Filmy v modrém: Úvod

Filmy v modrém: Úvod
, , článek
Tímto článkem startuje naše další tematická příloha, tentokrát pojmenovaná "Filmy v modrém". Týkat se bude především revolučního formátu optických disků Blu-ray pro High-Definition obsah. Nebude chybět ani porovnání s dalšími nosiči (CD, DVD, HD DVD), popis postupného vývoje a využití v praxi.
K oblíbeným
reklama

Filmy v modrém


V rámci tematické přílohy Filmy v modrém vám na TV Freaku a Světu hardware nabídneme sérii článků týkajících se tématiky Blu-ray a HD videa obecně. Podrobně vám technologii představíme, zmíníme se také o v minulosti konkurenčním HD DVD. Obsahem bude i srovnání jednotlivých optických nosičů (CD, DVD, HD DVD, Blu-ray).


Modrý paprsek detailně


Vzhledem k faktu, že se High-Definition nebo-li vysoké rozlišení stává novým standardem videa, jsou optická média Blu-ray stále rozšířenějším nosičem tohoto obsahu. Ten zcela logicky vyžaduje větší nároky na úložnou kapacitu. Modrý laserový paprsek je u této generace vysokokapacitních disků schopen číst daleko více informací díky hustšímu záznamu dat (oproti červenému laseru s větší vlnovou délkou a standardnímu disku). K oblíbenosti přispělo i faktické ukončení vývoje konkurenčního HD DVD.Pohledem do minulosti se blíže podíváme na souboj HD DVD a Blu-ray, v podrobném přehledu se dočtete o vývoji technologie videodisků včetně jejich specifikací. Dočtete se také mimo jiné o problémech spojených s ochranou dat a autorských práv. Nebude chybět jejich rozdělení a menší výhled do budoucnosti.


Blu-ray a filmový svět


Vysoké rozlišení je spojeno především s obrazem. Nabízí se proto jeho vhodné využití ve filmovém průmyslu, což je samozřejmě jen jedna z několika možností. Na Blu-ray disky lze uložit cokoli, od hollywoodských trháků po osobní nahrávky v High-Definition. Aktuální nabídka titulů ve vysoké kvalitě (HD) není v dnešní době moc patrná a ani rozsáhlá, ale je jen otázkou času, kdy dojde k jejímu masivnějšímu rozmachu.U předních výrobců lze pozorovat podporu v podobě zajímavých benefitů. O co jde? Jako zákazník si koupíte například Blu-ray přehrávač a k němu získáte zdarma vámi vybraný film ve vysokém rozlišení. Sony uvádí, že v roce 2007 vydalo kolem 80 snímků v High-Definition. Zastánci technologie, jíž se v našem tématu věnujeme, vidí značné výhody ve velmi podrobném a ostrém obraze, sedmikanálovém zvuku v té nejvyšší kvalitě a třeba možnosti přístupu na sít Internet a stahování bonusového obsahu.
Vývoj jde neustále dopředu a ve spotřební elektronice to platí také. Vše něco stojí a jelikož si starší zařízení s Blu-ray jen těžko poradí, je třeba investovat nemalé finanční prostředky na pořízení nového přehrávače. S tím ruku v ruce souvisí i potřeba kvalitního LCD či plazmového televizoru nebo projektoru a receiveru. Zítra si na Světu hardware v článku "Přehráváme Blu-ray na počítači" povíme pár slov o potřebném hardwarovém vybavení a pojmech High-Definition, HD Video a HD Television.
reklama
Nejnovější články
Netflix v prosinci 2020: nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v prosinci 2020: nové seriály a filmy z originální produkce
Vánoce jsou za rohem a Netflix do své nabídky přidává spoustu svátečních novinek. Kromě toho pokračuje čtvrtou částí seriál Sabrinina děsivá dobrodružství a nechybí ani filmová novinka s Georgem Clooneym.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Britský sekretář chce, aby Netflix označil seriál The Crown jako fikci Britský sekretář chce, aby Netflix označil seriál The Crown jako fikci
Velmi úspěšný seriál The Crown (Koruna) od Netflixu z prostředí britské královské rodiny se nesetkal s velkým pochopením u britské vlády. Kulturní sekretář by chtěl, aby Netflix označil seriál jako fikci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
První QD-OLED TV možná přinese Sony. Samsung chce panel použít v monitorech První QD-OLED TV možná přinese Sony. Samsung chce panel použít v monitorech
Ani podle posledních spekulací neplánuje Samsung použít své panely QD-OLED v televizorech. Místo toho by mohl technologii využít v PC monitorech. Zároveň bude panely QD-OLED dodávat konkurenci.
29.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Xiaomi připravuje levný 4K laserový projektor Xiaomi připravuje levný 4K laserový projektor
Xiaomi brzy představí laserový projektor pro domácí kino, který by měl změnit trh. A to hlavně díky ceně, která bude nižší než v případě aktuálních modelů od konkurence. Co nabídne Xiaomi Mi 4K Laser Projector 150?
29.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Trh s televizory roste, Samsung slaví rekordní tržní podíl Trh s televizory roste, Samsung slaví rekordní tržní podíl
Navzdory nepříznivým předpovědím nakonec celosvětový trh s televizory výrazně roste, patrně kvůli vyšší poptávce po domácí zábavě. A slavit může především Samsung, který z hlediska příjmů zaznamenal rekordní čtvrtletí. 
29.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik