Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ČTU prošetřuje stížnosti na Skylink a CS Link

25.6.2012, Jan Vítek, aktualita
Český telekomunikační úřad v tiskové zprávy oznámil, že v součinnosti s dalšími orgány šetří zavedení servisního poplatku u dosud bezplatného balíčku volných televizních programů. Tuto službu nabízí poskytovatelé Skylink a CS Link...
Na zavedení tohoto poplatku si každým dnem stěžují desítky nespokojených uživatelů (popřípadě i spotřebitelské organizace), kteří v některých případech kontaktují i Českou obchodní inspekci (ČOI). Český telekomunikační úřad dle vlastní tiskovky tuto situaci "intenzívně šetří".

V nepořádku má být především to, že poskytovatel obou satelitních služeb od počátku deklaroval danou nabídku jako bezplatnou, takže uživatelé by vyjma původní investice do zřízení služby a dekódovací karty neměli za příjem balíčku volných televizních stanic včetně programů ČT platit žádné poplatky. Dále uživatelé poukazují na to, že i po oznámení zavedení servisního poplatku jsou služby Skylink a CSlink nadále inzerovány a v ceníku služeb uváděny jako bezplatné.

Mnozí také poukazují na to, že sice mohou bez sankce vypovědět smlouvu na poskytování těchto služeb, ovšem tím se znehodnotí jejich počáteční investice a také je pro mnohé satelit jedinou možností příjmu televizního vysílání z toho důvodu, že ve své lokalitě nemohou chytit signál DVB-T a analogový již není k dispozici. Skylink nebo CS Link má být pro ně jedinou možností pro příjem třeba České televize a v tom vidí zneužití dominantního postavení provozovatele obou služeb. Tím je od minulého roku lucemburská M77 Group, dceřiná společnost M7 Group.

ČTÚ ještě samozřejmě neučinil žádné závěry z tohoto šetření, ale přeci jen uvedl, že celá věc vzbuzuje podezření z porušení některých právních předpisů ČR (zákon na ochranu spotřebitele či zákon o elektronických komunikacích - klamavé obchodní praktiky). A vzhledem k tomu, že provozovatel je zahraniční právnickou osobou, která není zapsána v obchodním rejstříku České republiky a ani tu nemá organizační složku či oznámeno podnikání v oblasti služeb elektronických komunikací, ČTÚ si vyžádá součinnost příslušných orgánů Evropské komise.

O dalších novinkách bude ČTÚ průběžně informovat.

Zdroj: TZ ČTÚ