Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Disney se zaměří primárně na streaming, kina zařadí na druhou kolej

15.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Streaming videa je na vzestupu a také The Walt Disney Company vidí v tomto segmentu obrovský potenciál. V rámci reorganizace se chce filmové studio zaměřit primárně na své platformy pro streamování videa.
Disney se v roce 2019 stalo prvním filmovým studiem, které na vstupenkách do kina celosvětově utržilo více než 10 miliard dolarů. Podle odhadů dostalo Disney z této částky okolo 50 až 60 %, zbytek zůstal v kasách provozovatelů kin. To není zrovna málo. Letošní rok navíc bude pro kina jedním z nejhorších v historii. Kinosály ve většině zemí světa zůstávají uzavřené, nebo je jejich provoz omezen. Studia z toho důvodu odsouvají velké premiéry, některé filmy naopak místo na stříbrná plátna zamíří rovnou na internet.
 
 
To je také případ Disney, které nedávné filmové novinky Mulan, Hamilton a Soul zveřejnilo nebo plánuje zveřejnit na své platformě Disney+. Alespoň v zemích, kde je služba aktuálně dostupná (to stále není případ ČR). Nebylo to samozřejmě zdarma, a tak museli diváci pro zhlédnutí zaplatit v přepočty stovky korun nad rámec předplatného. Disney nyní oznamilo reorganizaci, která přinese zaměření na online streaming jako primární kanál. Dosud přitom byla pro studio prioritou kina. Segment „domácí zábavy“ v roce 2016 poprvé celosvětově překonal kina a dlouhodobě pokračuje v růstu – především díky streamovanému videu.
 
Naopak prodeje tradičních disků včetně Blu-ray jdou dlouhodobě dolů. Nedávno se objevila informace, že Disney přestane vydávat katalogové (tj. starší) tituly na Blu-ray. Nové snímky ovšem budou i nadále vycházet na discích. Bob Chapek, šéf The Walt Disney Company, nepřikládá reorganizaci za vinu aktuální koronavirové krizi. K primárnímu zaměření na streaming by podle něj dříve či později stejně došlo, i když pandemie COVID-19 tento přechod bezpochyby urychlila.
 
Disney aktuálně nabízí několik platforem pro streamované video včetně Disney+, Hulu a ESPN+, které mají v součtu přes 100 milionů předplatitelů. Teprve vloni spuštěná služba Disney+ přesáhla hranici 60 milionů předplatitelů a ještě letos by se (alespoň podle původního plánu) měla rozšířit do dalších regionů včetně České republiky. Další detaily týkající se reorganizace oznámí společnost 10. prosince 2020.