Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

TV vysielanie - stereo zvuk

Jozef035 (646)|29.1.2008 11:53
Ako je to s vysielaním stereo zvuku? Všade sa hovorí o HD digitálnom vysielaní a teraz keď som si kúpil AV receiver a reproduktory tak som zistil, že 95% staníc mám mono :-((.
Mám "dedinskú" káblovku s veľmi dobrým obrazom ale stereo zvuk mám iba na Prime a Markíze. ČT mám iba M1 alebo M2. ( Duálne vysielanie ??) Novu, STV, JOJ, Ocko atď. mám mono. Prevádzkovateľ káblovky mi tvrdí, že je to problém televíznych staníc. Údajne aj Prima vysiela iba mono a umelo to rozdeľuje do dvoch kanálov. Podľa mňa je to blbosť. Je nejaký problém pre prevádzkovateľa káblovky púšťať do rozvodov stereo zvuk? Alebo naozaj väčšina staníc vysiela mono?
petrprv (281)|29.1.2008 13:06
No ono to zalezi odkud berou signal. Treba v Brne vysilaji CT1,2,Nova jen v mono. Ale Prima ma ciste stereo. Mam na mysli analogove vysilani. Oni asi uz neinvestovali do tech starych vysilacu, protoze se cekalo stale na dvb-t, ale hold to ma par let zpozdeni. Ale pres satelit nebo dvb-t normalne vsechno jde stereo, vcetne JoJ, STV, Ocka...
Krayzie (325)|29.1.2008 13:30
Podobne je na tom kablovka od slavneho UPC u nasich. Z cca 35 kanalov je stereo iba 5 (o kvalite obrazu sa radsej ani nejdem vyjadrovat). Dokonca som im raz aj pisal, ze ako si dovoluju vobec pytat peniaze (cca 480 SKK / mesiac) za take sluzby (preto ja doma neplatim nikomu ani korunu a TV nepozeram) a oni odpisali, ze by museli vymenit strasne vela zariadeni, ze by to bolo pre nich finnacne velmi nakladne a nenavratne, ..., bla, bla, bla. Vraj som bol prvy, co sa na to stazoval. Tak uz potom vazne neviem a myslim si, ze chyba je v ludoch, lebo toleruju taketo okradanie samych seba a toto nie je jedina oblast, v ktorej sa Slovaci nebrania okradaniu.

PS: Keby taketo veci ludia verejne a vo velkom bojkotovali, tak by ti hajzli ponukali uplne ine sluzby. Ale sam na to nestacim :-)
Jozef035 (646)|29.1.2008 14:42
Tak to som šokovaný, že dokonca aj v Brne vysielajú terestriálne mono. Hádal by som sa, že v 21 storočí, keď majú všetci plnú hubu rečí o HD vysielaní, je problém vysielať stereo. Začnem vážne uvažovať nad nejakým satelitom. Obraz mám na plazme z káblovky super, ale ten zvuk je katastrofa. Doteraz mi to nevadilo ale cez AV receiver je to počuteľný rozdiel.
petrprv (281)|30.1.2008 12:35
No prave ja se vubec nedivim. Ono uz od roku 2000 se pocita s dvb-t a proste v Brne uz neudelali upgrade technologie, aby sel zvuk stereo. To, ze se dvb-t tolik zpozdilo muzeme podekovat hlavne TV Nova. Ja se tomu vubec nedivim. Ale stvalo me to nez jsem si poridil novou TV s dvb-t tunerem.
Satelit ma smysl, druha vec je, ze potrebujes kartu na dekodovani. Ale urcite pokud zacne HDTV, tak je realne, ze na satelitu to pojede drive nez na dvb-t.