Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DAB rozhlas se rozšířil do Brna

12.8.2011, Jiří Piškula, aktualita
Společnost TELEKO, majitel licence pro pozemní digitální rozhlasové vysílání vykryla systémem digitálního rozhlasu T-DAB moravskou metropoli Brno. Vysílání probíhá na kanálu LE. Brňané i lidé v blízkém okolí města mohou přijímat 5 stanic v digitální kvalitě.
Čtyři měsíce po úspěšném zahájení vysílání v Praze a Příbrami byl rozhlasový signál rozšířen do Brna. Vysílá se v systému DAB a DAB+. Rozhlasové stanice, které je možné k dnešnímu dni naladit v Praze, Brně a Příbrami, jsou uvedeny v tabulce, včetně technických parametrů.

Název programubit. rychlostDAB norma
Rádio Proglas160 kb/sDAB
ČRo Leonardo+64 kb/sDAB+
ČRo Wave160 kb/sDAB
ČRo Česko+40 kb/sDAB+
ČRo Region+ (Brno)64 kb/sDAB+
ČRo 3+ (Vlatava)80 kb/sDAB+
ČRo D-dur+64 kb/sDAB+
Radio Proglas+64 kb/sDAB+

Zbývající volná kapacita rozhlasového kanálu pojme další desítky programů, které se momentálně připravují.


Mapa pokrytí Brna a okolí signálem digitálního rozhlasu šířeného společností TELEKO, klikněte pro zvětšení.


Pro příjem je nutný rozhlasový přijímač, který umožňuje příjem DAB a DAB+ v L-bandu. Provozovatel digitálního multiplexu nabízí přijímače na svém specializovaném webu www.pureradio.cz. V současné době je v nabídce celkem 24 modelů přijímačů v cenách od 1290 Kč do 7990 Kč. Přijímače zpracovávají nejen digitální, ale i klasické analogové FM rádio, celkem 7 přístrojů podporuje také příjem internetového rádia prostřednictvím wi-fi. Vystavené přístroje je možné prohlédnout také v reprezentační prodejně Českého rozhlasu v Praze na Vinohradské ulici.


Pure Sensia je momentálně nejvybavenějším přijímačem na českém trhu, podporuje formáty DAB/DAB+/Wi-Fi a FM.


Digitální rozhlas DAB (Digital Audio Broadcasting) představuje pro posluchače výrazné rozšíření programové nabídky, zvýšení kvality zvuku a možnost využití rozličných doprovodných multimediálních aplikací, pro provozovatele rozhlasového vysílání pak nové možnosti oslovení posluchačů v dalších cílových oblastech.Multimediální aplikace DMB (Digital Multimedia Broadcasting) přinese cestujícím v dopravních prostředcích on-line informace, jako jsou aktuální příjezdy, odjezdy přílety, odlety, varovná nebo kalamitní hlášení, aktuální zpravodajství a mnoho dalších aplikací. DMB také umožňuje televizní vysílání pro mobilní přijímače. Česká republika se zařazuje k rostoucímu počtu států, které přijaly platformu digitálního vysílání EUREKA 147. V Evropě to jsou například Velká Británie, Norsko, Dánsko, Francie, Belgie, Holandsko, Španělsko, Německo, Švýcarsko, Itálie, Maďarsko, v Asii Jižní Korea a Austrálie.


Součástí přijímače Pure Sensia je i velký dotykový displej, s jehož pomocí můžete pohodlně ovládat veškeré funkce.


Společnost TELEKO, s.r.o. působí již 13 let na poli rozhlasového vysílání VKV a od roku 2004 se intenzivně zabývá technickou a odbornou přípravou na zahájení digitálního rozhlasového vysílání. Do dnešního dne se jí podařilo realizovat řadu testovacích provozů v různých městech ČR. Společnost je jako jediná z České republiky členem mezinárodní organizace World DMB Forum (www.worlddab.org) a od roku 2005 se aktivně účastní zavádění této formy digitálního vysílání ve světě.

Zdroj: TZ Teleko
reklama
reklama