Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 34

Téma: Jak přepočítat obraz. režim (16:9, 14:9 a pod.) na rozlišení ?

Je tu občas Avatar uživatele slatored
    Registrace
    Jun 2004

Ahoj, matematika mi nikdy moc nešla a tak se ptám nějakého počtáře: Jak se vypočítá z rozlišení (např.) 640 x 480, že to je poměr 4:3 ?
    Konkretně, třeba poměr 14:9, je 720 x ...?
    ... se nesmějte (I'm 62) a poraďte pls.
    slatored
    Odpovídat lze po přihlášení

Je tu pořád Avatar uživatele Pitomec
    Registrace
    Mar 2004

Čistě matematicky to vypočítáš snadno (768x576 je 4/3, přičemž k výsledku se dobereš snadno již cca od 5. třídy ZDŠ ), ale prakticky nechápu k čemu ti to je...

Registrace
    Jun 2004

Tak Ti děkuji za pomoc. Moc jsi mi pomohl
    To už by bylo lepší, kdybys mi neodpovídal vůbec.
    Jestli mi chceš opravdu pomoci, tak si můj dotaz přečti ještě jednou, vyplň tečky a napiš, jak se to vypočítá.
    Jinak už raději neodpovídej.
    Díky
    jj

Registrace
    Mar 2004

Že seš to ty, tak ti to řeknu

4/3=1,3333
    768/576=1,3333

Stačí? Ale pořád nechápu k čemu ti to je, když formáty obrazu (např. u DVD-Video) mají jasně dané parametry a v žádném případě se to nepočítá matematicky (takže např. 720x576 může být stejně 4/3 jako 16/9...).

Je tu pořád Avatar uživatele mirekv
    Registrace
    Mar 2004

slatored: Něco jiného je rozlišení a hlavička ve videu o rozlišení, např DVD je vždy 720x576 ať jde o film 4:3 nebo 16:9, přehrávač si to přečte a správně nastaví.
    Z Pitomce si nic nedělej, to je takový rejpal! )))

Nováček Avatar uživatele habby
    Registrace
    Aug 2004

jeste nezapomente pocitat s pixel aspectem

Registrace
    Jun 2004

Pitomec a mirekv mi sice odpověděli krásně a zasvěceně, ale pořád mi nikdo nevysvětlil, jak se k tomu číslu dopracovat. To, že 768:576= 1,3333.. jsem zjistil také, ale nevím co s tím.
    A proč to chci pořád vědět? Můj stolní DVD Player neplayeruje víc než 720x... a tak občas laboruji s formáty DivX a pod. N.př. Můj foťák Panasonic TZ1 "filmuje" v rozlišení 848x480 a tak to musím konvertovat na 720x406.
    No a ten formát 14:9 mě zarazil, když jsem četl Specifikace některých LCD TV.
    Udělal jsem si na zeď takovou porovnávací tabulku, kam si průběžně doplňuji všechny rozlišení s poměry a tak proto.
    Tak tedy dík.
    Jirka

Registrace
    Mar 2004

Formát obrazu nemá co dělat s nějakým rozlišením (psal jsem to výše, že 720x576 může být stejně 4/3 jako 16/9) - takže pokud vyrábíš nějaké video, tak se řiď výhradně tím, co je schopen tvůj přehrávač reprodukovat (nebo ještě líp - řiď se specifikací pro DVD-Video pro Evropu, tj. 720x576, 704x576, 352x576 a 352x288).

Čestný člen Avatar uživatele Mike
    Registrace
    Mar 2004

ten pomer se vypocita snadno - jde o kraceni zlomku, ktere se uci snad nekde v prvnich tridach na zakladce

priklad: 640/480 je delitelne beze zbytku deseti, takze dostaneme 64/48, coz je delitelne osmi, takze dostaneme 8/6, coz je delitelne dvema, takze mame 4/3, coz jiz delitelne beze zbytku neni, takze je to vysledek

u 848/480 je to stejne - mate za domaci ukol

Je tu pořád Avatar uživatele vlada
    Registrace
    Mar 2004

Mike
    Ale 848 není dělitelný deseti

slatored

Vždyť je to obyčejná trojčlenka. Pokud vezmu Tvůj úvodní dotaz, tak si to akorát napiš za sebe a máš to: 720/(14/9) = 463.

Tohle je opravdu učivo 3. třídy ZŠ. Až se do toho vloží PAR (Pixel Aspect Ratio), tak do toho už se může člověk poměrně slušně zamotat. S PAR musíš počítat, pokud bys dělal DVD-Video, naštěstí AVI/MPEG-4 má téměř vždy PAR 1:1 a není tedy třeba se tím zabývat.

Mimochodem 720/(848/480) je spíš 408, což je navíc dělitelný osmi. Pořád mi ale není jasné, kde jsi vzal poměr stran 14:9.

Je tu pořád Avatar uživatele Foolproof
    Registrace
    Mar 2004

14:9 je např. jedním z přednastavitelných zobrazovacích režimů na mém TV, je prostě tam, kdy a na co jej použít jsem dosud nepřišel.

Registrace
    Mar 2004

Nevím co ten foťák používá za formát, ale v příloze jsou 2 ukázky parametrů obyč. MPEG2, převedení do AVI ve správném rozměru není úplně triviální, pokud převaděč nemá preview.

Registrace
    Mar 2004

Citace Původně odesláno od Foolproof Zobrazit příspěvek
    14:9 je např. jedním z přednastavitelných zobrazovacích režimů na mém TV, je prostě tam, kdy a na co jej použít jsem dosud nepřišel.
    Nemáš náhodou Panasonika? Tam to je jedna z předvoleb. Je to takovej kompromis mezi příliš ořízlym obrazem a příliš širokými pruhy po stranách. Ideální pro sledování 4:3 obrazu na 16:9 televizi. Ale že by nějaký zařízení mělo takový poměr stran jsem ještě neslyšel. Proto se mi nezdá smysluplný takový video vyrábět.

Registrace
    Mar 2004

Ne. je to Philips, 16:9.
    Celkem dost šachuje s rozměry, je tam nějaký sofistikovaný algoritmus pro detekci rozměru obrazu, až na vyjímky funguje velmi dobře. Osobně si myslím, že právě na obranu proti takovým systemům vymysleli animované logo stanice. Př. Jede-li něco 4:3, avšak obraz je letterboxované 16:9, pouze logo je v horním černém pruhu (typické třeba pro MTV), tak po určité době, řádově 10-15 sekund se při nastavení obrazového režimu na automat, obraz nazoomuje tak, že je jako real 16:9, logo je odsunuto mimo obrazovku.Lze samozřejmě i ručně.Pokud se logo "pohne", obraz se vrátí zpět.

Vynikající je režim 16:9+subs, pokud je formát 1:22,5 nebo kolik to je, tak posune obraz nahoru tak, že se vytvoří dole 1 černý pruh jakoby 2x silnější, než obvykle a titulky se zobrazují v tomto pruhu.

Jedna z možností je i 14:9, ale fakt nevím na co, protože pro 4:3 má speci režim overscan, co přitom udělá lze rozpoznat pouze na monoskopu, který je vlastně dnes už vzácná věc, nazoomuje totiž obraz tak, že je nahoře a dole oříznut, ale u levého a pravého okraje obraz deformuje, jakoby natáhne, aby ten zoom nemusel být tak velký, vypadá to velmi slušně.

Registrace
    Mar 2004

Foolproof
    Třeba s tím logem to má teda líp vymyšlený Panasonic, TV sleduje jenom prostředek obrazu a nějaký logo na kraji jí nemůže rozhodit.

Ten režim, který popisuješ má Panasonic taky (nepravidelný roztažení) a osobně se mi vůbec nelíbí. Když kamera přejíždí vodorovně nebo jsou tam titulky, tak mě strašně rozčiluje, jak se obraz roztahuje a zmenšuje. Právě 14:9 nic nedeformuje, pouze obraz lehce zazoomuje a ořízne.

Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední

Podobná témata

1. ECO režim Epson???
    Od hroch1 v sekci Projektory
    Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 09-03-2012, 17:32
  2. V čem přepočítat film 848x480 na FullHD ?
    Od slatored v sekci Editace videa
    Reakcí: 16
    Poslední příspěvek: 28-10-2009, 11:05
  3. Airstar 2 a režim S3
    Od MomoBrut v sekci SW pro TV karty
    Reakcí: 9
    Poslední příspěvek: 08-04-2009, 18:29
  4. politika, režim, stát :-)
    Od Welshcorgi v sekci Volná témata
    Reakcí: 28
    Poslední příspěvek: 07-04-2009, 18:52
  5. Umí Nero přepočítat hdv do avchd?