Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Finální verze VLC 2.0

24.2.2012, Radek Jahoda, aktualita
Po několika testovacích vyšla konečně finální verze přehrávače VLC 2.0 s podtitulem Twoflower. Jak číslo značí, jde o poměrně radikální upgrade, který ale na první pohled téměř nepoznáme. Vzhledem se od předchozí verze téměř neliší.
Asi největší novinkou je podpora dekódování přes GPU a pokud nemáte pořádnou grafiku, využijete i mulithreadové dekódování H.264 videa. Podporovány jsou i 10-bitové kodeky a lepší je i zobrazování titulků, které může využít rovněž služeb GPU, díky přepracování video output modulů. Nemusí se zobrazovat jen do videa, ale i mimo (tedy přímo grafickou kartou). Přibyla možnost nových výstupů ve Windows 7, ale i pro Android (hardwarově přes OpenMAX), iOS a dokonce OS/2. Samozřejmě zůstává podpora pro OS X 10.5 a PPC a také pro CrystalHD.

Vylepšena byla podpora formátů, kodeky založené na MPEG-4 od H.264, přes DivX, XviD a WMV až po WebM pracují multithreadově, rovněž přepsány byly dekodéry pro RealVideo a dekodéry obrázků JPEG, PNG, XCF, BMP...

Práce se dotkly i zvukového výstupu, má nový kvalitnější resampler, dynamic range compressor a karaoke filter a celé zpracování zvuku bylo zjednodušeno a je rychlejší.

Vylepšena byla i podpora kontejnerů - jak MKV, což se dalo čekat, tak přibyla i experimentální podpora pro Blu-ray disky. V neposlední řadě byl přepsán plugin pro webové prohlížeče a také JSON ve webovém rozhraní, který slouží pro dálkové ovládání např. přes mobilní telefon.

Aby to vše neznělo jen růžově, již se objevují hlasy, že při zapnutí akceleraqce pomocí GPU, dokonce vzroste zátěž procesoru. To by ukazovalo na nějakou chybku, které se může projevovat na některých systémech. Ale berte to tak, že program je zadarmo, dělalo na něm 160 lidí z celého světa a obsahuje 7000 programových změn v CVS systému. Lze čekat, že případné chyby budou postupně odstraněny a rádi si na to počkáme.

Zdroj: VideoLAN