Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Disney zkrátí exkluzivní období pro kina na polovinu. Následuje konkurenci

, , aktualita
Disney zkrátí exkluzivní období pro kina na polovinu. Následuje konkurenci
Disney je dalším velkým studiem, které se rozhodlo zkrátit období, po které jsou jeho filmy exkluzivně dostupné v kinech. Některé snímky bude možné streamovat již po 45 dnech od premiéry. Disney+ hlásí zpomalení růstu počtu předplatitelů.
Disney zkrátí exkluzivní období pro kina na polovinu. Následuje konkurenci
Předtím, než se film dostane na DVD/Blu-ray a VOD platformy, je exkluzivně dostupný pouze v kinech. Toto období, které je v USA označováno jako „theatrical window“, dříve trvalo šest měsíců. I pod tlakem internetu se později zkrátilo na tři měsíce. Vlivem pandemie covidu-19 ale dochází k dalším změnám. Některá studia krátkodobě zcela zrušila exkluzivitu pro kina a pustila filmy rovnou na internet, případně vyzkoušela souběžnou premiéru online a na stříbrném plátně. Další hřebíček do rakve „theatrical window“ v současné 90denní podobě přidala Walt Disney Company.
 
 
Během diskuze nad čtvrtletními finančními výsledky se CEO Bob Chapek zmínil, že dva nadcházející filmy budou mít zkrácené exkluzivní období pro kina. Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (Marvel Studios) a The Free Guy (20th Century Studios) budou po mnoha měsících první filmy od Disney, které v USA zamíří nejprve do kin. Naposledy to byl hororový snímek Noví mutanti ze série X-Men, který měl premiéru 28. srpna 2020.
 
Od té doby jsou nové filmy uváděny buď rovnou na platformě pro streamování videa Disney+ (to je případ animáků Soul nebo Luca), případně proběhne souběžná premiéra v kinech a na internetu. V takovém případě ovšem divákům nestačí standardní předplatné Disney+, ale musí jednorázově připlatit 30 dolarů za Premium Access. Tímto způsobem byly nebo budou distribuovány filmy jako Mulan, Cruella, Black Widow nebo Jungle Cruise.
 
 
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings a The Free Guy budou v amerických kinech exkluzivně k vidění jen 45 dnů místo původních 90 dnů. Hned potom zamíří do služeb VOD, pravděpodobně na Disney+. Tato platforma podle posledních oficiálních čísel zaznamenala 103,6 milionu předplatitelů, což je o 6 milionů méně, než předpokládali analytici. Růst tedy zpomaluje, stejně jako v případě Netflixu. Disney+ také v březnu poprvé zdražilo své předplatné (v USA nyní stojí 8 dolarů).
 
Zkrácení „theatrical window“ oznámil z velkých studií jako první Universal. Warner Bros. k tomu přistoupí v roce 2022 a letos dokonce přinese souběžné premiéry v kinech a na HBO Max. Nedávno zkrátil exkluzivitu pro kina také Paramount, takže posledním velkým studiem bez konkrétních plánů zůstává Sony Pictures.