Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Filmy v modrém: Úvod

29.9.2008, Michal Koláček, článek
Tímto článkem startuje naše další tematická příloha, tentokrát pojmenovaná "Filmy v modrém". Týkat se bude především revolučního formátu optických disků Blu-ray pro High-Definition obsah. Nebude chybět ani porovnání s dalšími nosiči (CD, DVD, HD DVD), popis postupného vývoje a využití v praxi.

Filmy v modrém


V rámci tematické přílohy Filmy v modrém vám na TV Freaku a Světu hardware nabídneme sérii článků týkajících se tématiky Blu-ray a HD videa obecně. Podrobně vám technologii představíme, zmíníme se také o v minulosti konkurenčním HD DVD. Obsahem bude i srovnání jednotlivých optických nosičů (CD, DVD, HD DVD, Blu-ray).


Modrý paprsek detailně


Vzhledem k faktu, že se High-Definition nebo-li vysoké rozlišení stává novým standardem videa, jsou optická média Blu-ray stále rozšířenějším nosičem tohoto obsahu. Ten zcela logicky vyžaduje větší nároky na úložnou kapacitu. Modrý laserový paprsek je u této generace vysokokapacitních disků schopen číst daleko více informací díky hustšímu záznamu dat (oproti červenému laseru s větší vlnovou délkou a standardnímu disku). K oblíbenosti přispělo i faktické ukončení vývoje konkurenčního HD DVD.Pohledem do minulosti se blíže podíváme na souboj HD DVD a Blu-ray, v podrobném přehledu se dočtete o vývoji technologie videodisků včetně jejich specifikací. Dočtete se také mimo jiné o problémech spojených s ochranou dat a autorských práv. Nebude chybět jejich rozdělení a menší výhled do budoucnosti.


Blu-ray a filmový svět


Vysoké rozlišení je spojeno především s obrazem. Nabízí se proto jeho vhodné využití ve filmovém průmyslu, což je samozřejmě jen jedna z několika možností. Na Blu-ray disky lze uložit cokoli, od hollywoodských trháků po osobní nahrávky v High-Definition. Aktuální nabídka titulů ve vysoké kvalitě (HD) není v dnešní době moc patrná a ani rozsáhlá, ale je jen otázkou času, kdy dojde k jejímu masivnějšímu rozmachu.U předních výrobců lze pozorovat podporu v podobě zajímavých benefitů. O co jde? Jako zákazník si koupíte například Blu-ray přehrávač a k němu získáte zdarma vámi vybraný film ve vysokém rozlišení. Sony uvádí, že v roce 2007 vydalo kolem 80 snímků v High-Definition. Zastánci technologie, jíž se v našem tématu věnujeme, vidí značné výhody ve velmi podrobném a ostrém obraze, sedmikanálovém zvuku v té nejvyšší kvalitě a třeba možnosti přístupu na sít Internet a stahování bonusového obsahu.
Vývoj jde neustále dopředu a ve spotřební elektronice to platí také. Vše něco stojí a jelikož si starší zařízení s Blu-ray jen těžko poradí, je třeba investovat nemalé finanční prostředky na pořízení nového přehrávače. S tím ruku v ruce souvisí i potřeba kvalitního LCD či plazmového televizoru nebo projektoru a receiveru. Zítra si na Světu hardware v článku "Přehráváme Blu-ray na počítači" povíme pár slov o potřebném hardwarovém vybavení a pojmech High-Definition, HD Video a HD Television.