Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HDV na běžné DVD

Serpentin (21)|7.5.2007 09:42
Točím v 1080i. Při tvorbě obyčejného PAL 16:9 DVD mám velký problém s kmitáním obrazu na TV.
Můj postup je tento: downconvert přímo v kameře, grabuju to rovnou jako DV Pal 16:9 - tzn. bottom first,
pak to zedituju a renderuju v procoderu do mpeg2 v standartním nastavení DVD Pal mastering ( jen přehodím aspect na 16:9) - v tomto nastavení je upper first.
Když to pustím na TV, tak video strašně kmitá a nejvíc to je vidět na horním černém okraji širokoúhlého obrazu.

Můžete mi někdo poradit, co dělám špatně?

P.S.: zkoušel jsem všechno možný a nejlepší výsledek co se týče stability obrazu jsem dosáhl, když jsem v procoderu deinteralcoval ( dominant field ) a nechal na upper first. Při tomto deintarlacu se ale zkopíruje horní field do spodního, takže se sníží rozlišení, což nechci...
Pitomec (10211)|7.5.2007 10:16
Nechápu proč to nestáhneš v HDV rovnou do PC a downconvert neděláš až tam...
mirekv (7169)|7.5.2007 11:43
Serpentin: Jak píše Pitomec.
Jinak v Procoderu musíš přehodit půlsnímky už v source, v target to nemá na nic vliv, nevím proč. V čem děláš střih? Editory obvykle taky umí přehodit pořadí, nejlépe na vstupu.
Serpentin (21)|7.5.2007 13:57
tak to zkusím v soource.

Jinak downconvert dělám v kameře kvůli dvou jasným důvodům:
1. čas - přeočet v PC by něco trval - v kameře je to hned
2. místo na disku - HDV zabere víc místa a na sestřih 3hod bych potřeboval mnohem víc místa

Takže bych si tím pridal akorát starosti...
stayman (12393)|7.5.2007 14:54
Takisto, tym prepoctom v kamere robis blbost !!!

1. Stracas rapidne kvalitu dvojnasobnou kompresiou
2. HDV ma taky isty dat.tok ako DV
3. S HDV vedia softy pracovat takmer ako s DV
4. Prepocet do Mpeg2 pre DVD skoro takisto trva ako z DV
5. Ak pracujes na niecom dolezitom, kompozicie a tak, sprav prevod v PC (miesto budes potrebovat 3 az 5x vacsie ako ma DV) s bezstratovym kodekom CFHD (CineForm)
6. Z ProCodera si vzdy sprav najskor kratku skuzku, niekedy spravi blbosti aj ine...
jaromir9909 (269)|8.5.2007 09:28
[QUOTE] pak to zedituju a renderuju v procoderu do mpeg2[/QUOTE]

Můžeš být konkrétnější. Zkus vyměnit pozici půlsnímků ne pořadí. Něco jako "swap fields". Většinou tuto možnost najdeš v nastavení dekoderu.
MikeM (194)|22.7.2007 10:17
Ahoj, natocil jsem zaznam v HDV 1080i. A chtel bych ho dat co nejdrive k dispozici k prehrani na DVD, slo by spis o takove preview. Takze jsem chtel vyuzit moznosti, ze mam DVD recorder panasonic, ktery ma DV vstup, ze bych zaznam z kamery rovnou presypal na DVD.
Mam ale s tim dva problemy
1. co psal uz Serpentin, horni hrana blika
2. zaznam je 16:9 (HDV) ale DVD recorder to roztahne na 4:3, takze je vsechno natazene na vysku.
Nevedel byste mi nekdo poradit, nemate s tim nejake zkusenosti ?
dik
Pitomec (10211)|22.7.2007 10:24
Že by DVD rekordér (a zrovna Panasonic) umožnil na DV vstup přivést HDV, to se mně teda moc nezdá... Spíš to vidím tak, že z kamery to downgraduješ z HDV na DV, to pak pustíš do DVD rekordéru a ten z toho dělá DVD-Video (což je ale nejhorší možný postup ze všech).
milhaus65 (76)|22.7.2007 11:01
Já jen k tomu rekorderu, pro obraz 16:9 v menu musíš mít vypnuto "nahrávání vys. rychlostí" jinak rekorder vše nahráva 4:3. Předpokládám , že to funguje i pro DV vstup, ORF 1 pokud vysílá WIDE 16:9 a chci to nahrát musím to mít vyplé. Kopírování na DVD potom trvá čas 1:1.
MikeM (194)|22.7.2007 20:59
2 Pitomec: asi je to nejhorsi mozny postup, ale nahral jsem svadbu a tohle se mi zdal nejrychlejsi postup, jak novomanzelum a pribuznym dat prvni ukazku, aby se na to mohli podivat na DVD prehravaci. Slo mi o cesu jak co nejrychleji udelat nahled podle ktereho se da pripadne domluvit nasledny prostrih scen.
Pitomec (10211)|22.7.2007 21:10
Rozmlouvat ti to nebudu, je to koneckonců tvoje věc - já bych ale novomanželům dal výsledný produkt, protože když lidi moc přemýšlí, tak se k ničemu nedobereš. Tím mám na mysli to, že pokud budou novomanželé vybírat scény, tak nejspíš přeberou a pěkně se v tom uvrtáš (navíc tě můžou vyšachovat ze hry, když si to DVD nechají a o tvoje další služby alá střih už nebudou mít zájem).
MikeM (194)|22.7.2007 22:00
2 pitomec: jeste upresneni, jde o pribuzne nejsou to zakaznici :-). Pokud by nasli nekoho kdo jim z toho zaznamu sestriha profi DVD tak mu okamzite odnasim miniDV pasky a nechci o nich uz slyset :-), protoze nemam cas ani na svoje veci.
Oni sami si ted poridili (samozrejmne bez toho aniz by se zeptali) kameru Panasonic H20 (1/6" HDD), takze ti je asi jasne jake maji technicne povedomi. Takze i v pripade downgrade z toho HDV by mel byl vysledek lepsi nez z te jejich spotrebky.

Urcite ale diky za rady, ty vyuziju na svych zaznamech. Tohle je takova jednorazovka, ktere se chci co nejrychleji zbavit, protoze pripadnou kvalitu nikdo neoceni a chyb si nikdo nevsimne.