Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rozhodl jsem se "trochu vylepšit" již zcela neaktuální znělku stávajícího Večerníčku

Pave1 (4279)|24.10.2007 21:36
a prosím Vás tímto všechny (i s ohledem na současné Cimrmanovské výročí) o spolupráci :-)))

To by bylo, abychom "spontánně od zdola" nevymysleli kvalitní vylepšení - modernizaci .-) .
Jako "první krok" jsem se rozhodl udělat obsahovou analýzu znělky staré...

Zde jsou fakta (a následně návrhy na znělku novou):

Analýza původní znělky

1. Největší pocit, která znělka navozuje, je "pohyb, hravost a bezstarostnost", vlastnosti (tehdejším) dětem bytostně vlastní.
Vše se hýbe, je použita "stylizace" dětského houpacího koníku, dobových dětských hraček (autíčka a parafrázovaného kola), animací rozhýbaného, připomínajícího nejvíc tehdy oblíbený symbol veselé dětské zábavy (cirkusu a klaunů). Večerníček "není líný", je dětsky hravý, neposedný a "dětinsky bezstarostný" (řídí bez držení, jede v autě bez dívání, atd .-) ).

Obsahově působí znělka především na (tehdejší) děti kolem předškolního věku čtyř let (s přesahem do raně školního věku prvního stupně, s hranicí chápání "světa kolem" v úrovni tak nějak čtvrté třídy, pedagogicky řečeno .-) ).

2. Výrazové prostředky jsou čistě stylizované (jak bylo výše zmíněno), dětské hračky (holčičky trochu ostrouhaly .-) ) jsou zjednodušené v parafrázované verzi např. "kouřícího autíčka". Působí vesele a zároveň děti spontánně zajímají, neboť znají tyto hračky z tehdejší obchodní sítě (nebo od kamarádů .-) ).

Dětské hračky mají i "hlubší sdělení", neboť se neustále pohybují dopředu (navíc dětský koník navozuje "archetypální" houpavý pohyb - lidského plodu v děloze).

3. Jsou přidány další veselé symboly, např (tehdy) dětmi velmi oblíbeného kašpárka (opět v podobě zjednodušeného symbolu - veselé čepice ze složených novin; dospělí zde vidí spíš malíře pokojů), točící se hvězdičky (kolem) očí figurky (opět symbol veselí a radosti, známý např. z tehdejších Vánočních ozdob), vše harmonizuje aneb dnes bychom řekli "slaďuje" jednoduchá klidná hudba, která příliš "nevytrhuje" (naopak uspává, což je žádoucí stav na konci sledování dětské večerní pohádky).


Tolik ve stručnosti krátká analýza, vyčnívají z ní především tehdejší atributy dětského světa - oblíbené hračky, oblíbené zábavy (pohyb, dobrá nálada a veselost), klid a známé prostředí (zastoupené především "houpáním" - tedy symbolem prenatálního děložního ovlivnění dětské psychiky s následným efektem uspávání, uklidnění; ve znělce symbolizované dětským houpacím koníkem), je zde i možný symbol vývoje (pohyb "vpřed" .-) ).

----------------------

Zkusme tedy "po cimrmanovsku" stanovit, jaké mají dnešní děti (uvedené věkové kategorie) typické hračky, jaký mají vztah k pohybu, jaké činnosti tvoří dnes jejich dětský svět, jaký je jejich dnešní vývoj (hranice chápání jejich věku), zda jsou i dnes něčím "večerníčkovsky houpány" - co je dnes uspává (zda uklidňující či jiná hudba).

Zde tedy prosím "všechny o pomoc" :-) :

pomozte a napište prosím oblíbené hračky vašich dětí (ale dnes již chlapců i dívek .-) ), oblíbené současné dětské hrdiny (kašpárek a klaun v cirkusu vs spiderman, barbie aj.), poměr činností pohybových vs statických (nemělo by dostat přednost nějaké statičtější chování nového Večerníčka, po vzoru dnešních "víc sedících" dětí), ..náměty na hudbu (uklidňující ukolébavá hudba by mohla být nahrazena nějakým modernějším hudebním směrem - bubnováním afrických tamtamů, technem či alespoň "playback-Disney popem", odpovídající víc "mediálněji vyvinutější" úrovni chápání současných dětí) atd.

Navrhněte prosím případnou stylizaci těchto postav/předmětů, např. namísto "hračky autíčka" by mohly kolem proběhnout oblíbené postavy "počítačových dětských her" (např. ve své moderní parafrázi "jedničky a nuly"...).

Prostě, pojdmě s tou zastaralou znělkou něco udělat, těším se na Vaše návrhy :-) .

Doufám, že nakonec zrealizujeme i nějaký "prototyp" (konečně moderní..) znělky této oblíbené večerní relace - večerní pohádky dětí, nějaký "prototyp" dnešního hrajícího si dítěte naší dnešní mediální počítačově-technologické doby (i vesele a více papajícího např, aneb neměl by být Večerníček i víc silnější, aby se tlustší děti necítily diskriminovány?).

Možná bude náš Večerníček i kouřit (či kopat do pomníků, nevím, co "mladého podnikatele" za dětským počítačem napadne), ale těším se na Vaše návrhy.


Za teplejší zimu a studenější léto, za lepší zítřky a znělky...

ahóój Pavel :-)
anglcam (223)|26.10.2007 00:10
no jeste ze jsi napsal ten predposledni odstavec o tom kopani do pomniku.jinak jsem s udivem dumal zda to myslis z recese ci zcela vazne.

Dětské hračky mají i "hlubší sdělení", neboť se neustále pohybují dopředu (navíc dětský koník navozuje "archetypální" houpavý pohyb - lidského plodu v děloze).

-tohle mne dorazilo asi nejvic
Krtek (1279)|26.10.2007 00:10
Nechápu. Všechny studia teď praskají ve švech kolik mají práce, a Ty se nudíš
Pave1 (4279)|26.10.2007 00:22
To anglcam - znělka večerníčku je tučné sousto (a jablko "na spadnutí", tož je to legrácka dvourozměrná).

To krtek - blb co je to legrace nepochopí, má moc práce :-) .
Krist (376)|26.10.2007 08:23
a divaji se dnesni decka vubec na vecerdu ??
Pekna analyza, dyt ani napady od jinych nepotrebujes.
Bude to zfetovanej nebo aspon ozralej (kymacejici se pohyby) raper nebo nakej hellboy se vztycenym prostrednikem opoustejici domov, zapali si. V jedne ruce mobil (silene kmitajici palec) s neustalym pohledem na nej, v druhe to doutnajici cigarko. kalhoty spadly na kolena, mozna bouchacka za pasem. Barevny vlas nebo nasikmo ksiltovka a krouzky aspon v oboci. Nad hlavou komiksova bublina se spoustou sprostych slov. Jak se tak kymaci, kope do predmetu na zemi, vcetne pomniku. Obcas si odplivne. Az dojde k parte podobne vyzirajicich, poplacaji si rukama hrozne slozitym zpusobem, ubali jointa. Bavit se moc nemusi (maximalne opet spousta bublin se spostou sprostych slov) pac si stejne namaji co rict. Az se navzajem umlati bejzbolovyma palkama, tak zacne pohadka, treba o spidermanovi nebo nakej silenej vesmirnej hentai.
B-) :-)-
Ivo Mašek (10205)|26.10.2007 09:42
[QUOTE]a divaji se dnesni decka vubec na vecerdu ?? [/QUOTE]
Asi nikoli. Mám (mimo jiné) také 10-tiletého syna, a toho Večerníček absolutné nezajímá. Ale civí na FoxKids, na MiniMax a na CartoonNetwoork. Samí roboti s úžasnou sílou, co zachraňují dnes a denně naši planetu., a také mezigalaktický fotbal, kde míč během vteřiny obletí zeměkouli.
... a proti tomu prostě nějaký krteček v kalhotách s velkou kapsou, nebo maxipes Fík, apod. nemají šanci.
RICI (222)|26.10.2007 09:47
[QUOTE=Krist;153983]a divaji se dnesni decka vubec na vecerdu ??
Pekna analyza, dyt ani napady od jinych nepotrebujes.
Bude to zfetovanej nebo aspon ozralej (kymacejici se pohyby) raper nebo nakej hellboy se vztycenym prostrednikem opoustejici domov, zapali si. V jedne ruce mobil (silene kmitajici palec) s neustalym pohledem na nej, v druhe to doutnajici cigarko. kalhoty spadly na kolena, mozna bouchacka za pasem. Barevny vlas nebo nasikmo ksiltovka a krouzky aspon v oboci. Nad hlavou komiksova bublina se spoustou sprostych slov. Jak se tak kymaci, kope do predmetu na zemi, vcetne pomniku. Obcas si odplivne. Az dojde k parte podobne vyzirajicich, poplacaji si rukama hrozne slozitym zpusobem, ubali jointa. Bavit se moc nemusi (maximalne opet spousta bublin se spostou sprostych slov) pac si stejne namaji co rict. Az se navzajem postrili, tak zacne pohadka, treba o spidermanovi nebo nakej silenej vesmirnej hentai.
B-) :-)-[/QUOTE]

Dobra prace!!! :-D :-D :-D
P.S.: Mozna by bylo vic "cool" kdyby se umlatili basebalovejma palkama
BOBA (590)|26.10.2007 11:17
Co to nechat jak je, ale prostě předělat hudbu do dnešní podoby, udělat vše 3D, změnit reálie a rekvizity.
Pitomec (10211)|26.10.2007 12:24
[quote=Ivo Mašek;153989]Asi nikoli. Mám (mimo jiné) také 10-tiletého syna, a toho Večerníček absolutné nezajímá. Ale civí na FoxKids, na MiniMax a na CartoonNetwoork. Samí roboti s úžasnou sílou, co zachraňují dnes a denně naši planetu., a také mezigalaktický fotbal, kde míč během vteřiny obletí zeměkouli.
... a proti tomu prostě nějaký krteček v kalhotách s velkou kapsou, nebo maxipes Fík, apod. nemají šanci.[/quote]
Já už doma ten stupidní Jetix přeladil hluboko za předvolbu 9 (takže není tak snadné se k němu i přes DO dostat) a nejspíš to udělám i s Minimaxem, protože takový vymývání mozků dětem, to je úplně na :-k
clee (6592)|26.10.2007 14:06
sice stupidni, ale komercne velice funkcni:)
Pitomec (10211)|26.10.2007 14:16
To bych neřekl - jakou má sledovanost? 0,000ho*no? V žádných "koláčích sledovanosti" jsem Jetix neobjevil...
Pave1 (4279)|26.10.2007 19:44
Krist - dík za super ( :-) ) příspěvek, vzals to tak, jak jsem doufal, že to většina (lidí .-) ) vezme.

Vylíčil jsi to velmi sugestivně, úplně ty chlapce vidím před sebou .-) . Přes to krásné vykreslení (oblíbená hláška k tomuto by mohla znít "být to film, byl by to Biják!") si myslím, že tvůj návrh je přecejen trochu prvoplánový (lehce "zjednodušeně" řečeno).
Krom jiného nesplňuje zcela zadání - vynechal jsi trochu holčíny (vzhledem k věku prosím ještě bez "sex-šato-znako-atributů" apod legrácek, jako jsou např. černé podvazky či výrazné použití tváře-oko líčení .-) ), za druhé jsi vylíčil "takříkajíc" jen jeden pohled jedné skupiny - na POUZE ČÁST skupiny druhé (jo, pořád jde o nadsázku, ale je to skvělé téma k cvičení nápaditosti, z tohoto úhlu je to přece jen průměr - byť popis je to geniálně přesný, známe od synovce :D ).

Taková znělka by brzy "vyčichla" (přestala by bavit, děti i dospělý .-) ), především dík jisté předvídatelnosti (přílišné konkrétnosti a přílišnému "mravoapelování").
Počítačové hry, způsob zábavy, oblíbené "techno-hračky", to vše by mohlo asi zůstat, jen s méně negativním "prvopláno-mravokárno" pohledem - přesto dík za první (lehce očekávaný .-) ) námět.

Chtělo by to celé trochu víc šoupnout (zobecnit) někam "stranou", aby se ta znělka tak rychle nevypotřebovala.To Boba - to by nešlo (předělat jen audio). Myslím, že to chce vzít "od podlahy".

----------


jistá (výchozí) představa (jednoho víceméně klasik pojetí) tu je:

aneb návrhy možného vyznění znělky (pocitu):

1. Znělka by měla zachovat jistý klid, sentiment a kýč.

Řekněme například, že "prostředím" bude dětský pokoj, čas bude soumrak, za okny blikne "kýčo hvězda", děcko (děcka) se bude (budou) chystat ke spaní. Nálada bude daná "teplým světlem" (svíčkou nebo "moderní lampičkou"?), závěrečná znělka by "dílo dokonala" (usnutím dětiček).

NAPŘ TAKTO:
Dětský pokoj, pohled oknem ven (nastává soumrak), venku "zakopne" kluk míč (někam pryč) a běží domů (dovnitř), kde holčina hraje uklidňující písničku na housle (ano, sci-fi .-) , ale spíš karikatura). Kluk se ve vteřině "ošplíchne" - šmik je v posteli, holčina sbalí housle - šmik je v posteli taky. Vejde babička, na stole se rozsvítí svíčka (sama .-) ), babička otvírá knížku a začíná číst dětem (asi pohádku, děti ji poslouchají, vše je kreslená animace).

Závěrečná znělka - babička zaklapne knížku, přikreje chlapce i dívku, kteří již spí, sfoukne svíčku a odejde dveřmi do vedlejší místnosti (dveře přivřou světlo, klínem světla na podlaze).
V setmělé místnosti naskočí "hvězdná obloha" - jedna hvězdička, druhá, ještě jednou vesele krátce osvítí spící děti (symbol "hezkého snu").


2. znělka by měla mít míň sentimentu a víc hraček dnešní doby ( :-) )

Například chlapec si hraje doma v pokoji na počítači (hru, nějaké rychlé "fleky" na obrazovce), dívčina volá mobilem (asi kamarádce). Venku se stmívá (za oknem soumrak). Babička vstoupí do dveří pokoje, ukáže (laskavě ale důrazně) na hodiny na zdi, chlapec vypne počítadlo, rychle se ošplíchne (blesko-mini-groteska) - šmik je v posteli, dívčina dotelefonuje a pomaaluuu se odplouží ke dveřím koupelny - šmik je taky v posteli. Babička setmí stmívačem trochu světlo, vytáhne přehrávač mp3, dětem plácne na uši sluchátka - ty se začnou blaženě usmívat a přivřou oči (asi jim do uší pustila jejich oblíbenou večerní music .-) )

Závěr znělky - babička sundá (spícím) dětem sluchátka z uší, laskavě je pohladí po vlasech, vytáhne prodlužovací elektrickou zásuvku (PEZ) ze zásuvky zdi a odpojí chlapcův počítač, zkontroluje pohledem spící dívku (a na stolku ležící "spící" mobil), spokojeně odchází z pokoje (s PEZ v ruce - díky Krávo.-) ), kluk na ní "tajně" mrkne (je vidět, že spánek jen předstírá a přitom sleduje každodenní rituál).
Babička zavírá dveře, světelný kužel na zemi "zavře světlo", chlapec šahá pod postel a vytahuje noťas, tlumeně svítí displej, dívčina znovu vyndavá mobil a pokračuje v telefonování, na displeji noťasu se objevuje měsíc, lišícky se usměje "a zatáhne prudce roletu" (tmu) aby nikdo neviděl, že ti dva jsou ještě chvilku tajně vzhůru.

Každý den by mohla být znělka jiná (různé verze příběhu), dokonce každý den v měsíci.

Jedna z možností - druhou by byla ještě větší abstrakce (úplně pryč od postaviček dětí a večerního uléhání).

Cvíčo v myšlení, jen tak :-) ...
Pave1 (4279)|26.10.2007 19:50
(každá ta znělka by mohla představovat určité skupiny dětí - jednou sportovce, jindy hudebníky, jindy flákače, chovatele domácího zvířectva - prostě každý den jedna skupina; celkem by jich mohlo být 12, tolik dílů mívá první řada večerníčkových příběhů, pak by se mohly opakovat..)
Ivo Mašek (10205)|26.10.2007 20:16
[QUOTE]Kluk se ve vteřině "ošplíchne" - šmik je v posteli, holčina sbalí housle - šmik je v posteli taky. Vejde babička, na stole se rozsvítí svíčka (sama .-) ), babička otvírá knížku a začíná číst dětem (asi pohádku, děti ji poslouchají, vše je kreslená animace). [/QUOTE]
Babičku bych vynechal. Evidentně tam bude překážet. :-E
Pave1 (4279)|26.10.2007 20:27
"Vidím" moderní babičku, šarmantní šedesátnici s pěknou květovanou zástěrou (..po babičce; a taky dvě postele, zlý duchu :-) ).
BOBA (590)|26.10.2007 21:34
Pave1. Svůj příspěvek jsem myslel tak, že jak jde Večerníček po schodech, tak tam půjde současně oháknutý prcek nebo teeneager a na stěně se začnou postupně objevovat graffiti, místo v autíčku pojede na skútru, místo houpacího koně bude mít skateboard ......a mezitím by se mohla měnit znělka ve stylu jednotlivých stylů :) atd. atd.
Pave1 (4279)|26.10.2007 22:37
Boba - jo, to je pěkný :-) .

Ty sgrafity (nebo jak tomu kdo říká) mě taky napadly, každopádně další dobrej scénář .-) .
Aleš02 (4)|19.4.2022 22:09
Koukám se na datum příspěvku a říkám si, zda to není ten, co si stěžoval na nebezpečnou znělku Večerníčka...