Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

CyberLink uvedl PowerDirector 10

19.10.2011, Radek Jahoda, aktualita
Již desátou verzi střihového programu PowerDirector začal prodávat CyberLink. Kdysi poměrně jednoduchá aplikace, dnes jeden ze silných hráčů na trhu, který si získává stále větší popularitu a vážnost díky podpoře nových technologií a rychlosti.
PowerDirector 10 se snaží navázat na své předchozí úspěchy a dále je rozvíjet. Přichází proto s druhou generací video rendering engine TrueVelocity 2, která se snaží vytáhnout z počítače to nejlepší. Přidává akceleraci efektů pomocí OpenCL na GPU, takže spolu s podporou GPU dekódování a enkódování videa a paralelizace na více procesorech dosahuje další zrychlení renderování i náhledu v reálném čase. To vše samozřejmě platí pro novější grafické karty. Při kódování do H.264 má být navíc rychlejší i na starších strojích, protože má zoptimalizovaný enkodér, který má být oproti verzi 9 rychlejší o 38%.

Nezůstalo ale jen u "skrytých" vlastností. Inovaci doznala i startovací obrazovka, která uživatele navede na to, co chce dělat. Pro ty, kteří nechtějí střihem strávit mnoho času, byly vylepšeny nástroje pro rychlou editaci. Ty mají zvládnout střih jen stiknutím několika tlačítek. Toto tedy tvrdí téměř každý, takže si to určitě někdy ověříme...

Přidána byla hromadná normalizace zvuku, aby byla zachována konstantní hlasitost v celém videu. Přibyla podpora pro NewBlue FX, takže lze využít profesionální efekty i v tomto programu na domácí použití. Nová je i funkce Time Lapse, pomocí které lze změnit rychlost klipu přímo v časové ose. Pro kreativce je zde i lepší možnost kreslení přímo na video.

Vylepšena má být i podpora pro 3D, nechybí převod 2D obrazu do 3D pomocí TrueTheater® 3D a také titulkování a kreslení ve 3D. Podpora importu a exportu 3D formátů je již samozřejmostí.

Pro uživatele bude užitečný i přístup na DirectorZone, což je komunita uživatelů, kteří mezi sebou sdílejí video efekty, titulky, menu a styly pro svá videa. Najdeme zde kromě toho i návody. Má již přes dva milióny registrovaných uživatelů a více než 200 tisíc efektů ke stažení.

Dostupné jsou dvě verze programu. PowerDirector 10 Ultra stojí $99.95 dolarů, verze PowerDirector 10 Deluxe stojí $69.95 dolarů, ale ta nemá podporu pro 3D a import AVCHD videa.

Zdroj: CyberLink