Dolby Vision zamíří do televizního vysílání. Využije standard HLG

Dolby Vision zamíří do televizního vysílání. Využije standard HLG
, , aktualita
Dolby v tichosti chystá novinku pro svůj HDR formát Dolby Vision. V budoucnu se s ním možná setkáme v televizním vysílání, kam se dostane prostřednictvím standardu HLG. Informace se objevily v dokumentech od Ultra HD Forum.
K oblíbeným
reklama
Dolby Vision přestal být prémiovým formátem dostupným pouze pro high-endové televizory. V posledních letech se tento standard dostal i na cenově dostupné 4K HDR TV, proto přibývá také obsahu s Dolby Vision. Aktuálně se jedná o streamované video nebo UHD Blu-ray disky, ale v budoucnu by se nabídka mohla rozrůst o lineární televizní vysílání. Naznačují to informace, které zveřejnil web 4Kfilme.de. První zmínky se měly objevit již začátkem roku 2019 v interním dokumentu, který se nejspíš nedopatřením dostal veřejně na internet. PDF, které později ze serverů Dolby zmizelo, slibovalo budoucí podporu Dolby Vision v televizním vysílání.
 
 
Nedávno byla další zmínka objevena v nejnovějších pokynech (verze 2.4), které vydalo Ultra HD Forum. Tento mimořádně podrobný dokument obsahuje spoustu technických pokynů, které jsou pro běžného uživatele zcela nepodstatné. Na straně 108 se ovšem pod číslem 12.1.3 nachází část pojmenovaná „Dolby Vision in Broadcast“. Dočtete se v ní, že obsah v Dolby Vision bude v lineárním televizním vysílání šířen prostřednictvím formátu HLG (Hybrid-Log Gamma), který na rozdíl od Dolby Vision nevyužívá dynamická metadata. Dolby Vision by pro televizní diváky měl znamenat výrazné zlepšení kvality obrazu, především kontrastu a barevné hloubky.
 
 
Poskytovatelé obsahu navíc budou mít možnost pomocí jediného streamu vysílat obsah v běžném dynamickém rozsahu (SDR) i formátech HLG a Dolby Vision. To znamená, že televizor bez HDR zobrazí signál v SDR a televizor s HDR potom v příslušném formátu, který podporuje – zatímco HLG je totiž podporováno snad v každé 4K HDR TV, Dolby Vision nikoliv. Otázkou ovšem zůstává, zda budou mít poskytovatelé o novou technologii zájem. Ani televizní vysílání v HLG se zatím příliš nerozšířilo, a to se na rozdíl od Dolby Vision jedná o otevřený formát.
 
Připomeňme, že Dolby Vision se příští rok rozšíří také do videoher – prostřednictvím herní konzole Xbox Series X od Microsoftu. S tímto formátem se lze setkat také v kinosálech nebo smartphonech včetně nového iPhonu 12.
 
Zdroj: 4kfilme.de


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile
Streamovací služba Netflix možná bude mít ještě širší záběr něž dnes. Poslední události totiž napovídají tomu, že by mohla přijít se systémem streamování her. Zda to bude obdoba Apple Arcade nebo něčeho podobného, to ukáže až čas.
16.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus
Marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson se konečně dostala do kin. Nebylo to ale jenom tam. Současně byla uvedena i na streamovací službu Disney Plus, kde zaznamenala velký divácký úspěch.
12.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce
Netflix přivítá letní prázdniny hororovou trilogií Ulice strachu s herci ze Stranger Things, polské mysteriózní krimi Bažina 1997 nebo příběh odehrávající se v době černobylské havárie. Přijde také nová řada reality show Too Hot to Handle.
2.7.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny
Panasonic oznámil nový laserový projektor PT-FRQ50 pro plynulý a detailní obraz. Díky upscalingu umí vytvořit obraz v rozlišení až 4K. S tímto projektorem se ovšem nesetkáte v obývacích, určen je hlavně pro firemní zákazníky.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR
Platforma HBO Max se objevilo ve 39 nových oblastech Latinské Ameriky a Karibiku. Diváci budou mít možnost zvolit i nový mobilní plán s nižší cenou. Do Evropy se náhrada za HBO GO rozšíří později v roce 2021.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik