Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

převod záznamu z formátu Video8 do PC

creweta (7)|27.7.2007 14:13
Dobrý den, omlouvám se předem, předpokládám, že to zde již bylo, ale zatím se mi to nikde přesně nepodařilo najít a proto zakládám nové téma. Potřeboval bych poradit, jak by bylo nejlépe možné přenést video záznam z Hi8 kamery (většina videa formát Video8) do počítače >>> na DVD. V PC by byl záznam poté upraven (střih, titulky, ozvučení atd.) A opětovně vypálen na finální DVD. K archivaci záznamu. Dle možností poté vytvořena záloha již zpracovaných DVD na videokazety. (kvůli omezení možné ztráty dát z DVD)

Co by mohlo být lepším řešením. Nebo řešením takovým, které by fungovalo.

1. koupit DVD rekordér (s HDD) a videokameru připojit "tak, jako by šel signál z antény do DVD rekordéru a nahrát záznam. Který pak přes DVD nebo "po kabelu" přesunu do počítače.

2. zakoupit stříhovou kartu do počítače, přes kterou bych do počítače z videokamery dostal tyto záznamy

co by tedy bylo nejlepším řešením vzhledem k objemu natočeného materiálu cca 200 hodin a výsledné kvalitě záznamu? popřípadě budu rád i za rady k následné archivaci již upraveného videa

ještě pro upřesnění parametry počítače: Athlon 64 3000+, 1024MB RAM, 128MB grafika - přemýšlím o případné další investici do paměti na 2048 MB
Pitomec (10211)|27.7.2007 14:17
A/D převodník z analogu do DV, např. Canopus ADVC-1394 (http://www.syntex.cz/produkt.asp?id=678)
Whitejoker (616)|27.7.2007 14:21
nejlepší řešení je poněkud zavádějící. někdo preferuje nejrychlejší, někdo nejlepší kvalitu, někdo nejlevnější a někdo chce od každého něco.
Nastíním pár možností, aniž by to pořadí, jak je uvedu něco znamenalo - prostě jak mi to na klávesnici padne.

1) TV karta do počítače a z kamery to přetáhnout jako analogový signál (jako když se to pouští do televize).
2) Pořídit si A/D převodník a analogový signál z kamery táhnout přes převodník do kompu.
3) DVD rekordér
4) Půjčit si od někoho kameru Digital8 s A/D převodníkem (rozměr HI8 kazety a D8 je stejný) a přes FireWire to dostat do kompu

EDIT: než jsem to dopsal, tak mě Pitomec předběhl s kratším příspěvkem
:)
creweta (7)|27.7.2007 15:15
s tou kamerou digital8 to vím, má ji kamarád, ale vzhledem k tomu objemu bych nerad měl zapůjčenou kameru a po využití na 200 h záznamu bych mu jí nerad vracel "dost opotřebovanou" nebo snad porouchanou...

a pokud bychom se tedy zaměrili na kvalitu přenosu a tedy výslednou kvalitu záznamu? jaké by bylo pořadí?
clee (6592)|28.7.2007 16:03
nejkvalitnejsi prevodnik nebo kamera s prevodnikem a v tesnym zavesu dvd rekorder pak hluboko za tim tv karta...
Alf (888)|28.7.2007 20:05
[QUOTE=Whitejoker;146688]nejlepší řešení je poněkud zavádějící. někdo preferuje nejrychlejší, někdo nejlepší kvalitu, někdo nejlevnější a někdo chce od každého něco.
Nastíním pár možností, aniž by to pořadí, jak je uvedu něco znamenalo - prostě jak mi to na klávesnici padne.

1) TV karta do počítače a z kamery to přetáhnout jako analogový signál (jako když se to pouští do televize).
2) Pořídit si A/D převodník a analogový signál z kamery táhnout přes převodník do kompu.
3) DVD rekordér
4) Půjčit si od někoho kameru Digital8 s A/D převodníkem (rozměr HI8 kazety a D8 je stejný) a přes FireWire to dostat do kompu[/QUOTE]
5) Grafika s VIVO
Pitomec (10211)|28.7.2007 23:06
No to bys tomu dal 9-)
Alf (888)|29.7.2007 13:57
O nic víc, než s tím předraženým zázrakem od Canopusu:-)-
Pitomec (10211)|30.7.2007 07:50
Minimální zátěž CPU, lock audio (nemůže dojít k rozjetí obrazu od zvuku), perfektní kvalita převodu A/D - nic z toho tvoje VIVO nemá a neumí. Není co řešit :)
Alf (888)|30.7.2007 20:23
K těm výhodám zapomněls přidat minimální cenu přes 8 litrů a téměř dvojnásobnou dobu vytvoření DVD z VHS (při pomalém PC několikanásobnou). :-!!!
Kvalita převodu? Canopus používá 10-bitový A/D převodník, ATI 12-bitový duální.... ;)
Zátěž CPU? Při výkonu dnešních sestav snad nemá cenu o tom ani diskutovat... :-)
jaromir9909 (269)|30.7.2007 21:22
[quote=creweta;146691]s tou kamerou digital8 to vím, má ji kamarád, ale vzhledem k tomu objemu bych nerad měl zapůjčenou kameru a po využití na 200 h záznamu bych mu jí nerad vracel "dost opotřebovanou" nebo snad porouchanou...

a pokud bychom se tedy zaměrili na kvalitu přenosu a tedy výslednou kvalitu záznamu? jaké by bylo pořadí?[/quote]

Nevím, zda víš, že z novějších kamer Digital 8 tohle umí jen nejvyšší modely. V modelech kamer do roku 2002 se moc nevyznám, bylo jích víc, ale u některých šlo jisté funkce odblokovat. Přijde mi, že by to moho být nejlepším řešením.

Když už jsem se ozval, tak i pár postřehů, ale bez praktických zkušeností:

S pořadím nejlepších řešení Ti nepomohu, ať se rozhodneš pro cokoliv, bude to vždy nějaký kompromis kvalita-cena-pracnost.

Zastával jsem se párkrát TV karet, v případě, že tazatel již nějakou měl. Proč to nezkusit, kvalita je přijatelná, ale pořizovat si ji jen čistě z tvého uváděného důvodu, no nevím.

Ptal ses i na archivaci. Pokud nemáš novou kameru a zvažuješ koupi nové, mohlo by být východiskem DV kamera s analogovým vstupem. Mají i DV-in. Proto by mohla být vhodným řešením jak pro digitalizaci, tak i pro archivaci hotového projektu namísto VHS.
Pitomec (10211)|30.7.2007 22:03
[quote=Alf;146879]K těm výhodám zapomněls přidat minimální cenu přes 8 litrů a téměř dvojnásobnou dobu vytvoření DVD z VHS (při pomalém PC několikanásobnou). :-!!!
Kvalita převodu? Canopus používá 10-bitový A/D převodník, ATI 12-bitový duální.... ;)
Zátěž CPU? Při výkonu dnešních sestav snad nemá cenu o tom ani diskutovat... :-)[/quote]
Když na to nemáš, tak se běž škrabat v nose a nezabývej se digitálním videem :-D

A jinak celá řada lidí ještě dneska nemá nějaké "supervýkonné PC", takže tvoje rady jsou těmto lidem na dvě věci 9-)
Alf (888)|30.7.2007 23:20
[QUOTE=Pitomec;146887]Když na to nemáš, tak se běž škrabat v nose a nezabývej se digitálním videem[/QUOTE]Že bych neměl na křáp za pár táců si nemylím, ale nekoupím si každou pi*ovinu, co mi kdo poradí. Obzvlášť, když se ke stejnému výsledku dostanu s křápem 5x levnějším.
[QUOTE=Pitomec;146887]A jinak celá řada lidí ještě dneska nemá nějaké "supervýkonné PC", takže tvoje rady jsou těmto lidem na dvě věci 9-)[/QUOTE]Právě proto, že nemají supervýkonné PC by ce měli vyhnout Canopusu, aby pak nemuseli převádět desítky hodin DV na MPEG-2.
Pitomec (10211)|31.7.2007 09:00
A proč by museli převádět DV na MPEG-2? Jinak ten převod není problém udělat přes stolní DVD rekordér s DV vstupem (i na Panasonic už někdo napsal ovladače, takže pohoda) a rozhodně je lepší editovat DV, než nějaký shitoidní MPEG-2 (který jde beze ztrát editovat stejně pouze ve Womble a to zrovna není soft, který by oplýval nějakými extra editačními možnostmi).

Shodou okolností mám taky TV kartu s video vstupem a když to porovnám s A/D převodníkem ve stolním DV rekordéru, tak je to 100:1 ve prospěch toho rekordéru :)
Alf (888)|31.7.2007 23:45
[QUOTE=Pitomec;146905]A proč by museli převádět DV na MPEG-2?...[/QUOTE]A do čeho zálohuješ VHS ty? Do DivX? :-D

[QUOTE]... a rozhodně je lepší editovat DV, než nějaký shitoidní MPEG-2 ...[/QUOTE]O tom diskutovat nemusíme, to je jasné. Otázkou ale je, jestli někdo chce (v tomto případě creweta) video editovat jinak, než provádět pouze střih. Pokud chce video jenom sestříhat, tak primární převod je lepší přímo do MPEG-2.

[QUOTE]Shodou okolností mám taky TV kartu s video vstupem a když to porovnám s A/D převodníkem ve stolním DV rekordéru, tak je to 100:1 ve prospěch toho rekordéru :)[/QUOTE]To si musíš koupit slušnou TV (VIVO) kartu a ne tu atrapu od Leadteku. ;)
Pitomec (10211)|1.8.2007 00:58
Já zálohuju na DV a nic na tom v dohledné době měnit nehodlám :)

A jestli VIVO nebo TV kartu od Leadteku, to naprosto fuk, protože převod dělá v RT stejně soft a v obou případech jsou tytéž neduhy (nesynchro obrazu se zvukem, zatížení CPU).
jaromir9909 (269)|1.8.2007 01:10
Zatížení CPU? Nechápu jaký má význam. Nesynchro obrazu se zvukem? S tím nemám problémy.
Pitomec (10211)|1.8.2007 07:10
Jaký to má význam? No pokud máš fungl nový CPU s vysokým výkonem, tak asi žádný, ale pokud ne, tak ti při grabování vylítne zatížení na 100% a na tom PC už nic jiného neuděláš (navíc je pravděpodobnost dropoutů, když CPU nestíhá).
jaromir9909 (269)|1.8.2007 08:58
Tak to jo. Už jsem myslel, že na něm chceš ještě pracovat nebo jo.
Ale nezachytávám do MPEG2 nebo MPEG4. Vždy volím MJPEG nabo Huffyuv a ty zvládájí i slabší PC. O dropuotech jsem již psal jinde. Zachytávám ve Virtual Dubu a ten tam vkládá framy (vloží znova poslední zachycený), takže nerozhodí zvuk.
Alf (888)|1.8.2007 21:35
[QUOTE=Pitomec;146954]Jaký to má význam? No pokud máš fungl nový CPU s vysokým výkonem, tak asi žádný, ale pokud ne, tak ti při grabování vylítne zatížení na 100% a na tom PC už nic jiného neuděláš (navíc je pravděpodobnost dropoutů, když CPU nestíhá).[/QUOTE]O jakých 100% to mluvíš? Já jsem měl ještě před rokem Northwooda 2,6@3,05 a při grabování (do MPEG-2) jsem neměl zatížení CPU vyšší než 30% při použití filtrů a do 20% při grabování bez filtrů.
clee (6592)|2.8.2007 16:41
jo kdo ma ale mit ty nervy, prevodnik uz jen kvuli pohodli, proste plug'n'play a muzu to natahnout do ceho chci, treba rovnou do avidu...
Pitomec (10211)|2.8.2007 18:14
[quote=Alf;147001]O jakých 100% to mluvíš? Já jsem měl ještě před rokem Northwooda 2,6@3,05 a při grabování (do MPEG-2) jsem neměl zatížení CPU vyšší než 30% při použití filtrů a do 20% při grabování bez filtrů.[/quote]
Já měl Northwooda 2,26GHz, RAM 1GB a při grabování do MPEG-2 přes videovstup Leadtecu byla zátěž CPU 100% a dropouty. Naproti tomu A/D převodník od Canopusu (AceDVio) šlapal i na PIII-450MHz, RAM 256MB naprosto v pohodě.
Alf (888)|2.8.2007 20:44
Hele, když si pleteš takty, možná máš problém i s jinými čísly. Nebylo to třeba 10%? :-D
Jo, a o tom Leadteku už jsem taky mluvil - chceto VIVO a ne jaho atrapu.
Pitomec (10211)|2.8.2007 23:51
Proč bych si měl plést takty? Já narozdíl od tebe nemám jenom jeden PC :-E , takže pokud napíšu 2,26GHz tak to taky 2,26GHz znamená a nemusíš o tom vůbec diskutovat 8-)

A Leadtec nemá v souvislosti se zatížením CPU co dělat, protože rozhodující je, že z nekomprimovaného AVI se v RT dělá převod do MPEG-2 a to je naprosto totéž co u nějaké tvé VIVO karty. Tady není žádný rozdíl a oboje nestojí (oproti A/D převodníku od Canopusu) za nic :-k 8-)
creweta (7)|7.8.2007 22:23
díky za informace :o)
moje videokamera má výstup S-Video chystám se tedy zkusit přetáhnout věci do pc přes externí A/D převodník bude tedy lepší táhnout to přes AV výstup nebo přes ten S-Video výstup? vstupy na externím převodníku jsou na obojí...
jaromir9909 (269)|8.8.2007 11:05
S-Video + cinch audio. Nenapsals, jak ses rozhod zálohovat. Zda jsi zůstal u VHS nebo ses rozhod jinak.
creweta (7)|9.8.2007 10:06
no představa je přetáhnout video do počítače - upravit a dát to na dvd - a vzhledem k obavám, aby to nezmizlo tak pak záloha asi na nějaké videokazety, ale to zatím přesně nevím co a jak... to bude až za dlouho...

sem si koupil kabel na s-video, ale blbě potřebuju typ samec - samec a mám páreček :-( tak to musím ještě nějak pořešit a upravit aby to fungovalo přes to S-video, tak se dívám zda se dá koupit redukce aby mi to ze samice udělalo samce nebo zda koupit nějakej novej kabel

včera na mne už manželka řvala nehrab se v tom a piš pořádně 5 samyc
jaromir9909 (269)|9.8.2007 11:18
Jen aby ta redukce nebyla dražší jak nový kabel. Každopádně každý přechod má nějakou ztrátu a proto myslím, že ten nový kabel by byl lepší.

Co se týče archivace, pokud budeš kupovat novou kameru, mohla by být lepší volba záloha DV na pásek a tudíž kamera s DV-in.
creweta (7)|9.8.2007 11:30
jo jo budu koukat na novej kábl holt jsem blbě koupil, ale což chybama se člověk učí...

ohledně koupi nové videokamery to ještě nějaký ten pátek potrvá (předpokládám, že pro tento rok jsou investiční záměry vyčerpány)
Hansik (1)|20.8.2007 21:56
Mám analog kameru a "Sapphire ATI Radeon X1950 XT 256MB VIVO" a potřebuju poradit přes jaký program
a do jakého formátu mám uložit video v co nejvyšší kvalitě a s minimálními strátami.
Děkuji za odpověď