Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Dolby Vision z TV nebo přehrávače? Kvalita se může výrazně lišit

7.3.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Zpracování formátu Dolby Vision dnes zvládne kdejaké zařízení, ale rozdíly ve výsledné kvalitě mohou být patrné na první pohled. Následující video ukazuje přímé srovnání, když jsou metadata zpracována televizí a UHD Blu-ray přehrávačem.
Asi nikoho nepřekvapí, že pokud vedle sebe postavíte dva rozdílné televizory s Dolby Vision, dočkáte se rozdílné kvality obrazu – především kvůli různým schopnostem panelu. Signifikantní rozdíly ovšem můžeme pozorovat i v závislosti na tom, které zařízení zpracovává metadata. To jsou případy, kdy divák používá televizor v kombinaci s Ultra HD Blu-ray přehrávačem nebo horní konzoli. Vincent Teoh z webu HDTVTest a stejnojmenného kanálu na YouTube se před časem tomuto problému věnoval podrobněji. Během svého testu použil dva 4K televizory Sony XH90 a dva 4K Blu-ray přehrávače Oppo UHD-203, které umožňují nastavit zařízení pro zpracování signálu.
 
 
V tomto kontextu tedy můžeme rozlišovat mezi „TV-Led Dolby Vision“ a „Player-Led Dolby Vision“. V prvním případě jsou metadata zpracovávána hardwarem televizoru, ve druhém případě přehrávačem. Vzhledem k tomu, že v obou případech je k zobrazování využíván televizor Sony XH90, nehrozí zkreslení kvůli rozdílné kvalitě panelu. Dolby Vision totiž existuje v několika implementacích a vždy záleží na schopnostech konkrétního zařízení, jak si poradí se zpracováním tohoto formátu. Obrazový procesor většiny televizorů Sony dosud neuměl sám zpracovat Dolby Vision, a proto musely spoléhat na externí přehrávač. To se ovšem změnilo s aktualizací firmwaru pro model XH90, proto mohl vzniknout i tento srovnávací test.
 
 
Na levém UHD Blu-ray přehrávači Oppo bylo nastaveno zpracování Dolby Vision v televizi, zatímco pravý přehrávač provádí mapování sám. Při prvním nastavení, kdy se o zpracování staral televizor, měl obraz znatelně lepší hloubku a detaily. Samozřejmě, že ani ta nejlepší videokamera nedokáže obraz zachytit zcela věrně. Vincent Teoh tvrdí, že při pohledu pouhým okem jsou rozdíly ještě výraznější. Na některých záběrech to sice vypadá, že „TV-Led Dolby Vision“ postrádá některé detaily, ale podle autora se jedná pouze o chybu videokamery.
 
 
Pokud v obýváku používáte podobnou kombinaci zařízení, ujistěte se v nastavení, že Dolby Vision není nastaveno v režimu „Low Latency“ nebo „Player-Led“. Naštěstí většina výrobců včetně LG upřednostňuje kvalitnější zpracování v televizi.