Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Polarizační filtr

Blow (90)|6.6.2008 00:00
Ahoj máte zkušenosti s natáčením s polarizačním filtrem? Uvažuju o jeho koupi, ale ještě jsem se chtěl zeptat na názory.Má to smysl jen na statické záběry nebo i ostatní? Používáte tedy a jaký byste mi doporučili? popř jiný filtr?
Pave1 (4279)|6.6.2008 00:38
nějaké ukázky (osobně bych doporučil např. značku B+W)

https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/16256-ukazky-zaberu-s-polarizacnim-filtrem-xh-a1
stayman (12393)|6.6.2008 00:48
Ja zase HOYA.
Saxel (2279)|6.6.2008 08:05
Já mám obyčejný od Hamy a nadělá taky dobrou službu. Do přírody ho vždycky beru s sebou. Jen bacha na natáčení představitelek něžného pohlaví, co si potrpí na "zářivý lesk" svých vlasů - těm se tvoje záběry přes polarizák líbit nebudou ;)
Blow (90)|6.6.2008 12:01
Mě spíš zajímalo jestli má polarizák při natáčení videa stejně velkej význam jako u fotografování, přece jen tam jde o jeden snímek a v kldiu si to mužu nastavit aby vše bylo ok. četl jsem že při focení panoramat muže být s polarizákem problém (nesprávné používání) co se tedy děje když natáčím panorama. Jak teda správně používat polarizák při natáčení? Přečetl jsem si pár článků ale vše bylo jen k fotografování.
Lark (365)|7.6.2008 11:40
Polarizák je opravdu přednostně určený pro statické záběry a funguje úplně stejně jako na foťáku, ale někdy se dá použít i při švenku pokud ten úhel švenku není moc velký. Při změně úhlu záběru vůdči krajine (zdroji světla) dochází totiž ke značné změně kontrastu a barevnému podání. Musíš si ale předem ten záběr vyzkoušet a pokusit se najít kompromisní polohu nastavení filtru. Nepočítej ale že s polarizákem natočíš panorama 180°. Někdy je to ale neřešitelné. Pokud jsi šikovný, dá se někdy měnit nastavení filtru i během švenku, ale to už je opravdu jen pro trénované machry :-E Všechno je to o tréninku a praxi. :-E
Blow (90)|7.6.2008 12:02
Díky za rady :) Já sem myslel že učinek se projevuje při uhle 90° na slunce a když přejedu třeba o další 90 abych byl po tak to polarizák nemá žádný efekt. Jak tedy myslíš to že "dochází ke značné změně kontrastu a barevnému podání", že nemá ten požadovaný efekt nebo že dochází ke znehodnocování barev. Jak velký je to problém?
Pave1 (4279)|7.6.2008 12:35
Tady máš nějaké mraky ještě (s polarizákem Hoya), ale učinek nebyl nejvyšší (záleží na té poloze Slunce, tady bylo spíš proti než z boku). Druhá ukázka je s gradientním filtrem (Cokin), další opět s polarizákem.
011 polarizak.jpg 012 gradient Cokin.jpg 015 polarizak.jpg
Lark (365)|7.6.2008 13:06
Nedokážu to přesně popsat, nejlepší je si to sám vyzkoušet. Nejde říct, že účinek filtru je jen ři úhlech +/- 90° od směru slunce. Záleží na konkrétním prostředí a nastavení (natočoní) filtru. Při určitém natočení filtru právě může dojít k extrémnímu zvýšení kontrastu, nebo sytosti barev a účiněk nemusí být v celé ploše záběru stejný. Jak jsem už psal, nejlepší je sám si to osahat. Teď je ideální počasí, sluníčko, mraky, tak vyřaž někam do přírody, třeba i k vodě a vyzkoušej si pár záběrů z různých úhlů. Vyzkoušej si i během záběru zatočit polarizákem, ať vidíš co se při tom děje. Myslím, že je to nejjednoduší způsob, jak zjistit co se s ním dá dělat za kouzla. Investice do polarizáku nebudeš určitě litovat. Pokud pořídíš dva, dají se požít třeba i pro natáčení zatmění slunce. Vzájemným nastavením vůdči sobě se dá velmi účině ztlumit průchod světla.
Lark (365)|7.6.2008 13:55
Tady máš ještě ukázku mrtvolek z testovacího videa, jak jsem kdysi testoval účinky filtru jak se dají potlačit odlesky. Obloha je bez slunce, pod mrakem. Na prvním snímku s potlačeným účinkem filtru je vidět odlesk oblohy na zadním okně. Na druhém je filtr natočen tak aby byl tento odlesk potlačen, ale všimni si, že se odlesk zvýraznil na pravém boku auta. Polarizace světla je totiž v prostoru roztříštěná, takže je to vždy o vyzkoušení vhodného nastavení filtru v konrétní situaci. Trénovat! Trénovat! Trénovat! :-E
Bez_polarizaku.jpg S_polarizakem.jpg
Blow (90)|7.6.2008 14:04
Díky moc, jen mě tak napadá že takovejhle detail někde venku určitě nepoznáš zvláště na malinkém displeji, když si to pak doma pustíš na televizi a vidiš že to neni ono tak už je zase pozdě.
Lark (365)|7.6.2008 17:00
Na displeji na prudkém světle asi ne, ale já zásadně točím přes hledáček, protože už jsem skoro slepej, a v něm to vidět je. Chce to spíš zkušenost, abys věděl čeho si máš všímat.