Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Obraz NTSC, audio PAL - ako spojit ?

mrkmrk (7)|5.3.2007 17:33
Zdravim, najde sa tu niekto kto riesil spojenie audio a video zdroja z roznych noriem?

Mam video z NTSC DVD, zvuk z PAL. Ked to natiahnem do Vegasu, tak audio stopa je o cca 4 percenta kratsia. Nasiel som info o tomto stave trebars tu: http://forum.doom9.org/showthread.php?p=962432, ale vonkoncom som z toho nezmudrel.

Ak sa niekto najde, kto ma usmerni, budem velmi rad, mam par DVD z azijskych koncin a rad by som si ich doplnil o -zrozumitelnejsie- audio.

Dik
clee (6592)|5.3.2007 18:07
no pac bys musel prekompresovat obraz (480 na 576 vertikalniho rozmeru) tak je lepsi zpomalit zvuk, coz udelas treba primo ve vegasu tim ze chytnes se zmacknutym ctrl konec audiostopy a srovnas to s koncem videostopy...
mrkmrk (7)|5.3.2007 22:48
[QUOTE=clee;136387]no pac bys musel prekompresovat obraz (480 na 576 vertikalniho rozmeru) tak je lepsi zpomalit zvuk, coz udelas treba primo ve vegasu tim ze chytnes se zmacknutym ctrl konec audiostopy a srovnas to s koncem videostopy...[/QUOTE]

pre mna, za mna moze obraz zostat i v NTSC, nemusim obraz reenkodovat ... zatial som skusil cez BeSweet prerobit zvukovu stopu z 25.000 na 24.000. Vtedy mi presne -sedi- dlzka zvuku k videu, avsak priebeh je dost rozhadzany, niekedy zvuk sedi, inokedy nie.

to je samozrejme sposob ZRYCHLENIA zvuku co sa mi neosvedcilo

tak to skusim opacne, zvuk nechat tak a skusit - spomalit- obraz, snad to dopadne lepsie
clee (6592)|6.3.2007 00:37
jo to kdyby se nemusel menit rozmer obrazu tak v cajku, ale pal je 720x576 a ntsc 720x480 kazdopadne ntsc rozmer s 25fps na dvdvideo hrat nebude....
mrkmrk (7)|6.3.2007 08:36
[QUOTE=clee;136401]jo to kdyby se nemusel menit rozmer obrazu tak v cajku, ale pal je 720x576 a ntsc 720x480 kazdopadne ntsc rozmer s 25fps na dvdvideo hrat nebude....[/QUOTE]

idem si este raz prejst vsetky prispevky k tejto teme tu na fore, snad som cosi prehliadol
vlada (3470)|7.3.2007 07:58
Když zrychlíš to NTSC video na 25 fps, tak už to nebude odpovídat ani jedné normě PAL/NTSC. Už z toho nepůjde nikdy vyrobit znovu DVD.

Když nepomohlo zpomalení zvuku, proč myslíš, že by zrychlení videa pomohlo? Spíš to vypadá, že ten film je jinak sestříhaný v PAL a NTSC verzi. Zkus si sladit zvuk a obraz někde na začátku a potom sleduj, kdy se Ti to rozjede.


P.S. Pleteš si co zrychlovat a co zpomalovat. NTSC video musíš zrychlit nebo PAL zvuk zpomalit.
StD (8612)|7.3.2007 08:19
@Vlada: Sestříhaný to jinak nebude. Nedávno jsem řešil naprosto stejný případ - "The Poseidon Adventure (1972)" - video NTSC US, audio Deutsch ze Sat-TV grabu PAL (přesamplováno z 25 fps na stejné fps jako video) - naprosto stejná časová délka obou streamů a přesto se audio různě zpomalovalo a zase zrychlovalo i ve scénách bez střihu... prostě to na to nešlo nijak synchronně nasadit, nakonec jsem to vzdal a udělal si raději 2 verse. :(
mrkmrk (7)|7.3.2007 12:29
porovnanim originalnej STOPY s mojou stopou sa zda, ze je to linearny posun ... ked to natiahnem cez CTRL na rovnaku dlzku tak su miesta kde to ide ok, niekde to ide popredu, inde pozadu ... zatial to este nevzdavam ;-)
mirekv (7169)|7.3.2007 14:35
Pak jedině zvuk rozstříhat na více částí a ta místa posouvat dopředu či dozadu. Ovšem takovou piplačku by se mi nechtělo dělat!
mrkmrk (7)|7.3.2007 16:47
Pripajam screen s VEGASU, hore je zvukova stopa NTSC, dole je PAL stopa.
Vybral som jeden spolocny bod kde je zhoda a pred a zad je vidiet, ze vizualne by som potreboval akoby tu spodnu stopu natiahnut aby to sedelo, ale cez CTRL to nejde na 100 percent.

Treti obrazok je zvuk upraveny cez CTRL. Vizualne by aj sedel, ale ked pustim film tak nie :-(

Zeby fakt jedine to rozbit a rucne poposuvat vpred/vzad ?!
vegas.jpg vegas2.jpg vegas3.jpg
Pitomec (10211)|7.3.2007 18:02
[QUOTE=mrkmrk;136382]Zdravim, najde sa tu niekto kto riesil spojenie audio a video zdroja z roznych noriem?

Mam video z NTSC DVD, zvuk z PAL. Ked to natiahnem do Vegasu, tak audio stopa je o cca 4 percenta kratsia. Nasiel som info o tomto stave trebars tu: http://forum.doom9.org/showthread.php?p=962432, ale vonkoncom som z toho nezmudrel.

Ak sa niekto najde, kto ma usmerni, budem velmi rad, mam par DVD z azijskych koncin a rad by som si ich doplnil o -zrozumitelnejsie- audio.

Dik[/QUOTE]
Pokud to video překlopíš z tzv. NTSC parametrů do PAL parametrů (nejlíp v softu Canopus ProCoder 2) a bude to následně zhruba souhlasit s audiem, tak to tak udělej - ten rozdíl v kvalitě nebude nějak výrazně odlišný, abys to musel řešit. Různě natahovat/zkracovat zvuk, to je neskutečná pakárna a pak ten zvuk budeš pasovat na obraz doslova po framech. Samozřejmě zcela nejlepší volbou je sehnání originál DVD, které je už s parametry PAL přímo udělané.
mrkmrk (7)|7.3.2007 19:52
[QUOTE=Pitomec;136548]Pokud to video překlopíš z tzv. NTSC parametrů do PAL parametrů (nejlíp v softu Canopus ProCoder 2) a bude to následně zhruba souhlasit s audiem, tak to tak udělej - ten rozdíl v kvalitě nebude nějak výrazně odlišný, abys to musel řešit. Různě natahovat/zkracovat zvuk, to je neskutečná pakárna a pak ten zvuk budeš pasovat na obraz doslova po framech. Samozřejmě zcela nejlepší volbou je sehnání originál DVD, které je už s parametry PAL přímo udělané.[/QUOTE]

Dobre, vyskusam ho, tento postup som este neskusal. Zial mnohe filmy v PAL zrejme nemam sancu zohnat, takze sa s tym este pobabrem ;-)
StD (8612)|8.3.2007 07:20
@Pitomec: Přesně takto (via CPC) jsem se o to pokoušel i já a výsledek byl ten, jak už jsem popsal dříve. Naštěstí jsem ten obraz PAL nevyhodil... :o
Pitomec (10211)|8.3.2007 10:16
Pak asi děláš něco špatně. Ale zrovna Canopus ProCoder 2 při převodu ze 720x480 na 720x576 tu kvalitu příliš nedeformuje. Možná ten obraz trochu mázne, ale není to taková tragédie. Sám už jsem převáděl několik originálek právě kvůli následné synchronizaci s audiem a výsledek v pohodě.
mrkmrk (7)|8.3.2007 10:51
Ktoru verziu odporucate: 1.5 alebo 2.0 ?
StD (8612)|8.3.2007 11:04
mrkmrk: CPC2
Pitomec: u toho mého problemu to spočívalo zřejmě v přepočtu fps (Telecine). Chybu jsem tam jinak neměl kde udělat - ty profily NTSC na PAL jsou tam přednastavené. A že jsem to dělal oběma směry (NTSC do PALU i ten PAL obráceně do NTSC), obraz byl v obou případech vždy OK, i audiostopa byla vždy korektně dlouhá (identicky jako video), ale plus minus se synchro rozcházelo vpřed i vzad. Na to by se dala aplikovat jen metoda podle mirekv (zde), nebo si obě ty stopy otevřít v Auditionu vedle sebe a až do alelujah do té nové tu milisekundy přidávat a tam zase ubírat. To by se z toho jeden zbláznil.
Nevím jak se jim to v té TV povedlo (3Sat), nebo by tam musely být nějaké drop-outy, ale to by se to zase nemohlo předbíhat. :mad:
Pitomec (10211)|8.3.2007 12:02
Já myslel, že si stěžuješ na obraz... Jinak synchro audia jsem nikdy nezkoumal, protože smysl celého převodu byl právě v tom, že to audio nahradím audiem jiným, takže toto jsem nikdy neměl potřebu řešit :-)
stayman (12393)|8.3.2007 18:44
a to, samozrejme, synchro nepotrebuje :-D
Pitomec (10211)|8.3.2007 19:46
Následná synchronizace původního videa s novým audiem ale nemá vůbec co dělat s tím, že se ti něco rozjede při převodu v ProCoderu - to píšeš úplný nesmysly...
StD (8612)|9.3.2007 07:03
V ProCoderu se nemá co rozjet. Výstupní streamy se jednoduše zmuxujou s nulovým delay audia a nikdy s tím nebyl problem. Opakuju už po Xté - jde pouze o některé řídké případy filmů v NTSC a jejich fps kontra audio z PAL-zdroje s 25fps, které už do těch 25fps někdo převedl.
stayman (12393)|9.3.2007 07:26
[QUOTE=Pitomec;136611]Následná synchronizace původního videa s novým audiem ale nemá vůbec co dělat s tím, že se ti něco rozjede při převodu v ProCoderu - to píšeš úplný nesmysly...[/QUOTE]

Skor sa zda, ze ty nevies citat :-R \\/
Pitomec (10211)|9.3.2007 10:06
[QUOTE=StD;136631]V ProCoderu se nemá co rozjet. Výstupní streamy se jednoduše zmuxujou s nulovým delay audia a nikdy s tím nebyl problem. Opakuju už po Xté - jde pouze o některé řídké případy filmů v NTSC a jejich fps kontra audio z PAL-zdroje s 25fps, které už do těch 25fps někdo převedl.[/QUOTE]
Tak samozřejmě se nedá čekat, že to bude sedět naprosto přesně! U toho převodu v ProCoderu šlo výhradně o to, že pokud se původní verze na DVD liší od té verze, ze které se bude používat zvuk o nějaká cca 4% (jak bylo napsáno), tak má smysl to v tom ProCoderu převést a srovnat délku na co nejmenší odchylku. Ale trefit to úplně přesně, tj. vzít na jedné straně originál DVD a na straně druhé zvuk odjinud a splácnout to bez úpravy k sobě, to se tedy povede málokdy...
StD (8612)|9.3.2007 10:56
Citace: ... a splácnout to bez úpravy k sobě, to se tedy povede málokdy...

To jsem snad nikdy netvrdil, byť se mi to za "mou praxi" tak povedlo snad u dvou titulů - Schindler's List (první půle) a English Patient - ovšem to nebyl "případ NTSC+PAL" a je to spíš otázka toho, jak přesně se nasadí začátek/střih.
Pitomec (10211)|9.3.2007 12:49
Mně se to naposledy povedlo u Konference ve Wannsee (Conspiracy), ale je to spíš náhoda.