Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Evropská unie zakáže geoblokaci předplaceného digitálního obsahu

10.2.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Evropská unie chce jednotný digitální trh a začíná podnikat konkrétní kroky k dosažení tohoto cíle. Pokud si například předplatíte službu v jedné unijní zemi, budete k ní mít přístup z celé EU.
Od roku 2018 začne platit nové nařízení Evropské unie, které značně omezí možnosti blokování digitálního obsahu na základě regionu. Jedná se o první krok, který pomůže docílit jednotného digitálního trhu v rámci EU. Nejprve se zaměří na předplacené (tj. zpoplatněné) služby a nezáleží přitom, zda nabízejí hudbu, filmy, hry, elektronické knihy či jiný obsah. Pokud si uživatel službu zaplatí ve své zemi, bude ji moct využívat také ve všech ostatních členských zemích Evropské unie.
 
 
 
 
V současné době totiž často dochází k tzv. geoblokaci obsahu. Při pokusu o přehrání filmu či videa se tak může stát, že se objeví hláška typu “Tento obsah není v této zemi dostupný”. Od příštího roku by tedy nemělo docházet k tomu, že si uživatel ve své domovské zemi předplatí digitální obsah, ale nebude k němu mít přístup z jiného státu EU (např. předplatitel české služby se vydá na dovolenou do Chorvatska nebo služební cestu do Německa).
 
Samozřejmě, že snad každé takové omezení lze obejít, ale komu by se chtělo například na dovolené řešit podobné problémy. Bezplatných služeb se nařízení (alespoň prozatím) týkat nebude, jejich provozovatelé se tedy budou moci rozhodnout, zda budou svůj obsah regionálně blokovat. Dalším cílem je potom umožnit občanům Evropské unie předplatit si službu nabízené v jakékoliv jiné členské zemi, ale zatím není jasné, kdy toto nařízení vstoupí v platnost.