Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Problém s formátem 16:9

MichalBa (3)|10.9.2008 23:15
Dobrý večer, potřeboval bych od vás radu,jsem asi 5 hodin vlastníkem nové LCD Samsung le37A656, mám však problém s automatickým přepínáním formátu 16:9.TV mám připojenu přes analog + set-top box od UPC přes SCART.Při volbě automatického formátu a vysílání programu ve formátu 16:9 se mi na obrazovce stále zobrazují pruhy jako u formátu 4:3, při přepnutí formátu na 16:9 žádná změna nenastane - jak přes analog, tak přes set-top box. Mockrát díky za rady,přeji pohodový večer i den, Michal
majkicz (872)|11.9.2008 09:44
[COLOR="Navy"]Co se tyce analogu, tak tam se ti nikdy nic automaticky prepinat nebude, to maximalne jen pri vysilani Autosalonu na prime. (jak by se taky mohlo prepinat, kdyz televize to posilaji do vzduchu uz s vlozenymi cernymi pruhy..)
A co se tyce stb od UPC, ten nemam, takze v tomhle netusim. Na DVB-T funguje format automaticky bez problemu.[/COLOR]
Letohradok (94)|11.9.2008 09:53
Michal: ja by som na tom stb skontroloval, či máš nastavený tv s pomerom strán 16:9 (teda ak tam také nastavenie je, býva to i na lacných DVD prehrávačoch, čo sa pripájajú cez SCART). Je možné, že je to prednastavené na tv 4:3 a preto sú tam stále čierne pruhy. Ale to sú len moje dohady, ja taký stb nemám.

A ako píše Majki, na analógu sa 16:9 vysiela v letterboxe (t.j. čierne pruhy sú súčasťou obrazu).
vikingP (1)|1.11.2008 10:18
Dobrý den,

právě jsem namontoval satelitní přijímač Humax CR FOX pro přijem českých programů. Mám pár let starou tv Sony KV-25C5K, která byla ovšem velmi málo v provozu. Síla a kvalita signálu z přijímače je velmi dobrá. Avšak při přepínání programů a automatické změně formátu z 4:3 na 16:9 se v horní části kde navazuje obraz na černou plochu objevují po celé délce dva barevné slabé proužky,červený a zelený. Při opětovném zapojení klasické antény a změně formátu na 16:9 se to objevuje rovněž. Tento jev zmizí až při formátu 4:3. Nikdy jsem předtím nevyužíval formát 16:9, až nyní. Můžete mě prosím poradit jak to případně řešit.

děkuji všem za případné rady a vysvětlení.
gorky (2)|1.11.2008 21:28
Dobry den, take by me zajimalo jestli je to normalni, ze se mi neustale zobrazuji cerne pruhy nahore a dole i kdyz poustim film z dvd pres scart. Nepomaha dokonce ani siroky zoom ani rucni volba 16:9. Televizi mam take samsung. Docela mi to vadi...ptepokladal jsem ze obraz bude vzdy v pomeru 16:9 pres celou obrazovku. Dekuji za odpoved jestli nkdo vite kde je problem nebo je to normalni.
stayman (12393)|1.11.2008 22:42
skontroluj si aj ako mas nastaveny DVDplayer..
f (117)|2.11.2008 18:55
[QUOTE=gorky;199095]Dobry den, take by me zajimalo jestli je to normalni, ze se mi neustale zobrazuji cerne pruhy nahore a dole i kdyz poustim film z dvd pres scart. Nepomaha dokonce ani siroky zoom ani rucni volba 16:9. Televizi mam take samsung. Docela mi to vadi...ptepokladal jsem ze obraz bude vzdy v pomeru 16:9 pres celou obrazovku. Dekuji za odpoved jestli nkdo vite kde je problem nebo je to normalni.[/QUOTE]

1) může to být špatným nastavením. V DVD přehrávači musí být zvolena TV 16:9.

2) Filmy na DVD mohou mít různý formát - např. 16:9, 1,85:1, 2,35 : 1. Je jasné, že ty které jsou více širokoúhlé než 16:9, jsou zaznamenány včetně černých pruhů.
f (117)|2.11.2008 19:02
[QUOTE=MichalBa;191166]Dobrý večer, potřeboval bych od vás radu,jsem asi 5 hodin vlastníkem nové LCD Samsung le37A656, mám však problém s automatickým přepínáním formátu 16:9.TV mám připojenu přes analog + set-top box od UPC přes SCART.Při volbě automatického formátu a vysílání programu ve formátu 16:9 se mi na obrazovce stále zobrazují pruhy jako u formátu 4:3, při přepnutí formátu na 16:9 žádná změna nenastane - jak přes analog, tak přes set-top box. Mockrát díky za rady,přeji pohodový večer i den, Michal[/QUOTE]

To by chtělo nějaký FAQ.

1) analogové vysílání je vždy 4:3. Není tedy co přepínat.
Pokud je v něm širokoúhlý obsah, tento je vysílán již s černými pruhy. Tyto pruhy také zobrazí i 16:9 televize; zbavit se jich lze pomocí funkce zoom - zpravidla ručně nastavitelné - pokud to TV umožňuje.

2) ad Set top box: pokud uvedete o který konkrétní pořad/TV program se jedná, dá se určit, zda je to technický problém. Nebo to může být případ jako jako ad1. Třeba taková ČT vysílá i některé nové filmy konvertované do 4:3 s černými pruhy :(
stayman (12393)|3.11.2008 15:58
[QUOTE=f;199217]1) může to být špatným nastavením. V DVD přehrávači musí být zvolena TV 16:9.

2) Filmy na DVD mohou mít různý formát - např. 16:9, 1,85:1, 2,35 : 1. Je jasné, že ty které jsou více širokoúhlé než 16:9, jsou zaznamenány včetně černých pruhů.[/QUOTE]

Este si zabudol ze mozu byt aj ako 4:3 letterbox, teda letterbox je aj po stranach...to je potom tragedia, pomoze len zoom.. Jo a je iba 4:3,alebo 16:9 :) nic medzi a ani za a ani pred tym neexistuje :D
MIHI (940)|13.11.2008 12:43
[QUOTE=f;199218]To by chtělo nějaký FAQ.

1) analogové vysílání je vždy 4:3. Není tedy co přepínat.
Pokud je v něm širokoúhlý obsah, tento je vysílán již s černými pruhy. Tyto pruhy také zobrazí i 16:9 televize; zbavit se jich lze pomocí funkce zoom - zpravidla ručně nastavitelné - pokud to TV umožňuje.

2) ad Set top box: pokud uvedete o který konkrétní pořad/TV program se jedná, dá se určit, zda je to technický problém. Nebo to může být případ jako jako ad1. Třeba taková ČT vysílá i některé nové filmy konvertované do 4:3 s černými pruhy :([/QUOTE]

1) Jen malou poznámku. Analog je sice 4:3, ale může obsahovat WSS příznak, takže i když je v vysílání v letterboxu může se televize automaticky přepnout do režimu zoom. Záleží ale na dodavateli signálu. Já mám UPC (analog) a WSS takhle funguje bohužel jen u ČT2. Pokoušel jsem se to "reklamovat" aby to fungovalo i u ostatních kanálů, ale bohužel přes slavné klientské centrum, kde mi radili abych si dobře nastavil setup box (u analogu!), sem se ničeho nedobral:)
gorky (2)|16.11.2008 18:55
Jeste bych se rad zeptal na jednu vec. Zkousel jsem pouzit stb od UPC a ejhle programy ktere byli vysilany v 16:9 sem mel sice pres celou obrazovku ale zleva zprava orizle, vetsinou tak ze sem uz jen tak tak videl ikonu televizni stanice na kterou se divam. Tusite nekdo cim to je? je to jako by to bylo roztahle jeste mimo tv. Diky za odpoved
drto (341)|18.11.2008 14:10
[QUOTE=gorky;202278]Jeste bych se rad zeptal na jednu vec. Zkousel jsem pouzit stb od UPC a ejhle programy ktere byli vysilany v 16:9 sem mel sice pres celou obrazovku ale zleva zprava orizle, vetsinou tak ze sem uz jen tak tak videl ikonu televizni stanice na kterou se divam. Tusite nekdo cim to je? je to jako by to bylo roztahle jeste mimo tv. Diky za odpoved[/QUOTE]

nemas nahodou na tv nastaveny format 14:9 ?
svokor to tak pozera a je to des. zboku ma tenke cierne pasy a zhora a zdola je to orezane te nie je vidiet logo tv.
Ivo Mašek (10205)|19.11.2008 19:26
Pro majitele STB pro příjem DVB-C z UPC:
Na dálkovém ovládání v příslušném menu máte možnosti 4:3 letterbox, anebo 16:9 letterbox (pak ještě další, ale těch si moc nevšímejte). Tak právě jednu z těch možností nastavit (záleží na TV, k čemu je prioritně určena).
[quote].... nahodou na tv nastaveny format 14:9[/quote]
To ani netuším, že to je možné a jak toho docílit.

pro zajímavost: Televizní formáty
https://www.tvfreak.cz/forum/attachment.php?attachmentid=1187&d=1173334502
drto (341)|19.11.2008 20:14
[QUOTE=Ivo Mašek;202862]Pro majitele STB pro příjem DVB-C z UPC:
Na dálkovém ovládání v příslušném menu máte možnosti 4:3 letterbox, anebo 16:9 letterbox (pak ještě další, ale těch si moc nevšímejte). Tak právě jednu z těch možností nastavit (záleží na TV, k čemu je prioritně určena).

To ani netuším, že to je možné a jak toho docílit.

pro zajímavost: Televizní formáty
https://www.tvfreak.cz/forum/attachment.php?attachmentid=1187&d=1173334502[/QUOTE]

tak tu je nastavenie formatov obrazovky na mojej tv (LG3000):