Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Dolby Vision zamíří do televizního vysílání. Využije standard HLG

31.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Dolby v tichosti chystá novinku pro svůj HDR formát Dolby Vision. V budoucnu se s ním možná setkáme v televizním vysílání, kam se dostane prostřednictvím standardu HLG. Informace se objevily v dokumentech od Ultra HD Forum.
Dolby Vision přestal být prémiovým formátem dostupným pouze pro high-endové televizory. V posledních letech se tento standard dostal i na cenově dostupné 4K HDR TV, proto přibývá také obsahu s Dolby Vision. Aktuálně se jedná o streamované video nebo UHD Blu-ray disky, ale v budoucnu by se nabídka mohla rozrůst o lineární televizní vysílání. Naznačují to informace, které zveřejnil web 4Kfilme.de. První zmínky se měly objevit již začátkem roku 2019 v interním dokumentu, který se nejspíš nedopatřením dostal veřejně na internet. PDF, které později ze serverů Dolby zmizelo, slibovalo budoucí podporu Dolby Vision v televizním vysílání.
 
 
Nedávno byla další zmínka objevena v nejnovějších pokynech (verze 2.4), které vydalo Ultra HD Forum. Tento mimořádně podrobný dokument obsahuje spoustu technických pokynů, které jsou pro běžného uživatele zcela nepodstatné. Na straně 108 se ovšem pod číslem 12.1.3 nachází část pojmenovaná „Dolby Vision in Broadcast“. Dočtete se v ní, že obsah v Dolby Vision bude v lineárním televizním vysílání šířen prostřednictvím formátu HLG (Hybrid-Log Gamma), který na rozdíl od Dolby Vision nevyužívá dynamická metadata. Dolby Vision by pro televizní diváky měl znamenat výrazné zlepšení kvality obrazu, především kontrastu a barevné hloubky.
 
 
Poskytovatelé obsahu navíc budou mít možnost pomocí jediného streamu vysílat obsah v běžném dynamickém rozsahu (SDR) i formátech HLG a Dolby Vision. To znamená, že televizor bez HDR zobrazí signál v SDR a televizor s HDR potom v příslušném formátu, který podporuje – zatímco HLG je totiž podporováno snad v každé 4K HDR TV, Dolby Vision nikoliv. Otázkou ovšem zůstává, zda budou mít poskytovatelé o novou technologii zájem. Ani televizní vysílání v HLG se zatím příliš nerozšířilo, a to se na rozdíl od Dolby Vision jedná o otevřený formát.
 
Připomeňme, že Dolby Vision se příští rok rozšíří také do videoher – prostřednictvím herní konzole Xbox Series X od Microsoftu. S tímto formátem se lze setkat také v kinosálech nebo smartphonech včetně nového iPhonu 12.
 
Zdroj: 4kfilme.de


reklama
reklama