Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Čtyři nové videokamery Sony na našem trhu

22.1.2010, Radek Jahoda, aktualita
Po Panasonicu zřejmě i v Sony pochopili, že hledáček prostě ke kameře patří. Společnost právě uvádí na náš trh čtyři nové malé videokamery se záznamem ve FullHD, z nichž dvě jsou hledáčkem vybaveny.
Všechny uvedené kamery jsou si velmi podobné, liší se ale záznamovým médiem a výbavou. Všechny jsou formátu AVCHD se záznamem ve FullHD rozlišení 1920x1080, ale detaily se značně liší.

HDR-XR550VE nahrává na integrovaný pevný disk velikosti 240GB, kam se vejde až 101 hodin záznamu. Nahrávat ale může i na paměťové karty Memory Stick PRO Duo™ Mark II nebo Memory Stick PRO-HG Duo z dílny Sony, ale konečně i na mnohem více rozšířené SDHC karty (alespoň třídy 4). Propojení s počítačem zajistí USB 2.0 výstup. Tato kamera zdvihá laťku citlivosti hodně vysoko, protože obsahuje snímač CMOS velikosti 1/2,8" typu Exmor R™ a počtem bodů 6,6 Mpx. Fotografie ale pořizuje v rozlišení 12Mpx, používá tedy převzorkování. Video může mít maximální bitrate 24 Mb/s, zvuk je nahráván ve formátu Dolby Digital 5.1.

Optika zvládne zoom 10x a obsahuje i optickou stabilizaci obrazu, má být navíc širokoúhlý (f3,8-38). LCD displej má velikost 8,8 cm a vysoké rozlišení 921600 bodů, stále trvá dotykové ovládání. Velmi vítaný je EVF hledáček se 201600 body.

Na obrázku si lze všimnout ovládacího kolečka dole u objektivu, které má částečně nahrazovat kroužek kolem objektivu. Lze s ním ovládat ostření a expozici, o zoomu se ale nezmiňují. Otázka je, jak bude praktické, protože bude asi hodně malinké, navíc je nalepené hodně blízko u objektivu.


Model Sony HDR-XR550VE

Velmi podobný typ HDR-CX550VE má místo pevného disku 64GB flash paměti, jinak je identický.

Model HDR-CX350VE má paměť jen 32GB, menší snímač velikosti 1/4" se 4,2 MPx a možností pořizovat fotografie o rozlišení 7MPx, zvuk je jen dvoukanálový. Ochuzen je také o hledáček, LCD displej má menší velikost 6,7cm a menší rozlišení 230400 bodů a chybí také ovládací kolečko.

Nejnižší model HDR-CX305E je jako předchozí, ale paměť je dále zmenšena na 16GB.

Zdroj: Sony