Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Definitive Technology Studio 3D Mini: kompaktní soundbar s Dolby Atmos

16.12.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Americká značka Definitive Technology se pochlubila novým soundbarem, který by měl přinést velký zvuk v malém balení. Obsahuje také bezdrátový subwoofer a podporuje Dolby Atmos, DTS:X nebo AirPlay 2.
Soundbary s podporou 3D prostorového zvuku obvykle bývají docela cvalíci. To ovšem neplatí o novince, kterou představila americká značka Definitive Technology. Jedná se o její první soundbar s podporou Dolby Atmos a zároveň se zařadí mezi nejkompaktnější na trhu. Zvuková lišta totiž měří méně než 65 cm na délku a 5 cm na výšku, proto by měl pod televizorem působit velmi elegantně. Rozměry jsou srovnatelné s modely Sonos Beam nebo Bose Smart Soundbar 300, které ovšem nepodporují Dolby Atmos. Soundbar, který je vyroben ze dřeva a kartáčovaného hliníku, lze umístit na stolek nebo připevnit na stěnu.
 
 
Studio 3D Mini obsahuje šest hliníkových výškových reproduktorů, které by měly poskytovat zvuk bez zkreslení. Kromě toho obsahuje sada také osmipalcový bezdrátový subwoofer, který se stejně jako soundbar vyznačuje kompaktním provedením. Výsledkem této konfigurace je 4.1kanálový zvuk. To znamená, že aby byl soundbar schopný poskytnout slibovaný „objektově založený prostorový zvuk“, bude muset z velké části využívat virtualizaci. Výrobce zatím nezveřejnil mnoho podrobností o tom, jak soundbar funguje. Svou roli ovšem jistě bude hrát lichoběžníkový design, který umožní odrážet zvuk od stěny směrem k posluchači.
 
 
Kromě Dolby Atmos podporuje Studio 3D Mini  také obdobnou konkurenční technologii DTS:X. K připojení slouží konektor HDMI eARC, který umožňuje přenášet obsah ve 4K HDR (včetně Dolby Vision). K dispozici je také optický a analogový vstup, případně port USB pro přehrávání hudby z externího úložiště. Pro bezdrátový přenos lze využít Bluetooth, v případě zařízení od Applu dokonce AirPlay 2. Podporován je také multiroom systém HEOS, který umožňuje připojit přes Wi-Fi kompatibilní reproduktory od značek jako Denon nebo Marantz a mít vše pod kontrolou pomocí mobilní aplikace.
 
Soundbar Definitive Technology Studio 3D Mini se začne prodávat v lednu 2021 za 899 dolarů, v přepočtu skoro 20 tisíc korun bez daně. Dostupnost ani cenu v Evropě zatím neznáme.