odpověď.
Jde jenom o soft.