Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Denon uvádí AVR-S960H: dostupnější AV receiver s 8K

30.6.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Denon do své nabídky přidává další AV přijímač s podporou 8K videa. Tentokrát z řady S, což znamená ještě nižší cenu než v případě nejlevnějšího zástupce z řady X. Přesto se jedná o vysoce výkonný model.
Před pár týdny společnost Denon uvedla první AV receivery na světě připravené na rozlišení 8K. Jednalo se celkem čtyři modely z high-endové řady X: AVC-X6700H, AVC-X4700H, AVC-X3700H a AVR-X2700H (DAB). Nyní byl první model s podporou 8K přidán i do cenově dostupnější řady S. Podle výrobce umožňuje Denon AVR-S960H vytvořit excelentní domácí kino a herní zážitek ve 4K, ale zároveň je připraven na 8K. Naráží tím patrně na současné ceny 8K televizorů, které nejsou vůbec příznivé. Na druhou stranu AV receiver není zařízení, které by většina uživatelů plánovala upgradovat každý rok, proto se vyplatí být připraven na budoucí technologie – v následujících letech je totiž očekáváno znatelné zlevnění 8K TV, díky čemuž by se toto rozlišení mělo dostat do více obýváků.
 
 
AVR-S960H je 7kanálový zesilovač se 145 W na kanál a umožňuje přes konektor HDMI 2.1 přenášet video v 8K při 60 fps nebo 4K při 120 fps, a to včetně formátů vysokého dynamického rozsahu jako HDR10+ a Dolby Vision. Pokud budete mít obsah v nižším rozlišení, nechybí možnost upscalingu do 8K. Z technologií pro prostorový zvuk je AV receiver připraven na Dolby Atmos, Dolby Atmos Height Virtualization, DTS:X a DTS Virtual:X. Denon využil i další možnosti, které přináší port HDMI 2.1, proto přijímač podporuje také variabilní obnovovací frekvenci (VRR), automatický režim nízké odezvy (ALLM), rozšířený zpětný audiokanál (eARC) nebo rychlý přenos snímků (QFT) pro další snížení odezvy.
 
 
AV receiver zahrnuje 32bitový DA převodník a zvládne dekódovat zvuk v bezztrátových formátech ALAC, FLAC a WAV s až 24 bit/192 kHz. Kromě Bluetooth je připraven také systém Denon HEOS, který umožňuje přenášet zvuk do kompatibilních reproduktorů přes Wi-Fi. Podporován je také standard Apple AirPlay 2 a prostřednictvím aplikace Audyssey EQ je možné zvuk zkalibrovat podle konkrétní místnosti. K ovládání hudby i samotného receiveru lze využít mobilní aplikaci nebo hlasové asistenty včetně Amazon Alexa, Google Assistant nebo Apple Siri. Denon AVR-S960H vstoupí na trh v červenci s cenovkou 629 eur, v přepočtu 16 900 Kč. To je o 20 euro méně než AVR-X2700H, nejlevnější 8K model z řady X.