Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Render Huffyuv SD ve Vegasu

aleycon (152)|29.12.2008 18:20
Zdravim, resim zajimavy problem. Video sestrihane z DV materialu vyrenderuju do AVI Huffyuv kodekem. V projektu Vegasu mam nastaven Lower field oder. Pokud takoveto AVI otevru v trimeru Vegasu se stejnym nastavenim poradim snimku (BFF), tak je nahled na TV (pres ACEDVio) v poradku. Pokud to AVI dam do time line Vegasu, tak se prehodi pulsnimky a pri prehravani je obraz pohybl. scen roztrepany. Pokud ve Vegasu nastavim Upper filed first, tak je zobrazeni na TV OK. V tom AVI je to skutecne BFF - overoval jsem to avisynth-em pomoci AssumeBFF+SeparateFileds. MPEG pro DVD s volbou BFF je z tohoto AVI v poradku (TMPGenc). Zkusil jsem z toho AVI ve Vegasu vyrobit vysledne DV AVI a tam je to take zmrsene, tedy TFF. Vegas to prehodi, ac ma nastaveno BFF. Zkousel jsem i misto Huffyuv i nekomprimovane AVI a vysledek byl stejny. Dela mi to jak stary Vegas 4, tak i novy Vegas 8. Nevite nekdo prosim v cem muze byt zrada? Diky. Video renderuju do Huffyuv proto, abych pro MPEG na DVD nemusel puzit DV AVI, ktere mam jen pro zalohu.
stayman (12393)|29.12.2008 18:42
No a aky je problem z DV AVI vyrobit Mpeg pre DVD a pritom zbytocne nerobit dalsiu kompresiu?
aleycon (152)|29.12.2008 20:12
[QUOTE=stayman;209067]No a aky je problem z DV AVI vyrobit Mpeg pre DVD a pritom zbytocne nerobit dalsiu kompresiu?[/QUOTE]

stayman: Problem by to nebyl v momente kdy zdojove klipy nijak needituju a Vegas udela jen jejich kopii. Bohuzel takove klipy nemam, kazdy je editovan (urovne, bar. korekce, apod). To co dokaze DV komprese s nekterymi zabery (hlavne detaily) jsem se uz presvedcil. Vzhledem k tomu ze mi ta editace zabere mnoho desitek hodin, chci aby byl vysledek co nejlepsi.
stayman (12393)|29.12.2008 21:36
Ak poriadnu pracu, tak nekomprimovane, tak pracujem aj s grafikou a animaciami.. inak neviem o com hovoris..
Pytkin (7947)|29.12.2008 22:21
aleycon : ale preco to rovno z vegasu neenkodujes ? preco to napred ukladas ? ci kvoli tomu ze chces pouzit TMPGenc ? preco nepouzijes mainconcept vo vegase ?
artam (1147)|29.12.2008 23:06
aleycon: okrem toho preco chces silou-mocou pouzit BFF, ked DVD video je na analogovom video vystupe z principu TFF? Preco nevytvoris MPEG pre DVD s TFF, co je pre tento format prirodzenejsia volba?
stayman (12393)|30.12.2008 01:19
Ja fakt nerozumiem tomu HuffYUV kodeku, doteraz som nevedel, ze tak sa robi DV -> DVD video..
aleycon (152)|30.12.2008 09:59
stayman, Pytkin: Uvedu nekolik cisel a faktu, pak mozna pochopite proc to delam na prvni pohled tak slozite. Cilem meho snazeni je krome DVD take DV AVI. Na tom DVD bude krome hlavniho videa o delce cca 90 minut jeste dalsich cca 30 minut bonusu plus nejake dalsi materialy, takze pouziju 2-pruchodove encodovani do MPEGu. Renderovani minuty videa z Vegasu i do nekomprim. AVI mi trva v prumeru cca 4 az 5 minut, tedy 90 minut videa vyjde na cca 6 az 7.5 hodky. Jak jsem uz uvadel drive, nechci pro DVD pouzit DV AVI z duvodu zbytecne DV komprese navic.
aleycon (152)|30.12.2008 10:04
[QUOTE=stayman;209103]Ak poriadnu pracu, tak nekomprimovane, tak pracujem aj s grafikou a animaciami.. inak neviem o com hovoris..[/QUOTE]

stayman: Huffyuv je preci bezeztratovy. Nechapu proc to ukladas nekomprimovane to je fakt nesmysl.
stayman (12393)|30.12.2008 10:14
[QUOTE=aleycon;209183]stayman: Huffyuv je preci bezeztratovy. Nechapu proc to ukladas nekomprimovane to je fakt nesmysl.[/QUOTE]

Pretoze kazda kompresia pri grafikach blbne a grafik a ani ja nemame instalovany ten kodek, nemame jediny dovod.
stayman (12393)|30.12.2008 10:15
[QUOTE=aleycon;209182]stayman, Pytkin: Uvedu nekolik cisel a faktu, pak mozna pochopite proc to delam na prvni pohled tak slozite. Cilem meho snazeni je krome DVD take DV AVI. Na tom DVD bude krome hlavniho videa o delce cca 90 minut jeste dalsich cca 30 minut bonusu plus nejake dalsi materialy, takze pouziju 2-pruchodove encodovani do MPEGu. Renderovani minuty videa z Vegasu i do nekomprim. AVI mi trva v prumeru cca 4 az 5 minut, tedy 90 minut videa vyjde na cca 6 az 7.5 hodky. Jak jsem uz uvadel drive, nechci pro DVD pouzit DV AVI z duvodu zbytecne DV komprese navic.[/QUOTE]

Ja ti stale nerozumiem, jak mozes takto argumentovat, sak ked mas DV AVI, tak z toho spravis Mpeg2 pre DVD praveze jednoduchsie,ako s dalsou kompresiou..
aleycon (152)|30.12.2008 11:52
stayman: Je to preci jednoduche. Sam jsi psal ze nepouzivas zadnou kompresi pro zajisteni nejvyssi mozne kvality. Pokud by sis mohl vybrat jestli jako zdroj pro DVD pouzit video zkomprimovane ztratovou nebo bezeztratovou kompresi, ktere by si pouzil? Ja tim postupem co jsem uvadel se chci pro DVD vyhnout DV kompresi, ktera je ztratova a nekdy nadela v obraze rusive artefakty.
Jinak bych se pokud mozno rad vratil ke sve puv. otazce: Proc prosim Vegas (verze 4 i 8) otoci pulsnimky u AVI s Bottom Field First? DV AVI to nedela. Diky.
stayman (12393)|30.12.2008 11:56
[QUOTE=aleycon;209215]stayman: Je to preci jednoduche. Sam jsi psal ze nepouzivas zadnou kompresi pro zajisteni nejvyssi mozne kvality. Pokud by sis mohl vybrat jestli jako zdroj pro DVD pouzit video zkomprimovane ztratovou nebo bezeztratovou kompresi, ktere by si pouzil? Ja tim postupem co jsem uvadel se chci pro DVD vyhnout DV kompresi, ktera je ztratova a nekdy nadela v obraze rusive artefakty.
Jinak bych se pokud mozno rad vratil ke sve puv. otazce: Proc prosim Vegas (verze 4 i 8) otoci pulsnimky u AVI s Bottom Field First? DV AVI to nedela. Diky.[/QUOTE]


Ale prosim ta ja ti nerozumiem vazne. Tvoja kamera nahrava nekomprimovane,alebo do toho Huffmana??? vsak nie? Vsak nahrava do DV? Tak potom nechapem stale, o jakych ne/kompresiach to tu hovoris, kde ju mas uplne jasnu a navyse ziadne artefakty s tou dalsou kompresiou neodstranis !!!

A moje ty neries, proste vytvoris animaciu a ulozis ju nekomprimane, vratane alfakanalov a vrstiev atd a s nou pracujes, takze aku kompresiu tam mam pouzivat, ked je to nezmysel ?????
jaromir9909 (269)|30.12.2008 12:39
[QUOTE=aleycon;209215]...jinak bych se pokud mozno rad vratil ke sve puv. otazce: Proc prosim Vegas (verze 4 i 8) otoci pulsnimky u AVI s Bottom Field First? DV AVI to nedela. Diky.[/QUOTE]

Protože ho máš takto nastavený:
[QUOTE]V projektu Vegasu mam nastaven Lower field oder[/QUOTE]
Huffyuv nemá flag a je detekován jako Upper Field First, možná proto, že má parametry pro PAL.
Vegas ho proto upraví. Když dáš avi do timeline, klikni na něj pravým tlačítkem myši, v properties-media nastav Lower field first a bude to OK.

Pokud je video hodně filtrováno a poté kódováno dvěma průchody, může, ale nemusí, být rychlejší ho prvně bezeztrátově uložit a poté kódovat. Čas pro uložení+dekódování musí být menší než by bylo potřeba pro znovu filtrování projektu pro druhý průchod enkoderu. Já to takhle nedělám, zatím se neměl nic tak složitého a natáčím jen občas "home video".
Pytkin (7947)|30.12.2008 13:34
[QUOTE=aleycon;209182]stayman, Pytkin: Uvedu nekolik cisel a faktu, pak mozna pochopite proc to delam na prvni pohled tak slozite. Cilem meho snazeni je krome DVD take DV AVI. Na tom DVD bude krome hlavniho videa o delce cca 90 minut jeste dalsich cca 30 minut bonusu plus nejake dalsi materialy, takze pouziju 2-pruchodove encodovani do MPEGu. Renderovani minuty videa z Vegasu i do nekomprim. AVI mi trva v prumeru cca 4 az 5 minut, tedy 90 minut videa vyjde na cca 6 az 7.5 hodky. Jak jsem uz uvadel drive, nechci pro DVD pouzit DV AVI z duvodu zbytecne DV komprese navic.[/QUOTE]


pises ze cielom tvojho snazenia je DVD a DV avi .. potom skutocne nerozumiem , preco final nerendrujes do DV Avi potom len toto avi das zenkodovat ..
aleycon (152)|30.12.2008 14:01
jaromir9909: Diky moc! To je presne to co jsem potreboval vedet. Zkousel jsem to ted a je to ono. Jeste jednou diky. Jsem to truhlik, ze me to nenapadlo drive. Jinak s tebou naprosto souhlasim a vlastne to tak delam.
U meho videa se nejvice casu ztravi nad zpracovanim vsech filtraci nez encodovanim. Proto si video nejdrive vyrenderuju do bezztrat. AVI (HuffYUV), a to pak pouziju jak pro dvoupruchodovy MPEG na DVD, tak i pro DV AVI urcene pro archivaci na kazetu nebo HDD. Setri to obrovsky cas a MPEG je kvalitnejsi nez kdybych ho udelal z DV.

stayman, Pytkin: Snad je to uz nyni srozumitelne, jinak uz nevim jak bych vam to vice osvetlil.
Pytkin (7947)|30.12.2008 14:09
mas to overene ze MPEG je kvalitnejsi ako z DV ? zdroj videa mas DV .. ked ho ulozis ako nekomprimovany , stake bude poznaceny povodnym DV zdrojom .. DV ma 25mbps .. a DVD z neho rovis 4-8 mbps .. Je to podla mna uplne zbytocna strata casu .. osobne by som z vegasu vyplul DV avi a potom toto AVI zakodoval .. hlavne by som ho kodoval v nejakom kvalitnejsom enkoderi ako je mainconcept .. a bolo by to aj rychlejsie :)
stayman (12393)|30.12.2008 14:15
asi tak..,alebo nemusi vobec robit zbytocne ani AVI, frameserverom to hodi hned do enkodera..
Pytkin (7947)|30.12.2008 14:18
stayman : pisal ze DV avi potrebuje , lebo to archivuje na DV kazetu .. cize rozumne je ho to DV avi spravit a potom ho enkodovat .. obide aj mozne problemy s frameserverom (zaciatocnik s tym moze mat problemy) ..
stayman (12393)|30.12.2008 14:19
aha, sorry, to som prehliadol.
stayman (12393)|31.12.2008 11:03
A este na nieco sme zabudli, pri tom DV AVI, pokial len striha a nic neupravuje/nezasahuje do obrazu, cele vysledne AVI mu nebude REKOMPRESOVAT znova, iba prechody a tie pripadne zmeny, takze vlastne nijak neposkodi kvalitu povodneho zaznamu !!!
peco (772)|31.12.2008 13:24
Ale ak o tom nevie, tak potom robi psie kusy s nekomprimovanym videom. Hlavne je, ze nasiel sposob, ktory mu vyhovuje, aj ked je to na prd.
stayman (12393)|31.12.2008 13:25
huffman je komprimacia.
Pytkin (7947)|31.12.2008 13:32
stayman : ale bezstratova .. cize neprzni obraz ..
stayman (12393)|31.12.2008 13:38
sice bezstratova,ale je.
Pytkin (7947)|31.12.2008 14:03
stayman : no ved kompresia co nekazi obraz nikomu nevadi .. trosku to zozerie cpu .. zase zapisujes na disk polovicu , takze sa skrati zapis na disk .. cize sa to vyrovna ..
stayman (12393)|31.12.2008 14:05
no ved ale potom je zbytocna.
Pytkin (7947)|31.12.2008 14:12
no neni zbytocna , ked na disk nahras 2x tolko materialu .. tiez to v dnesnej dobe povazujem za zbytocne , ale ked som bol maly , a mal som 40GB disk , tak tiez som to pouzival :)
stayman (12393)|31.12.2008 14:13
to som nepochopil, teda urcite nie v suvislosti s DV AVI..
Pytkin (7947)|31.12.2008 14:15
stayman " no ze miesto nekomprimovaneho videa som pouziva huffmana , lebo sa mi na maly disk zmestilo 2x tolko materialu .. s DV AVI to nijak nesuvisi ..
stayman (12393)|31.12.2008 14:17
jaj, tak to aj ja, pri naberani analogu, pracoval tusim s 2-3x emnsimi subormi,a ko nekomprimovane, alebo este myslim som Mjpeg pouzival, tam to bolo este mensie,alebo naposledy aj do DV som daval vsetko hned.. a teraz vsetko do DV, lebo mam krabicku, HW kodek DV od Canopusu.. :D
stayman (12393)|1.1.2009 18:15
Este jedna vec, sice huffmanova kompresia je bezstratova, ale DV je stratova kompresia, nijak obvzlast,ale je, to znamena pri kazdej re-kompresii dochadza ku strate, no a v pripade DV->Huff =bez straty -> DV = toto vysledne DV nemoze byt totozne s povodnym.
Pytkin (7947)|1.1.2009 18:38
stayman " jo .. zabudol si dodat kam mieris .. ze smartrendering DV materialu bude bez druhej rekompresie , cize by mal byt kvalitnejsi .. druhy krat komprimovane budu len prelinacky ..
stayman (12393)|1.1.2009 18:44
Hlavne som chcel povedat, ze nevidim zmysel toho prevodu.
aleycon (152)|2.1.2009 10:30
[QUOTE=stayman;209580]Hlavne som chcel povedat, ze nevidim zmysel toho prevodu.[/QUOTE]

stayman: Zapomen na chvili na nejake DV. Predstav si situaci, ze potrebuju vyrobit MPEG pro DVD z videa ktere mam ve Vegasu. Ten MPEG bude mit vysl. bitrate mensi nez cca 6000 kbps, takze bych pouzil 2-pruchodovy VBR. To video je ve Vegasu hodne filtrovane a zpracovani vsech filtru zabere cca 4-5x delsi cas nez vlastni encodovani do MPEGu. Pozaduji prirozene co mozna nejvetsi kvalitu toho MPEGu bez zbytecnych ztrat kvality v prubehu jeho pripravy.
Jak uz psal i jaromir9909 je cas. mnohem vyhodnejsi nejprve takoveto video vyexportit z Vegasu do AVI a teprve toto pak encodovat do MPEGu. Jako kompresi do tohoto AVI si pokud mozno zvolim bezztratovy kodek abych neztracel kvalitu. HufYUV mi toto zdarma nabizi. Nyni se vratim k tomu DV. Vysledne video si chci take ulozit na HDD pro prip. dalsi praci. Hodim tedy AVI s Huffem ktere jsem pouzil pro MPEG do Vegasu a vyrenderuju jej v DV AVI.

Jinak preji vse nejlepsi do noveho roku!
stayman (12393)|2.1.2009 11:02
Vidis a ja si vyrenderujem hned to, co potrebujem. A u DV mi to nerobi rekompresiu, iba v zmenenych castiach, tebe v celom videu..
aleycon (152)|5.1.2009 11:25
stayman: Tak to mas kliku na dobry klipy. Ja takovy stesti nemam.