Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Steadicam (externí stabilizace obrazu)

rjja (622)|23.9.2008 07:17
Od tebe bych to nečekal si tu pořád, ale je to mopoci Modo Steady.
stayman (12393)|23.9.2008 08:00
Necitam vsetko, zvlast o steadicame, ktory vyraba bese..
rjja (622)|23.9.2008 09:09
Co je bese... ?
Saxel (2279)|23.9.2008 10:23
[quote=Terka;192666]2Saxel: ohledne toho vyvazovani druhou rukou, nepomohlo by nalepit nad lozisko mekky molitan, aby tlumil toto vyvazovani (rukou bys drzel molitan, ne trubku)[/quote]
Zajímavý nápad! Vyzkouším to. Tou levou se to směruje a musí se fakt s citem, aby to nebylo vidět v záznamu. Molitan by měl to směrování změkčit.
Nedostatkem "ručních" steadycamů je kromě krátkodobé použitelnosti také mírné kývání do stran při chůzi vpřed (vyvažování těla). Už jsem zkoušel všemožné způsoby chůze, ale vždycky to tam trochu je. Nejvíc patrné to je, když kamera směřuje také přímo dopředu, když jí pootočím do strany, už to tak nevadí. Zajímalo by mě, jak chůze vpřed vypadá při uchycení na zavěsné rameno na vestě. Kdo má zkušenost?
Terka (274)|23.9.2008 12:11
Saxeli,
to "kyvani do stran" je v jakem smeru?
Presneji _kolem ktere osy_ se to otaci (a nema)?
kolem predozadni osy=osa smeru pohybu (tj. v rovine v niz se toci vrtule letadla)
nebo
kolem svisle osy (tj. ve vodorovne rovine)

Ptam se proto, ze zavisi na delce spodniho dilu, pokud je kratky, malo eliminuje otaceni ve vodorovne rovine.
stayman (12393)|23.9.2008 12:20
[QUOTE=rjja;192811]co je bese... ?[/QUOTE]

Niekto nieco vyraba, takze otazka znie: Kto je bese? No chces adresu ci len tak sa pytas zo zvedavosti?
rjja (622)|23.9.2008 12:44
[QUOTE=stayman;192862]Niekto nieco vyraba, takze otazka znie: Kto je bese? No chces adresu ci len tak sa pytas zo zvedavosti?[/QUOTE]

tak kdo je bese?
rjja (622)|23.9.2008 13:18
Tohle znám , ale pořád nechápu proč píšeš : Necitam vsetko, zvlast o steadicame, ktory vyraba bese..


když tenhle co ukazuji já on neyrábí ( má mnohem lepší )
Saxel (2279)|23.9.2008 13:21
[quote=Terka;192859]...Presneji _kolem ktere osy_ se to otaci (a nema)?...[/quote]
Ne ne, nic se neotáčí, asi jsem se špatně vyjádřil. Chyba není ve steadycamu, ale v člověku, respektive v tom, že chodíme po dvou. Když jdu, držím steadycam v pravé ruce před sebou, a jak přesouvám svoje těžiště od jedné nohy ke druhé, pohybuju zároveň vlevo a vpravo rukou, což se ve videu projevuje jako kývání do stran.
Ještě bych přidal jedno omezení vyvažovaných stabilizátorů a to špatnou použitelnost při větrných podmínkách - vyklopený displej funguje jako plachta a jak se do něj opře vítr, stáčí se celý systém do stran.
Terka (274)|23.9.2008 13:33
takze, jak se pouziva v anatomii, ve frontalni rovine.
idealne by to melo byt vyvazene tak, abys levou steadycam nedrzel, pokud nemenis smer.
o plachte jsi mluvil uz drive; s tim nic nenadelas, leda ze bys tocil bez vyklopneho dispeje, nebo ho mel zaklopeny tak abys na nej videl, a mel steadycam vedle sebe (abys na displej videl). nebo stejnou plachtu i dole a pripadne i vpravo.
mozna zkusit delsi trubku, pokud by ti to nevadilo v pohybu, stablilizace bude lepsi.
ucinnost souvisi s kvadratem delky ale s hmotnosti jen linearne.
nekdo sem kdysi daval link na model ktery vypadal nasledovne:
riditka od bicyklu, na tom velky hranol z molitanu, gumicukem pridelana kamera. vysledky byly prekvapive dobre, (filmoval neco v kostele).
esde (8)|24.9.2008 00:31
[QUOTE=jkmaxfli;192651]... nemám zkušenosti s nakupováním přes Ebay a už vůbec ne z USA,pokud někdo máte radu,nebo zkušenosti s takovým nákupem,prosím o návod jak získat třeba tento glidecam -odkaz je uveden o pár řádek výše,jedná se mi o to,kolik stojí poštovný a jak to prostě zakoupit,díky předem.Pokud by se mi to podařilo koupit,určitě bych se podělil se zážitkama,zkušenostma+nějaké ty videa.[/QUOTE]

Ahoj, pár nákupů z USA a Anglie mám za sebou, tak bych ti snad byl schopnej poradit, jestli ještě máš zájem. Ten tvůj link už nefunguje, tady je ale další:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

poštovné tě nepotěší, je 68 dolků, prodejce vypadá solidně, má skoro 1600 transakcí a 100% ohlas od kupců (feedback). Platit preferuje přes PayPal, což je dneska skoro pravidlo, prodává za pevnou cenu, takže když zaplatíš tak je to tvoje (nepřihazuje se). Víc mě zatím nenapadá, když tak se zeptej...
jkmaxfli (60)|1.10.2008 08:44
To ESDE:
...tak díky moc za vysvětlení ohledně nákupu v USA,ale to poštovný je opravdu brutální,takže jsem od toho odstoupil a dohnalo mě to k tomu,abych ten svůj steadi dokonale vyladil a povedlo se,nejvíc mě trápilo škubání do stran,tak jsem si s tím pohrál a výsledky jsou perfektní.



ukázkové video na YouTube:
esde (8)|2.10.2008 13:56
To je pěkný - fakt!! Ještě že jsem se kouknul, to je jak když to máš na vozejku :-)
Já zatím chci předělat starou ruskou fotopušku. Má to pistolovou rukojeť a ramenní opěrku tak pak uvidím, jestli mi to bude stačit. Mě právě dost štve bastlit k maličký kameře nějaký monstrum a tu fotoflintu jsem viděl tak "na hraně" co bych ještě skousnul, ale teď jsi mne pěkně nahlodal ...
jkmaxfli (60)|2.10.2008 14:23
co se týče materiálu a výroby,tak to je maličkost,nejhorší bylo to celý vymyslet aby to fungovalo,ted bych to splácnul za hoďku dohromady.
esde (8)|3.10.2008 14:03
He, he, říkáš za hoďku? A kolik bereš na hodinu :-) ?
Ne, nebudu tě uhánět, abys mi to spáchal, leda že by sis chtěl sám přivydělat - chtěl jsem se zeptat, to jsou nějaký pochromovaný trubky? Já s tím nemám žádnou zkušenost, ale když máš ty možnosti a baví tě to, co zkusit nedělat to tak robustní? Zkusil bych co nejmenší průměry, který to ještě "unesou bez nějakýho kmitání" a všechnu tu hmotu přesunout do těch závaží, kde to podle mne dělá tu práci. Čili, buď by to muselo makat ještě líp (při stejný celkový váze) a nebo by to celý bylo lehčí (při stejný hodnotě stabilizace).
jkmaxfli (60)|3.10.2008 16:50
To esde:

...už se nechci pouštět do nějakých nových pokusů,to je na zmagoření,jsem rád že mám alespoň toto a je to funkční tak jak já měl na mysli.
Jinak jak už jsem psal na začátku,materiál je ten samý co jsem zde vypsal.
Pokud by si toto chtěl vyrobit,není problém se domluvit,ceny za materiál jsem psal taky na začátku,rozhodovala by pak už jen cena za práci a datum výroby.
esde (8)|3.10.2008 17:49
Sorry za ten dotaz, já vím, že máš rozpisku hned na začátku a že pak jsi někomu odpovídal, že to je půl coulka, ale to mě právě nějak nesedělo. Na tý fotce, jak to máš v ruce mi to přišlo větší, tak jsem si říkal, jestli ses neupsal. Ale podstatný je, že už jsem si ani nepamatoval, že tam máš ty umělohmotný trubky se sádrou, tak jsem si to aspoň připoměl, jak je to sestavený.
Pifik_steady (8)|25.10.2008 21:19
Ahoj, tak se taky pochlubím, stálo mi to trochu potu a námahy,ale.....
Ahoj Pifik
steadycam1.jpg
Saxel (2279)|27.10.2008 06:20
Pifik_steady:
Pěkné. Všechno ruční práce? I ta vesta s ramenem?
Pifik_steady (8)|27.10.2008 10:32
Ano, do posledního je to má ruční práce - jen tu 3d hlavu s mikrometrickým posunem jsem koupil u Škody....
esde (8)|27.10.2008 17:36
Pifik_steady: To už je strojovna! Pěkný!!!
ksicht6 (12)|31.10.2008 10:38
Mám hv20 a taky uvažuju a vlastně jsem začal vyrábět kopii Merlina.
Asi zásadní věc u steadycamu je docílení nepřenášení jakýchkoliv rotací způsobené ddržením rukou. Mám vyrobený "prototyp" tříosého kloubu (2xložisko + 2x kloub), až to dokončím pošlu fotky.
jkmaxfli (60)|31.10.2008 15:49
...je to super
rjja (622)|1.11.2008 20:12
[QUOTE=ksicht6;198817]Mám hv20 a taky uvažuju a vlastně jsem začal vyrábět kopii Merlina.
Asi zásadní věc u steadycamu je docílení nepřenášení jakýchkoliv rotací způsobené ddržením rukou. Mám vyrobený "prototyp" tříosého kloubu (2xložisko + 2x kloub), až to dokončím pošlu fotky.[/QUOTE]

to budu rád , také mám HV20
ksicht6 (12)|3.11.2008 07:47
Tak nejhrubejší práce je hotova. Dělal jsem to jako prototyp, takže jsem se s tím moc nepáral :)
Chybí mi dodělat úchyt kamery, dodělat pár závitů a narvat na to závaží v podobě velkých pozink matek.
Mám to vyrobené z 14mm hliník trubek, obdélníkového profilu jako podstava kamery, 30mm silon tyč jsem využil prozatím jako kloub trubek a ještě jako lůžko pro ložiska.
Jsem zvědavý jestli to půjde vyvážit :)
Ramena jsou schválně delší a budu je zkracovat podle potřeby.
Ty dvě horní trubky budou určitě o dost kratší a asi je taky i zahnu.
Až to budu dělat na ostro tak už budu snad používat ohýbačku trubek ... :)
P1040218.JPG P1040219.JPG P1040220.JPG P1040221.JPG
ksicht6 (12)|9.11.2008 08:42
KREATOR (83)|7.7.2009 06:40
poradte - chcel by som kúpiť steadicam na kamery do 5kg CANON XL -H1S a XH - A1,našiel som toto - no je to len do 3kg.Neexistuje niečo podobné do väčšej hmotnosti?
http://www.cameragrip.co.uk/acatalog/info_547.html
moznazety (3)|11.1.2010 07:59
...co říkáte na http://www.skillproduction.cz/steadycam-steadicam-skillcam.php ...?
Český steadycam (steadicam, jakkoli víme, že se jedná o ochrannou známku, že) :o), česká cena, vypadá to zajímavě, koukněte na reference...
keepsmile (27)|11.4.2010 09:56
Zkusím to tady trochu obnovit... :-) Koupil sem si malý ruční levnou Merlin kopii od Hague:
http://www.b-hague.co.uk/hague_mini_motion_cam_steadicam_type_camcorder_stabilizer.htm
mám ale najednou problem - nemám na své HF200 stativový závit ve středu, ale na straně... proto potřebuji nějakou rychloupínací destičku, která by mi to vystředila.... na tom linku je to řešený volitelným příslušenstvím - correction plate - neexistuje něco takového v alternativě dokoupitelné zde v Čechách?

Jinak na staré SD kameře se závitem v centru kamery je to slušná bomba, HF200 bez toho nelze vycentrovat ;o

Je to tedy spíše otázka pro někoho kdo se vyzná ve stativech atp...
raba (6)|5.5.2010 20:20
A kde jsi tu kopii od Hague kupoval a za kolik? Nemohl by jsi mi dát nějaký plánek-nákres(délky,tloušťka, materiál)? Chtěl bych to zkusit udělat akorát nevím, z čeho nebo kde bych sehnal ten "kloub" s rukojetí. Díky.
rjja (622)|6.5.2010 23:04
Uź jsem toho zkoušel tolik. A proto jsem si pořídil Glidecam HD-1000.
keepsmile (27)|11.5.2010 15:28
Helejď můžeš ji mít z Anglie v přepočtu na CZK za nějaký 2tisice a kousek. Za ty prachy je to dobrej vynález, musí se to ale dobře vycentrovat...což třeba s moji HF200 která nemá středovej závit je hodně složitý... pořád nevim kde sehnat rychloupínací destičku s víc závitama... Hm?

Jinak samokonstrukce - nevim nevim... zdá se mi že moc neušetříš a výsledek nebude valný. Koneckonců hodně lidí se tu o to už pokoušelo... Kdyby, můžeme to z UK objednat, já bych si do balíčku přihodil ten correction plate...

Pokud to fakt chceš stavět a jsi třeba z PHY, klidně půjčím, předvedu ;)
raba (6)|11.5.2010 19:38
Díky, ale jsem z Moravy.
pusher... (78)|7.6.2010 16:46
keepsmile: cece, ten Hague si prave chci taky koupit. Mam taky HF200, a ten zavit mimo stredovou osu mne lehce rozladil. Uz se ti to podrailo nejak vuykoumat, nebo ta correction plate pomuze?
janforman (215)|7.6.2010 17:03
řekl bych že bude fungovat, i originální Steadicam Merlin (kterého se tohle snaží napodobit)
má podobnou destičku.
impaler_bxl (197)|8.6.2010 08:48
Pánové, já tedy neznám ani Hague, ani Merlina. Mám Glidecam, čili cenově a asi i funkčně něco mezi. A řeknu vám, že případné umístění závitu do středové osy nemusí ještě nic zaručovat. Můj Glidecam má samozřejmě korekci v obou směrech, a bez toho bych ho mohl rovnou vyhodit do koše. Je pravda, že má taky dole dvoje závaží a i na jejich poloze sakra záleží.

Každopádně ty korekce, co musím provádět při vyvažování (ano, učím se), jsou milimetrové, ne-li méně. Představa, že nasadím kameru a aspoň v jednom směru jsem v pohodě díky středovému závitu, je iluze. Aspoň u mě. Uvědomte si, že těžiště celé soustavy okamžitě rozhodí takový rozdíl, jako je otevření LCD, nebo jeho jiný úhel natočení. Příliš silně se projeví i to, když vyvážím s krytkou objektivu a pak ji sundám. Takže bacha na zajíce v pytli.

Taky nezapomeňte, že stačí chtít přidat nějaké příslušenství, a zase máte těžiště sakra jinde. Nemusí být vždy lehké zůstat na středové ose, např. světlo a mikrofon a už budete těžko hledat vertikálně orientovaný držák, řekl bych. Normální levný bracket je jakoby dokola kamery, do boku.

Asi bych na vašem místě začal u studia návodu k Merlinovi. Já to opravdu neznám, ale nejspíš tam o tom vyvažování bude dost. Pak bych podobné možnosti a návody hledal u toho levnějšího zařízení.

Celý vtip téhle stabilizace je v naprosto přesném vyvážení. Na běh do schodů to zatím neumím, ale když se povede, můžu rychle mávat kamerou horizontálně tam a zpátky, a kamera lítá pouze horizontálně tam a zpátky, a tím myslím rychle. No nic, já jsem amatér, třeba mě opraví nějaký profík, případně o omylu ujistí majitel Hague či jiného levného.
bicista (280)|25.12.2010 18:41
Tak jsem se taky pustil do vyroby SteadyCamu, vyrobim si ho ve stylu Merlin.
Zatim jsem ve fazi kdy mam vyrobeny drzak s kardanem. Jinak drzak umoznuje rizeni rotace pomoci palce (disk nad rukojeti), abych se vyhnul pouzivani obou rukou. Kardan sem pouzil z bubenicke dvojslapky. Rukojet bude ulozena v lyžine na ragulaci smeru pro vyvažování a rychloupínak kamery bude mit moznost taky zmenu regulace smeru proti tomuto drzaku, takze vyvyzovat by melo jit křížově. Sem na vysledek zvedav, ale to nejhorsi coz je drzak mam zasebou.
DSC06560.jpg montaz.jpg
1hroch (865)|25.12.2010 20:47
Drzim ti palce, ale zaroven bych nechtel brat iluze. Ten kardan ma kulkova loziska nebo jsou jen kluzna?
Ja jsem ztroskotal pri vyrobe napodobeniny Hague na Faudi kloubu - priserne treni, takze po vychyleni kamery do boku se uz nedokazala presne vratit do puvodni polohy - nepomohlo ani mazani super lubrikanty.
Zatim nebyl cas, ale chci zrealizovat krizovy kloub z kulkovych lozisek - nahrada Faudi.
Dej vedet o postupu praci.
bicista (280)|25.12.2010 21:40
Kardan kulickova loziska nema, ale jde velice, ale velice lehce, takze problem ve treni nevidim zadny. Kdyz rukojet otocim a vysi kardan dolu tak kdyz do nej klepnu, krasne se bimbá sem a tam. Ted mam spis problem se shanenim materialu na ten zbytek, chci se vyvarovat neco draze kupovat, takze ted premyslim z ceho udelam ten zbytek. Asi tu "U" konstrukci udelam stech stavebnicovych AL profilu http://www.moas.cz/editor/filestore/Image/hlinikove_profily/obrazek_12.jpg
Pouziji tam ty plastove spojky. nebude to tedy oblouk jako Merlin ale tvar bude pismene "E" (bez stredni carky) Spodni clen pujde posouvat nahoru a dolu a tim bude mozne menit teziste.

Viz obrazek :
steady.jpg
7onyga (31)|25.12.2010 22:32
se nedá sehnat nějaký ohnutý profil? (jenom tak otázka mimo ) třeba to stím ani neplánujete nevím..
bicista (280)|25.12.2010 23:10
no pokud to z neceho nevykrades co se ti bude zrovna tak ohnute hodit tak, nic ohnuteho neni. Ale ono je uplne jedno zda to bude "U" nebo tak jak sem to nakreslil.
Tenhle FlyCam tak vypada jinak
http://www.westbuy.ro/en/poze/42_U-flycam.jpg
1hroch (865)|26.12.2010 00:26
Ten krizak zkousis nezatizeny! Az budes mit komplet i s kamerou a zavazim, treni se zatizenim zvetsi. Snad ne o tolik.
Tvar nema vliv na funkci, dulezite je, aby hmotnost vlastni (pohyblive) konstrukce byla pokud mozno zanedbatelna oproti hmotnosti kamery a zavazi.
bicista (280)|28.12.2010 13:02
Jiz sem sehnal zbytek potrebneho materialu, dneska na to doma vlitnu a do vecera snad bude SteadyCam funkcni, pak jsem dam kdyztak video s postupem a vysledne video jak se chova SC v terenu.
7onyga (31)|28.12.2010 16:47
už se těším! nice
7onyga (31)|28.12.2010 18:47
bicista (280)|29.12.2010 16:31
TAK STEADICAM JE HOTOV !!!

Tady je muj video tutorial k vyrobe. Obsahuje i pouziti v praxi.
Drzel jsem ho pri nataceni prvne, takze se to musi jeste vychytat.

1hroch (865)|29.12.2010 22:06
Bezva.
Jaka je hmotnost kamery?
bicista (280)|29.12.2010 22:43
680g (panasonic NV-GS500) jeste sem si dneska vyhral s vyvazenim. Nejdrive jsem ji vyvazi tak aby byla pekne stabilni naklonena ve vodorovnem stavu (o 90° nez je pri filmovani) aby nikam neprepadavala a neotacela se. Pak sem sjel spodnim ramenen dolu, tak kdyz se pusti aby se zhoupla do pracovni polohy tak za necele 2sec.

Zde ukazka nastaveni, snad je to tak OK

7onyga (31)|29.1.2011 22:57
bicista si frajer! ale premyslel jsem ze jestli neni lepsi na DSLR rameni operka lepsi kdyz uz tam o tom je to tema co myslis?
1hroch (865)|29.1.2011 23:27
7onyga: Neplet si 2 ruzne veci. Jak chces s ramenni operkou korigovat houpani prii chuzi ci behu? Pravda, jsou i taci kameramani, kterym se docela dari.
Steadi je na pohybove zabery nenahraditelny.