www.tvfreak.cz
>
>

Disney zkrátí exkluzivní období pro kina na polovinu. Následuje konkurenci

Disney zkrátí exkluzivní období pro kina na polovinu. Následuje konkurenci
, , aktualita
Disney je dalším velkým studiem, které se rozhodlo zkrátit období, po které jsou jeho filmy exkluzivně dostupné v kinech. Některé snímky bude možné streamovat již po 45 dnech od premiéry. Disney+ hlásí zpomalení růstu počtu předplatitelů.
K oblíbeným
reklama
Předtím, než se film dostane na DVD/Blu-ray a VOD platformy, je exkluzivně dostupný pouze v kinech. Toto období, které je v USA označováno jako „theatrical window“, dříve trvalo šest měsíců. I pod tlakem internetu se později zkrátilo na tři měsíce. Vlivem pandemie covidu-19 ale dochází k dalším změnám. Některá studia krátkodobě zcela zrušila exkluzivitu pro kina a pustila filmy rovnou na internet, případně vyzkoušela souběžnou premiéru online a na stříbrném plátně. Další hřebíček do rakve „theatrical window“ v současné 90denní podobě přidala Walt Disney Company.
 
 
Během diskuze nad čtvrtletními finančními výsledky se CEO Bob Chapek zmínil, že dva nadcházející filmy budou mít zkrácené exkluzivní období pro kina. Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (Marvel Studios) a The Free Guy (20th Century Studios) budou po mnoha měsících první filmy od Disney, které v USA zamíří nejprve do kin. Naposledy to byl hororový snímek Noví mutanti ze série X-Men, který měl premiéru 28. srpna 2020.
 
Od té doby jsou nové filmy uváděny buď rovnou na platformě pro streamování videa Disney+ (to je případ animáků Soul nebo Luca), případně proběhne souběžná premiéra v kinech a na internetu. V takovém případě ovšem divákům nestačí standardní předplatné Disney+, ale musí jednorázově připlatit 30 dolarů za Premium Access. Tímto způsobem byly nebo budou distribuovány filmy jako Mulan, Cruella, Black Widow nebo Jungle Cruise.
 
 
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings a The Free Guy budou v amerických kinech exkluzivně k vidění jen 45 dnů místo původních 90 dnů. Hned potom zamíří do služeb VOD, pravděpodobně na Disney+. Tato platforma podle posledních oficiálních čísel zaznamenala 103,6 milionu předplatitelů, což je o 6 milionů méně, než předpokládali analytici. Růst tedy zpomaluje, stejně jako v případě Netflixu. Disney+ také v březnu poprvé zdražilo své předplatné (v USA nyní stojí 8 dolarů).
 
Zkrácení „theatrical window“ oznámil z velkých studií jako první Universal. Warner Bros. k tomu přistoupí v roce 2022 a letos dokonce přinese souběžné premiéry v kinech a na HBO Max. Nedávno zkrátil exkluzivitu pro kina také Paramount, takže posledním velkým studiem bez konkrétních plánů zůstává Sony Pictures.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
O2 TV ztrácí kanály skupiny AMC, ale představuje i řadu novinek O2 TV ztrácí kanály skupiny AMC, ale představuje i řadu novinek
AMC, Film+, Spektrum, Sport1 nebo Minimax. Tyto a další kanály zmizí za pár týdnů z nabídky O2 TV. Naopak dojde k přidání desítky kanálů včetně exkluzivní novinky HGTV HD z rodiny Discovery. Připravena je i služba O2 TV Plus pro filmové fanoušky.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
SledováníTV zdarma na 6 měsíců? TCL rozdává dárek k TV a soundbarům SledováníTV zdarma na 6 měsíců? TCL rozdává dárek k TV a soundbarům
Pokud si zakoupíte televizor TCL nebo Thomson, případně soundbar TCL, máte nárok na vyzkoušení služby SledováníTV po dobu 6 měsíců. Balíček v hodnotě 1 880 Kč obsahuje více než stovku kanálů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic vrací na trh UHD Blu-ray přehrávač UB9000. Nabídne nový DAC převodník Panasonic vrací na trh UHD Blu-ray přehrávač UB9000. Nabídne nový DAC převodník
Panasonic sice v roce 2021 neplánoval představit žádný nový UHD Blu-ray přehrávač, ale přesto si přichystal alespoň jednu menší inovaci. Jedná se o upgradovaný model UB9000 mk2, která přijde s kvalitnějším zvukem.
18.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik
BenQ uvádí laserové 4K projektory V7000i a V7050i s Filmmaker Mode BenQ uvádí laserové 4K projektory V7000i a V7050i s Filmmaker Mode
BenQ uvádí dva nové laserové 4K projektory V7000i a V7050i, které nabídnou ultra krátkou projekční vzdálenost. Zajímavé jsou také tím, že podporují Android TV a Filmmaker mode, který nekazí obraz "vylepšováním".
13.6.2021, aktualita, Milan Šurkala
LG OLED TV slaví rekordní kvartál. Trhu ovšem nadále vládne Samsung LG OLED TV slaví rekordní kvartál. Trhu ovšem nadále vládne Samsung
Vývoj na trhu s televizemi v 1. čtvrtletí 2021 byl především pro jihokorejské výrobce příznivý. LG prodalo vůbec nejvíce OLED TV v historii. Neohroženou jedničkou zůstává Samsung, který drží třetinový podíl na trhu.
8.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik