www.tvfreak.cz
>
>

ČTÚ a Ministerstvo průmyslu žádají o streamování videa ve standardním rozlišení

ČTÚ a Ministerstvo průmyslu žádají o streamování videa ve standardním rozlišení
, , aktualita
K žádosti EU se přidávají také české orgány, které vyzývají tuzemské poskytovatele streamovacích služeb, aby snížili kvalitu videa na SD, pokud není potřeba vyšší rozlišení. Cílem je ulevit přetíženým datovým sítím.
K oblíbeným
reklama
Minulý týden začaly orgány Evropské unie jednat s poskytovateli služeb pro streamování videa, aby učinili opatření pro snížení množství přenášených dat. Internetový provoz se totiž ve většině částech Evropy výrazně zvýšil, a to v důsledku omezení jednotlivých vlád v reakci na pandemii onemocnění COVID-19. Lidé, kteří jsou obvykle nuceni zůstávat doma, totiž svůj čas mnohdy tráví u telefonů, počítačů nebo televizorů. Jako první na žádost EU zareagoval Netflix, který snížil datový tok videa o 25 %. Nepřistoupil tedy k samotnému snížení rozlišení, takže rozdíl v kvalitě by neměl být tak patrný. Záhy se přidaly další významné společnosti včetně Amazonu, Googlu, Facebooku, Disney nebo Applu, ačkoliv každá z nich pojala opatření po svém.
 
 
Nyní své vlastní vyjádření k problému vydaly také české úřady. Ve společném prohlášení žádají Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) tuzemské provozovatele služeb pro streamování videa, aby dočasně snížili kvalitu videí. Pokud to není nutné, měli by používat standardní místo vyšších rozlišení. K vydání tohoto doporučení došlo dnes a proto nejspíš žádný z provozovatelů zatím nestihl zareagovat. Nutno ovšem dodat, že samotní operátoři se potýkají s výpadky. Své o tom ví třeba uživatelé O2 TV, která měla problémy s přetížením hned několikrát. Výzvu českých úřadů uvádíme níže v plném znění:
 
„Ministerstvo průmyslu a obchodu a Český telekomunikační úřad se obrátily na poskytovatele tuzemských streamovacích služeb. Stejně jako Evropská komise a Sdružení evropských regulačních orgánů je žádají, aby v České republice dočasně snížili rozlišení obrazu ve streamu. Konkrétně tam, kde není nutné vysílat v HD nebo UHD/4K/8K, aby vysílali v kvalitě SD. 
 
Nižší rozlišení obrazu ve streamu ulehčí přetíženým datovým sítím, které v poslední době v kontextu s koronavirem a mimořádnými opatřeními výrazně narostlo.  
 
MPO a ČTÚ tak navazují na výzvu Evropské komise a Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací BEREC z 19. března 2020.“
 
Zdroj: Tisková zpráva


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seriál Obi-Wan dostává nového scénáristu, je jím Joby Harold Seriál Obi-Wan dostává nového scénáristu, je jím Joby Harold
Seriál Obi-Wan to nemá jednoduché. Počátkem roku kolovaly zvěsti, že byl rozpuštěn tým, který na seriálu pracoval, a měl být odložen zhruba o půl roku. Nyní jsou tu podobné informace znovu, scénárista filmu měl být skutečně nahrazen.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tip: Vyrazte na virtuální projekci filmu a podpořte své oblíbené kino Tip: Vyrazte na virtuální projekci filmu a podpořte své oblíbené kino
Koronavirová krize může být likvidační pro některá menší kina. Proto vznikly dva projekty, které umožňují fanouškům zakoupit si vstupenky na virtuální projekci. Kvůli filmu samozřejmě nemusí nikam chodit, stačí si otevřít webový prohlížeč.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Trh s televizory čeká špatný rok, dojde k poklesu o 10 % Trh s televizory čeká špatný rok, dojde k poklesu o 10 %
Opatření zavedená v reakci na onemocnění COVID-19 včetně zrušených sportovních událostí způsobí pokles na celosvětovém trhu s televizory, jaký analytici nepamatují. Data z Británie ovšem ukazují, že vlivem pandemie může dojít i ke krátkodobému vzrůstu prodeje.
2.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik
O2 TV: Sledovanost zpravodajských kanálů se zvýšila až o 346 % O2 TV: Sledovanost zpravodajských kanálů se zvýšila až o 346 %
O2 TV hlásí o pětinu vyšší sledovanost v důsledku omezení kvůli pandemii koronaviru. Kuki zaznamenává vysoký nárůst u cestovatelského či erotického kanálu. Oba poskytovatelé se ovšem shodují, že k nejvyššímu nárůstu došlo u zpravodajských porgramů.
2.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Digi TV se dnes změnila na Telly. Co je nového? Digi TV se dnes změnila na Telly. Co je nového?
Digi TV od dnešního dne přestala existovat, služba i celá společnost totiž vystupuje pod novým názvem Telly. Změnilo se nejen logo, ale také nabídka programových balíčků. V případě internetové verze byl kvůli úspoře dat nasazen modernější kodek H.265.
1.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik