Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Měření v DVBT

jikis (5)|24.1.2009 12:21
Dříve či později se každý setká s problémem kvality, jejího posouzení. Nejjednodušší metoda je "očinometrie". Ne vždy však dává objektivní výsledky. Měřák je měřák. Bohužel v tomto případě se jedná o nemalou částku. Další metoda je skryta víceméně v každém tuneru a záleží na SW jak ji využívá a ukazuje sílu a kvalitu, většinou v procentech ( např Winfast PVR2), někdy s pomocí bargrafu (např. MyTheatre). Poněkud problém je při hledání závady v STA. Běhat po domě, hlavně pokud je větší, s notebookem a USB tunerem jde, ale není to to úplně nejořechovatější. Existují dnes i mini TV přehrávače ( např. SENCOR 6706T) a nebo sada Sencor S1Z, S2Z. Nemáte s ní někdo nějaké zkušenosti jestli měří či jenom ukazuje hausnumera na nic?

Děkuji
S pozdravem
JKs
Pavel_tempx2 (829)|27.1.2009 23:30
většinou to nebývá u podobných přístrojů moc přesné, pouze orientační čísla, spíš bych Vám doporučil poptat se u nějaké spolehlivější firmy, která dělá STA, satelity apod. jestli by Vám nemohli proměřit rozvody v domě, zabere to maximálně nějakou hodinku a máte jistotu
vmlich (14)|3.3.2014 15:17
A taky nevyžadují žádnou extra přesnost. Jen třeba nasměrovat anténu, zkusit, jestli je lepší vodorovná nebo svislá polarizace (když na obou čtverečkuje), kde je víc a kde méně signálu atd. Ale ve Windows Media Center se k indikátorům nevím proklikat. V editaci zdrojů konkrétního programu jakási procenta ukazuje, ale to vypadá jako hodnota zjištěná v okamžiku vytváření tabulky.
Potřeboval bych program, který by to neustále ukazovat nekde v rožku, hlavně sílu v dB, ale i kvalitu v procentu paketů bez chyby. Jak to umí třeba velká televize (i když to obnovenení po cca 3 sec moc pro štelování antény není). Poradíte přehrávač, co to umí?
Ivo Mašek (10205)|3.3.2014 16:22
[QUOTE]Jen třeba nasměrovat anténu, zkusit, jestli je lepší vodorovná nebo svislá polarizace[/QUOTE]
Jaká je polarizace je daný v tabulce vysílačů (buď H, nebo V)
Příklad:
[ATTACH=CONFIG]26608[/ATTACH]

Ve WMC se k informacím opravdu neproklikáš
priklad.png
bastlir (3245)|3.3.2014 18:52
Pro běžnou amatérskou instalaci TV antény většinou stačí rozhlédnout se po blízkých sousedech, jakou a kam mají nainstalovanou anténu a trochu zručnosti. Na druhou stranu amatérovi u strukturované kabeláže a jejich závad bez zkušeností není nic platný měřák ani za 150 tisíc. VF měřáků je dnes už docela dost a je i dost takových, kteří se tak jen tváří. Já osobně jako celkem dostačující základ považuji měřák: http://www.elektrosat.cz/maxpeak-tam.htm
Jinak jednorázově stačí nějaká mini TV s vlastní baterií.
Ivo Mašek (10205)|3.3.2014 19:38
Měřák na soukromé jednorázové změření za 12 000.- Kč - tak to je dost. To přijde mnohem a mnohem levnější návštěva příslušného technika. (je to samozřejmě o názoru na věc každého jednotlivce)
bastlir (3245)|3.3.2014 20:09
[QUOTE=Ivo Mašek;483597]Měřák na soukromé jednorázové změření za 12 000.- Kč - tak to je dost. To přijde mnohem a mnohem levnější návštěva příslušného technika. (je to samozřejmě o názoru na věc každého jednotlivce)[/QUOTE]
Čti pozorněji: "Jinak jednorázově stačí nějaká mini TV s vlastní baterií."
Ivo Mašek (10205)|3.3.2014 21:05
Tak já miniTV v komoře mám (teď jsi mě vnuknul otázku, proč já to ještě nevyhodil). Pluto se to jmenuje
http://www.oldradio.cz/ts4159.htm
RoPo (6061)|3.3.2014 21:26
[QUOTE=Ivo Mašek;483604]Tak já miniTV v komoře mám (teď jsi mě vnuknul otázku, proč já to ještě nevyhodil). Pluto se to jmenuje
http://www.oldradio.cz/ts4159.htm[/QUOTE]

Znám (kdysi jsem měl Pluto a Merkura), ale neznám model s tunerem DVB-T...
Ano, lez řešit externím STB, ale aby byl přenosný musí být napájený z baterií. Existují s napájením na autobaterii. Tahat se s autobaterií??
bastlir (3245)|3.3.2014 21:37
Mám v ložnici tuším LCD Sencor DVB-T s vlastní baterií, s boční DVD mechanikou a dokonce i s VGA vstupem o velikosti asi NB. Koupil jsem ji v Globusu asi za 2 tisíce.

---------- Doplněno v 21:37 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:36 ----------

PS. Pluto a zejména Merkur se v dobách osmibiťáků vlastně používaly jako monitory.
Ivo Mašek (10205)|3.3.2014 22:34
Z[QUOTE]nám (kdysi jsem měl Pluto a Merkura), ale neznám model s tunerem DVB-T...[/QUOTE]
Neexistuje a nikdy neexistoval. Já za sebe doporučuji firmu se tím zabývající. Vyjde to levně a výsledek bude správný
mirekv (7169)|4.3.2014 09:14
Já na takové rychlolítačky mám 7" Sencora SPV-6706T, tan má ještě i analog.
RoPo (6061)|4.3.2014 10:46
Já mám na "takovéto domácí měření" TechniSat 7" LCD (TechniSat Tele Mobil 7 CX a má možnost být napájen i AA baterkami), který má i nějaký měřidlo a je samozřejmě s DVB-T tunerem. Je to takový malý šikula.
john (149)|16.3.2014 22:04
na domaci mereni kvality prijmu DVB-T signalu pro "PC like" si do strycka Google zadejte "ScanChannelsBDA-2.0.0.8", prectete si help a pak natacejte antenou dle libosti....
chce to trochu trpelivosti, jednoho u PC, druheho u anteny...
bastlir (3245)|17.3.2014 00:31
[QUOTE=john;484682]na domaci mereni kvality prijmu DVB-T signalu pro "PC like" si do strycka Google zadejte "ScanChannelsBDA-2.0.0.8", prectete si help a pak natacejte antenou dle libosti....
chce to trochu trpelivosti, jednoho u PC, druheho u anteny...[/QUOTE]
Zkusil jsem to, ale vůbec nevidím důvod, proč tento sw používat. Je to velmi nepraktické. Když už u toho používat notebook, tak už je lepší požít USB tuner (pokud jej nemá zabudovaný) a dívat se na "teploměry" jeho ovládacího programu. A nebo výše popsanou miniTV. Měřák je měřák, kde mimo síly sígnálu na konkrétním kanálu sleduji i spektrální analýsu a ostatní parametry.
john (149)|17.3.2014 01:23
[QUOTE=bastlir;484688]Zkusil jsem to, ale vůbec nevidím důvod, proč tento sw používat. Je to velmi nepraktické.[/QUOTE]
mne se to osvedcilo pri natoceni smerove yagi anteny na slaby signal, sledoval jsem prubezne hodnoty Quality a pro muj DVB-T stick Evolve Venus to pomohlo pro nastaveni smeru.
ne kazdy ma merak na analyzu spektra / teda spise temer nikdo /
jinak souhlasim, ze je to jen takova berlicka, ale lepsi neco, nez nic...
mirekv (7169)|17.3.2014 09:20
[QUOTE=john;484682]na domaci mereni kvality prijmu DVB-T signalu pro "PC like" si do strycka Google zadejte "ScanChannelsBDA-2.0.0.8", prectete si help a pak natacejte antenou dle libosti....
chce to trochu trpelivosti, jednoho u PC, druheho u anteny...[/QUOTE]
Jak to funguje? PC stejně musí mít DVB-T tuner, takže stačí v podstatě libovolný sw přehrávač pro DVB-T.
bastlir (3245)|17.3.2014 17:50
[QUOTE=mirekv;484702]Jak to funguje? PC stejně musí mít DVB-T tuner, takže stačí v podstatě libovolný sw přehrávač pro DVB-T.[/QUOTE]
No dyť to tvrdím! Nechápu totiž, proč bych se měl přes hlavu drbat na uchu.:) V CMD totiž musíš pořád něco zadávat a pak ti tam začne něco rolovat na obrazovce. To bych výlít mezitím z kůže.B-)
john (149)|19.3.2014 12:05
[QUOTE=bastlir;484742]No dyť to tvrdím! Nechápu totiž, proč bych se měl přes hlavu drbat na uchu.:) V CMD totiž musíš pořád něco zadávat a pak ti tam začne něco rolovat na obrazovce. To bych výlít mezitím z kůže.B-)[/QUOTE]
jasne, ze napr. Smartdvb ma indikaci urovne L+Q, ale ma relativne pomalou reakci a u slbych signalu dost "skace"
BDA SW ma nevyhodu, ze je to prikazovy radek, ale ma rychlou odezvu na uroven kvality, takze lze z urovni vysledovat nelepsi natoceni anteny / mne se alespon osvedcil, jsem v "utopene" a zastavene oblasti s mnoha odrazy a castou zmenou sily a kvality signalu, takze jsem musel volit "kompromisni" natoceni anteny, asi jsem si mel radeji poridit sito misto yagi /
bastlir (3245)|19.3.2014 16:02
[QUOTE=john;484881]..... asi jsem si mel radeji poridit sito misto yagi /[/QUOTE]
Síto má téměř kruhový příjmový lalok. Takže v místě mnoha odrazů by sis zřejmě ani neškrtnul. Směrovka je na toto dobrá, že ten blázinec vyselektuješ na nejkvalitnější odraz.
A upřímně, s praktičností toho programu jsi mě nepřesvědčil. Ale když ti to vyhovuje ...?!:-)
john (149)|20.3.2014 13:53
yagi je urcite lepsi u analogu, ale u digitalu si s tim nejsem tak jisty
ale uvazuji nad vymenou stavajici za neco jako "kolorku" a soucasnou natocit do zakladniho smeru, oddelene regulace zisku, sloucit a mozna by bylo vystarano...
bastlir (3245)|20.3.2014 20:23
[QUOTE=john;484982]yagi je urcite lepsi u analogu, ale u digitalu si s tim nejsem tak jisty
ale uvazuji nad vymenou stavajici za neco jako "kolorku" a soucasnou natocit do zakladniho smeru, oddelene regulace zisku, sloucit a mozna by bylo vystarano...[/QUOTE]
Jediné, co ti korektně mohu poradit je, pozvi si firmu. V opačném případě do toho stejně nacpeš spoustu peněz a bez očekávaného výsledku. Ono je to v takové lokalitě problémem i pro profesionály, jenže oni s sebou vozí více antén, které mohou vyzkoušet. Možná, že tě překvapí, že to není zase tak drahé.