Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Doporučená multimediální centra: Q1 2019

7.1.2019, Jakub Doležal, návod
Jaké jsou novinky a nejlepší multimediální centra pro nejbližší měsíce? Co se povedlo a naopak na které modely si dát pozor? Kdo zvládne 4K, HDR a nabídne nejširší podporu formátů? To vše se dozvíte v našem přehledu.
Přehrávání multimédií je díky konkurenčnímu boji docela věda, spousty formátů, kodeků, technologií a prakticky každé zařízení má nějakou limitaci. Pojďme si společně projít, jaké modely jsou právě na trhu a zasloužily by si vaši pozornost. Nesmíme opomenout ani důležité technologie, které budou letos dominovat trhu. O dění ve světě multimédií vydáváme pravidelně aktuality, a tak nás nezapomeňte pravidelně sledovat.
 
 

Důležité pojmy (buzzwordy) pro rok 2019

 
4K televizory
Již v minulém roce dominovaly trhu 4K televizory, ale ještě stále se objevovaly FullHD modely. V letošním roce je velký předpoklad, že se 4K stane naprostým standardem napříč všemi cenovými kategoriemi. Výrobci budou odlišovat jednotlivé modely výbavou. Tedy výkonným hardwarem, lepším ozvučením, ale také samotnými panely pro zobrazení.
 
 

Se 4K obsahem je to již mnohem lepší zejména u filmů a seriálů, nicméně např. na YouTube vzniká stále většina videí v 1080p. V tomto ohledu záleží především na tvůrcích obsahu, neboť zpracování 4K videa vyžaduje investici do novějšího hardwaru. Uvidíme také, jak do videa ve vyšším rozlišení promluví sociální sítě a obsah z mobilů, pro které je nahrávání do 4K také pomalu standardem.

8K televizory
Výrobci televizní techniky nikdy nespí, a tak pro nás připravili již další generaci, která přinese větší množství obrazových bodů na obrazovce. Hlavní přínos 8K bude ve větších úhlopříčkách televizorů, nicméně jako obvykle se budeme potýkat s omezeními, kam se jen podíváme.
 
8K bude především o velké obrazovce (foto cnet)
 
Videa v rozlišení 8K jsou zatím velkou vzácností, distribuce přes internet bude vyžadovat značně vyšší rychlost připojení a většina výrobců tak bude spíše přepočítávat 4K obsah na vyšší přímo v televizoru.
 
HDR
Rozsah jasu bude i letos velkým tématem. Pořízení nového přístroje nebude již pouze o rozlišení, ale také o minimálním a maximálním jasu obrazovky. HDR obsahu postupně přibývá a jeho přínos rozhodně není nezanedbatelný. Na trhu je několik standardů a co nevidět si je představíme.
 
HDR se pomalu stává standardem (foto broadbandtvnews)
 
H.265 (HEVC)
Videa v H.264 ještě neřekla své poslední slovo, nicméně postupně přibývá těch, které jsou již zpracovány v novějším H.265 (HEVC). Ten dovolí nižší datový tok při stejné či podobné kvalitě a mohl by tak ulehčit datovým přenosům i účtům za mobilní data.
 
HEVC postupně nahradí H.264 (foto premiumbeat)

H.265 je také spjato se 4K a pokud budete letos pořizovat jakýkoliv multimediální prvek do domácnosti, zkontrolujte si, že má hardwarovou podporu. Dekódování přes procesor totiž většinou vyústí v nesledovatelnou sérii snímků.
 
Netflix, HBO Go, YouTube, Voyo a další
Další standard není technologický, jako spíše obsahový. K moderní generaci multimediálních zařízení patří neodmyslitelně také streamovací služby a jejich absence ve výbavě by měl případný zájemce pečlivě zvážit. Řada služeb již totiž nabízí český obsah, nebo alespoň české titulky.
 
Jaké aplikace od zařízení očekáváte? (foto itunes)
 
Android TV, Android, Tizen, webOS, Apple TV
Souboj televizních operačních systémů je podobný tomu na mobilních telefonech a stále platí, že bohatší nabídka aplikací vyhrává. Zatímco u mobilů se situace narovnává, tak u televizorů i multimediálních center je stále důležité zkontrolovat, jaký systém výrobce použil.
 

Zastaralé verze mobilního Androidu již v roce 2019 na multimediální zařízení nepatří a stejně tak není vhodné kupovat televizor se starší verzí Android TV. Pro aktualizaci na vyšší verzi jste většinou rukojmí výrobce a je dobré si alespoň částečně zkontrolovat jeho ochotu v softwarovém vývoji. Mezi jednotlivými firmami jsou totiž stále propastné rozdíly.

Tím bychom měli ty nejdůležitější pojmy za sebou a můžeme se vrhnout na další kategorie.

 

Kam dále?


V následujících kapitolách si postupně projdeme jednotlivé způsoby, jak si pohodlně přehrávat multimédia. Kdy se vyplatí využít integrovaných řešení a kdy naopak sáhnout po nějakém externím.

Rozdělení kapitol je následující:
  • Multimediální přehrávače v televizorech
  • Externí multimediální centra
  • Stavba vlastního přehrávače