Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ČTÚ a Ministerstvo průmyslu žádají o streamování videa ve standardním rozlišení

26.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
K žádosti EU se přidávají také české orgány, které vyzývají tuzemské poskytovatele streamovacích služeb, aby snížili kvalitu videa na SD, pokud není potřeba vyšší rozlišení. Cílem je ulevit přetíženým datovým sítím.
Minulý týden začaly orgány Evropské unie jednat s poskytovateli služeb pro streamování videa, aby učinili opatření pro snížení množství přenášených dat. Internetový provoz se totiž ve většině částech Evropy výrazně zvýšil, a to v důsledku omezení jednotlivých vlád v reakci na pandemii onemocnění COVID-19. Lidé, kteří jsou obvykle nuceni zůstávat doma, totiž svůj čas mnohdy tráví u telefonů, počítačů nebo televizorů. Jako první na žádost EU zareagoval Netflix, který snížil datový tok videa o 25 %. Nepřistoupil tedy k samotnému snížení rozlišení, takže rozdíl v kvalitě by neměl být tak patrný. Záhy se přidaly další významné společnosti včetně Amazonu, Googlu, Facebooku, Disney nebo Applu, ačkoliv každá z nich pojala opatření po svém.
 
 
Nyní své vlastní vyjádření k problému vydaly také české úřady. Ve společném prohlášení žádají Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) tuzemské provozovatele služeb pro streamování videa, aby dočasně snížili kvalitu videí. Pokud to není nutné, měli by používat standardní místo vyšších rozlišení. K vydání tohoto doporučení došlo dnes a proto nejspíš žádný z provozovatelů zatím nestihl zareagovat. Nutno ovšem dodat, že samotní operátoři se potýkají s výpadky. Své o tom ví třeba uživatelé O2 TV, která měla problémy s přetížením hned několikrát. Výzvu českých úřadů uvádíme níže v plném znění:
 
„Ministerstvo průmyslu a obchodu a Český telekomunikační úřad se obrátily na poskytovatele tuzemských streamovacích služeb. Stejně jako Evropská komise a Sdružení evropských regulačních orgánů je žádají, aby v České republice dočasně snížili rozlišení obrazu ve streamu. Konkrétně tam, kde není nutné vysílat v HD nebo UHD/4K/8K, aby vysílali v kvalitě SD. 
 
Nižší rozlišení obrazu ve streamu ulehčí přetíženým datovým sítím, které v poslední době v kontextu s koronavirem a mimořádnými opatřeními výrazně narostlo.  
 
MPO a ČTÚ tak navazují na výzvu Evropské komise a Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací BEREC z 19. března 2020.“
 
Zdroj: Tisková zpráva