Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Do roku 2025 bude vlastnit 8K TV až 72 milionů domácností

8.4.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Rozjezd 8K TV je zatím velmi pomalý, ale v následujících letech by se měly dostat do desítek milionů domácností po celém světě. Přispějí k tomu také nižší ceny těchto televizorů. Analytici tvrdí, že lídry se stanou Severní Amerika a Čína.
Máte doma televizor s 8K rozlišením? Pokud ano, patříte zatím k naprosté menšině diváků. Není divu, protože 8K TV zůstávají poměrně drahou záležitostí. V roce 2020 se jich celosvětově prodalo méně než 350 tisíc. To je dokonce méně, než předpokládali analytici. Výrobcům totiž překazilo plány zrušení významných sportovních událostí – především Letních olympijských her v Tokiu – kvůli pandemii koronaviru. Organizátoři plánovali přímý přenos 8K, což by zajisté podpořilo prodej televizorů s tímto rozlišením. Zatím totiž víceméně chybí obsah v 8K, proto výrobci lákají hlavně na upscaling obsahu ze 4K nebo nižšího rozlišení.
 

Očekávaný prodej 8K TV do roku 2025
 
S klesajícími cenami i větší nabídkou obsahu ovšem 8K TV zamíří do stále většího počtu obývacích pokojů. Analytická společnost Strategy Analytics očekává, že se v roce 2021 prodá více než 1 milion televizorů s rozlišením 8K, tedy přibližně třikrát více než vloni. A rychlý růst by neměl zpomalovat ani v následujících letech. V roce 2022 by se mělo prodat okolo čtyř milionů 8K TV. Do roku 2025 by mělo přibližně 75 milionů domácností po celém světě vlastnit alespoň jednu 8K TV. Z toho 25 milionů domácností bude v Severní Americe, ale velký zájem o tyto televizory je očekáván také v Číně. Naopak region střední a východní Evropy, kam je řazena také Česká republika, by se měl na úspěchu 8K TV podílet jen minimálně.
 
Podle analytiků bude rozlišení 8K TV souviset se zájmem o televizory s velkými úhlopříčkami. Tento trend je patrný hlavně v některých regionech, jako je již zmiňovaná Severní Amerika nebo Čína. S klesajícími cenami 8K panelů přitom výrobci postupně budou přecházet ze 4K na 8K, což se nejprve dotkne právě velkých úhlopříček (nad 70 palců). Později se 8K stane standardem také v kategorii 60 až 69 palců. Ostatně podobnou změnu jsme mohli vidět i s příchodem jiných rozlišení. Také první 4K TV nesly zpočátku astronomické ceny, ale postupně se rozšířily i mezi mainstreamové modely s cenou pod 10 tisíc korun.