Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Prevod videa z TV na DVD

strelec3751 (34)|1.3.2008 21:14
Zdravím všechny.
V první řadě se omluvám za otevření poněkud omšelého tématu, docela chápu, že ty "znalé" už to musí trochu nudit. Ale my "neznalí" to potřebujeme "po lopatě". Ujišťuji, že jsem si pročetl většinu podobných témat. Na základě toho jsem si vypracoval postup, který bych dal k laskavému vyjádření a posouzení.

Video pochází z přístroje Topfield TF5400 PVR, který ukláda soubory na vnitřní HDD. Soubory velikostí zhruba odpovídají formátu MPEG2, mají ale příponu .rec,kterou pochopitelně žádný soft nezná. Po stažení do PC je tedy přejmenuji na .mpg. Pak už i vypadají jako soubory formátu MPEG a každý soft je vcelku bez problémů tak bere. V programu MPEG Video Wizard provedu úpravu pomocí nástroje MPEG Gop Fixer.Žádné nastavení jsem u tohoto nástroje neobjevil, takže jen zaškrtnu nejspodnější volbu a spustím. Trochu mne překvapuje, že výsledný soubor je o dost menší než původní, cca o 25% (a nejde přehrát v ZoomPlayeru). Pak v tomto souboru podle potřeby vystříhám reklamy, upravím začátek a konec. Vyexportuji ve formátu MPEG2, v nastavení videa mne překvapuje nabízené bitrate, které je od 1000 do 3000, zřejmě bitrate zdrojového souboru, zvětším jej na 6000 ale nejsem si jist, jestli to má nějaký význam z hlediska kvality výsledného videa. Vzniklý nový soubor je bez problémů, zdá se že i ve slušné kvalitě.
Je v daném postupu nějaká zásadní chyba?

Děkuji Střelec
Pitomec (10211)|1.3.2008 22:08
V tom Womble sám poznáš (podle doby, jak dlouho to tvá, než se ze zdrojového souboru udělá soubor nový) jestli se to renderuje nebo ne. Pokud ne, tak nic řešit nemusíš.
strelec3751 (34)|1.3.2008 22:43
Díky za odpověd,
Ve Womble export běží svižně. a pokud si dám zobrazit "Detail" tak je celý "pruh" modrý, tedy ba se neměl renderovat.

Střelec
Pitomec (10211)|1.3.2008 23:54
Pak je to v pohodě.
StD (8612)|2.3.2008 07:15
...jo ale podle nabízeného bitrate soudím, že mu z toho vyrábí Mpeg1 program-stream, což je špatně.
marek62 (168)|2.3.2008 11:19
Ja myslim, ze nema cenu umele zvysovat bitrate, akorat clovek potrebuje vic mista na DVD a soubor se cely musi prepocitat, coz trva zbytecne dlouho. Ja reklamy vystrihavam ve VideoReDo, tam mi to obvykle hlasi u digi vysilani bitrate kolem 2,5-3,5 Mb/s, v lepsi kvalite oni asi nevysilaji.
Pitomec (10211)|2.3.2008 12:37
[quote=StD;167793]...jo ale podle nabízeného bitrate soudím, že mu z toho vyrábí Mpeg1 program-stream, což je špatně.[/quote]
To by ale poznal na délce renderingu, proto jsem se na to ptal.
StD (8612)|2.3.2008 13:14
@Pitomec: To ale není 100% "relevantní" (platné) - má-li blbou hlavičku, tak mu to klidně takto bez renderingu (tj. ihned) vyrobí Mpeg1, pokud neví co činí a nezaznamená si nastavení Video na vstupu.

@Marek62: Ty jsi asi nikdy neviděl výstup transkodingu, tedy třeba v nahloupých obyč. 6000 v CBR, že?! Natož si na to počkat, až to mašina za nějakých 6-8 hodin (podle délky běžného filmu) zchroupá. Můžu tě ale ujistit, že není nad to a extra kvůlivá tomu jsem si postavil druhé PC do sítě, které nedělá nic jiného a nezastaví se.
strelec3751 (34)|2.3.2008 13:31
Pravdou je, že do určité míry "neví co činí".
Ale při exportu ve Womble mám prokazatelně na záložce video zaškrtnuto MPEG-2. Teď např. zpracovávám druhou část filmu Bermudský trojuhelník ze satelitu z Primy a nabízí mi bitrate 531,2.

Ještě bych uvedl, že v rekorderu nemám žádnou možnost nastavení kvality záznamu, předpokládám, že "uloží tak jak to dostane". Bitrate se případ od případu liší.

Střelec
StD (8612)|2.3.2008 13:41
Do jakého rozlišení? To je tak pro PDA. Pro DVD bych se tím vůbec nezabýval a neztrácel čas. To není ani "ke koukání".
strelec3751 (34)|2.3.2008 13:45
Ještě jednu "zajímavost". O vánocích jsem si nahrával "Mrazíka" - ze satelitu z Novy. Výsledný soubor asi 2300 Mb. Ve Womble po dlouhém přemlouvání načte, ale MPEG Gop Fixer zpracuje jen asi 800Mb což je asi 40 minut. I z původního souboru lze v přehrávači v PC přehrát jen zmíněných 40 minut.
Zkoušel jsem zpracování v PVAStrumento, výsledek obdobný, login hlásí:

Stream info for
E:\Video\Topfield\MRAZIK.mpg

***
*** PVAStrumento 2.1.0.13
*** running at 03-01-2008 16:33
***
Pre-Scanning input. Takes some time.
Stream info for
E:\Video\Topfield\MRAZIK.mpg


==SCANNING==
Input: E:\Video\Topfield\MRAZIK.mpg
Last fileset:
0 total bytes written

ALERT> No System Header found. MPEG-1 stream ??

(Autosaving log to /dev/null.txt)
Cannot save to /dev/null.txt

Jakási zmínka o MPEG - 1 tady je.
strelec3751 (34)|2.3.2008 13:49
No ve Womble mám nastaveno normální rozlišení 720x576 a bitrate jsem zvednul na 6000. Ke koukání to kupodivu vcelku je. Ale proč to tak je to nevím, ale chtěl bych vědět.

Střelec
marek62 (168)|2.3.2008 14:00
StD: tak to mas pravdu, nezkousel jsem to zbytecne prepocitavat, protoze filmy z televize nahravam jen proto, abych pripadne mohl skouknout to, na co jsem nemel cas a navic na to koukam na male obyvakove vakuovce, takze cas je mi drahy. Ale stejne nechapu: kdyz je neco vysilane v nizke kvalite, tezko z toho muzu prepocitanim dostat excelentni kvalitu. Tam, kde neni ve zdrojovem signalu detail, tam si ho prece prepocitani nedomysli. To je jako kdybych neco vyfotil na ISO 3200 a myslel si, ze prepocitanim z toho dostanu obrazek bez sumu???
StD (8612)|2.3.2008 14:02
Já recorder nevlastním, abych mohl radit - to se poraď s manualem nebo vlastníky téhož, nicméně ta hláška z PVAStrumenta cosi napovídá.
Co se týče Womble MVW musí být nastavení Exportu pro únosnou kvalitu nastaveno podle připojených obrázků. Těžko ale radit, když nevíš, co mu vlastně podstrčíš. Co takhle to oskenovat v GSpotu?! a dát sem obrázek.
StD_02.jpg StD_03.jpg StD_04.jpg
StD (8612)|2.3.2008 14:10
To se mýlíš. Ty můžeš mít ten pomyslný "fotoaparát" nastaven jen na snímání ISO 100 a očekáváš ve výsledku těch 3200, kterých je schopen... Ale to je takhle jen těžká teorie.
strelec3751 (34)|2.3.2008 15:21
Tak Womble mám nastavený v zásadě podle ukázky,jen Algoritmus jsem měl na Smart Fast, měl jsem zatržený druhý a čtvrtý filtr a pořadí oblastí mám nastavené na neměnit. Bitrate mám Konstantní 6000.

V návodu k rekordéru o záležitostech kvality a parametrů nahrávání taktně mlčí. Obávám se, že tento typ rekordéru asi moc lidí mít nebude, ale zkusím nějaký dotaz na zastoupení výrobce.
strelec3751 (34)|2.3.2008 18:00
Tak ten datový tok asi bude opravdu záviset na tom co přichází z vesmíru. Teď jsem se dostal k filmu Řím z ČT-1 a tam mi Womble nabízí bitrate přes 6000.

Střelec
StD (8612)|2.3.2008 18:18
No a co ten GSpot (v. 2.70 a vyšší) na zachycený stream říká?
strelec3751 (34)|3.3.2008 18:36
Obávám se že nevím co je to GSpot. Zřejmě nějaký soft. Myslíš, že jej mám sehnat?

Střelec
StD (8612)|4.3.2008 07:07
Aha, pán je na i-netu 1. den, že. Tak tedy:

1) Google, zadat GSpot a Enter.
2) Hned jako první se objeví:
http://www.headbands.com/gspot/

Odtud stáhnout versi 2.70 a pracovat. Jak snadné, milý Watsone. ;)
strelec3751 (34)|4.3.2008 16:40
Otázka nezněla kde to sehnat, ale co to je, eventuelně k čemu je to dobré, i když to bylo z kontextu vcelku jasné. Opravdu jsem o tom dříve neslyšel. Každopádně děkuji, zkusím to rozběhnout.



No rozběhnout to nebylo těžké, ale co dál. Otevřel jsem nějaké video, v řádku pod informací o místu uložení se objevila informace o velikosti souboru a pod tím informace, že se jedná o MPEG-2 transport stream a "Mime Type: video/mp2t. A dál nevím.


Střelec
artam (1147)|4.3.2008 17:24
Sice Womble nepouzivam, ale so spracovanim streamov zo satu mam svoje skusenosti.
Ak sa chcete vyhnut renderingu, platia zhruba 3 vseobecne zasady:

1. Bitrate nahrateho streamu je vzdy VBR a netreba sa dat oklamat priemernou hodnotou napr. 4000 kbps a pod. Peak hodnoty mozu byt kludne aj 7000, ale u sportu nie je vynimkou aj 9000 - 12000 (max. je 15000, to je obycajne aj udaj v hlavicke streamu).
2. Pred spracovanim je dobre patchnut hlavicku, aby v nej max bitrate bol v ramci specifikacie pre DVD, napr. na 9800. Niektore strihove softy maju s 15000 problem.
3. Pre spracovanie bez renderingu je najlepsie nastavit peak hodnotu VBR co najvyssie, povedzme na tych 9800 (ak to chcete pre DVD). Co je pod tymto limitom, ostane nedotknute, vsetko nad touto hranicou rozumny softver prerenderuje tak, aby sa do limitu dostal, za cely film to byva len zopar scen, niekedy ziadne (predpokladam, ze takto to urobi aj Womble, ja pouzivam TME).