Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DaVinci Resolve 18 přidává nejen možnost spolupráce na projektech

24.7.2022, Milan Šurkala, aktualita
DaVinci Resolve 18 přidává nejen možnost spolupráce na projektech
Společnost Blackmagic představila novou verzi střihového programu Resolve 18. Ten přidává především možnost kolaborace s využitím cloudu, vylepšuje ale také práci s proxy soubory nebo stabilizaci obrazu pomocí umělé inteligence.
Blackmagic vydává novou verzi svého střihového programu Resolve 18. Celkově má obsahovat 129 nových funkcí a vlastností, což opravdu není málo. Hlavní změnou jsou funkce pro cloudovou spolupráci díky novému Blackmagic Cloud (původně DaVinci Resolve Cloud). Tento cloud obsahuje spoustu funkcí a knihoven pro spolupráci více uživatelů na projektech s využitím Blackmagic ID. Další členové mohou být přidáni např. pomocí e-mailu. Resolve 18 se postará o mapování souborů, zobrazování provedených změn, tedy kdy a kdo provedl změny.
 
Blackmagic DaVinci Resolve 18
 
Další funkcí je Proxy Generator, který v případě propadu výkonu sám vygeneruje proxy videa, která budou použita místo originálů, aby se zvýšil výkon. To se hodí zejména při práci s projektem využívající vzdáleně umístěná videa. Dále tu máme možnost využít stabilizaci videa pomocí dat z gyroskopu kamer Blackmagic Pocket Cinema Camera, systém stabilizace může využívat i umělou inteligenci. Režim Multicam může být využit pro živé streamování a kombinovat až 25 kamer do jednoho videa (matice 5×5).
 
Blackmagic DaVinci Resolve 18
 
Blackmagic přidal také Magic Mask, což je obdoba Adobe Contert-Aware Fill, tedy detekce objektů ve videu a jejich separátní zpracování. Ultra Beauty Mode dovoluje dosáhnout více přirozených úprav barvy pleti, vlasů a dokonce i digitálně přidat tetování. Depth Map Tool pak slouží k umělému přidání efektu malé hloubky ostrosti a bokehu. Vylepšena byla také práce se zvukem a jeho natahováním, přidány byla nativní podpora Dolby Atmos pro Apple M1/M2 a systémy s Linuxem. Novou verzi si můžete stáhnout ze stránek blackmagicdesign.com.
 
Blackmagic DaVinci Resolve 18
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.