Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Firma Haier vyrobila 22“ průhledné LCD

, , aktualita
Firma Haier vyrobila 22“ průhledné LCD
Čínský výrobce Haier se dřív specializoval na bílou elektroniku, ale v poslední době jej začaly zajímat i jiné oblasti. V posledních pár letech tak přišel s řadou inovativních výrobků, jako je nová průhledná 22“ LCD TV s rozlišením 1680 × 1050 px.

Firma Haier vyrobila 22“ průhledné LCD
Původní výrobce bílé elektroniky Haier se před několika lety vrhl na další oblasti, jako jsou např. televizory. V posledních letech přitom čínská firma překvapila několika inovativními produkty. Společnost tak patřila k jedněm z prvních výrobců TV druhé úrovně, kteří zároveň prodávali jak aktivní, tak pasivní 3D TV a na IFA 2010 vystavovali světově první TV s bezdrátovým napájením (byť k masovému použití měla ještě dost daleko kvůli velmi omezené vzdálenosti přístroje od indukčního zdroje).


Jen pro připomenutí: Haier No-Tail TV, kompletně bezdrátová televize, s velmi omezenou vzdáleností od zdroje, který přístroj napájel pomocí magnetické indukce. Zdroj:FlatpanelsHD


Na letošním IFA byla na jejich stánku k vidění tzv. „Průhledná organická TV“ (Transparent Organic TV). Nenechte se zmást přídomkem „organická“, šlo o pouhé LCD, nikoliv o OLED panel. Potvrzuje to i černočerná reprodukce na obrázku níže. Nejedná se přitom o první případ, kdy je průhledný panel k vidění. Trochu však překvapuje, že s tímto téměř hotovým přístrojem nepřišel někdo z velkých firem, jako je Samsung, LG nebo třeba Sony.


Průhledná 22“ televize firmy Haier.


Průhledný LCD panel měří 22 palců na úhlopříčku a obsahuje 1680 × 1050 pixelů. Je také velmi tenký. Právě to dohromady s rozlišením napovídá, že se ve skutečnosti jedná o stejný průhledný 22“ panel, jehož výrobu měla společnost Samsung zahájit ještě do konce tohoto měsíce.


… ukázka průhlednosti


Barevný průhledný panel Samsung měl navíc kontrastní poměr 500 : 1. Jeho průhlednost činila 15 %, kdežto u černobílého to bylo 20 % a u OLED prototypu rovnou 50 %. S absencí podsvícení navíc klesla spotřeba panelu Samsung o 90 % oproti normálnímu LCD. Podle jihokorejského giganta má být průhledné LCD použito k reklamním a výukovým účelům (nejspíš v muzeích apod.).


Průhledný 22“ LCD panel společnosti Samsung


Použití čínského spotřebiče je tedy nasnadě. Uvedení na evropský nebo americký trh však nemá Haier v plánu. V Číně bude jejich produkt k dostání v polovině roku 2012 pod označením LET-22TC.
Zdroj: FlatpanelsHD, Engadget, FlatpanelsHD (LCD Samsung)