Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kamera pro běžné rodinné natáčení

quaero (141)|24.6.2008 16:25
Zdravím ve spolek, vybírám svou první kameru a potřeboval bych vyřešit několik otázek:

1) Jestli SD nebo HD kameru. HD mě láká, ale děsí mě objemnost dat a také náročnost počítače při zpracování. Mám C2D 1.6 notebook a 1GB RAM což si myslím nestačí. Takže asi SD s tím že by bylo nejjednodušší pokud by kamera natáčela rovnou do MPEG2 a dobře uměla formát 16:9.

2) Záznamové médium. Vůbec nevím, všichni tady vychvalují pásky, mě se zdá nejpraktičtější záznam na pamětovou kartu.

3) Další požadavek je aby kamera měla alespoň slušnou kvalitu záznamu při horším osvětlení (natáčení hlavně doma).

Docela jsem koukal po Canon FS100 http://www.videoexpert.cz/kartove-kamery/canon-fs100 , ale v nějaké recenzi (už nevím kde) jsem se dočetl že při horsím světle je kvalita opravdu mizerná, takže nevím jak dál.

Budu točit hlavně rodinu, nic náročného. Po sestřihání bych rád záznam vypálil na DVD pro rodiče a příbuzenstvo (z toho důvodu bych chtěl aby natáčela rovnou do MPEG2 aby se záznam jenom sestřihal a vypálil). I z toho hlediska se mi zdá investice do HD kamery zbytečná (Konverze z AVCHD do MPEG2).
Pave1 (4279)|24.6.2008 16:40
Přehled kamer vyšel v posledním čísla čas. Stereo, i tam najdeš nějaké údaje.
Jistě jsou tyhle "recenze" ovlivněné zadavateli reklamy, ale přesto ti trochu pomohou se nasměrovat na nějaké dobré řešení.
Pave1 (4279)|24.6.2008 16:46
Jinak jeden ze zajímavých rozdílů mezi HDV (páskovými) a AVC (diskovými nebo kartovými) kamerami je, že u HDV kamer můžeš natáčet v HD, ale pro zpracování můžeš zapnout převodník a materiál zpracovávat v DV (pokud máš např. dosud slabší počítač).
Zdrojové pásky máš ale v HD a později můžeš sestřih přeměnit do HD.

U AVC kamer si musíš vybrat, pokud točíš do HD, nemáš možnost tyto nahrávky přeměnit jednoduše při nabírání do SD rozlišení (DV 16:9). A pokud točíš do SD, nemáš zase pro pozdější použití originální záběry v HD.

Je to jeden ze zajímavých momentů, rozdílů mezi HDV a AVC kamerami.
BEPE (539)|24.6.2008 17:48
A ještě, když se rodina po 10-ti, 15-ti atd. letech by chtěla podívat na rodinnou historii bylo na co. Většinou nikoho na počátku nezajímá na co si ty rodinné šperky bude archivovat. Archivace na pásky je prověřena lety (i ty TV archivní pořady jsou z pásků), ale DVD, HDD, memorykarty? Jak dlouho to vydrží na nich. Já jsem v tomto směru konzervativec, preferuji zatím pásky - už se mi taky stalo že se mi záznam z DVD po půldruhém roce "vypařil".
michal_h (492)|25.6.2008 08:56
[QUOTE=quaero;182765]Docela jsem koukal po Canon FS100 http://www.videoexpert.cz/kartove-kamery/canon-fs100 , ale v nějaké recenzi (už nevím kde) jsem se dočetl že při horsím světle je kvalita opravdu mizerná, takže nevím jak dál.
[/QUOTE]
tady máš recenzi (rozdíl pouze v interní paměti):
http://www.camcorderinfo.com/content/Canon-FS11-Camcorder-Review-35203.htm

jinak ten tvůj ntb by na avchd byl velmi slabý, ale na HDV páskový záznam by to mohlo stačit. Kdybys plánoval upgrade ntb, tak bych to doporučil avchd kameru, jinak hdv - nejlépe canon hv20 nebo hv30. Do SD kamery bych nechodil, v budoucnu by tě to mohlo mrzet...

[QUOTE=BEPE;182776]A ještě, když se rodina po 10-ti, 15-ti atd. letech by chtěla podívat na rodinnou historii bylo na co. Většinou nikoho na počátku nezajímá na co si ty rodinné šperky bude archivovat. Archivace na pásky je prověřena lety (i ty TV archivní pořady jsou z pásků), ale DVD, HDD, memorykarty? Jak dlouho to vydrží na nich. Já jsem v tomto směru konzervativec, preferuji zatím pásky - už se mi taky stalo že se mi záznam z DVD po půldruhém roce "vypařil".[/QUOTE]
důležitá data (sestříhaný záznam) archivuju na dva hdd, které pravidelně používám, v případě, že by jeden odešel, ihned kupuju další, pravděpodobnost, že by odešly oba naráz je velmi malá
Pave1 (4279)|25.6.2008 09:17
ad) ...pravděpodobnost, že by odešly oba naráz, je velmi malá.

No, vím že to nebude znít pěkně, ale bouřky jsou bestie a už hodně lidem odešel celý komp najednou.
Takže pokud je jeden z těch dvou disků externí a není trvale připojený, pak ok :-) .
michal_h (492)|26.6.2008 09:11
disky připojuju pouze když s nima dělám (video) a to nikdy oba naráz, naráz jedině když zálohuju data, samozřejmě při špatném počasí bych je nepřipojoval
:-)
Pave1 (4279)|26.6.2008 10:16
Taky ukládám běžné věci na dva disky .-) (cenné archivy dávám i na kazetu).
ho_mer (20)|26.6.2008 10:49
[QUOTE=quaero;182765]Zdravím ve spolek, vybírám svou první kameru a potřeboval bych vyřešit několik otázek:

1) Jestli SD nebo HD kameru. HD mě láká, ale děsí mě objemnost dat a také náročnost počítače při zpracování. Mám C2D 1.6 notebook a 1GB RAM což si myslím nestačí. Takže asi SD s tím že by bylo nejjednodušší pokud by kamera natáčela rovnou do MPEG2 a dobře uměla formát 16:9.

2) Záznamové médium. Vůbec nevím, všichni tady vychvalují pásky, mě se zdá nejpraktičtější záznam na pamětovou kartu.

3) Další požadavek je aby kamera měla alespoň slušnou kvalitu záznamu při horším osvětlení (natáčení hlavně doma).

Docela jsem koukal po Canon FS100 http://www.videoexpert.cz/kartove-kamery/canon-fs100 , ale v nějaké recenzi (už nevím kde) jsem se dočetl že při horsím světle je kvalita opravdu mizerná, takže nevím jak dál.

Budu točit hlavně rodinu, nic náročného. Po sestřihání bych rád záznam vypálil na DVD pro rodiče a příbuzenstvo (z toho důvodu bych chtěl aby natáčela rovnou do MPEG2 aby se záznam jenom sestřihal a vypálil). I z toho hlediska se mi zdá investice do HD kamery zbytečná (Konverze z AVCHD do MPEG2).[/QUOTE]

Lze použít některou z kamer Sony, třeba HDR-CX6EK, která umožňuje jak záznam v AVCHD (investice do budoucna), tak v SD (MPEG2). Má i jednu specialitu, možnost natáčení v úplné tmě díky přisvětlení UV světlem, což se hodí třeba na natočení spícího dítěte.
Pave1 (4279)|26.6.2008 11:01
Objemnost dat např. HDV vs DV je úplně stejná (1hod = 14GB cca), při dnešních cenách disků je to už legrace. Takže tato obava je zbytečná.

Náročnost zpracování už je jiná věc, pro AVC kamery je opravdu nutné mít výkonný počítač, pro HDV toho tolik potřeba zase není (navíc HDV kamery obsahují převodník do SD, takže natočený materiál i v HD lze zpracovat jako SD, což AVC kamery neumějí).

Pohledej ostatní vlákna s dotazy, napsáno je toho tady už dost (podobné dotazy o koupě kamery, s požadavkem jisté kvality a zároveň jisté láce, což jde samozřejmě trochu proti sobě). Obecně jde ale pořád o problém "pásek vs pevný disk", páskové videokamery používají HDV (mpeg2 v HD specifikaci), kamery s pevným diskem a kartou používají mpeg4 AVC (takže tady jde ruku v ruce ta náročnost zpracování, byť jistě dočasná, vývoj počítadel jde neustále vpřed velmi rychle).
michal_h (492)|26.6.2008 15:27
[QUOTE=ho_mer;182903]Má i jednu specialitu, možnost natáčení v úplné tmě díky přisvětlení UV světlem, což se hodí třeba na natočení spícího dítěte.[/QUOTE]
něco podobného má i hf100
:-)
BEPE (539)|26.6.2008 17:36
Spíš bych řekl, že infra ne UV. Mám to na svých Sonkách taky, je to obdoba vojenských Noctovision.
Rosik (28)|26.6.2008 18:50
[QUOTE=michal_h;182918]něco podobného má i hf100
:-)[/QUOTE]

HF100 to má? Jájsem to tam nenašel. Přisvětlení ledsvětlem jo, ale UV ani infra tam není.
michal_h (492)|27.6.2008 09:06
jj má pouze přisvětlení led, ale zkoušel jsem to za úplné tmy a na kratší vzdálenost je video ok
quaero (141)|19.7.2008 13:10
Díky za všechny odpovědi. Může někdo upřesnit jak funguje ten převodník? Vůbec nic mi to neříká....
ludek-mladkar (1)|29.7.2008 14:31
Co zkusit Sony DCR-SR35E ? Našel jsem na ní docela pochavlné hodnocení. Myslím, že pro běžné rodinné natáčení je to ideální partner, který nezklame! I cena je docela příznivá ;-)