Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ETSI schválilo standard pro platformu HbbTV

8.7.2010, Jiří Piškula, aktualita
Konsorcium pro hybridní digitální televizní vysílání – HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) – dnes oznámilo, že u evropského standardizačního úřadu ETSI byla schválena technická specifikace standardu HbbTV verze 1.1.1.
Ta je vedena pod označením ETSI TS 102 796. Jde o významný pokrok pro další rozvoj a praktické aplikace včetně prosazení na trhu. Na standardizaci zatím marně čeká například aplikace TV vysílání pro 3D v rámci standardu DVB, ale speciální technická skupina na tom intenzivně pracuje.

Platforma HbbTV, která přinese divákům nové možnosti v doplňkových službách pro televizní vysílání (video-on-demand, hry, volby, interaktivní reklama, podpora sociálních sítí, apod.), byla poprvé představena v srpnu 2009. Výhodou nového standardu je to, že dokáže pracovat napříč vysílacími technologiemi (satelitní, kabelové i pozemní).Konsorcium HbbTV v současné době podporuje více než 60 různých subjektů, kterými jsou vysílatelé, výrobci softwaru, spotřební elektroniky a elektronických součástek. Z těch známějších lze uvést např. Astra, Canal+ Group, France Télévisions, OpenTV, Opera Software, Philips, STMicroelectronics. Německá televize RTL plánuje ještě letos spuštění nové informační služby „HD text“ využívající platformy HbbTV a jazyka CE-HTML pro uživatelské rozhraní.

Zdroj: TZ HbbTV
reklama
reklama