Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

MPEG Video Wizard

ALS (17)|23.2.2008 14:56
No, kluci, tak jsem se moc daleko nedostal :-(
Chci zpracovávat DVD nahraná v DVD rekordéru LG bez HDD. Na to aktuální jsem nahrál 4 díly nějakého seriálu,DVD jsem finalizoval. V PC vidím na DVD následující datové (obrazové) soubory: vts_01_1.vob
1,07GB, vts_01_2.vob 1,07GB, vts_01_3.vob 1.07GB a vts_01_4.vob 0,72GB Ty první tři mají zcela
stejnou velikost. Usuzuji z toho, že rekordér nevytvořil 4 části podle 4 ne zcela stejných dílů seriálu,
ale prostě to rozkouskoval na stejné části a ta čtvrtá je menší, protože už pro ni nebylo dostatek dat.
Nahrál jsem tyto 4 .vob soubory na disk, otevřel Womble ( Womble Update Relase April 2007) a otevřel
příslušné .vob Jenže : První vob se mně při přetažení do vstupního okna přehrává asi 5 minut a konec.
Když ho přetáhnu na TimeLine, opět je to jen malý pětiminutový kousek. V informačním okně k souboru
je toto: Velikost 1,07GB, MPEG-2, 352x576, Bitrate 4120kbps (Variabilní), Celková délka 5:52:11.
Audio Dolby AC-3, kanály 2,Bitrate 256kbps, Sample rate 48,0 kHz. Zjistil jsem, že když soubor nechám
projet přes MPEG MBS Scanner, tak se situace podstatně zlepší - po umístění na TimeLine už má video
ca 45minut a je tam SKORO celé. Ale jen skoro. První vob je celý až po reklamy, které jsem nechtěně
nahrál za první díl toho seriálu, ale 2. vob při spuštění nezačíná začátkem 2. dílu seriálu, ale kus ho tam
chybí. Když přehraji 1.vob starým přehrávačem SubEditPlayer, je v něm za těmi nechtěnými reklamami
ještě kus toho 2. dílu. Ale WOMBLE ho nechce za žádnou cenu zobrazit. Zkoušel jsem ještě spustit
na ten .vob MPEG GOP FIXER ( se zatržítkem ALL), nic se tím nevyřešilo - ale nevím přesně, jestli by to
vůbec něco vyřešit mohlo. Stejným způsobem se všelijak zobrazují na časové ose i další .vob soubory.
Buď na konci nebo na začátku jich kousky chybí ( jsou pravděpodobně v těch "sousedních" .vob souborech), ale tam se nezobrazují a nedokážu se k nim nijak dostat :-( Čím to proboha je ?
Trápil jsem se s tím několik hodin, různě ty soubory otvíral a přetahoval na TimeLine každý zvlášť,
pak postupně jeden za druhým, Přes MPEG MBS Scanner i bez něj ..... Bezúspěšně.
Kde dělám chybu ?

Prosím vás o radu. ALS
Pitomec (10211)|23.2.2008 15:08
DVD-Video má svoji specifikaci, takže velikost jednotlivých VOBů je 1GB (bez ohledu na nějaké díly a další dělení) - takže toto je naprosto v pořádku.

Programem VobEdit načteš DVD-Video (stačí kliknout na první VTS, zbytek se pak načte sám), pak dáš Demux a necháš vytvořit 2 soubory (m2v + ac3, [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]). Natáhneš do Womble a může pracovat.
StD (8612)|23.2.2008 18:59
Mno já bych to spíš viděl na chybu nahrávky a IFO! Co na ty soubory říká IfoEdit?
Ještě by mne zajímalo -
Quote: Nahrál jsem tyto 4 .vob soubory na disk...

Jako Copy nebo ripem přes Decrypter ve File modu?
ALS (17)|23.2.2008 19:14
Hmm. Na to bych asi sám nikdy nepřišel ....

Děkuju ti. Vyzkouším, uvidím. Jak jsem hledal ten VOBEDIT, stránka http://www.ifoedit.com už zdá se
nefunguje a tam, kde jsem ten prográmek stáhl psali OS 95,98 a 2000. Bude to fungovat i pod
XP ? Přímo ve WOMBLE jsou v nástrojích také nějaké volby DEMUX .... Tam to přímo udělat nejde?

ALS
ALS (17)|23.2.2008 19:24
To StD :
No, napřed jsem to zkopíroval přímo z DVD přes Nortona (ale jak jsem psal, ten SubEditPlayer to přehrál
celé z těchto kopií. Ale když se to ve Womble nezobrazovalo dobře, tak jsem to zkusil házet na tu
TimeLine přímo z DVD vloženého v mechanice. Chovalo se to stejně (blbě). IfoEdit zatím nemám,
původně jsem myslel, že WOMBLE je program, který dokáže pracovat přímo s nahrávkou na DVD -
protože ta je v MPEG-2. A že ten kontejner VOB (předpokládám že se to tak nazývá), tomu nebude
dělat problémy. Pochopil jsem to asi špatně :-(

Měj se fajn.

ALS
StD (8612)|24.2.2008 06:18
Pochopils' to dobře, MVW umí pracovat s VOBy, ale běda, jak jsou v nich nějaké nekorektnosti, což je u rekorderů klidně možné - pak musíš nejprve zjistit pořádně jejich strukturu (GOPy atd.) a případně s tím něco dělat s nástroji jako ReStream apod. V MVW jsou pochopitelně také Tools na Demux/Mux.
Pitomec (10211)|24.2.2008 12:22
[quote=ALS;166918]Hmm. Na to bych asi sám nikdy nepřišel ....

Děkuju ti. Vyzkouším, uvidím. Jak jsem hledal ten VOBEDIT, stránka www.ifoedit.com už zdá se
nefunguje a tam, kde jsem ten prográmek stáhl psali OS 95,98 a 2000. Bude to fungovat i pod
XP ? Přímo ve WOMBLE jsou v nástrojích také nějaké volby DEMUX .... Tam to přímo udělat nejde?

ALS[/quote]
VobEdit chodí pod XP úplně v pohodě a stáhnout ho můžeš třeba zde: http://download.videohelp.com/download/Vobedit06.zip
ALS (17)|26.2.2008 10:09
Tak jsem se tím nějak prokousal, DVD je na světě s úvodním menu pro výběr z těch 4 dílů, vypadá to,
že to funguje i při přehrávání v DVD rekordéru. Ale neprobíhalo to úplně snadno. Po použití Vobeditu se
vytvořily 2soubory - zvuk v .ac3 a video v něčem jako .v2a (nepamatuji si přesně tu koncovku).Ale
tenhle soubor WOMBLE vůbec nenačte. Tak jsem to přejmenoval na . mpg, což sice natáhl, ale
zobrazil jen jakoby těch prvních 1,07GB (tedy první díl toho seriálu a začátek 2.dílu). Udělal jsem ten
Demux ještě v samotném Womble. Každý ten .wob zvlášť. Obraz byl O.K. natahal jsem to na TimeLine
a konečně tam bylo všechno, jak má být. Ale když jsem k tomu dosázel zvuk, tam to bylo horší. Byl
tam časový posun a v místech, kde ty původní .vob na sebe navazovaly dokonce chyběly kousky
zvuku ( chybějící slovo, nenavazující hudba). Použil jsem tedy jako zvukovou stopu tu, co vytvořil
VobEdit. S tou bylo vše v pořádku :-) Předpokládám, že by to šlo i jednodušeji, ale na to jsem zatím
nepřišel. Teď jsem se pustil do práce ještě s AVI soubory ze zdigitalizovaných videokazet. Takže
očekávám další problémy :-)

Děkuju vám za vaše rady. Asi se ještě ozvu, až zase narazím :-)

ALS
Pitomec (10211)|26.2.2008 13:07
To je nějaká blbost - VobEdit vytvoří .m2v a .ac3, přičemž oba soubory jdou do Womble normálně natáhnout. A pokud by i nakrásně nešly, tak není nic snažšího, než tyto 2 soubory spojit v TMPGEncu do jednoho s příponou .mpg a to už Womble vezme na 100%.
ALS (17)|3.3.2008 09:48
Ahoj kluci.
No, tak už jsem zase narazil.
Pustil jsem se do zpracování videa z analogové kamery zdigitalizované přes D/A převodník.
Na disk jsem ho nahrál s kodekem Hyuffyuv v plném Pal (720x576), pospojoval ve
VirtualDubu,aplikoval nějaké filtry, ořízl a udělal resize, oddělil video a audio ( Video
je Huffyuv, zvuk je WAV. Ve Womble jsem udělal prostříhání, přidal nějaké prolínačky
srovnal jsem zvuk s videem a uložil tento projekt. Chtěl jsem z toho rovnou vytvořit
DVD, tam jsem udělal úvodní obrázek s názvem videa a pokynem "Přehrát film",
nastavil jsem ve volbách pro kompresi datový tok 9000kB/s zvuk jako MPEG2, 2 kanály
s datovým tokem 224kB/s a opět uložil. Když jsem to nechal zpracovat, výsledkem
je MPEG1 s datovým tokem 3000kB/s :-( Na TV při přehrávávání z vypáleného DVD
ten obraz vypadá dost bídně, nezobrazuje se mi tam ten úvodní obrázek s pokynem
"Přehrát film" (hned se spustí video) a při jakémkoliv pohybu se ten obraz jaksi vlní a
rozpadá. Nevím, jestli mají nastavení ve Womble v sekci "EXPORT" vliv na nastavení
v sekci pro tvorbu DVD. V sekci "Export" bylo totiž nastaveno zpracování do MPEG1
(všiml jsem si toho až po vytvoření toho DVD). Taky nevím, jestli mám zadávat
zpracování zvuku jako layer2 nebo ac3. Mám udělat napřed export do souboru .mpg
a pak teprv z toho udělat DVD, nebo to můžu dělat rovnou ? V těch volbách pro video
v sekci Export je několik možností MPEG2 (jsou tam asi čtyři volby MPEG1 a čtyři MPEG2.
Kterou nastavit ? A velkou otázkou je pro mě taky prokládání. Nikde jsem nenašel žádnou
volbu ( něco jako "ponechat prokládání", "odstranit prokládání ") a nevím, jestli
ten zdrojový soubor zdigitalizovaný z analogové kamery byl prokládaný nebo nebyl
a jestli v průběhu zpracování ve VirtualDubu jsem s tím něco neudělal špatně.
Dá se nějak zjistit, jestli to výsledné video (i když je teď jen v MPEG1 ) je nebo
není prokládané ? Musí být ? Pokud není, dá se z neprokládaného udělat prokládané ?

Děkuji za každou odpověď.

ALS

P.S. Já vím, že by to zpracování šlo určitě udělat pomocí různých jiných SW programů,
ale pokud to není absolutně nevhodné, rád bych to vše udělal v tom Womble.
artam (1147)|3.3.2008 10:57
Womble sice nepoužívam, ale keď sa chceš vyhnúť problémom, tak zásady platia pre každý softvér rovnaké:

- pre výstup na DVD video do MPEG2, audio do AC3, interlaced upper (top) first
- z analogovej kamery to máš určite prekladane, takže celý projekt nastaviť na interlaced, upper (top) first
- odstraňovať prekladanie sa moc neoplatí (možno hádam len keď je tam len veľmi málo pohybu), inak sa stratí ostrosť v obraze, tv si s prekladaním poradia, sú totiž na prekladaný signál stavané
Pitomec (10211)|3.3.2008 21:44
[quote=ALS;167897]Ahoj kluci.
No, tak už jsem zase narazil.
Pustil jsem se do zpracování videa z analogové kamery zdigitalizované přes D/A převodník.
Na disk jsem ho nahrál s kodekem Hyuffyuv v plném Pal (720x576), pospojoval ve
VirtualDubu,aplikoval nějaké filtry, ořízl a udělal resize, oddělil video a audio ( Video
je Huffyuv, zvuk je WAV. Ve Womble jsem udělal prostříhání, přidal nějaké prolínačky
srovnal jsem zvuk s videem a uložil tento projekt. Chtěl jsem z toho rovnou vytvořit
DVD, tam jsem udělal úvodní obrázek s názvem videa a pokynem "Přehrát film",
nastavil jsem ve volbách pro kompresi datový tok 9000kB/s zvuk jako MPEG2, 2 kanály
s datovým tokem 224kB/s a opět uložil. Když jsem to nechal zpracovat, výsledkem
je MPEG1 s datovým tokem 3000kB/s :-( Na TV při přehrávávání z vypáleného DVD
ten obraz vypadá dost bídně, nezobrazuje se mi tam ten úvodní obrázek s pokynem
"Přehrát film" (hned se spustí video) a při jakémkoliv pohybu se ten obraz jaksi vlní a
rozpadá. Nevím, jestli mají nastavení ve Womble v sekci "EXPORT" vliv na nastavení
v sekci pro tvorbu DVD. V sekci "Export" bylo totiž nastaveno zpracování do MPEG1
(všiml jsem si toho až po vytvoření toho DVD). Taky nevím, jestli mám zadávat
zpracování zvuku jako layer2 nebo ac3. Mám udělat napřed export do souboru .mpg
a pak teprv z toho udělat DVD, nebo to můžu dělat rovnou ? V těch volbách pro video
v sekci Export je několik možností MPEG2 (jsou tam asi čtyři volby MPEG1 a čtyři MPEG2.
Kterou nastavit ? A velkou otázkou je pro mě taky prokládání. Nikde jsem nenašel žádnou
volbu ( něco jako "ponechat prokládání", "odstranit prokládání ") a nevím, jestli
ten zdrojový soubor zdigitalizovaný z analogové kamery byl prokládaný nebo nebyl
a jestli v průběhu zpracování ve VirtualDubu jsem s tím něco neudělal špatně.
Dá se nějak zjistit, jestli to výsledné video (i když je teď jen v MPEG1 ) je nebo
není prokládané ? Musí být ? Pokud není, dá se z neprokládaného udělat prokládané ?

Děkuji za každou odpověď.

ALS

P.S. Já vím, že by to zpracování šlo určitě udělat pomocí různých jiných SW programů,
ale pokud to není absolutně nevhodné, rád bych to vše udělal v tom Womble.[/quote]
Proboha co to zase je? 9-) Digitalizuj do DV-AVI (nebo v nouzi do MPEG-2, máš-li nějaký HW převodník, příp. DVD rekordér), v tom i edituj, pak to Canopus ProCoderem (nebo Carbon Coderem) převeď na MPEG-2/DVD-Video a bude po problémech! Všechny ty pakodeky, pasofty, pafiltry a další "pa-něco" vynech :rolleyes:
ALS (17)|4.3.2008 17:09
To Pitomec:
No vidíš. Přečetl jsem už desítky článků, diskuzí na fórech i pár knih a existují desítky názorů a
způsobů, jak se dobrat NĚJAKÉHO výsledku. Udělal jsem si z těch všech informací vlastní
- a možná nesprávný - názor, že když už člověk chce zpracovat už tak mizerné video z kazet,
je nejvhodnější udělat co nejvíc úprav v nějakém bezztrátovém kodeku a až poté video
zkomprimovat. Takže tvůj názor je, že to nemá velký smysl ? Je tedy vhodnější grabovat video
rovnou třeba do MPEGU a pak ho teprve ořezávat, odšumovat atp.? Nejvíc mě "straší" ten
Resize po oříznutí různých poblikávajících a roztřepených okrajů do formátu vhodného pro DVD.
Neztratí ten obraz pak i poslední zbytky koukatelnosti ?

Mám takovou vlezlou otázku. Jsem z Brna, nebylo by možné zajít na pokec? Já v téhle tématice
dost tápu (protože je pro mě nová a jak už jsem psal -je spousta cest a názorů) - a bez zkušenosti
prostě nedokážu rozlišit, co je dobré a co je na kočku :-/ Chápu, že tobě z toho asi naskakuje
husí kůže :-)

Ale ať tak či tak, díky za rady a za snahu pomoct.

ALS
Saxel (2279)|4.3.2008 21:41
[quote=ALS;168052]...Udělal jsem si z těch všech informací vlastní
- a možná nesprávný - názor, že když už člověk chce zpracovat už tak mizerné video z kazet,
je nejvhodnější udělat co nejvíc úprav v nějakém bezztrátovém kodeku a až poté video
zkomprimovat...[/quote]
Vždyť ti Pitomec radil, abys použil DV-AVI. To sice není bezztrátový formát, ale ztrátovost při opakovaném zpracování je velmi malá. Naber to do něj, zpracuj to v něm a až nakonec komprimuj do MPEG-2. ;)
ALS (17)|5.3.2008 09:38
Já to určitě příště zkusím, ale měl jsem půjčenou krátce kameru, na které jsem před mnoha lety něco
natočil a prostě jsem to (díky neznalosti problematiky) stáhl do PC přes VIVO a graboval do Huffyuv.
Teď už je ta kamera pro mě nedostupná - takže pracuji s tím, co mám. Ale už jsem to dokončil. Řekl
bych, že se to docela povedlo :-)
Jen jsem se ještě nedíval, čím (jakým SW) můžu DV-AVI vytvořit.Předpokládám, že do tohoto formátu
neumí grabovat každý program. Asi je potřeba mít na to nainstalovaný nějaký kodek ? Nebo to
umí standardně Virtual Dub ? Nebo Pinnacle studio, nebo co ?

ALS.
Saxel (2279)|5.3.2008 10:23
DV-AVI je formát používaný zejména v digitálních miniDV kamerách a kodek je tuším součástí instalace MS Windows. Použití VIVO grafiky také zdaleka není ta nejlepší volba pro digitalizaci videa. Ta kamera byla asi analogová, že?
Pitomec (10211)|5.3.2008 10:39
[quote=ALS;168132]Já to určitě příště zkusím, ale měl jsem půjčenou krátce kameru, na které jsem před mnoha lety něco
natočil a prostě jsem to (díky neznalosti problematiky) stáhl do PC přes VIVO a graboval do Huffyuv.
Teď už je ta kamera pro mě nedostupná - takže pracuji s tím, co mám. Ale už jsem to dokončil. Řekl
bych, že se to docela povedlo :-)
Jen jsem se ještě nedíval, čím (jakým SW) můžu DV-AVI vytvořit.Předpokládám, že do tohoto formátu
neumí grabovat každý program. Asi je potřeba mít na to nainstalovaný nějaký kodek ? Nebo to
umí standardně Virtual Dub ? Nebo Pinnacle studio, nebo co ?

ALS.[/quote]
DV-AVI vytvářej jenom přes HW A/D převodník (kamera, DV rekordér, Canopus ADVC-xx). Jinak si kup radši DVD rekordér a dělej to pomocí něho přímo do MPEG-2.

P.S. Na jedno chlazený klidně zajít můžeme (podmínkou je jenom použitelná Plzeň na čepu) B-)
ALS (17)|5.3.2008 17:41
To Saxel:
Ano, ta kamera byla analogová - měl jsem z ní jen jedinou nahrávku,a dál se tímto zabývat nepotřebuju.
DVD rekordér mám (jen bez HDD), takže zkusím digitalizovat videokazety touto cestou.

To Pitomec: Pokud nemáš nějakou vyloženě oblíbenou knajpu, mám kamarády taky "Plzeňáky"
tak zjistím co a jak a pokud přijmeš pozvání,velice to uvítám.

ALS.
Petans (1)|12.3.2008 18:18
Zdravím, mám takový dotaz. Chci si sestříhat nějaké video z kamery. Mám stáhnuté do PC a vytvořené klipy.Některé klipy bych chtěl zpomalit.Vše se střihem dělám ve Womblu.Jak na to vím, akorát když dám třeba poloviční rychlost, tak po vytvoření DVD jsou ty zpomalovačky v TV docela trhané. Asi to program lépe neumí,existuje nějaká možnost, jak to "zahladit", udělat plynulejší? Díky za odpověď.
Pitomec (10211)|12.3.2008 18:29
Pokud máš DV kameru, tak edituj v nějakém jiném softu (Ulead Media Studio, Vegas) - tam problém se zpomalením není.
ALS (17)|2.4.2008 15:07
Zase jsem se dostal kousek dál, a potřeboval bych poradit 2 věci :
1.Chci na začátku filmu použít "roztmívačku" a nemůžu ji najít. Je tam
někde ve volbách "standardní stmívání" (nebo tak nějak), uprostřed
filmu (třeba mezi 2ma částmi) umím aplikovat filtr, který stmívá jednu
část a následující roztmívá - ale na začátku na to nemůžu přijít.
2.Potřebuju aplikovat na celý sestříhaný film ( včetně přechodů atp.)
nějkaký filtr (třeba změnit jas, doostřit, nebo normalizovat zvuk....)
Na TimeLine jsou rozdělené barevné kousky a já nedokážu vybrat
celý film.Vždycky se mi označí jen jeden ten barevný díl a filtry se
aplikují jen na tuto část. Takže to musím aplikovat po těch úsecích,
zapisovat si hodnoty nastavení těch filtrů .... Asi to jde snad nějak
najednou ?

Prosím poraďte.
Díky. ALS
StD (8612)|3.4.2008 07:15
@ALS: Uděláš to naprosto stejně jako u těch jednotlivých klipů uvnitř. Vyber si pravým klikem v TimeLine tu část se začátkem a vyber funkci Fade (tam máš vždy volby délky času pro roztmívání/stmívání - začátek a konec = Begin a End). Transkodovat se bude jen to Fade a nemusíš se sr*t s jinými přiblblými editory... :-E

BTW: Všechny klipy najednou vybereš držením Shift a postupným kliknutím na všechny klipy.
ALS (17)|3.4.2008 11:54
To Std:
Děkuju ti moc za rady.

ALS

....Nechci se pořád učit nové a nové softy, i když jsou třeba i lepší.... Raději bych zvládl jeden pořádně.
A MVW se mi zatím líbí ....
stayman (12393)|4.4.2008 10:00
[QUOTE=ALS;171517]
2.Potřebuju aplikovat na celý sestříhaný film ( včetně přechodů atp.)
nějkaký filtr (třeba změnit jas, doostřit, nebo normalizovat zvuk....)[/QUOTE]

Kedze chces filter na cely stream, tak na toto ti je MWWizard UPLNE zbytocny a mozes to urobit v poriadnom editore !!!!!

Pozn.: pre nefundovanych modov, je to podstatna odpoved ku menej fundovanym uzivatelom, nikoli provokacia, alebo osobne adresovana odpoved !!!!!!!
Pitomec (10211)|4.4.2008 16:17
[quote=ALS;171517]Zase jsem se dostal kousek dál, a potřeboval bych poradit 2 věci :
1.Chci na začátku filmu použít "roztmívačku" a nemůžu ji najít. Je tam
někde ve volbách "standardní stmívání" (nebo tak nějak), uprostřed
filmu (třeba mezi 2ma částmi) umím aplikovat filtr, který stmívá jednu
část a následující roztmívá - ale na začátku na to nemůžu přijít.
2.Potřebuju aplikovat na celý sestříhaný film ( včetně přechodů atp.)
nějkaký filtr (třeba změnit jas, doostřit, nebo normalizovat zvuk....)
Na TimeLine jsou rozdělené barevné kousky a já nedokážu vybrat
celý film.Vždycky se mi označí jen jeden ten barevný díl a filtry se
aplikují jen na tuto část. Takže to musím aplikovat po těch úsecích,
zapisovat si hodnoty nastavení těch filtrů .... Asi to jde snad nějak
najednou ?

Prosím poraďte.
Díky. ALS[/quote]
Na začátek dáš černou (např. 3 vteřiny) a do ní prolneš (crossfade) klip.
ricoras (2)|16.4.2008 18:36
prosím o radu.mam laptop TOSHIBA nainstaloval si MPEG Video Wizard naučil se delat co jsem potřeboval (jo je to VISTA ale chodilo vse ok) pak jsem musel znovu nahodit VISTU a od te doby nemam zvuk v oknech delali jsme vse co nas napadlo ale nejde to,jinde ten zvuk jde v prehravaci v jinem programu jen tady nejde ani v jednom okne muzete poradit.