Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Doma vyrobený gramofon s Wi-Fi a PacManem

27.11.2013, Michal Spáčil, aktualita
V každém z nás je ukrytý bastlíř, který čeká na příležitost dostat se ven a použít svůj sonický šroubovák. Představujeme zajímavý projekt domácího audia, který, ač poskládán z komponentů nejrůznějšího původu, tvoří pohledný a funkční celek v retro stylu.
Na vlnu zájmu o staré rozhlasové přijímače a další audiokomponenty z dávných dob zareagovali výrobci záplavou low-endů z pravého umělohmotného dřeva, které povětšinou svým vzhledem dávají novou a děsivou náplň slovu "kýč". Nostalgie po staré audiotechnice není přitom neopodstatněná. Estetické kvality, často odolnost hraničící s nesmrtelností a snadná opravitelnost doplňovaly přednost největší - snadné a přehledné ovládání. Po něm se nám stýská od dob, kdy se ke každému kousku domácí elektroniky přinejmenším virtuálně dodává manuál o tloušťce papuánského náčelníka. Zatímco návrat k technickému řešení starých přijímačů není na pořadu dne, jejich design si přímo říká o postmoderní vzkříšení.

Audio Infuser 4700 v obchodě nenajdeme, je to DIY projekt chicagského šikuly jménem Todd Kumpf. Jeho výrobek se veze na vlně znovuzrození vinylu a slouží tedy jako gramofon, ale nejen to - v dřevěném šasi, skryt za čelním panelem z leštěného hliníku, se nečekaně ukrývá všem bastlířům známý počítač Raspberry Pi. Hlavním účelem Infuseru je totiž přehrávat audiosignál vypouštěný přes WiFi, a to z každé aplikace, která umí streamovat do Apple AirPlay.



Foto: audio.toddkumpf.com


Kromě značného podílu ruční práce přišly ke slovu komponenty z E-bay a domácích zásob tvůrce. Díly "gramce" pochází z Yamahy YP-D4 z roku 1978. Jako ekvalizér slouží vnitřnosti z JVC Sea 10, což je záležitost ještě o dva roky starší a pro úpravu zvuku poskytuje sedm šavlí. Koncák a reproduktory (kromě dvou) pochází ze soupravy Klipsch Media 2.1, což jsou zcela současné aktivní bedýnky k PC s certifikací THX. Konfigurace je tedy dva středové reproduktory, dva tweetery a jeden subwoofer. Vizuální kontrolu síly výstupního signálu zajišťují dva analogové VU metry.



Foto:audio.toddkumpf.com


Co je ale na celém projektu nejvtipnější, je oldschoolový pětipalcový CRT monitor, fungující jako osciloskop. Díky Raspberry Pi, na němž běží emulátor AdvacedMAME, je možné si na tomto monitoru též zahrát staré arkádové hry typu PacMan.

Celé to bylo jistě velmi pracné, nicméně výsledek je působivý a inspirující, pročež mu trocha místa v naší sekci "Bastlírna" právem náleží.

Zdroj: Synthopia, audio.toddkumpf.com
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.