Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Dotykový panel simulující skutečné tlačítka

22.10.2011, Pavel Zubatý, aktualita
Společnost Kyocera vyvinula dotykový panel, jenž dává uživateli pocit stisku tlačítka, které je přítomné fyzicky, nejen na obrazovce. Nový display byl k vidění na japonském veletrhu CEATEC, konaném mezi 4. a 8. říjnem 2011.

Japonská Kyocera nazvala svůj nový dotykový panel „New Sensation Touch Panel“. Aby toho nebylo málo, tak společnost KDDI vytvořila prototyp zařízení podobného komunikátoru s tímto dotykovým panelem. Na prototypu pak bylo možné demonstrovat bezproblémové zadávání jednotlivých znaků nebo použití internetového prohlížeče. K dosažení realistického efektu byly mezi dotykovou vrstvu a LCD rozmístěny piezoelektrické elementy. Právě ty způsobují vibrace dotykového panelu, které stimulují konečky prstů a tím vytváří pocit stisku tlačítka.Prototyp dotykového panelu společnosti Kyocera, pod prstem se jeho virtuální tlačítka chovají jako ta reálná.


Tyto elementy navíc slouží také jako čidla tlaku a tím pádem i dotyku. Kontrola vibrací panelu pak závisí na souřadnicích stisknutého bodu, tlakové síly a kýženého vytvářeného pocitu. Podle tvrzení japonského výrobce tak jejich panel dokáže vytvářet celou škálu pocitů. Stačí přitom změnit frekvenci a amplitudu vibrací vytvářenými při dotyku piezoelektrickými elementy. Uživatel proto může stisknout jemné mechanické tlačítko, ale není ani problém vytvořit iluzi polovičního stisku a následného úplného stisknutí spouště fotoaparátu. Navíc takto lze simulovat celou sadu tlačítek, která jsou zobrazena na obrazovce, po které uživatel přejíždí prstem. Bohužel všechno má své nedostatky, tady třeba chybí simulace dotyku pro dva a více prstů (případ jinak podporované funkce multi-touch). Vzor vibrací se totiž bude lišit podle souřadnic, takže když jeden prst pocítí stisk tlačítka, potom druhý ucítí jen vibrace.

Zdroj: TechOn