Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

výběr kamery - má smysl HDV?

alojs (2)|19.12.2008 17:55
Zdravim, poradíte prosím s výběrem kamery pro natáčení běžného rodinného videa? Uvažuji o Canon HV30, ale nejsem si jist, zda na běžné televizi (PAL) využiju to rozlišení (odborníci-praktici - je to znát?). Není v tomto případě HDV (případně HD) zbytečné? Tím myslím, jestli se pak třeba na stejné ploše čipu zbytečně netlačí víc buněk, které musí být titěrnější (dávají menší náboj?) a obraz je pak asi tím pádem v šeru více zašuměný...
Nemáte tip na nějakou kamerku, která by sice neposkytovala tolik obrazových bodů (jen DV) ale zároveň měla slušnou velikost čipu - myslím kvůli menšímu šumu, se solidní optikou a zaznamenávala na kazety miniDV? Cenově někde kol 20 tisíc. Dík.
Pytkin (7947)|19.12.2008 18:00
alojs : HV30 je asi najrozumnejsi vyber na kameru v sucasnosti .. nad DV neuvazuj .. v dnesnej dobe , ked uz v podstate SD telku nekupis a vsetko su HD , tak aj ty zachvilu prejdes na HD a potom ta bude srat ze si si kupil SD kameru ..
RomaneRoman (143)|19.12.2008 19:32
Důvod: aby sa pavelpod posral...
stayman (12393)|20.12.2008 09:22
[QUOTE=RomaneRoman;207766]No to mi je zase kombinacia :D :D[/QUOTE]

Rejpal :D Myslel SD, teda jedno pismenko zamenil a prehodil no..
Pytkin (7947)|20.12.2008 12:02
Romaneroman : inteligentny clovek to pochopi .. kokot ako ty bude rypat .. co k tomu dodat ..
RomaneRoman (143)|20.12.2008 17:26
Důvod: aby sa pavelpod posral...
stayman (12393)|20.12.2008 20:33
Si rejpal, ze ta to po tolkych rokoch este bavi :D
Pytkin (7947)|21.12.2008 02:48
Moj tatko (cest jeho pamiatke) hovorieval : Vul zostane volem , parez parezem ..
RomaneRoman (143)|22.12.2008 08:18
pytkin: no doteraz si to nepochopil ked ti to vravel? To ale nieje moj problem... :P :P
appalacio (201)|22.12.2008 09:32
[QUOTE=alojs;207755]Zdravim, poradíte prosím s výběrem kamery pro natáčení běžného rodinného videa? Uvažuji o Canon HV30, ale nejsem si jist, zda na běžné televizi (PAL) využiju to rozlišení (odborníci-praktici - je to znát?). Není v tomto případě HDV (případně HD) zbytečné? Tím myslím, jestli se pak třeba na stejné ploše čipu zbytečně netlačí víc buněk, které musí být titěrnější (dávají menší náboj?) a obraz je pak asi tím pádem v šeru více zašuměný...
Nemáte tip na nějakou kamerku, která by sice neposkytovala tolik obrazových bodů (jen DV) ale zároveň měla slušnou velikost čipu - myslím kvůli menšímu šumu, se solidní optikou a zaznamenávala na kazety miniDV? Cenově někde kol 20 tisíc. Dík.[/QUOTE]

Diskuze se trochu posunula jinam, tak já se vrátím zpět. Rozhodně nic horšího než HV30 nekupuj. To že HDV rozlišení nevyužiješ teď si nemyslím. U kamery si můžeš zvolit výstup, takže nahraješ HDV a výstup z kamery je HDV nebo SD, ale originál máš do budoucna v HDV. Dále, i když dnes budeš dělat z videa klasický výstup na DVD, kde musíš převést na rozlišení SD, tak stejně obraz je několikrát lepší než kdyby byl natočen v klasickém rozlišení SD rovnou. Mám HV20 více jak rok a mohu srovnávat, nehledě, že na netu najdeš srovnání také (originál SD a převod z HDV do SD, kdy po převodu je SD rozlišení, respk. obraz lepší, ostřejší, více detailů) Jinak HV20, respk. její mladší sestra HV 30 je jedna z nejlepších kamer v této cenové relaci, tedy do 20tis. V podstatě bych řekl i nejlepší do 50tis.

Neváhej a pokud máš prachy a chceš kameru, tak kup, chybu neuděláš, spíš naopak.

P.S. Ohledně šumu atd. Zbytečné stresy, protože šum bude vždy, na kameru přes 200tis a ideální podmínky k natáčení nebudeš mít nikdy.
impaler_bxl (197)|22.12.2008 11:14
Potvrdil bych do puntíku tato slova (appalaciova) pouze s tím, že se svou HV20 si hraju pouze pár týdnů. Rozhodě HD, v budoucnu budeš rád.

Do interiéru jsem si koupil světlo VL-10, cca 100 eur plus baterka a nabíječka asi za dalších 35 eur (ebay.de). Svítí to často až moc, už bádám nad něčím na rozptýlení, a mému záměru (dítě) to dost pomáhá. Kluk je zvyklý na blesk foťáku i na kameru od narození, takže ani na tohle dost výrazné světlo nijak nereaguje, což je super.
Akim (128)|22.12.2008 14:03
Já bych se ještě zmínil, jak to v současnosti s HDV z HV30 dělám já. (nemám z vlastní hlavy-bylo mi porazeno). Z kamery stahuji HDV, pracuji v HDV projektu. Na konci zálohuji sestříhaný HDV projekt zpět na pásku a teprve potom provedu downconvert na SD pro potřeby např. DVD. Až bude doma celý HD řetězec (blu-ray vypalovačka, blu-ray přehrávač, HDtelevize), je možné z pásky natáhnout zpět celý projekt ve vysokém rozlišení a vytvořit např. blu-ray disc.
BEPE (539)|23.12.2008 18:30
2 Akim: Potvrzuji. Nemám HVečko, ale Sonku HDR-HC1, ale jinak postupuji naprosto stejným způsobem.
alojs (2)|30.12.2008 23:17
Pánové, dík za vaše příspěvky. Už asi týden mám HV 30 doma, zatím jsem natočil asi dvě hodinky (děcka u stromečku...) a obrázek vypadá celkem schopně - ale nemám možnost to porovnat s jiným strojem. AF a AE funguje, zdá se, excelentně, zatím však marně hledám, jak lze ručně nastavit zisk (nebo jak se to jmenuje) a jak na již provedeném záznamu zjistit info o použité cloně, času a zisku.
Kazetky jsou sice na uchování dat super, ale mechnika bzučí do záznamu a přístup k natočeným záběrům (možnost vystřihnout poslední, nepovedený) je dost obtížný, v terénu snad nerealizovatelný. Je škoda, že kamery s tak slušnou optikou neumožňují záznam videa na SD kartu - opravdu nechápu proč.
Teď koukám, v čem to časem sestříhat. To se ale asi řeší v jiné části fóra...
jojkovid (651)|1.1.2009 11:58
alojs
Neřeš v čem to stříhat, ale na čem. HDV je již na hardware náročnější. A sofků je již dost.