Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Final Cut Pro a Logic Pro míří na Apple iPad, připravte se na předplatné

17.5.2023, Milan Šurkala, aktualita
Final Cut Pro a Logic Pro míří na Apple iPad, připravte se na předplatné
Dlouho očekávaný příchod aplikací Final Cut Pro a Logic Pro na tablety Apple iPad se blíží. Funkčně budou hodně podobné desktopovým verzím, je tu ale jeden háček. Tyto verze už budou za předplatné.
Aplikace Final Cut Pro a Logic Pro chtěli mnozí uživatelé na tablety iPad už dávno. Jednou z možností pro střih videa byla dosud např. aplikace Luma Fusion, nedávno ale pro tyto tablety vyšlo i DaVinci Resolve. Nabídka softwaru se ale dále rozšiřuje a konečně bude pro iPady dostupný právě i onen Final Cut Pro a Logic Pro. Stát se tak má v úterý 23. května, kdy se obě dvě aplikace objeví na Apple App Store. Aplikace by si měly zachovat většinu funkcí ze svých desktopových protějšků, přidávat by měly navíc funkce, které jsou umožněny dotykovým ovládáním.
 
Apple iPad Pro Final Cut Pro
 
Např. ve Final Cut Pro se objeví "jog wheel", půlkruhový ovládací prvek pro rychlé nastavování a ovládání některých funkcí. Samozřejmostí je podpora magnetické časové osy a multi-touch. Zajímavostí je podpora psaní pomocí dotykového pera Apple Pencil přímo o videa. V případě iPadu Pro s procesory M2 je možné zobrazovat náhled aplikace dané funkce při přiblížení pera, aniž by se uživatelem perem dotkl obrazovky. Tablety iPad je možné doplnit o hardwarové klávesnice Magic Keyboard nebo Smart Keyboard Folio, které umožní využívat např. klávesové zkratky. Přesně barvy pak zajistí Reference Mode.
 
Samozřejmostí je i možnost využít kamer na iPadu a natáčet video přímo zařízením, na kterém bude video stříháno. V případě iPadů Pro s procesorem M2 je možný i záznam do ProRes, zajištěna je i synchronizace při natáčení pomocí více zařízení najednou. Funkce Scene Removal Mask umožní vybrat objekt a mazat za ním pozadí, přičemž zde najde využití Neural Engine v procesorech Apple pro algoritmy strojového učení. Voice Isolation přináší možnost automatického potlačení okolních ruchů. Kdo stříhal video v iMovie pro iOS/iPadOS, může importovat projekty v něm vytvořené.
 
Apple iPad Logic Pro
 
Logic Pro pro tvorbu hudby rovněž podporuje multi-touch, využití zde mohou najít mikrofony na iPadech, přičemž iPad Pro má rovnou 5 mikrofonů studiové kvality (dle Applu). I u tohoto softwaru je možné využít importu ze starších jednodušších aplikací, v tomto případě jde o import z GarageBand.
 
Nepříjemnou zprávou je ale to, že zatímco desktopový Final Cut Pro je k dispozici za jednorázový poplatek, mobilní Final Cut Pro a Logic Pro budou k dispozici za 4,99 USD měsíčně nebo 49 USD ročně. Dále počítejte s tím, že mobilní Final Cut Pro je kompatibilní pouze s iPady, které mají procesor Apple M1 a novější, zatímco Logic Pro si vystačí i s procesorem A12 Bionic.
 
Zdroj: apple.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.