Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Epson Moverio – 3D HMD s průhledným panelem

21.11.2011, Pavel Zubatý, aktualita
Začátkem listopadu představila japonská společnost svůj nový přístroj Moverio. Jedná se o samostatné 3D brýle (HMD) vybavené průhledným panelem. Výrobce přitom tvrdí, že jeho zařízení je první svého druhu.

Společnost Epson Japan nedávno přišla s novým produktem Moverio, který není nic jiného než speciální typ 3D brýlí (jinak označované jako 3D HMD, z anglického 3D Head-mounted display - doslovně přeloženo "Obrazovka připevněná k hlavě"). Tyto brýle připomínají kombinaci průhledných brýlí NEC Tele Scouter a elegantní 3D OLED helmy Sony HMZ-T1. Celý přístroj běží na operačním systému Android.


Průhledný panel brýlí umožňuje uživateli vidět své okolí


Moverio vytváří iluzi 80“ obrazovky sledované ze vzdálenosti 5 m (obraz přitom může být jak 2D, tak 3D). Uživatel navíc může vidět, co se děje v jeho okolí. Brýle jako takové jsou připojeny k samostatnému modulu ovladače, který obsahuje 1 GB vnitřní paměti a jeden slot na microSD karty. Zařízení bude podporovat kódování videa MPEG-4/MPEG-4 AVC/H.264, včetně 3D obrazu formátu side-by-side (samozřejmostí jsou i zvukové soubory AAC a MP3).


Epson Moverio - pohled zblízka


Má to však jeden „nepodstatný“ háček, dvojice 0,52“ obrazovek má rozlišení pouhých 960 × 540 px. Lépe už zní přímý přístup na YouTube, internetový prohlížeč, podpora Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n a microUSB. To vše přitom využívá Android 2.2. Rozměry brýlí činí 205×178×47 mm s hmotností 240 g, kdežto míry ovladače jsou 67×107×19 mm a 160 g.


Součástí balení je i ovladač, který se vleze do kapsy


Je otázkou, jestli sledování filmů je opravdu vhodné využití průhledného panelu (což určitě potvrdí všichni příznivci rozšířené reality). Rozebírat není nutné ani možné závratě a nevolnosti (způsobené protichůdnou informací mezi LCD a realitou, viz četba v jedoucím autě). Jako první bude Epson Moverio k dispozici v Japonsku od 25. listopadu s cenou 60 000 ¥ (kolem 14 700 Kč).Zdroj: TechCrunch