Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Profesionální kalibrace TV v ČR

Radoo (1302)|2.1.2009 11:03
Aha, tak selský rozum nestačil :).
Dík za doinformovanost, doufám že jsou ty tv aspoň základně zkalibrovaný z výroby v defaultním nastavení ;)
jarda50 (1424)|2.1.2009 12:02
Radoo mělo by to tak být, ale tak cca 90% produkce potřebuje bohužel doladit. V zahraničí je to docela prosperující a rozšířená služba.
ezechiel1917 (498)|30.12.2009 12:06
Z vlastní zkušenosti mohu říct, že kalibrace sondou se určitě vyplatí. TV mají standardně nastavený vysoký barevny gamut, barvy přesvícené, černobílou mimo. I když si nastavíte hodnoty v menu podle někoho kdo kalibrací prošel a polepšíte si, stále budete daleko od ideálního výsledku, pro každý kus je zapotřebí kalibrace na míru! Po správné kalibraci nejen že budete mít barvy takové jak je tvůrce zamýšlel, ale budete navíc překvapeni kolik hloubky a detailů navíc v obraze objevíte. Samozřejmě se možnosti kalibrace na různých televizorech liší, takže je spíš vyjímka kdy jde vše zkalibrovat k dokonalosti. Ale dokonalý výsledek není vyžadován na to aby si člověk viditelně polepšil. Okem kalibrovat bohužel nelze.
stannanek (15)|8.1.2010 18:37
Zdravím, pánové, monitor u PC zkalibrovat umím, ale u plazmy nevím jak na to. Angličtinu neovládám, nemá někdo návod jak na to u Panasonic 46G15E? Sonda má software, pomocí kterého vytvořím profil pro monitor, ale u TV? Jak to funguje?
Díky
ezechiel1917 (498)|11.1.2010 08:27
dodavané sw mají umí jen .icc profily, pro jiné zařízení než PC potřebuješ speciální software a nastavit dle možností v menu tv. bez angličtiny se bez zkušeností z místa moc nepohneš.
bh69 (157)|16.1.2015 10:57
nevite o nejakem referencnim videu pro nastaveni TV ? tj. nejake zakladni obrazce pro nastaveni a hlavne zabery realneho sveta v ruznyhh prostredich, podle kterych by mohl clovek posoudit, jestli obraz vypada prirozene a mel jistotu, ze neni nejak ujety uz zdrojovy material
vivid.sk (11472)|16.1.2015 11:34
Zobraz si svoje fotografie (nieje to sranda).
Plutotype (717)|17.1.2015 12:43
@bh69 Poslal som Ti PM.
Plutotype (717)|17.1.2015 13:02
[QUOTE=vivid.sk;505391]Zobraz si svoje fotografie (nieje to sranda).[/QUOTE] Pokiaľ fotoaparát sníma v tom farebnom priestore ako podporuje Tvoj displej, tak máš pravdu. Ak je však video alebo fotka nasnímaná v RAW, tak je nutný color grading do toho farebného priestoru, v ktorom sa na displeji zobrazuje daný obsah ( displej môže podporovať napr. Rec.709/sRGB alebo tie lepšie majú aj AdobeRGB ).
bh69 (157)|19.1.2015 10:50
jenze fotak, stejne jako TV, neni idealne nastaveny, neni to zadne kalibrovane zarizeni, ale barevne podani ruznych fotaku se lisi a to casto docela vyrazne (a zamerne - viz oblibene diskuze mezi priznivci "barev" Canonu a Nikonu) ... takze to zase neni zadna reference
vivid.sk (11472)|21.1.2015 22:09
[QUOTE=bh69;505670]mezi priznivci "barev" Canonu a Nikonu[/QUOTE]
[QUOTE=bh69;505385]jestli obraz vypada prirozene[/QUOTE]
Nepochopili sme sa. Mne ani neslo tak poukazat na nepresnosti fotaparatov, len priblizit to, co mas na TV vidiet. V inom vlakne si spomenul ze dlhe roky fotis a ze mas profi monitor. Tento bude predpokladam velmi presne nastaveny aj od vyroby a tie fotofrafie, ktore si pozeras / editujes poznas a vies ako maju vyzerat. Oni by takto mali vyzerat aj na TV (bavime sa o farebnom priestore sRGB, len na upresnenie). Len pre zaujimavost uvadzam, ze ak si pustim subezne film na tablete a na kalibrovanom TV (pre porovnanie je TV pouzity ako referencia), tak na tablete (ktory je len bezny tuctovy display, ktory zobrazuje zdroj videa) vyzeraju farby velmi podobne. Mozno je to len nahoda, no ostatne tri (default) presety na TV su pri tomto istom porovnani uplne mimo.
okam (17)|24.3.2015 20:52
Dobrý den,
udělal jsem sondu z odkazu na první stránce:
[QUOTE=JardaKo;206604]Celkem zajímavá stránka je http://www.homecinema-fr.com/colorimetre/index_en.php. Pokud někdo umíte francouzsky můžete sem hodit způsob, jak vlastně zkalibrovat tu sondu. Celý popis použití sondy a programu je totž ve francoužštině a tam jsem vedle. [/QUOTE]

Zdá se, že to něco "ukazuje" :) , ale mám stejný problém s kalibrací. Můžete mi prosím někdo pomoct?
Plutotype (717)|24.3.2015 21:51
Aký kolorimeter máš pripojený k HCFR?
okam (17)|25.3.2015 17:15
Je to tento: http://www.homecinema-fr.com/colorimetre-hcfr/la-sonde-colorhcfr/
Kolormetr HCFR ovšem není použit ten původní senzor TCS230 (není k sehnání, přestal se vyrábět v polovině roku 2008), ale nový TCS3200.
Plutotype (717)|25.3.2015 21:02
Doporučujem Tvoju požiadavku smerovať sem:
http://www.avsforum.com/forum/139-display-calibration/1393853-hcfr-open-source-projector-display-calibration-software.html

Ak by si sa nechcel trápiť s kalibráciou TV pomocou HCFR, ja ponúkam kalibráciu ako službu.
http://www.smakvideotech.com/standardna-kalibracia/
okam (17)|26.3.2015 17:43
Ty stránky na avsforum.com znám, zatím jsem je nepřečetl všechny. Je tam spousta "keců" ostatně jako všude jinde:cool: S kalibrací bych se rád potrápil. Mám doma dvě plazmy, které bych chtěl zkalibrovat pomocí té sondy, když už jsem ji udělal! Problém mám s korekční maticí, ... pro HCFR sondu. Nemám komerčně vyráběnou sondu k provedení korekce, ani ji nechci kupovat a obávám se, že mi ji ani někdo jen tak nezapůjčí. Myslím, že by se daly použít soubory pro korekci (.chc, .thc), které jsou uváděné na francouzském a myslím i na anglickém fóru. I když zatím ani nevím jak na to! Pokud by jsi mě mohl trochu konkrétněji popostrčit byl bych velmi rád! Z toho co jsem viděl na Tvých stránkách a tady na fóru je jasné, že jsi jeden z mála, kteří jsou v této oblasti jako doma. :)
Co se týká Tvoji nabídky tak děkuji. Těch několik stokorun, které jsem do toho vrazil stačí a dále si rád pohraju.

P.S. Co týká výroby HCFR sondy trochu jsem se unáhlil. Po jejím objevení - stažení HCFR software a vyzkoušení jsem objednal díly a naprogramoval procesor do sondy. Po pár dnech jsem se dočetl, že je problém se snímačem u kterého výrobce mírně změnil specifikace a vlivem toho dochází k barevnému posunu viz obr.:
[ATTACH=CONFIG]30229[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]30230[/ATTACH]
01-vw60-simulation-CIE-sonde-2005-etalon-2005.jpg 01-vw60-simulation-CIE-sonde-2008-etalon-2005.jpg
Gudleifer (14)|9.4.2015 13:01
Před týdnem mi Plutotype kalibroval čerstvě zakoupenou Samsung UE55H7000. Hodně jsem zvažoval, jestli mám dát peníze na kalibraci, ale pak jsem si řekl, že když už tu TV mám, tak by taky měla fungovat nejlíp, jak umí. Dnes můžu říct, že toho vůbec nelituju. Vždycky, když si omylem přepnu do režimu,, ve kterém jsem se na to koukal před kalibrací, tak mi to přijde legrační. Barvy jsou teď daleko přirozenější než předtím a největší rozdíl vnímám v podání černé a tmavých scénách. Tolik detailů jsem v obraze předtím neviděl. Jednoznačně to stálo za to a můžu Plutotype jen doporučit.
bh69 (157)|22.12.2016 21:49
Kalibraci ted za 999 nabizi k zakoupene TV Elektroworld - ale mam dost pochybnosti, jestli jejich sluzbe verit nebo je to jenom oblobovacka na neznale zakazniky a prijede nekdo s mizernou sondou a "neco" nastavi ... Mate nekdo zkusenosti a vic informaci ?
Ryan Giggs (688)|22.12.2016 22:13
Na inom fore sa to rozobera, su to vyhodene peniaze.
bh69 (157)|23.12.2016 08:20
diky, myslel jsem si to