Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zemnění, přepěťová ochrana aj. dotazy

fie (14)|20.7.2008 18:57
Chystám se udělat v rodinném domku satelitní příjem, mám před sebou první krok - vymyslet jak to provedu. Komponenty zatím nakoupené nemám. V souvislosti s tím mi začala vrtat v hlavě problematika správného zemnění a ochrany před bleskem a mám pár dotazů.

1) Má na sobě DiSEqC přepínač svorku na zemnění ? Pokud ano, mám ji vodivě spojit s konstrukcí držáku paraboly ? Parabola bude pochopitelně připojena k rozvodu hromosvodu. Nezdá se mi však rozumné uzemněním přepínače defacto spojit stínění koaxiálního kabelu s hromosvodem a vytvořit tak potenciální zemní smyčku. Předpokládám, že stínění koaxu je přivedeno na kostru přijímače a rád bych dodržel pravidlo, že stínění se na zem připojuje jen v jednom bodě.

V domku je rozvod elektřiny v soustavě TN-C, tj. ochraný vodič je PEN nikoliv PE, takže se zemními potenciály to nemusí být úplně jednoduché. Předělávat to na TN-S rozhodně nebudu.

2) Hodlám před vstup koaxiálního kabelu do domu zapojit přepěťovou ochranu (např. SZU-6-02). Předpokládám, že se přepěťová ochrana dává až mezi reciever a přepínač a ne už mezi každé LNB a přepínač.

3) Není mi zcela jasné kudy tato ochrana odvede energii pulsu. Nemělo by se pouzdro této ochrany taky uzemnit, tj. připojit k rozvodu hromosvodu? A stejně jako v první otázce - nezpůsobím tím zemní smyčku ?
Spoléhat na to, že přebytečná energie odteče stíněním kabelu skrz kostru přepínače a receiveru do země se mi zdá divoké, proto bych to rád přizemnil.

4)Patří před nebo za tuto ochranu ještě něco ? Bohužel komponenty tohoto typu snad nemají datasheet, takže je to jako zajíc v pytli. Nemátě někdo odkaz na nějaké slušné ochrany pro které by byl nalezitelný i datasheet ? Co si myslíte o:
SZU-6-02 http://www.axing.com/katalog_en/zubehoer17.html
Bleskojistka http://shop.olmi.cz/zbozi/1392-bleskojistka-5-2400-mhz
Je to v podstatě totéž, nebo patří tyto ochrany za sebe ?

Úder blesku přímo do baráku neočekávám (řadový domek ve svahu a jsme z hlediska blesků nijak nevyčnívající domek), ale občas blesk někde v okolí udeří, takže musím počítat s úderem ve vzdálenosti cca 50 metrů a nemohu blesky ignorovat.

5) Je rozumné použít přepínač se slučovačem terestrického vysílání (jde mi hlavně o FM rádio) o a oboje (satelit i FM Radio) táhnout jedním koaxem, nebo je lepší natáhnout paralelně dva koaxiální kabely? Protože mám silné podezření, že na domek "svítí" antény BTS a v domku je WiFi, rozhodl jsem se předejít problémům a použít pro rozvod satelitního signálu kabely Draka AD11S. Pokud sloučím signály z LNB a z terestrického vysílání, neztrácí kvalitně stíněný koax poněkud smysl ? Mám se snažit narvat do husích krků namísto stávajícího starého koaxu paralelně koax pro satelit a nějaký tenký koax pro terestrické vysílání ? (Starý koax každopádně půjde ven a je snazší rovnou táhnout dva paralelně, než se tam později snažit nacpat druhý koax.)

Existence externího rušení (pravděpodobně od BTS) je pravděpodobná, neboť mě v minulosti donutilo vyměnit levnější přepěťovou ochranu (UPS) za dražší, protože levnější řada občas blbnula. Blbnula podlě mě tehdy, když byl v mobilní síti vysoký provoz.

4) Plánuji použít koncovou zásuvku na které je výstup pro TV, FM rádio a F konektor pro satelit. Obsahuje takováto zásuvka automaticky rozbočovač, nebo do ní mohu/musím přivést více koaxiálních kabelů ?


Hledal jsem informace správně udělané ochraně DVB-S i o zemnění na internetu, ale našel jsem buď pouze obecné kecy, nebo rady "nechte si to udělat od profesionální firmy". Radši si to zfušuji sám a budu vědět co a jak je udělané a něco nového se naučím, než si to nechat za drahé peníze zpackat od profesionálů. S "profesionály" už mám svoje zkušenosti ...
Mr. Gooo (13)|20.7.2008 19:44
1) Ne zemnici svorku neobsahuje alespon ten muj ne.
2) Dava se hned za satelitni pristroj jinam to postrada smysl. Neni to ochrana proti blesku tam je vse zbytecne, ale proti indukujicimu se napeti a to se muze naindukovat i na vedeni koaxu proto hned na pristroj.
3) Uzemnil bych az TV/SAT zasuvku.
4) Ne pred patri SAT tuner za koaxial. Ano je to totez
5) To zalezi na konkretnim pripade v zasade to jde a neni tam vetsiho problemu krom dalsich soucastek ktere maji taky nejaky utlum tomu nic nebrani. Ruseni od WIFI je velky problem jedna se o podobne frekvencni pasmo proto pouzij Belden 126, a parabolu dej na opacny konec baraku nez mas Wifi. S BTS bych takovej problem nevidel.
6) Ano je na jeden koax.
fie (14)|20.7.2008 20:07
Díky.

Ad 2) dát ochranu hned k přijímači a ne až na střechu mě nenapadlo a přitom je to naprosto logické a řeší to spoustu problémů.

Ad 5) Belden u H126 nikde neuvádí míru stínění nad 1 GHz, proto jsem se radši rozhodl pro Draka AD11S, kde je to uvedeno (a tedy garantováno) až do 3 GHz. Už mám vyzkoušené, že když výrobce něco neuvádí, tak je to tím, že se v porovnání s konkurencí nemá čím chlubit. Tím nechci říct, že by H126 nebyl výborný kabel, ale AD11S je (minimálně na papíře) lepší.
Pitomec (10211)|20.7.2008 22:49
Proboha co to je za diskuzi? Copak je konvertor umístěný na parabole (ze kterého je propojení do receiveru) nějak s tou parabolou vodivě spojený? Samozřejmě není, takže ani není co řešit a uzemnit se dá max. anténní stožár, na kterém je parabola umístěná.
fie (14)|21.7.2008 09:51
Náčelníku je to prosté: Kdyby nějaký boční kanál blesku trefil přímo LNB tak vyhoříme, protože jediná cesta do země je přes satelitní přijímač a to neustojí ani ten přijímač ani rozvod PEN.

TV rozvod jsem zatím nikdy nedělal a zdálo se mi divoké připojit stínění kabelu vedoucího (bez pořádné ochrany) rovnou ze střechy přímo do přijímače, tak jsem měl tendence to někde cestou přizemnit.

Kdybych v tom měl praxi, tak se tak blbě neptám.
artam (1147)|21.7.2008 12:01
fie: Ale zemniaca kapacita paraboly voci LNB je taka ohromna, ze ten blesk, akykolvek by bol nepriatelsky naladeny, do toho LNB jednoducho neuhodi a vcucne ko uzemnena parabola. Ta pravdepodobnost je taka miziva, ako ze do Zeme zajtra narazi asteroid a sposobi globalnu kataklizmu.
artam (1147)|21.7.2008 12:03
Jedine, co sa skrz LNB moze prihodit, je naindukovana prepatova spicka a to by mala mat na starosti bleskoistka na vstupe kabla do baraku.
fie (14)|21.7.2008 14:33
Bleskojistka před vstup do baráku nebo těsně před přijímač ?
Stojí to pár korun a útlum není zas tak velký, takže teoreticky lze dát jak před vstup do baráku, tak další před přijímač. Pokud to bude pouze před přijmačem, tedy za výstupem ze zásuvky s rozbočovačem, tak to neochrání FM rádio. Pokud to bude pouze na střeše, tak to nevyřeší indukovaný signál - viz příspěvek Mr. Gooo.

Na druhou stranu bleskojistka pouze řeší rozdíl napětí mezi středním vodičem a stíněním. Pokud se rušivá energie naindukuje na stínění, tak to ničemu nevadí, protože stínění je uzemněno. Stínicí faktor u AD11S je přes 100 dB, takže na střední vodič se rušení skrz stínění v podstatě nedostane.
Na střední vodič se může energie dostat pouze na konci koaxiálního kabelu, tedy u LNB, případně v přepínači. Tedy umístění přepěťové ochrany těsně před přijímač nemá s kvalitním koaxiálním kabelem žádnou praktickou výhodu. Jsou-li moje úvahy správné, tak bleskojistka stačí kamkoliv mezi přepínač a přijímač, ideálně do místa, kde když odvede svoji práci na více než 100 procent, tak nezpůsobí požár. Jsou nějaké námitky proti této úvaze ?

Máte někdo zkušenost s ochranou na koax od APC (prodlužka s přepěťovkou a ochranou koaxiálního kabelu - řada SurgeArrest) - dá se to použít pro satelitní frekvence, nebo je to utlumí?
artam (1147)|21.7.2008 16:06
fie: Koaxialny kabel riesi kompletne len elektrostaticke rusenie, ale pretoze je to nesymetricke zapojenie, neriesi do dosledku indukciu rusivych napati od elmag. pola - na blizsej strane vonkajsieho vodica ku zdroju em (v tomto pripade tienenia) vznika vyssi napatovy potencial, ako na odvratenej strane, takze vznika nenulovy potencial. V pripade indukcie od blesku aj niekolko stoviek voltov (videl som uz zopar uhoretych pocitacov na koaxialnom ethernete, tahanom medzi budovami). Preto ma prepatova ochrana opodstatnenie aj u koaxialov.

Prepatova ochrana sa dava tam, kde sa predpoklada najvacsi narast indukovanej energie. Najvyssia je na useku kabla, ktory je vonku mimo budovu. Ak si paranoik, mozes tahat kable v kovovej uzemnenej trubke od prijimaca az k antene. :D Priechodky do budovy je mozne uzemnit. Vnutri baraku uz potom moznost indukcie prakticky nehrozi.

Napriek nizkemu utlmu sa neodporucam davat viac ochran za sebou, na jeden kabel zvonku staci jedna ochrana. Jednak viac nie je treba a hlavne, furt je to utlm a na kazdom konektorovom prechode vznika prechodovy sum, ktory znizuje uzitocny odstup signalu od sumu.
fie (14)|21.7.2008 17:28
Díky, na koaxiální Ethernet zničený bleskem jsem si nevzpomněl, ikdyž jsem to coby student zažil. Škoda že jsem ve škole nedával větší pozor :-)

[QUOTE=artam;185533]Ak si paranoik, mozes tahat kable v kovovej uzemnenej trubke od prijimaca az k antene.[/QUOTE]

To není zase až tak špatný nápad zejména pro část, která bude na střeše a půjde paralelně s hromosvodem :-)
Pitomec (10211)|21.7.2008 19:52
[quote=fie;185496]Náčelníku je to prosté: Kdyby nějaký boční kanál blesku trefil přímo LNB tak vyhoříme, protože jediná cesta do země je přes satelitní přijímač a to neustojí ani ten přijímač ani rozvod PEN.[/quote]
Tos slyšel někde v ElectroWorldu od prodavače, ne 9-) :-D
fie (14)|22.7.2008 09:34
Ne to jsem vymyslel sám. Hele, co kdybys radši místo náznaků jak jsem hloupý poskytl aspoň jednu konkrétní a argumenty podloženou odpověď tak, jak to udělali ostatní.

Tak když výboj blesku schytá držák LNB a výboj taky sklouzne na kovový konektor, kudy energie z konektoru půjde do země?

Chceš říct, že to nepůjde stíněním na kostru přijímače a následně na PEN ? Nebo snad chceš říct, že to PEN ustojí ?

Možná jsou mé otázky hloupé, ale ostatní pánové zde mi poskytli velmi dobré odpovědi a já jim za ně děkuji.

Ty se mě tak akorát pokoušíš přesvědčit, že na tvůj nick platí "nomen omen" a zbytečně si svými ubohými odpověďmi ničíš reputaci, kterou (podle mě) tady na fóru máš docela dobrou.
Saxel (2279)|22.7.2008 10:54
[quote=fie;185584]...Tak když výboj blesku schytá držák LNB a výboj taky sklouzne na kovový konektor, kudy energie z konektoru půjde do země? ...[/quote]
A co když to bouchne někde nedaleko a tobě přijde napěťová špička po síti? To neřešíš? Jestli žiješ v oblasti, kde se často žení čerti, investuj do komplexní 3-stupňové ochrany (svodiče v hlavním rozvaděči, v podružných rozvaděčích a přepěťové ochrany u napájení přístrojů). I částečné řešení je sice lepší než žádné, ale "když výboj blesku schytá držák LNB", nepomůže ti nejspíš žádná ochrana, a minimálně receiver budeš kupovat nový. Hlavně nespojuj stínění koaxiálu s hromosvodem - jestli chceš kabel přizemnit, použij domovní zemnič nebo ochranný vodič, který je taky zemněn u paty domu.
fie (14)|22.7.2008 13:10
Napájecí síť mám vyřešenou docela dobře (aspoň doufám), ale díky za upozornění. V podstatě mi šlo jen o to jestli se nějak nezajišťuje jiná cesta do země, než pouze přes receiver, protože bleskojistky, které jsou běžně v obchodech se satelitní technikou žádnou takovouto cestu nenabízejí.

Jinými slovy intuitivně jsem hledal něco, co jsem právě našel pod označením "DEHNgate FF TV" (http://www.dehn.cz, datasheet http://www.dehn-china.com/content/PDF/English/Newprod05/Yellow/dehngate05e.pdf). Bohužel na střeše nemám vyvedený domovní zemnič, ale ochranný vodič bych tam dostat mohl.
fie (14)|22.7.2008 13:30
[QUOTE=Saxel;185589] ... jestli chceš kabel přizemnit, použij domovní zemnič nebo ochranný vodič, který je taky zemněn u paty domu.[/QUOTE]

Díky, postupem času mi došlo, že bych tím napáchal víc škody, než užitku, ale nezaškodí, když to někdo jasně zformuluje. Podobně tápajících asi bude víc (a ještě víc bude těch, co o tom nepřemýšlí už vůbec ...).

Pokud někdo z kutilů pátrá po informacích na toto téma, studnicí informací je server elektrika.cz, jmenovitě články DEHN:
http://elektrika.cz/data/clanky/clanek.2006-03-11.6255957953/view
Saxel (2279)|22.7.2008 13:44
Myslím, že si zbytečně komplikuješ život. Připojením opletení koaxiálu k ochrannému vodiči pouze zlepšíš ochranu před nebezpečným dotykem neživých částí pro osoby, které budou s anténním svodem manipulovat. Při zásahu bleskem ti bude toto propojení nejspíš naprd.
Pitomec (10211)|24.7.2008 18:30
[quote=fie;185584]Ne to jsem vymyslel sám. Hele, co kdybys radši místo náznaků jak jsem hloupý poskytl aspoň jednu konkrétní a argumenty podloženou odpověď tak, jak to udělali ostatní.

Tak když výboj blesku schytá držák LNB a výboj taky sklouzne na kovový konektor, kudy energie z konektoru půjde do země?

Chceš říct, že to nepůjde stíněním na kostru přijímače a následně na PEN ? Nebo snad chceš říct, že to PEN ustojí ?

Možná jsou mé otázky hloupé, ale ostatní pánové zde mi poskytli velmi dobré odpovědi a já jim za ně děkuji.

Ty se mě tak akorát pokoušíš přesvědčit, že na tvůj nick platí "nomen omen" a zbytečně si svými ubohými odpověďmi ničíš reputaci, kterou (podle mě) tady na fóru máš docela dobrou.[/quote]
Za celou dobu co se satelitní technice věnuji (od roku 1990) jsem nikdy podobný problém neřešil. Pokud někdy něco vyhořelo, tak výhradně od toho, že blesk udeřil někde na sloupu do fáze nebo N vodiče a receiver (+ další spotřebiče v domácnosti) byl po smrti. Konvertor nikdy (mimochodem kleklý konvertor jsem poprvé zažil až při montážích Cigi, kdy šly do kytek hned 2 kusy, což je vskutku rarita, protože předtím 16 let ani kus...).
artam (1147)|24.7.2008 23:19
[QUOTE=fie;185584]Tak když výboj blesku schytá držák LNB a výboj taky sklouzne na kovový konektor, kudy energie z konektoru půjde do země?

Chceš říct, že to nepůjde stíněním na kostru přijímače a následně na PEN ? Nebo snad chceš říct, že to PEN ustojí ?[/QUOTE]

Tak predovsetkym, drziak a LNB by nemali byt vodivo spojene a uz duplom nie s kovovym konektorom. Konektor LNB by mal byt odizolovany od kovovych casti drziaka, inak si koledujes o zemne slucky a s tym spojene neprijemnosti. Konektor z LNB sa zemni tienenim koaxu az na vstupe prijimaca.

Vyboj blesku do LNB nesklzne v pripade, ze mas tanier paraboly uzemneny. To je take nepravdepodobne, ako ze zajtra slnko zhasne. Jediny problem moze byt naindukovane napatie na tom vonkajsom kuse koax kabla od LNB. Preto na ochranu prijimaca staci prepatova ochrana na kabli.
fie (14)|25.7.2008 18:18
Díky všem za odpovědi. Jak v praxi vypadá úder blesku netuším, nikdy jsem to nestudoval. Jenom vím, že při rozdílech potenciálů jaké jsou přítomny, když dojde k blesku, přestávají platit obvyklá pravidla a výboj si hledá cestu do země i hodně podivnými cestičkami. Měl jsem na mysli to, že cca 10 cm vzdálenost mezi kovovým držákem LNB a kovovým F konektorem na LNB není žádná překážka a pokud blesk zasáhne parabolu, může výboj z držáku přeskočit třeba na konektor LNB a tím a stínění kabelu.

O.K. Věřím vašim zkušenostecm, že přímý zásah do LNB nebo přeskok na LNB je i u normální paraboly málo pravděpodobný a budu řešit jen možné naindukované napětí.
artam (1147)|25.7.2008 18:30
fie: No vidis, a ja som to kedysi studoval a projektoval ochrany VN trafakov a garantujem ti,ze ked dojde k blesku, tak platia vsetky obvykle fyzikalne pravidla, len musis vediet, ktore to su. :-)
Vyboj si nehlada cestu do zeme ziadnymi podivnymi cestickami, ale co najkratsimi cestickami s co najmensim rozdielom potencialu voci zemi. Takze z drziaku nema dovod preskocit na LNB, ak je ten drziak uzemneny spolu s parabolou k bleskozvodu, prave po tej ceste to ma blesk najblizsie k zemi. Nebude predsa robit nadpracu a porusovat fyzikalne zakony len preto, aby preskocil do LNB, no nie? :D
fie (14)|25.7.2008 19:24
Jasně, jenomže v okamžiku úderu se podle mě může projevit nenulová impedance vedení hromosvodu. Taky odpor uzemnění hromosvodu bude nenulový a tak potenciálový rozdíl mezi právě zasaženou parabolou a zemí (konektorem na LNB) může být docela slušný. Pokud navíc prší, tak ani nemusí dojít k průrazu vzduchu, ale výboj může jít po mokrém povrchu.
To jsem měl na mysli tím, že obvyklá pravidla neplatí - jasně že fyzika platí, jenomže normální člověk považuje hromosvod za ideální s nulovou impedancí, naopak vzduchovou mezeru nebo gumovou bužírku považuje za izolaci a o existenci průrazu vzduchu příliš netuší. Ale do těchto elektrotechnických hlubin jsem nechtěl zacházet už proto že jsem slaboproudař, takže moje představy můžou být poněkud utopické a znalosti chabé.

Ale když si řeknu, že odpor zemniče i s hromosvodem je 10 ohmů, tak při pouhých 100 A už mám potenciálový rozdíl mezi parabolou a zemí 1000V a přitom 100 A není žádný velký proud. Jaký proud se dá čekat při blesku ? 1kA? 10 kA ?
Při 10 kA nám to udělá potenciálový rozdíl 100 kV a to už je dost na to aby to někam přeskočilo.


K bleskům mám respekt už proto, že dva mí kamarádi ze studií zažili úder blesku do domku jejich rodičů a výsledky byly v obou případech neveselé. Jedno z toho byl kulový blesk a spor s pojišťovnou, která kulový blesk nepovažovala snad ani za prokázaný fyzikální jev natož pak za blesk ve smyslu pojišťovací smlouvy se prý táhl víc než 10 let. (Destrukci v domku si prý způsobili sami a pojišťovna to od začátku brala jako pojistný podvod.) Já si místo pojištění radši pořídím přepěťové ochrany a hasicí přístroj - vyjde to levněji a je to spolehlivější :-)
fie (14)|26.7.2008 11:21
Hned na začátku se do mých úvah vloudila vcelku zásadní bota - receiver i TV jsou přístroje třídy II, takže stínění anténního vstupu není přímo spojeno s PEN. Konečně mi to docvaklo ...