www.tvfreak.cz
>
>

Dolby Vision z TV nebo přehrávače? Kvalita se může výrazně lišit

Dolby Vision z TV nebo přehrávače? Kvalita se může výrazně lišit
, , aktualita
Zpracování formátu Dolby Vision dnes zvládne kdejaké zařízení, ale rozdíly ve výsledné kvalitě mohou být patrné na první pohled. Následující video ukazuje přímé srovnání, když jsou metadata zpracována televizí a UHD Blu-ray přehrávačem.
K oblíbeným
reklama
Asi nikoho nepřekvapí, že pokud vedle sebe postavíte dva rozdílné televizory s Dolby Vision, dočkáte se rozdílné kvality obrazu – především kvůli různým schopnostem panelu. Signifikantní rozdíly ovšem můžeme pozorovat i v závislosti na tom, které zařízení zpracovává metadata. To jsou případy, kdy divák používá televizor v kombinaci s Ultra HD Blu-ray přehrávačem nebo horní konzoli. Vincent Teoh z webu HDTVTest a stejnojmenného kanálu na YouTube se před časem tomuto problému věnoval podrobněji. Během svého testu použil dva 4K televizory Sony XH90 a dva 4K Blu-ray přehrávače Oppo UHD-203, které umožňují nastavit zařízení pro zpracování signálu.
 
 
V tomto kontextu tedy můžeme rozlišovat mezi „TV-Led Dolby Vision“ a „Player-Led Dolby Vision“. V prvním případě jsou metadata zpracovávána hardwarem televizoru, ve druhém případě přehrávačem. Vzhledem k tomu, že v obou případech je k zobrazování využíván televizor Sony XH90, nehrozí zkreslení kvůli rozdílné kvalitě panelu. Dolby Vision totiž existuje v několika implementacích a vždy záleží na schopnostech konkrétního zařízení, jak si poradí se zpracováním tohoto formátu. Obrazový procesor většiny televizorů Sony dosud neuměl sám zpracovat Dolby Vision, a proto musely spoléhat na externí přehrávač. To se ovšem změnilo s aktualizací firmwaru pro model XH90, proto mohl vzniknout i tento srovnávací test.
 
 
Na levém UHD Blu-ray přehrávači Oppo bylo nastaveno zpracování Dolby Vision v televizi, zatímco pravý přehrávač provádí mapování sám. Při prvním nastavení, kdy se o zpracování staral televizor, měl obraz znatelně lepší hloubku a detaily. Samozřejmě, že ani ta nejlepší videokamera nedokáže obraz zachytit zcela věrně. Vincent Teoh tvrdí, že při pohledu pouhým okem jsou rozdíly ještě výraznější. Na některých záběrech to sice vypadá, že „TV-Led Dolby Vision“ postrádá některé detaily, ale podle autora se jedná pouze o chybu videokamery.
 
 
Pokud v obýváku používáte podobnou kombinaci zařízení, ujistěte se v nastavení, že Dolby Vision není nastaveno v režimu „Low Latency“ nebo „Player-Led“. Naštěstí většina výrobců včetně LG upřednostňuje kvalitnější zpracování v televizi.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nepředstavené televize Philips OLED986 a OLED936 ukázaly svůj design Nepředstavené televize Philips OLED986 a OLED936 ukázaly svůj design
Philips připravuje další dvě OLED TV, které představí v roce 2021. Ještě před tím byly nominovány na iF Design Award, díky čemuž si novinky můžeme prohlédnout v předstihu. Vybaveny budou opět zvukovým systémem Bowers & Wilkins.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nová řada LG A1 na českém trhu. Kolik stojí levné OLED TV? Nová řada LG A1 na českém trhu. Kolik stojí levné OLED TV?
Na český trh v tichosti vstoupily nové LG OLED TV pro rok 2021 a mezi nimi také zbrusu nová série A1, která by měla tuto technologii zpřístupnit dalším domácnostem. Prozatím jsou k dispozici dvě úhlopříčky, později se přidají další.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
První dojmy ze 110" microLED TV od Samsungu. Zatím není dokonalá, napsal novinář První dojmy ze 110" microLED TV od Samsungu. Zatím není dokonalá, napsal novinář
Redaktor webu FlatpanelsHD dostal nedávno možnost poprvé na vlastní oči spatřit microLED TV o úhlopříčce 110", kterou chce Samsung letos uvést na trh. Na jedné straně ocenil bohaté barvy nebo temnou černou, ale našel i několik nedostatků.
18.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
TCL potvrzuje OLED TV s vlastními panely v roce 2023. Mohly by zamávat cenami TCL potvrzuje OLED TV s vlastními panely v roce 2023. Mohly by zamávat cenami
Divizi LG Display roste konkurence. Do výroby televizních OLED panelů pomocí tisku se chce do 2 let pustit čínské TCL. Firma to potvrdila na nedávné konferenci. A pro zákazníky je to výborná zpráva.
18.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic v roce 2021 nepředstaví nový UHD Blu-ray přehrávač Panasonic v roce 2021 nepředstaví nový UHD Blu-ray přehrávač
Čekáte na nový Ultra HD Blu-ray přehrávač od Panasonicu? Letos se nedočkáte. Výrobce potvrdil, že nechystá žádnou novinku. Malou útěchou by měl být aspoň drobný upgrade stávajícího modelu UB9000.
17.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik