Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Čtyři na jednu: nový switcher od Gefenu

22.9.2013, Michal Spáčil, aktualita
Společnost Gefen zahájí od října prodej krabičky z produktové řady ToolBox, která umí posílat až čtyři zdroje HDMI signálu na jednu obrazovku. Zkrátka další z těch nenápadných přístrojů, které ale mohou notně usnadnit naše každodenní plahočení.
Využití něčeho takového je nasnadě. Zdroje HDMI jsou mnohé, herní konzole, set-top boxy, počítače a tak dále, nicméně pořádná obrazovka obvykle jen jedna. Však je taky podobných řadičů na trhu celá řada. Co dělá tento přístroj zajímavým je podpora 4k x 2k a technologie FST alias Fast Switching Technology, která je vlastním vynálezem Gefenu a má za úkol eliminovat latenci signálu při přepínání mezi jednotlivými zdroji. Kromě UltraHD ve zmíněném 4k podporuje switcher samozřejmě i Full HD v rozlišení 1080p. Kamarádí i s 3DTV, takže nebude stát trojrozměrnému obrazu ze zdroje v cestě.

Pro možnost přehrávání obsahu chráněného HDCP má switcher k dispozici i tuto funkci. Umí též bezztrátové audio formáty LPCM 7.1, Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio.
Ovládání přístroje je možné jednak pomocí tradičních čudlíků na šasi, výrobce ale nabízí i dálkové ovládání přes infra a kupodivu i přes rozhraní RS-232 neboli sériový port, známý dnes spíš už jen počítačovým průkopníkům (používal se ještě relativně nedávno, přestože poslední revize je z roku 1969). Příkazy lze posílat i přes Telnet a UDP.

Aktualizovat firmware lze přes USB nebo IP port. K usnadnění řečeného má switcher vestavěné webové rozhraní. Co se krásy týče, krabička se vyrábí v bílé nebo černé barvě,a jak je u Gefenu zvykem, umožňuje i přímou montáž na zeď.

Gefen zatím umožňuje jen předobjednávky, a to za 449 USD.
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.